Προς το περιεχόμενο

Η Apple αφαιρεί τις αξιολογήσεις χρηστών από το ηλεκτρονικό της κατάστημα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kifinas είπε

iCloud μπορεί να φτιάξει ο οποιοσδήποτε όπως φτιάχνεις λογαριασμό outlook και Gmail. Αν στο store δεν είχαν δικαίωμα review μόνο οι πελάτες που αγόρασαν από το store, είναι λάθος της Apple. Δεν νομίζω να συνέβαινε κάτι τέτοιο αλλά δεν έχω εμπειρία λόγω χώρας.

Συζητάμε πάντα για τα eshop που έχει η Apple σε διάφορες χώρες και από τα από ποια δεν είχαμε και δεν έχουμε δικαίωμα αγοράς από την Ελλάδα. Η όλη είδηση ακόμα και για αυτό το λόγο είναι αρνητική για τον έλληνα χρήστη αφού έτσι και αλλιώς δεν θα έμπαινε στο store για αγορά και τώρα χάνονται και οι κριτικές, μέρος των οποίων σίγουρα οδηγούσαν στην βελτίωση των προϊόντων για τους αγοραστές. 

Όπως και στο eshop της Microsoft , το μόνο που χρειάζεται είναι ένας λογαριασμός iCloud και Microsoft ( Skype) account αντίστοιχα για το eshop της Microsoft. 

Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις εμπειρία αλλά όχι λόγω χώρας .... με το ίδιο σκεπτικό λάθος και η Microsoft αλλά προφανώς δεν σε ενδιαφέρει, γιατί τα θέματα της Apple είναι αυτά που θα φανεί κάποιος περισσότερο....

Η είδηση είναι αρνητική συμφωνώ, αλλά τον να διαβάζουμε κάτι χώρις να ξέρουμε τι είναι και κράζουμε ,είναι ακόμα πιο αρνητικό...

Οπως έγραψα και προηγουμένως ελπίζω η Apple να βρει τρόπο και παρόλο την προστασία των προσωπικών δεδομένων να επαναφέρει τις αξιολογήσεις από τους πραγματικά κατόχους του προϊόντος για το οποίο γίνεται η αξιολόγηση.

ΥΓ. Σε ποια χώρα μένεις αν επιτρέπεται και την χρησιμοποιείς ως δικαιολογία? 

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω χώρας. Ελλάδα. Κάνω κάτι λάθος όλα αυτά τα χρόνια και μπορούσα να αγοράσω από κατάστημα της Apple;

Από Microsoft έχω αγοράσει από το Ιταλικό store που έστελνε Ελλάδα. Η Apple δεν το κάνει. Η Microsoft πρέπει να κάνει ισχυρό moderation στα review αλλά αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να δει ο πελάτης. 
Οπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, θα έχει ενδιαφέρον η απάντηση της Apple στο θέμα. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kifinas είπε

Λόγω χώρας. Ελλάδα. Από Microsoft έχω αγοράσει από το Ιταλικό store που έστελνε Ελλάδα. Η Apple δεν το κάνει. Η Microsoft πρέπει να κάνει ισχυρό moderation στα review αλλά αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να δει ο πελάτης. 

Δεν στέλνει σε Ελληνική διεύθυνση. Αλλά αυτό δεν αποτρέπει σε κάποιον που είναι στην Ελλάδα και δουλεύει πχ, Αγγλία να παραγγείλει εκεί και να κάνει την αξιολόγηση με το ελληνικό iCloud account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, babios said:

Δεν έχω apple καρδιά μου για να σχολιάζω εκεί...  Κάτι έχεις μπερδέψει... Δεν το αφαίρεσε από μένα το δικαίωμα γιατί δεν το είχα ποτέ... Χαχαχα. Τους χρήστες της δεν εμπιστεύεται...

Καρδιά μου αυτό σε λέω! Ότι οι περισσότερες κριτικές ήταν από «κριτικούς» σαν εσένα! 😛 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, atheatos είπε

Δεν στέλνει σε Ελληνική διεύθυνση. Αλλά αυτό δεν αποτρέπει σε κάποιον που είναι στην Ελλάδα και δουλεύει πχ, Αγγλία να παραγγείλει εκεί και να κάνει την αξιολόγηση με το ελληνικό iCloud account.

Προφανώς. Αλλά τις περιπτώσεις που στατιστικά είναι στο 0.x δεν έχει νόημα να τις βάζουμε σε μια τόσο γενική συζήτηση. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά κάνει και τα σβήνει. Κανονικά πρέπει να βάλει και συνδρομή σε όσους θέλουν να μπαίνουν στις σελίδες της 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Καρδιά μου αυτό σε λέω! Ότι οι περισσότερες κριτικές ήταν από «κριτικούς» σαν εσένα! 😛 

Υπόθεση χωρίς κανένα στοιχείο και κατά πάσα πιθανότητα λανθασμένη. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω, υπαρχουν άτομα που υποστηριζουν τη κινηση αυτη του μηλου? Αφηστε λιγο το ανδροιδ νς μηλο, υπαρχει ανθρωπος που να προτιμαει να μη μπορει να ενημερωθει απο αλλους χρηστες για ενδεχομενα προβληματα της συσκευης? Απο που θα ενημερωθειτε, την ιδια την εταιρεία ή τους απανταχου ριβιουερς που φιλανε τα ποδια στις εκάστοτε εταιρείες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kifinas είπε

Προφανώς. Αλλά τις περιπτώσεις που στατιστικά είναι στο 0.x δεν έχει νόημα να τις βάζουμε σε μια τόσο γενική συζήτηση. 

Γενική συζήτηση για τους χρήστες Apple που την μια φορά τους βρίζετε ως πρόβατα και μετά τους υπερσπιζεσται για το δικαίωμα της αξιολόγησης ,που το έχουν ακόμη και αυτοί που δεν είναι χρήστες δεν μπορεί να γίνει. Μόνο πλάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@atheatos
Ώπα, χαλάρωσε.  Βρες μου ένα ποστ μου που βρίζω. Ως χρήστης Apple εδώ και πολλά χρόνια προσπαθώ πάντα να κάνω εποικοδομητική κριτική. Επειδή πολλοί θα πετάξουν μια κουβέντα χωρίς νόημα γιατί έχει πλάκα και επειδή θα πω τα αρνητικά που θέλω να δω να βελτιώνονται στα προϊόντα μου, δεν σημαίνει πως είμαστε στο ίδιο τσουβάλι.

Φυσικά δεν είμαι στο ίδιο τσουβάλι και με χρήστες Apple που δεν θεωρούν ότι πρέπει να υπάρχει ανατροφοδότηση και κριτική επειδή όπως χαρακτηριστικά έγραψαν, η κριτική είναι σαν τους πρωκτους. Δεν μιλάω για εσένα, μπορείς να βρεις εύκολα τον super mod και το ποστ του. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kifinas είπε

@atheatos
Ώπα, χαλάρωσε.  Βρες μου ένα ποστ μου που βρίζω. Ως χρήστης Apple εδώ και πολλά χρόνια προσπαθώ πάντα να κάνω εποικοδομητική κριτική. Επειδή πολλοί θα πετάξουν μια κουβέντα χωρίς νόημα γιατί έχει πλάκα και επειδή θα πω τα αρνητικά που θέλω να δω να βελτιώνονται στα προϊόντα μου, δεν σημαίνει πως είμαστε στο ίδιο τσουβάλι.

Φυσικά δεν είμαι στο ίδιο τσουβάλι και με χρήστες Apple που δεν θεωρούν ότι πρέπει να υπάρχει ανατροφοδότηση και κριτική επειδή όπως χαρακτηριστικά έγραψαν, η κριτική είναι σαν τους πρωκτους. Δεν μιλάω για εσένα, μπορείς να βρεις εύκολα τον super mod και το ποστ του. 

Νομίζω ότι και ο mod κάνει πλάκα... 

Εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται να δωθεί πρόσβαση στο store για αξιολογήσεις σε όλους αλλά να υπάρχει ένα verification για το ποιος είναι πραγματικά ο αγοραστής του προϊόντος για το οποίο γίνεται η αξιολόγηση. Κάτι σαν το verified buyer του amazon.

Να υπάρχει δηλαδή μια σημείωση στο σχόλιο.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι κάνει την ίδια ζημιά με όποιον μπαίνει και γράφει για πρόβατα. Βέβαια η ζημιά είναι για την εποικοδομητική συζήτηση. Στα views μάλλον βοηθάει.

Θεωρώ λοιπόν ότι παίρνεις πίσω το "τους βρίζετε" που έγραψες προηγουμένως παραθέτοντας δικό μου ποστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, atheatos είπε

Νομίζω ότι και ο mod κάνει πλάκα... 

Εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται να δωθεί πρόσβαση στο store για αξιολογήσεις σε όλους αλλά να υπάρχει ένα verification για το ποιος είναι πραγματικά ο αγοραστής του προϊόντος για το οποίο γίνεται η αξιολόγηση. Κάτι σαν το verified buyer του amazon.

Να υπάρχει δηλαδή μια σημείωση στο σχόλιο.

Εφοσον πλεον οι καμερες μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως σκανερ γιατι να μη σκαναρεις απλα το κωδικο του προιοντος για το οποιο κανεις review? Και ας γραφουν μονο οσοι εχουν αγορασει το προιον. Η αληθεια ειναι οτι οποιος δε το χει αγορασει δεν ειναι χρησιμη η κριτικη του, αλλα οχι να καταργηθούν οι κριτικες γενικοτερα, αυτο δειχνει ξεκαθαρα damage control..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

Εφοσον πλεον οι καμερες μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως σκανερ γιατι να μη σκαναρεις απλα το κωδικο του προιοντος για το οποιο κανεις review? Και ας γραφουν μονο οσοι εχουν αγορασει το προιον. Η αληθεια ειναι οτι οποιος δε το χει αγορασει δεν ειναι χρησιμη η κριτικη του, αλλα οχι να καταργηθούν οι κριτικες γενικοτερα, αυτο δειχνει ξεκαθαρα damage control..

Το να γράψει και ένας και δύο που δεν το έχουν αγορασμένο έτσι για να τρολλάρουν δεν νομίζω αλλοιώνει την γενική εικόνα. Αν δείτε το βίντεο του θέματος τα review είναι συγκεκριμένα (τουλάχιστον του βίντεο).

Όταν ο άλλος είναι συγκεκριμένος και σου λέει αυτό εκείνο το άλλο γίνεται τότε και τότε δεν νομίζω είναι κάποιο τρολλ που απλά έχει όρεξη να γράψει. Έτσι και αλλιώς κριτικές με ένα σκέτο "χάλια" ή σκέτο "τέλειο!" δεν τις λαμβάνει κανένας υπόψιν. Όπως προείπαμε οι ίδιες οι κριτικές μπορούν να έχουν αξιολόγηση για το αν είναι χρήσιμες ή όχι. Δεν μπορώ να συμμεριστώ ως γενικη δικαιολογία "καλά τα έκανε γιατί γράφουν και τρολλ" και άρα τι; δεν εχουν αξία οι αξιολογήσεις; 

Τις κατέβασε τις αξιολογήσεις γιατί δεν την βολεύει να είναι εκεί (θεωρεί σωστά ότι της μειώνουν το προφιλ). Αλλά αυτό είναι λάθος απόφαση. Τουλάχιστον με τις αξιολογήσεις είχαν ανάδραση και βλέπαν προβλήματα και ίσως το (αλλαζονικό) μαρκετιν που ΄παίρνει αποφάσεις τεχνολογίας (όχι επιτυχημένες όταν παρααγνωεί την πραγματικότητα) οδηγεί την εταιρία σε μαρασμό. Και όποιος χαμογέλασε με αυτό που είπα μάλλον είναι μικρός και δεν θυμάται την apple πως από την κορυφή στα late 70s και 80s έπεσε στην περίπου αφάνεια στα 90s και κόντεψε να εξαφανιστεί. Κανείς δεν είναι για πάντα και οι αποφάσεις του έχουν μεγάλη συμμετοχή σε αυτό. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πολλοι μαλλον δεν εχουν καταλαβει τι λεει το αρθρο και σχολιαζουν οτι ναναι. Οι πελατες δεν αφηνουν κακες κριτικες για το οικοσυστημα και τις εφαρμογες της Apple. Αφηνουν κακες κριτικες για ανταπτορες, ανταλλακτικα και μικροβλαβες που πας σε ενα συνοικιακο μαγαζι και μεχρι και πριν 2-3 χρονια μπορουσαν να στο επισκευασουν με 10-15 ευρω τωρα πρεπει να το πας στο εγκεκριμενο καταστημα της Apple να το πληρωσεις 50 ευρω με το στανιο και αν μπορεσουν και αυτοι να το φτιαξουν αλλιως στο βγαζουν brick και τελος. Οι πρακτικες της Apple ειναι τραγικες, εχει κανει συμφωνιες με προμηθευτες τσιπ πχ να δινουν ΜΟΝΟ σε αυτη αποκλειστικα και ετσι δεν μπορεις να βρεις ανταλλακτικο πουθενα για ενα απλο controller των 5 ευρω και δεν μπορεις να βαλεις ουτε καποιο ανταλλακτικο απο καποια αλλη συσκευη με το ιδιο ακριβως τσιπ γτ ειναι κλειδωμενο να δουλευει μονο στο συγκεκριμενο σειριακο.Να προσεξουμε οτι οι δικαιολογιες για ασφαλεια δεδομενων, παραβιαση αρχειων κτλ. ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ σε αυτου του τυπου ανταλλακτικα καθως δεν μπορεις καν να εχεις προσβαση στα δεδομενα του κινητου μεσω αυτων , ειναι απλα ανταλλακτικα της σειρας. Εχει γινει μεγαλο θεμα ειδικα στην Αμερικη απο το 2017 αν δεν κανω λαθος που συμβαινει αυτο. Προσωπικα αυτες τις πρακτικες τις θεωρω απαραδεκτες. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...