Προς το περιεχόμενο

Η Intel απολογείται για την έλλειψη επεξεργαστών, που παραμένει σημαντικό πρόβλημα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Αρκετά salty χωρίς λόγο, τεχνικά αναλφάβητος και πολύ πιθανών με μέτριο PC, που και των 2Κ ευρώ να έχεις δεν λέει τίποτα 😛

Μακρία από blower γενικά, ο μόνος λόγος για να πάρει blower κάποιος είναι γιατί είναι αρκετά πιο φθηνή από τις AIB και μετά της βάζεις μία υδρόψυξη, μόνο αυτό. Επίσης η Reference έχει πολύ καλό PCB

Και πάλι περίεργο που είχαν +20C διαφορά, όπου και να ψάξω βλέπω με το ζόρι ~5C διαφορά π.χ.

Που ταιριάζουν τα αποτελέσματα και με τα δικά μου temps που πιάνω 60s C σε midi, τι να πω unlucky πραγματικά.

ολ οτο ζωή ήταν μικρο κουτί....... με το που άνοιγα το καπάκι όλα μια χαρά... απλά δεν προλαβαίνανε να φιγει θερμοκρασία.. κατι το οποιο δεν γινεται με την πρασυνη που εχω λογο οτι δεν βγάζει πολύ θερμοκρασία ετσι δεν εχει κατι να διωξει καπου
αλη λύση ηταν να βάλω στης 1000 στροφές ανεμιστήρες του κουτιού........ κάτι το οποίο δεν το ήθελα λόγο φασαρίας (για να καταλάβει οταν πλησιάζεις στο κουτί με μεγάλη δυσκολία καταλαβαίνεις οτι δουλεύει κάτι.... καθώς τα φαν είναι τέρμα χαμηλά ολα και σε συνδυασμό οτι με εσωτερικά εξαρτήματα που δεν παράγουν πολυ θερμότητα ήμουν άψογα... εξαίρεση αποτελούσε κάρτα...... κάτι το οποιο λύθηκε με την πράσινη

οσο για τον άλλον που σχολίασε στο άκυρο παιζει να έχει πάρει δυνατό μηχάνημα μόνο και μόνο για έναν λόγο να μπαίνει και να ρίχνει χολή σε διάφορα threads (αντι να δωσει τα λεφτά σε καναν ψυχολόγο.........)

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, lawlezz είπε

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΑ ΣΠΕΚ Μ ΣΕ DIRECTX μαλλον το κακο pc το εχεις εσυ κ ηρθες εδω να βρεις την υγεια σου

Άμα κάποιος πλέον έχει σκοπό να δώσει 500 ευρώ για τον 9900Κ γιατί να μην δώσει 90 ευρώ παραπάνω να πάει στον 3900Χ ο οποίος έχει 4 παραπάνω πυρήνες με 8 παραπάνω threads με αποτέλεσμα να είναι ~25% μπροστά στο multi, και να νικάει έστω και 1% στο single core ;

Γιατί ο 3900Χ είναι όντως μπροστά στο single core σε σχέση με τον 9900Κ και τον KS (ο οποίος ουσιαστικά είναι ο ίδιος CPU με τον Κ με το MCE που έχουν ανοιχτό όλες οι μητρικές), 1 προβάδισμα είχε η Intel και το έχασε και αυτό πλέον. Τώρα είναι απλά μπροστά μόνο στα παλιά DX9/early DX11 titles που εκεί δεν έχει σημασία γιατί ότι CPU και να έχεις τρελά FPS πιάνεις.

Εγώ την υγεία μου την έχω και δεν τσαμπουνάω ότι έχω 3Κ ευρώ PC, συζητούσα πολιτισμένα με τον Black Demi για την 5700ΧΤ την οποία έχω εγώ και είχε αυτός και και εσύ πετάγεσαι και λες τα FPS που έχω εγώ δεν θα τα έχεις εσύ ποτέ σου (!) , θαρρείς και ο άλλος δεν θα αλλάξει κομμάτια ποτέ μόνο εσύ έχεις την πολυτέλεια 😛 Μυρίζει ανασφάλεια για τις αγορές σου

Δεν υπάρχει λόγος για 9900Κ, άμα το budget σου είναι περιορισμένο θα πας σε 3700Χ για να γλυτώσεις 180 ευρώ (βάλε και άλλα 50 που θέλει η ψύξη του 9900Κ τουλάχιστον άρα 230€) και  αυτά τα χρήματα να πάνε π.χ. στην GPU που εκεί έχουμε μεγάλο ταβάνι (η καλύτερη πάει στα ~1200 ευρώ) ή άμα έχεις λεφτά θα πας σε 3900Χ και προσεχώς σε 3950Χ οι οποίοι είναι μπροστά και στο single και στο multi και στην διαχρονικότητα της πλατφόρμας και στην ασφάλεια.

Edit: Παρεμπιπτόντως ο πύργος σου ονομάζεται Phanteks Enthoo Evolv X

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Άμα κάποιος πλέον έχει σκοπό να δώσει 500 ευρώ για τον 9900Κ γιατί να μην δώσει 90 ευρώ παραπάνω να πάει στον 3900Χ ο οποίος έχει 4 παραπάνω πυρήνες με 8 παραπάνω threads με αποτέλεσμα να είναι ~25% μπροστά στο multi, και να νικάει έστω και 1% στο single core ;

Γιατί ο 3900Χ είναι όντως μπροστά στο single core σε σχέση με τον 9900Κ και τον KS (ο οποίος ουσιαστικά είναι ο ίδιος CPU με τον Κ), 1 προβάδισμα είχε η Intel και το έχασε και αυτό πλέον. Τώρα είναι απλά μπροστά μόνο στα παλιά DX9 titles που εκεί δεν έχει σημασία γιατί ότι CPU και να έχεις τρελά FPS πιάνεις.

Εγώ την υγεία μου την έχω και δεν τσαμπουνάω ότι έχω 3Κ ευρώ PC, συζητούσα πολιτισμένα με τον Black Demi για την 5700ΧΤ την οποία έχω εγώ και είχε αυτός και και εσύ πετάγεσαι και λες τα FPS που έχω εγώ δεν θα τα έχεις εσύ ποτέ σου (!) , θαρρείς και ο άλλος δεν θα αλλάξει κομμάτια ποτέ μόνο εσύ έχεις την πολυτέλεια 😛 Μυρίζει ανασφάλεια για τις αγορές σου

Δεν υπάρχει λόγος για 9900Κ, άμα το budget σου είναι περιορισμένο θα πας σε 3700Χ για να γλυτώσεις 150 ευρώ και  αυτά τα χρήματα να πάνε π.χ. στην GPU που εκεί έχουμε μεγάλο ταβάνι (η καλύτερη πάει στα ~1200 ευρώ) ή άμα έχεις λεφτά θα πας σε 3900Χ και προσεχώς σε 3950Χ οι οποίοι είναι μπροστά και στο single και στο multi και στην διαχρονικότητα της πλατφόρμας και στην ασφάλεια.

Edit: Παρεμπιπτόντως ο πύργος σου ονομάζεται Phanteks Enthoo Evolv X

φαντάσου τι θέματα πρέπει να έχει για να έρχεται ετσι (μάλλον λάθος μου ψυχίατρος θα εβγαινε ποιο ακριβά ετσι προτίμησε να πάρει το σύστημα 😛 )

54 λεπτά πριν, lawlezz είπε

χολη?τα φπς που εχω εγω δεν θα τα εχεις εσυ ποτε σου

καλα και και στην ψυχολογική κατάσταση που είσαι εσύ εγώ δεν θα φτάσω ποτέ..... ...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Black Demis είπε

ολ οτο ζωή ήταν μικρο κουτί....... με το που άνοιγα το καπάκι όλα μια χαρά... απλά δεν προλαβαίνανε να φιγει θερμοκρασία.. κατι το οποιο δεν γινεται με την πρασυνη που εχω λογο οτι δεν βγάζει πολύ θερμοκρασία ετσι δεν εχει κατι να διωξει καπου
αλη λύση ηταν να βάλω στης 1000 στροφές ανεμιστήρες του κουτιού........ κάτι το οποίο δεν το ήθελα λόγο φασαρίας (για να καταλάβει οταν πλησιάζεις στο κουτί με μεγάλη δυσκολία καταλαβαίνεις οτι δουλεύει κάτι.... καθώς τα φαν είναι τέρμα χαμηλά ολα και σε συνδυασμό οτι με εσωτερικά εξαρτήματα που δεν παράγουν πολυ θερμότητα ήμουν άψογα... εξαίρεση αποτελούσε κάρτα...... κάτι το οποιο λύθηκε με την πράσινη

οσο για τον άλλον που σχολίασε στο άκυρο παιζει να έχει πάρει δυνατό μηχάνημα μόνο και μόνο για έναν λόγο να μπαίνει και να ρίχνει χολή σε διάφορα threads (αντι να δωσει τα λεφτά σε καναν ψυχολόγο.........)

Σίγουρα η 5700XT παράγει παραπάνω θερμότητα από την 2070S το οποίο φαίνεται και από τα temps αλλά με την διαφορά να κυμαίνεται στα ~5C μου φαίνεται περίεργο που βγάζει τόσο πολύ και έχει διαφορά 20C μέσα σε ένα μικρό πύργο γιατί η Gaming X νομίζω είναι η 2ερη καλύτερη υλοποίηση και είναι και μικρή σε σχέση με την Nitro + μου που είναι αγγούρι.

Καλά έκανες πάντως και πήγες στην 2070S αφού σε εξυπηρετεί καλύτερα, παρεμπιπτόντως σε πιο πύργο δουλεύεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Σίγουρα η 5700XT παράγει παραπάνω θερμότητα από την 2070S το οποίο φαίνεται και από τα temps αλλά με την διαφορά να κυμαίνεται στα ~5C μου φαίνεται περίεργο που βγάζει τόσο πολύ και έχει διαφορά 20C μέσα σε ένα μικρό πύργο γιατί η Gaming X νομίζω είναι η 2ερη καλύτερη υλοποίηση και είναι και μικρή σε σχέση με την Nitro + μου που είναι αγγούρι.

Καλά έκανες πάντως και πήγες στην 2070S αφού σε εξυπηρετεί καλύτερα, παρεμπιπτόντως σε πιο πύργο δουλεύεις ;

cooler master silencio 352 και παντού έβαλα  Noctua NF-P12 PWM  (2 μπροστά 1 πάνω και ένα διπλό στο ψιγειακη πίσω (στην μέση το ψυγείο ενα fan μπροστά του ενα πίσω) όλα αυτό περίπου στα 400 στροφές παίζουν εκτός και αν ανέβει θερμοκρασία τότε φτάνουν στους 800 τροφοδοτικό το ίδιο αν δεν φτάσει μεγαλο φορτίο δεν γυρναει καν το fan σαν αποτελέσμα θερμοκρασίες μέσα δεν έφταναν ούτε 70 βαθμούς στο full load και 35 40 σε idle (τώρα τον χειμώνα ποιο λίγο γυρο στους 30 32 παίζουν) η μητρικη ειναι b450 mortar με δυο nvme δισκάκια πάνω (και αυτα με ψικτρες καθος όταν έπαιζα Premiere κλπ έβραζαν με ψήκτρες εστρωσαν) 970 pro (1+1 tb) αποθήκη είναι στο εξωτερικό nas
στην αρχή είχα βάλει μια παλιά κάρτα που είχα 1060 6gb msi gaming x όλα καλά μετά έβαλα την 5700 xt είχα τα  θέματα που περιέγραψα και τον τελευταίο μήνα έβαλα την πράσινη

ολη αυτη η φασαρία ....... για να είναι μικρο ολο το σύστημα στο μέγεθος και ταυτόχρονα ισχυρό και...........το δύσκολο... πλήρως αθόρυβο

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το καταλαβαίνω αυτό τώρα ειλικρινά, εκτός αν το άρθρο δεν είναι αληθές. 

Πριν 3 χρόνια και για μια δεκαετία περίπου η Intel μονοπωλουσε επεξεργαστές σε όλη την υφήλιο,  εκτός από μία μικρή μερίδα που αγόραζε AMD,  όλοι αγόραζαν Intel και πρόβλημα δεν υπήρχε. 

Σήμερα που η ζήτηση σε επεξεργαστές από την intel είναι τραγικά πεσμένη σε σχέση με το παρελθόν πως είναι δυνατόν να μην γεμίζει τα ράφια? 

Δεν μου κολλάει η όλη φάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

φαντάσου τι θέματα πρέπει να έχει για να έρχεται ετσι (μάλλον λάθος μου ψυχίατρος θα εβγαινε ποιο ακριβά ετσι προτίμησε να πάρει το σύστημα 😛 )

καλα και και στην ψυχολογική κατάσταση που είσαι εσύ εγώ δεν θα φτάσω ποτέ..... ...

ακριβως το πετυχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, VChris είπε

Δεν πειράζει Intel, ας συνηθίσεις στις ήττες κι εσύ. Είδες τί ωραία έπεσαν οι τιμούλες και αυξήθηκαν τα cores?

Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα. Προσπάθησε να ρίξει τις τιμές και τελικά δεν της βγήκε, γιατί δεν έχει τη δυνατότητα να καλύψει τη ζήτηση. Άλλο να παράγεις dies των 8+ cores με κορυφαίες επιδόσεις παντού και άλλο να ενώνεις τετραπύρηνα dies με ανομοιόμορφες επιδόσεις, όπως κάνει η AMD που θέλει good enough gaming performance.

Με τους comet lake το 2020 ίσως καταφέρει να ενισχύσει την παραγωγή προκειμένου να μας δώσει 8700Κ στην τιμή του 9600Κ. Όπως θα' πρεπε να 'χε γίνει ήδη.

3 ώρες πριν, razimar είπε

H Intel χρόνια είχε το μονοπώλιο και ανακύκλωνε ουσιαστικά τα προϊόντα της μην έχοντας ανταγωνισμό παρά μόνο τον εαυτό της(βλέπε 14++++++++++++++++).
 Επαναπαύτηκε στις δάφνες της και δεν εξέλισσε καινούργιες τεχνολογίες καθώς θεωρούσε αδύνατο κάποια εταιρεία να παρουσιάσει κάτι στα επόμενα χρόνια και παρεμεινε έτσι να αρμέγει τους πελάτες της.

Οταν η AMD παρουσίασε τους Ryzen ουσιαστικά δεν είχε αντίστοιχα προϊόντα σε εξέλιξη(τόσους πυρήνες κτλ) και ξαφνικά έπρεπε να απαντήσει αλλά δεν είχε προϊόντα. Αυτό είναι το τώρα.

Όχι δεν επαναπαύτηκε. Απλά έκανε το λάθος να επιμείνει στα 10nm που είναι κάπως μεταβατικό nod από άποψη λιθογραφίας. Νέο arch έχει ήδη έτοιμο.

Η AMD μαζί με τις Samsung/TSMC έτσι και τολμήσουν να βγάλουν ενιαίο die των 8+ cores θα έχουμε νέο περιστατικό τύπου Τσερνόμπιλ. Για 5Ghz ούτε σε ταινίες επιστημονικής φαντασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panoskatos είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό τώρα ειλικρινά, εκτός αν το άρθρο δεν είναι αληθές. Πριν 3 χρόνια και για μια δεκαετία περίπου η Intel μονοπωλουσε επεξεργαστές σε όλη την υφήλιο,  εκτός από μία μικρή μερίδα που αγόραζε AMD,  όλοι αγόραζαν Intel και πρόβλημα δεν υπήρχε. Σήμερα που η ζήτηση σε επεξεργαστές από την intel είναι τραγικά πεσμένη σε σχέση με το παρελθόν πως είναι δυνατόν να μην γεμίζει τα ράφια? Δεν μου κολλάει η όλη φάση. 

Αυτο γινεται γιατι παραλληλα αυξανεται παρα πολυ η συνολικη ζητηση. Οποτε, ναι μεν τα ποσοστα της AMD ανεβαινουν κ της Ιντελας μειωνονται αντιστοιχα, αλλα τα σημερινα "μειωμενα" ποσοστα ειναι πολυ μεγαλυτερα απο τα παλαιοτερα σε μεγεθος.

Παλια πουλαγε το 90% των 100 επεξεργαστων (παραδειγμα). Αρα χρειαζοταν να φτιαξει 90. Σημερα πουλα το 75% των 200. Δλδ χρειαζεται να φτιαξει 150 !! 

Βαλε επισης αυτο που λεει ο pirmen56--> αλλο να πουλας τσιπακια με 4 κ 6 μυρηνες, οπου σου βγαινουν 20 επεξεργαστες στην βαφφλα (παλι παραδειγμα), κ αλλο να ανεβαζεις core count κ να προσπαθεις να πουλησεις 12 κ 18 πυρηνες το κομματι, οπου σου ερχεται 7 επεξεργαστες στην βαφφλα....

Κ οσο μιλαμε για βαφφλες, να μην ξεχναμε οτι στα 10nm η Ιντελα εχει σοβαρο θεμα, που μεταφραζεται σε χαμηλης ποιοτητας βαφφλες = πολλα defective τσιπακια σε αναλογια με τα λειτουργικα = λιγοτεροι επεξεργαστες κατα μεσο ορο στις ιδιες μοναδες παραγωμενης βαφφλας !!!!

Αρα, λογω μεγαλης ζητησης κ core count εχει θεμα στα 14nm κ λογω χαμηλης ποιοτητας/ προβληματων εχει θεμα κ στα 10nm.

Κερασακι στην τουρτα οτι η AMD απλα κανει παραγγελιες στην TSMC που ειναι γιγαντας κ δεν καταλαβαινει τιποτα. Κ αυτοι δλδ, μιλησαν για μελλοντικη ελλειψη, αλλα αυτο ειναι περισσοτερο για να προλαβουν να καλυψουν την ζητηση στους Epyc (δεν θα περιμεναν τετοια επιτυχια κ μαλλον εχουν βαλει μικροτερη παραγγελια στην TSMC), οπου ριχνουν μεγαλο βαρος -ακομα κ θυσιαζοντας αγοραστικο κοινο απο τους απλους users με ryzen/TR. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Δεν συγκρινεται η κατασταση της intel με την τοτε amd. Στo mainstream τα ρολογια και οι επιδοσεις των 14nm που πολλοι κοροιδευουν δεν τα προσεγγιζει κανεις. Στους πολλους πυρηνες εχει θεμα κυριως κοστους καθως κατασκευαζει μονολιθικα chip τα οποια προφανως ειναι καλυτερα αλλα οχι συμφερον.

Οχι δε συγκρινεται..εχεις δικιο. Τοτε η AMD θεωρειτο η "φτηνη αλλα good enough" επιλογη μεχρι και την έλευση των Sandy Bridge (i7 2600k γενια) στα οποια η AMD εβαλε απεναντι ψευτικα cores (τα 8 που ηταν 4), τραγικα TDP, πολυ κατωτερο IPC και εχανε παντου. Ακομη και εδω μεσα εχουν μεινει πολλοι που ντρεπονται να πουνε οτι προτειναν FX τοτε. 

Σημερα παιζει και να ειναι πολυ χειροτερα απο τοτε για την Intel. Σε 3 χρονια μεσα εχει φτασει η top CPU της στο mainstream να γελοιοποιειται απο τη σειρα Zen 2 της AMD σε οτιδηποτε εκτος gaming, και αυτο το τελευταιο καστρο κρατιεται απο πληρωμενα reviews για 1080p low bench που δε παιζει να υπαρχει ανθρωπος φυσιολογικος (που να εχει φιλους και να βγαινει απο το υπογειο) που πραγματικα να χρησιμοποιει. Και ολα αυτα ενω σε HEDT αλλα και data center η διαφορα συνεχιζει να ανοιγει και το μονο που μπορει να κανει η Intel μεχρι να δουλεψει καποιο Node της, 7 η 10nm, ειναι να συνεχισει να λαδωνει, να μετονομαζει CPU και να περιμενει απο λαπτοπ και office pc/τουβλα-Χ να της κρατησουν το μεριδιο αγορας.

Προφανως και δε θα κλεισει, 10 φορες μεγαλυτερη ειναι απο την AMD, αλλα ειναι σχεδον "ομορφο" αυτο που ζουμε με τον ανταγωνισμο και μακαρι αυτο να κρατησει οσο το δυνατον περισσοτερο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AtiX είπε

Μια ερώτηση προς τους γνώστες, για πια κατηγορία επεξεργαστών υπάρχει έλλειψη??? Άλλο να μην μπορείς να προμηθεύσεις Pentium, άλλο i5 και άλλο i9 η xeon...

Τρολ δηλώσεις είναι... Έχουν μειώσει την παραγωγή επίτηδες. Γιατί? Γιατί πολύ απλά έχουν δώσει βάρος σε άλλο τομέα. 

Εφόσον έμειναν πίσω τα σχέδια μετάβασης σε 10nm και 7nm και 5nm τώρα ψάχνει σανίδα σωτηρίας. Θα πάει σε Samsung στο τέλος. Η μεγαλύτερη αποτυχία τους θα είναι να μη. "απαντήσουν" στους Ryzen 4XXX πρώτοι με ανώτερο προϊόν και όχι με τους 14nm++++++++ με 10.000 τεμάχια παραγωγή μόνο για τις εντυπώσεις. Κρίμα Intel αυτά που κοροϊδεύεις λουζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoskatos είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό τώρα ειλικρινά, εκτός αν το άρθρο δεν είναι αληθές. 

Πριν 3 χρόνια και για μια δεκαετία περίπου η Intel μονοπωλουσε επεξεργαστές σε όλη την υφήλιο,  εκτός από μία μικρή μερίδα που αγόραζε AMD,  όλοι αγόραζαν Intel και πρόβλημα δεν υπήρχε. 

Σήμερα που η ζήτηση σε επεξεργαστές από την intel είναι τραγικά πεσμένη σε σχέση με το παρελθόν πως είναι δυνατόν να μην γεμίζει τα ράφια? 

Δεν μου κολλάει η όλη φάση. 

Πριν από 3 χρόνια πουλούσαν dual core i3s και οι high end τους ήταν.... 4 core 8 thread στα 350 ευρώ ενώ τώρα η AMD προσφέρει 6 core 12 threads στα 120.

Έτσι η Intel για να ανταγωνιστεί αναγκάστηκε να ανεβάσει τους high end της (πέρα από την τιμή) αρχικά σε 6C 12T (8700K) και τώρα 8C 16T (9900K), κάθε φόρα όμως αύξανε και την τιμή γιατί ήταν δύσκολο όλο αυτό λόγο του μονολιθικού σχεδιασμού, δεν έχει τόσο καλά yield rates και ένας από τους τρόπους που πιάνει καλή απόδοση είναι μέσο της υψηλής συχνότητας όχι της αρχιτεκτονικής (κάτι που έκανε παλιά η AMD - Bulldozer)

Αυτό την δυσκολεύει και άλλο γιατί δεν είναι τόσο εύκολο να παράγεις πολλούς CPU που πιάνουν υψηλή συχνότητα, ενώ ο μέτριος AMD (3600 π.χ. των 190 ευρώ) κλοκάρει στα 4.2Ghz και πιάνει το 85% των FPS που πιάνει ένας 9900Κ που κοστίζει 500 ευρώ.

Η AMD έχει την δυνατότητα να παράγει δεκαπλάσιους 3600 απότι μπορεί να παράγει η Intel 9900K ή και ακομα 9700Κ και γεμίζει την αγορά του DIY. Όλα λόγο node και arch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, oceanborngr είπε

Οχι δε συγκρινεται..εχεις δικιο. Τοτε η AMD θεωρειτο η "φτηνη αλλα good enough" επιλογη μεχρι και την έλευση των Sandy Bridge (i7 2600k γενια) στα οποια η AMD εβαλε απεναντι ψευτικα cores (τα 8 που ηταν 4), τραγικα TDP, πολυ κατωτερο IPC και εχανε παντου. Ακομη και εδω μεσα εχουν μεινει πολλοι που ντρεπονται να πουνε οτι προτειναν FX τοτε. 

Σημερα παιζει και να ειναι πολυ χειροτερα απο τοτε για την Intel. Σε 3 χρονια μεσα εχει φτασει η top CPU της στο mainstream να γελοιοποιειται απο τη σειρα Zen 2 της AMD σε οτιδηποτε εκτος gaming, και αυτο το τελευταιο καστρο κρατιεται απο πληρωμενα reviews για 1080p low bench που δε παιζει να υπαρχει ανθρωπος φυσιολογικος (που να εχει φιλους και να βγαινει απο το υπογειο) που πραγματικα να χρησιμοποιει. Και ολα αυτα ενω σε HEDT αλλα και data center η διαφορα συνεχιζει να ανοιγει και το μονο που μπορει να κανει η Intel μεχρι να δουλεψει καποιο Node της, 7 η 10nm, ειναι να συνεχισει να λαδωνει, να μετονομαζει CPU και να περιμενει απο λαπτοπ και office pc/τουβλα-Χ να της κρατησουν το μεριδιο αγορας.

Προφανως και δε θα κλεισει, 10 φορες μεγαλυτερη ειναι απο την AMD, αλλα ειναι σχεδον "ομορφο" αυτο που ζουμε με τον ανταγωνισμο και μακαρι αυτο να κρατησει οσο το δυνατον περισσοτερο.

Μαλιστα οταν δεν υπαρχουν επιχειρηματα λεμε πληρωμενα reviews και τελειωσαμε. Αληθεια τα review για gaming cpu που να τα κανουν σε 4Κ...?  

Ο ανταγωνισμος βοηθαει αλλα καλο ειναι να μην παιρνει και τοσα χρονια οπως η amd για να απαντησει...

Επεξ/σία από mtifosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...