Προς το περιεχόμενο

NIkon D750 > 799 euros!


andress

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Ο διάλογος ήταν με τον APPLEGEEK που το παρουσίασε σα δεδομένο.

Παιδιά θα κάνω ποστ εάν τελικά το αποφησο να την πάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά επίσης πολύ καλή τιμή πιστεύω και πιο νέα τεχνολογικά είναι η η nikon D7500 που δανείζεται τον νέο και πολύ καλό αισθητήρα της d500 και έχει και καλύτερο βίντεο όπως και οθόνη αφής. Βγαίνει νομίζω μαζί με τον 140 στα 999€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Voyio είπε

Παιδιά επίσης πολύ καλή τιμή πιστεύω και πιο νέα τεχνολογικά είναι η η nikon D7500 που δανείζεται τον νέο και πολύ καλό αισθητήρα της d500 και έχει και καλύτερο βίντεο όπως και οθόνη αφής. Βγαίνει νομίζω μαζί με τον 140 στα 999€

Ειναι crop μηχανη οποτε αλλη κατηγορια απο την 750 του τιτλου και επισης αν διαβασεις εχει χειροτερη ποιοτητα εικονας απο την d7200 που αντικατεστησε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ σήμερα αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να την πάρω με τις δόσεις μιας και δεν έχω πιστωτική... Πάντως 800ε για καινούρια full frame με 2 χρόνια εγγύηση δεν είναι κάτι που βλέπεις κάθε μέρα. Επίσης το κατάστημα που την πήρα μου έδωσε και 50ε σε πόντους οπότε θα τη συνδυάσω με κάποια τσαντούλα ή κάποιο τριποδάκι..
Όσοι την πήρατε καλά κλικ και καλές εξορμήσεις λοιπόν..
 

Spoiler

Μετά από 5 χρόνια με την D3200 που την είχα χρησιμοποιήσει στο 100% ήταν η καλύτερη αγορά, πάνω που σκεφτόμουν να πάω σε κάποια της σειράς 7000..
Όσοι έχετε και τον 35άρη 1.8g δοκιμάστε τον να δείτε το εξαιρετικό αποτέλεσμα που δίνει για τα ελάχιστα λεφτά που κοστίζει αυτή τη στιγμή!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, murcielago580 είπε

Ειναι crop μηχανη οποτε αλλη κατηγορια απο την 750 του τιτλου και επισης αν διαβασεις εχει χειροτερη ποιοτητα εικονας απο την d7200 που αντικατεστησε....

που το διαβασες αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από όσο είδα στα γρήγορα (τουλάχιστον στα site με τα comparison μηχανών με αναφερόμενα specs τους κλπ), στις τιμές που αναγράφονται για dynamic range και το color depth των 2 μηχανών, η d7200 είναι μπροστά με color depth 24.5 έναντι 24.3 της 7500 και dynamic range 14.6 έναντι 14.0 της 7500.

Δεν το έχω ψάξει παραπάνω βέβαια, πάντως δεν αποκλείεται.. εδώ σε landscape συγκρίνουν ακόμα την d7200 με άλλες ακριβές full frame Nikon.

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D7200-versus-Nikon-D7500___1020_1161

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D7500-vs-Nikon-D7200

Σε ότι αφορά τον θόρυβο σε υψηλότερα iso, μάλλον η 7500 τα πηγαίνει λίιιιγο καλύτερα, αλλά και πάλι, αυτό το λίγο είναι λογικό να συμβαίνει μιας και είναι λιγότερα megapixel.

Γενικά, οι διαφορές δε θα είναι τρελές μεταξύ τους στην εικόνα που παίρνεις και η 7500 είναι πιο σύγχρονη μηχανή. Βέβαια στα 600 που κάνει τώρα το σώμα της 7200 αν δε σε ενδιαφέρουν τα έξτρα της 7500 πας σε 7200 εύκολα και ξενοιάζεις.  Έκανε τελικά 600... πάλι τώρα στα 750 το σώμα.. και 100 ευρώ πάνω (850) το σώμα της 7500.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimos15 είπε

που το διαβασες αυτο?

Αυτο που λεει ο στρατηγος απο πανω.ειχα διαβασει και ενα αρθρο σχετικα αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα.ναι οκ εχει καλυτερα features οπως 4κ βιντεο, αλλα στην ποιοτητα εικονας υπολειπεται λιγο. Και επισης απο 2 καρτες μνημης στην 7200 τις εκαναν 1 στην 7500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Από όσο είδα στα γρήγορα (τουλάχιστον στα site με τα comparison μηχανών με αναφερόμενα specs τους κλπ), στις τιμές που αναγράφονται για dynamic range και το color depth των 2 μηχανών, η d7200 είναι μπροστά με color depth 24.5 έναντι 24.3 της 7500 και dynamic range 14.6 έναντι 14.0 της 7500.

Δεν το έχω ψάξει παραπάνω βέβαια, πάντως δεν αποκλείεται.. εδώ σε landscape συγκρίνουν ακόμα την d7200 με άλλες ακριβές full frame Nikon.

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D7200-versus-Nikon-D7500___1020_1161

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D7500-vs-Nikon-D7200

αυτο ειναι το μεγιστο dynamic range αν δεις το γραφημα (measurements->dynamic range) η d7500 εχει καλυτερο dynamic range σε μεγαλυτερο φασμα iso..

γενικα οι διαφορες που εχουν ειναι τοσο μικρες που ειναι ανεπαισθητες..

με λιγα λογια δεν εχουν διαφορά στην εικονα..

 

Επεξ/σία από dimos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέμματα , άλλη η αίσθηση φωτογραφικής σε full frame. Επίσης η μηχανή έχει carbon σώμα, επειδή δύσκολα λειτουργικά  θα ξεπεραστεί ακόμη και σε δέκα χρόνια μια τέτοια μηχανή έχει την σημάσια του . Ότι τεχνολογία και αν υπάρχει , πάντα θα παίρνεις την DSLR σου να πας να φωτογραφίσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dimos15 είπε

αυτο ειναι το μεγιστο dynamic range αν δεις το γραφημα (measurements->dynamic range) η d7500 εχει καλυτερο dynamic range σε μεγαλυτερο φασμα iso..

γενικα οι διαφορες που εχουν ειναι τοσο μικρες που ειναι ανεπαισθητες..

με λιγα λογια δεν εχουν διαφορά στην εικονα..

Συμφωνώ (και το έγραψα) ότι οι διαφορές θα είναι πολύ μικρές.

Πιο γράφημα; (γιατι δεν το βρήκα)

Λογικά σε base iso (100) το 14.6 dynamic range της 7200 είναι ένα αβανταζ όπως και να χει.

 

Εdit: Το βρήκα το γράφημα.. 

Untitled.png.35d1fa42adbf7b8ecd02bf5fae6c060a.png

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

Σημασία έχει ότι κανένας δεν πήρε την φωτογραφική αυτή σε αυτή την τιμή. Θεωρώ πως πρέπει να γραφτεί ότι είναι λάθος

7200 FTW only!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelat είπε

Ξανά στα 799 από ένα μαγαζί...

https://www.skroutz.gr/s/5368665/Nikon-D750-Body-Black.html

Α

8Α μεινω χωρις χρηματα εως 20 του μηνα το πανε φηρη φηρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 2:12 ΠΜ, tsourakis13 είπε

Παρέλαβα και εγώ σήμερα αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να την πάρω με τις δόσεις μιας και δεν έχω πιστωτική... Πάντως 800ε για καινούρια full frame με 2 χρόνια εγγύηση δεν είναι κάτι που βλέπεις κάθε μέρα. Επίσης το κατάστημα που την πήρα μου έδωσε και 50ε σε πόντους οπότε θα τη συνδυάσω με κάποια τσαντούλα ή κάποιο τριποδάκι..
Όσοι την πήρατε καλά κλικ και καλές εξορμήσεις λοιπόν..
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μετά από 5 χρόνια με την D3200 που την είχα χρησιμοποιήσει στο 100% ήταν η καλύτερη αγορά, πάνω που σκεφτόμουν να πάω σε κάποια της σειράς 7000..
Όσοι έχετε και τον 35άρη 1.8g δοκιμάστε τον να δείτε το εξαιρετικό αποτέλεσμα που δίνει για τα ελάχιστα λεφτά που κοστίζει αυτή τη στιγμή!

υποψιν, να ξερεις οτι ο 35ρης 1.8G dx μπαινει και δουλευει "κανονικα" στην D750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...