Προς το περιεχόμενο

Hellas Direct ασφάλεια αυτοκινήτου 30% έκπτωση


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Οταν μια εταιρεια αρνειται να ασφαλισει το αυτοκινητο μου γιατι το θεωρει υψηλου κυνδινου (και δεν εχω και καμια Ferrari ωστε να μιλαμε για ασφαλεια 100-200 χιλιαδες - ασε που με υφασματινη οροφη και τουρμπο υπαρχουν αρκετα εκει εξω) και αλλες οπως Allianz η ακομα και Interamerican δεν εχουν κανενα θεμα εμενα αυτο μου αρκει, δεν ειναι αναγκη να κοιταξω αποθεματικα.

Εχεις μπερδεψει λιγο την εμπορικη στρατηγικη μιας εταιρειας με τις οικονομικες καταστασεις της. Και μεσα σε αυτο το μπερδεμα εχεις μπλεξει και την προσωπικη σου περιπτωση.

Να το πω πιο απλα. Αν μια εταιρεια εχει αποφασισει να τρεξει την μπιζνα της με ενα συγκεκριμενο τροπο που δεν βολευει ενα συγκεκριμενο target group πελατων (πχ εσενα) αλλά βολευει καποιο αλλο, δε σημαινει οτι παει και για χρεοκοπια...Οπως δε σημαινει κι οτι πεταει και οικονομικα σωνει και ντε. Γενικα η εμπορικη πολιτικη της καθε εταιρειας δεν μπορει να οδηγησει απο μονη της στα συμπερασματα που επιχειρεις εσυ να βγαλεις.

Ειναι σαν να μας λες οτι καπνιζεις davidoff και οτι επειδη ο περιπτερας της γειτονιας σου δεν φερνει davidoff (πχ επειδη τον συμφερει να πουλαει μονο marlboro), σημαινει οτι παει το μαγαζι του για κλεισιμο...

Σε αλλα νεα, η Hellas Direct προσφατα αρχισε να δραστηρειοποιειται εμπορικα και σε αλλες αγορες, πχ Κυπρο, πχ ασφαλιση κατοικιας. Ουτε αυτο ειναι αποδεικνυει οτι πεταει οικονομικα φυσικα. Απλα τρεχει τη μπιζνα της με τον τροπο που θεωρει οτι εξυπηρετει καλυτερα τα συμφεροντα της.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Εχεις μπερδεψει λιγο την εμπορικη στρατηγικη μιας εταιρειας με τις οικονομικες καταστασεις της. Και μεσα σε αυτο το μπερδεμα εχεις μπλεξει και την προσωπικη σου περιπτωση.

Να το πω πιο απλα. Αν μια εταιρεια εχει αποφασισει να τρεξει την μπιζνα της με ενα συγκεκριμενο τροπο που δεν βολευει ενα συγκεκριμενο target group πελατων (πχ εσενα) αλλλα βολευει καποιο αλλο, δε σημαινει οτι παει και για χρεοκοπια...Οπως δε σημαινει κι οτι πεταει και οικονομικα.

Ειναι σαν να μας λες οτι καπνιζεις marlboro και οτι επειδη ο περιπτερας της γειτονιας σου δεν φερνει marlboro (πχ επειδη ενας ανταγωνιστης του εχει κανει πιο συμφερουσα συνεργασια), σημαινει οτι παει το μαγαζι του για κλεισιμο...

Τα βλεπουμε διαφορετικα προφανως, εγω θεωρω πως οταν μια εταιρεια δεν ασφαλιζει ενα τυπο αυτοκινητου επειδη φοβαται πως εχουν ατυχηματα πιο συχνα απο αλλα τοτε κατεμε αυτη η εταιρεια δεν εχει τις "πλατες" που θα επρεπε να εχει (και ξαναλεω, δεν μου ειπαν δεν βαζουμε μικτη σε Ferrari η σε Lamborghini πχ, αυτο εστω θα εβγαζε λιγο νοημα) και αρα δεν ασχολουμαι μαζι της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Τα βλεπουμε διαφορετικα προφανως, εγω θεωρω πως οταν μια εταιρεια δεν ασφαλιζει ενα τυπο αυτοκινητου επειδη φοβαται πως εχουν ατυχηματα πιο συχνα απο αλλα τοτε κατεμε αυτη η εταιρεια δεν εχει τις "πλατες" που θα επρεπε να εχει (και ξαναλεω, δεν μου ειπαν δεν βαζουμε μικτη σε Ferrari η σε Lamborghini πχ, αυτο εστω θα εβγαζε λιγο νοημα) και αρα δεν ασχολουμαι μαζι της.

Εσυ καλως κανεις και δεν ασχολεισαι αμζι της, ειναι προσωπικη σου επιλογη και κανεις δεν μπορει να σου πει το παραμικρο. Το υπολοιπο κομματι του ποστ (οτι αφου δεν αναλαμβανει κατι που το θεωρει ως μεγαλο ρισκο για την δικη της μπιζνα, τοτε σημαινει οτι δεν εχει λεφτα) ειναι απλως ενα αυθαιρετο συμπερασμα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη χρησιμοποιώ χρόνια, πάντα μικτή.

Πρόσφατα με τράκαραν, δεν ήρθε κανείς από την εταιρεία, μόνο τηλεφωνική υποστήριξη.

Κοινώς είναι πολύ πιο φθηνή για κάποιον λόγο...

Αν δεν έρθει τροχαία και ο άλλος είναι γάιδαρος, την πατήσαμε...

Από οδική μια φορά που την χρειάστηκα δεν είχα θέμα, με άλλο αυτοκίνητο (όχι το δικό μου)

Η προσφορά είναι πολύ καλή, αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμένα η τωρινή ασφάλεια μου λήγει στο 26 Δεκεμβρίου. 

Αμα κάνω καινούρια στην Hellas direct θα ακυρωθεί η άλλη αυτόματα όταν λήξη? 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιλέγεις ημερομηνία έναρξης για την καινούρια την ημερομηνία λήξης της παλιάς οπότε δεν χάνεις τίποτα

Επεξ/σία από equi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.22-12 είμαι κ εγώ και μου έβγαλε πολύ κάτω από την τωρινή μου που θεωρούσα καλή!230 ευρώ πλήρωνα έως τώρα.

Να υποθέσω το μεσαίο πακέτο επιλέγουμε έτσι?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ntopas είπε

Τη χρησιμοποιώ χρόνια, πάντα μικτή.

Πρόσφατα με τράκαραν, δεν ήρθε κανείς από την εταιρεία, μόνο τηλεφωνική υποστήριξη.

Κοινώς είναι πολύ πιο φθηνή για κάποιον λόγο...

Αν δεν έρθει τροχαία και ο άλλος είναι γάιδαρος, την πατήσαμε...

Από οδική μια φορά που την χρειάστηκα δεν είχα θέμα, με άλλο αυτοκίνητο (όχι το δικό μου)

Η προσφορά είναι πολύ καλή, αλλά...

Μπορείς να εξηγήσεις λιγάκι το bold; Όντως δεν ξέρω τι συμβαίνει, να καταλάβω θέλω :)

Τι συνέβη ακριβώς;

Έστω ας πούμε ότι τρακάρεις, δεν χρειάζεσαι οδική βοήθεια και δεν καλείτε την τροχαία.

Ποια είναι διαφορά του να έρθει κάποιος τρίτος, να καταγράψει το συμβάν, να βγάλει φωτογραφίες και να φύγει, από το να καταγράψεις εσύ το συμβάν και να το δηλώσεις στην ασφαλιστική σου;

Αν έρθει η τροχαία πάλι, τι τον χρειάζεσαι τον τρίτο που έρχεται να καταγράψει το συμβάν;

Σοβαρά ρωτάω μιας και είμαι το τελευταίο εξάμηνο Hellas Direct και δεν έχω (ευτυχώς! :P) αντίστοιχες εμπειρίες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που θα πώ είναι να προσέξετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το που ασφαλίζετε το αυτοκίνητο σας.

Οι αποφάση του δικαστηρίου θα είναι "εις ολοκληρον και αλληλεγγυως". 

Ενα ασφαλιστηριο αυτοκινητου ειναι μια υπόσχεση. "μας δίνεις 150€ και ΑΝ και ΟΤΑΝ σκοτώσεις άνθρωπο εγώ θα αποζημιώσω μέχρι 1.220.000€ το κάθε σου θύμα"

Να είστε σίγουροι λοιπόν, όσο το δυνατόν παραπάνω μπορείτε, ότι θα τηρηθεί η υπόσχεση.

Αν δεν τηρηθεί, θα έρθει η ώρα που θα εμφανιστεί ένα κλητήρας έξω απο το σπίτι σας.

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Πέρσι που κοίταζα για ασφάλεια τους ρώτησα να μου διευκρινίσουν αν καλύπτουν τους αερόσακους (δεν το αναφέρουν) και μου είπαν όχι...

Συγκεκριμένα μου απάντησαν ότι ακόμα και με το additional covers σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα μου καλύψουν το κόστος των αερόσακων.

Οπότε και από μένα είχαν ένα ΟΧΙ.

Ρωτήστε, διευκρινίστε... Για να μην τρέχετε μετά...

Επεξ/σία από pntzamilis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εγώ το μόνο που θα πώ είναι να προσέξετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το που ασφαλίζετε το αυτοκίνητο σας.

Οι αποφάση του δικαστηρίου θα είναι "εις ολοκληρον και αλληλεγγυως". 

Ενα ασφαλιστηριο αυτοκινητου ειναι μια υπόσχεση. "μας δίνεις 150€ και ΑΝ και ΟΤΑΝ σκοτώσεις άνθρωπο εγώ θα αποζημιώσω μέχρι 1.220.000€ το κάθε σου θύμα"

Να είστε σίγουροι λοιπόν, όσο το δυνατόν παραπάνω μπορείτε, ότι θα τηρηθεί η υπόσχεση.

Αν δεν τηρηθεί, θα έρθει η ώρα που θα εμφανιστεί ένα κλητήρας έξω απο το σπίτι σας.

Αυτό που λες νομίζω είναι άτοπο, από όσο καταλαβαίνω τα ασφαλιστικά.

Αν η εταιρεία ρίξει κανόνι τότε υπάρχουν τα συνεγγυητικα αν δε κάνω λάθος.

Όσο για το ότι αν δεν έρθει εκπρόσωπος της ασφαλιστικής και δεν έρθει τροχαία και ο έτερος οδηγός φταίει και είναι κόπανος, τότε μπορεί να έχεις θέμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Εχεις μπερδεψει λιγο την εμπορικη στρατηγικη μιας εταιρειας με τις οικονομικες καταστασεις της. Και μεσα σε αυτο το μπερδεμα εχεις μπλεξει και την προσωπικη σου περιπτωση.

Να το πω πιο απλα. Αν μια εταιρεια εχει αποφασισει να τρεξει την μπιζνα της με ενα συγκεκριμενο τροπο που δεν βολευει ενα συγκεκριμενο target group πελατων (πχ εσενα) αλλά βολευει καποιο αλλο, δε σημαινει οτι παει και για χρεοκοπια...Οπως δε σημαινει κι οτι πεταει και οικονομικα σωνει και ντε. Γενικα η εμπορικη πολιτικη της καθε εταιρειας δεν μπορει να οδηγησει απο μονη της στα συμπερασματα που επιχειρεις εσυ να βγαλεις.

Ειναι σαν να μας λες οτι καπνιζεις davidoff και οτι επειδη ο περιπτερας της γειτονιας σου δεν φερνει davidoff (πχ επειδη τον συμφερει να πουλαει μονο marlboro), σημαινει οτι παει το μαγαζι του για κλεισιμο...

Σε αλλα νεα, η Hellas Direct προσφατα αρχισε να δραστηρειοποιειται εμπορικα και σε αλλες αγορες, πχ Κυπρο, πχ ασφαλιση κατοικιας. Ουτε αυτο ειναι αποδεικνυει οτι πεταει οικονομικα φυσικα. Απλα τρεχει τη μπιζνα της με τον τροπο που θεωρει οτι εξυπηρετει καλυτερα τα συμφεροντα της.

 Για να λέμε σωστά τα πράγματα η εταίρεια ξεκίνησε πρώτα απο την Κύπρο και μετά ήρθε στην Ελλάδα. Και το τελευταίο διάστημα έχει ξεκινήσει και  ασφάλειες κατοικίας γιατί οι υπόλοιποι παίκτες της αγοράς δεν ήθελαν να πάρει κομμάτι απο την πίτα. 

Στην HD είμαι παραπάνω απο 2 χρόνια με 2 αυτοκινητα ασφαλισμένα και είμαι πολύ ευχαριστημένος και απο τις τιμές της αλλά και απο τον επαγγελματισμό της όσο αφορά την κάλυψη ενός ατυχήματος. Πρίν ενα χρόνο είχα ατύχημα καθώς ο άλλος οδηγός παραβίασε το stop και έπεσε πάνω στην πόρτα του οδηγού. Κάλεσε ο καθένας μας την φροντίδα ατυχήματος, εκαναν καταγραφή και όταν έλαβα την θετική απάντηση για επισκευή, πήγα το αυτοκίνητο στο φανοποιο, εκανα εξουσιοδότηση στο συνεργείο για την αποπληρωμή και σε ελάχιστες μέρες η ζημιά είχε αποκατασταθεί και όλα κύλησαν ομαλώς. Επειδή το συνεργείο δεν είχε ξανασυνεργαστεί με την HD ήταν λίγο επιφυλακτικός, αλλά τελικά μου επιβεβαίωσε και ο φανοποιός οτι ήταν πολύ τυπικοί στην αποπληρωμή τους. Τους έστειλε τα τιμολόγια και μετά απο ελάχιστες μέρες είχε πληρωθεί στο ακέραιο.

Διάβαζα σε άλλο φόρουμ οτι σε περίπτωση κλοπής είναι απο τις ελάχιστες εταιρείες που σε πληρώνουν πρίν την πάροδο των 90 ημερών καθώς τα στατιστικά τους λένε οτι είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις ευρεσης του αυτοκινήτου.

 

1 ώρα πριν, tonypapadovic είπε

Μπορείς να εξηγήσεις λιγάκι το bold; Όντως δεν ξέρω τι συμβαίνει, να καταλάβω θέλω :)

Τι συνέβη ακριβώς;

Έστω ας πούμε ότι τρακάρεις, δεν χρειάζεσαι οδική βοήθεια και δεν καλείτε την τροχαία.

Ποια είναι διαφορά του να έρθει κάποιος τρίτος, να καταγράψει το συμβάν, να βγάλει φωτογραφίες και να φύγει, από το να καταγράψεις εσύ το συμβάν και να το δηλώσεις στην ασφαλιστική σου;

Αν έρθει η τροχαία πάλι, τι τον χρειάζεσαι τον τρίτο που έρχεται να καταγράψει το συμβάν;

Σοβαρά ρωτάω μιας και είμαι το τελευταίο εξάμηνο Hellas Direct και δεν έχω (ευτυχώς! :P) αντίστοιχες εμπειρίες

Αλλο η οδική βοήθεια και άλλο ο συνεργάτης της εταιρείας που έρχεται για την καταγραφή του ατυχήματος. Εφόσον δεν υπάρχει τραυματισμός και οι συνθήκες είναι ξεκάθαρες και ο υπαίτιος αποδέχεται την ευθύνη του το βρίσκω ανούσιο να καλέσεις τροχαία. Το πιο πιθανό είναι να περιμένεις τουλάχιστον 1 ώρα και να μην εμφανισθεί κανένας λόγω φόρτου εργασίας (παθών και μαθών). Η Hellas Direct σου ζητάει να κάνεις περιγραφή του συμβάντος στο τηλεφωνικό κέντρο και μετά να τους στείλεις φωτογραφίες. Απο εκεί και πέρα απο την πλευρά σου δεν εχεις να κάνεις κάτι άλλο. Επίσης ο ρόλος της τροχαίας σε καμία περίπτωση δεν καταδεικνυει κάποιον ως υπαίτιο. Απλή καταγραφή κάνει όπως και ο συνεργάτης της κάθε ασφαλιστικής εταιρείας.  Αν δεν τα βρούν οι ασφαλιστικές εταιρείες μεταξύ τους τον τελικό λόγο τον έχουν τα δικαστήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι συμφέρει. Έχει όριο απαλλαγών σε σημαντικά πράγματα και το ποσό απαλλαγής είναι αρκετό. Δηλαδή σε εμένα που μου είχαν κλέψει την μπαταρία πρόσφατα, το κόστος της καινούριας ήταν 100 ευρώ. Με την ασφάλεια που έχω τώρα, δεν πλήρωσα τίποτα. Με αυτήν, θα πλήρωνα και 25€.

Το κοίταξα γιατί μου ήρθε mail και από hellas αλλά και από insurance.

Τώρα τον χρόνο δίνω 260€ (generalli) και έχω τα πάντα πριν την μικτή. Με την hellas μου βγάζει γύρω στα 160€. Που είναι ναι μεν πολύ μεγάλη διαφορά, αλλά με τις απαλλαγές που θα πρέπει να πληρώσεις κάθε φορά, το ποσό θα ανέβει σημαντικά. Παρατήρησα επίσης και ότι αναφέρει πως "βοηθάει στην καταγραφή των ζημιών". Άρα λογικά δεν έρχεται άτομο δικό τους, όπως ειπώθηκε από εδώ νωρίτερα.

Καλύτερα να δείτε την anytime που σε εμένα τον χρόνο την βγάζει 195€, δηλαδή πολύ μικρή διαφορά σε σχέση με την hellas και επιπλέον δεν έχει αυτές τις χαζές απαλλαγές. Άρα σε περίπτωση που σας συμβεί κάτι, αξίζει περισσότερο και εν τέλη θα βγει φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...