Προς το περιεχόμενο

Hellas Direct ασφάλεια αυτοκινήτου 30% έκπτωση


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν τρομοκρατώ κανέναν απολύτως.

Εχω διευκρινήσει τουλάχιστον 3 φορές ότι δεν μιλάω για την συγκεκριμένη ασφαλιστική εταιρία. Αποψη μπορεί να έχω, αλλά δεν θα την έλεγα ποτέ σε ένα forum.
Να διαλέξει σοβαρή ασφαλιστική εταιρεία προτείνω και να μην έχεις ώς μοναδικό κριτήριο το ασφάλιστρο , την οδική βοήθεια ή την φροντίδα.

Το οτι ήσουν συνάδελφος δεν μου λέει κάτι. Εχουν περάσει χιλιάδες απο αυτό το επαγγελμα. Ηταν "easy money".

Η πτώχευση δεν είναι θέμα προτίμησης. Είναι θέμα οικονομικής κατάστασης.

Να τα δώσεις όπου νομίζεις και αγαπάς. Εσύ κρίνεις. Εγώ έθεσα απλά το θέμα ότι ΔΕΝ είναι όλες οι ασφαλιστικές εταιρίες το ίδιο. Απόδειξη είναι η 50 ασφαλιστικές εταιρίες που έχουν πτωχεύσει τα τελευταία 30 χρόνια.

Χωρίς τίτλο.jpg

Φίλε όντως δεν τρομοκρατείς.

Απλά μπήκες στο νήμα προσφοράς μιας συγκεκριμένης ασφαλιστικής για να μας πεις γενικά να προσέχουμε τις ασφαλιστικές μιας και είσαι και ασφαλιστής ώστε να μην πληρώνουν τα παιδιά και τα εγγόνια μας την απερισκεψία μας να πάμε στην direct και όχι σε κάποια σοβαρή εταιρία σύμφωνα με τα κριτήρια σου.

Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 minutes ago, andreaspA said:

Δεν τρομοκρατώ κανέναν απολύτως.

Εχω διευκρινήσει τουλάχιστον 3 φορές ότι δεν μιλάω για την συγκεκριμένη ασφαλιστική εταιρία. Αποψη μπορεί να έχω, αλλά δεν θα την έλεγα ποτέ σε ένα forum.
Να διαλέξει σοβαρή ασφαλιστική εταιρεία προτείνω και να μην έχεις ώς μοναδικό κριτήριο το ασφάλιστρο , την οδική βοήθεια ή την φροντίδα.

To ότι στο συγκεκριμένο thread προτρέπεις τον κόσμο να διαλέξει "σοβαρή" ασφαλιστική εταιρεία, υπονοεί ευθέως ότι η HD δεν είναι σοβαρή.

Άρα και αναφέρεσαι στη συγκεκριμένη ασφαλιστική εταιρεία και τρομοκρατείς τον κόσμο. 

Εγώ θα έλεγα λοιπόν ότι αν έχεις στοιχεία, άποψη και επιχειρήματα να τα εκθέσεις αναλυτικά και να αφήσεις τις συμβουλές και τις απειλές για κλητήρες. Δεν τις χρειαζόμαστε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Looter είπε

Φίλε όντως δεν τρομοκρατείς.

Απλά μπήκες στο νήμα προσφοράς μιας συγκεκριμένης ασφαλιστικής για να μας πεις γενικά να προσέχουμε τις ασφαλιστικές μιας και είσαι και ασφαλιστής ώστε να μην πληρώνουν τα παιδιά και τα εγγόνια μας την απερισκεψία μας να πάμε στην direct και όχι σε κάποια σοβαρή εταιρία σύμφωνα με τα κριτήρια σου.

Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του..

Μαλλον δεν με διαβαζεις ή δεν αντιλαμβάνεσαι τι διαβάζεις. Ποτε δεν ειπα να μην πας σε direct ασφαλιση. Αντιθετα μαλιστα προτεινα να μπεις στο insurance-market ή στην cosmote και να ψωνίσεις ότι θέλεις, αν πιστεύεις ότι δεν χρειάζεσαι ασφαλιστικό διαμεσολαβητή.

Το μόνο που είπα είναι ότι η διαφορά τιμής δεν είναι αποτέλεσμα της οποιαδήποτε μείωσης ή ανυπαρξίας αμοιβής του διαμεσολαβητή, καθώς το κόστος της άμεσης πώλησης είναι αρκετά μεγαλύτερο απο την αμοιβή του διαμεσολαβητή.

Στο νήμα της συγκεκριμένης προσφοράς μπήκα, διότι δεν υπάρχει άλλο νήμα για προσφορά απο ασφαλιστική εταιρία, καθώς δεν έχω πετυχει άλλη περίπτωση που να παραβιάζει κατάφορα και συστηματικά την IDD και να υπόσχεται προσφορές και εκπτώσεις, πέραν της HD.

Η ιδια κουβέντα που γίνεται για τηλεοράσεις λοιπόν, ή για Laptop, γίνεται και για ασφάλειες. Βεβαια μπορεί να σου χαλάει το όνειρο λίγο, και να αντιλαμβάνεσαι ότι θέλεις να αντιληφθείς αλλά δεν πειράζει. 

Θέλω να ελπίζω ότι οι υπόλοιποι χρήστες, κατάλαβαν επακριβώς τι λέω και έβαλα και εγώ ένα λιθαράκι στην ενημέρωση επι του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

επειδη αναφερατε το ποσο του 1.220.000 κοιταξα λιγο το συμβολαιο που εχω με την anytime :

ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ ΤΡΙΤΩΝ (ΑΝΑ ΘΥΜΑ) 1.220.000,00€
ΥΛΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΤΡΙΤΩΝ (ΑΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ) 1.220.000,00€
ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΟΔΗΓΟΥ 15.000,00€
ΘΡΑΥΣΗ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ 1.000,00€
ΠΥΡΚΑΓΙΑ 4.100,00€
ΟΛΙΚΗ ΚΛΟΠΗ 4.100,00€
ΜΕΡΙΚΗ ΚΛΟΠΗ 4.100,00€
ΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ 4.100,00€
ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΣΤΑΣΕΙΣ - ΑΠΕΡΓΙΕΣ 4.100,00€
 

Απαλλαγη δεν έχει .. σε σχεση με την προσφορα της Hellas εχει για εμενα 95 ευρω προς τα πανω η anytime

 
   
   
   
   
   
   
   
   

Φίλε μου η ασφαλιζόμενη αξία του οχήματος σου είναι 4.100 Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε ένα λίγο σοβαρό τρακάρισμα που εύχομαι να μη σου τύχει ποτέ η ασφαλιστική θα σου δώσει απλά αυτό το ποσό και θα προτιμήσει να μη στο επισκευάσει. Τα 100 ευρώ διαφορά που αναφέρεις σε ένα αμάξι αξίας 4.100 είναι πολύ μεγάλη διαφορά. Να ήταν 40.000 να το δεχτώ για 4000;

Να σου δώσω και μια συμβουλή και αν θέλεις την πετάς. Αν το αυτοκίνητο αυτό για εσένα είναι εργαλείο δουλειάς και αν δεν έχεις και πολλά λεφτά στην άκρη θα πρότεινα καλύτερα μια μεικτή ασφάλεια direct  με απαλλαγή 800-1000 ευρώ παρά μια ασφάλεια που κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω για να μην πληρώσεις 25% από ένα σπασμένο τζαμί αν δε θες να πας στην car glass.

Το κλείνω εδώ το θέμα. Καλές αγορές.

Επεξ/σία από Looter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ειχα σκεφτει αυτο που λες , δοκιμασα και βλεπω ότι η μικτη βγαινει Σύνολο: €238,93 και εαν μεινω interamerican ολλες τις παροχες παρα απο μικτη βγαινει 247,47€. Αξιζει λοιπον να κανω μικτη με απαλλαγη 500 ευρω για ιδιες ζημιες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Μαλλον δεν με διαβαζεις ή δεν αντιλαμβάνεσαι τι διαβάζεις. Ποτε δεν ειπα να μην πας σε direct ασφαλιση. Αντιθετα μαλιστα προτεινα να μπεις στο insurance-market ή στην cosmote και να ψωνίσεις ότι θέλεις, αν πιστεύεις ότι δεν χρειάζεσαι ασφαλιστικό διαμεσολαβητή.

Το μόνο που είπα είναι ότι η διαφορά τιμής δεν είναι αποτέλεσμα της οποιαδήποτε μείωσης ή ανυπαρξίας αμοιβής του διαμεσολαβητή, καθώς το κόστος της άμεσης πώλησης είναι αρκετά μεγαλύτερο απο την αμοιβή του διαμεσολαβητή.

Στο νήμα της συγκεκριμένης προσφοράς μπήκα, διότι δεν υπάρχει άλλο νήμα για προσφορά απο ασφαλιστική εταιρία, καθώς δεν έχω πετυχει άλλη περίπτωση που να παραβιάζει κατάφορα και συστηματικά την IDD και να υπόσχεται προσφορές και εκπτώσεις, πέραν της HD.

Η ιδια κουβέντα που γίνεται για τηλεοράσεις λοιπόν, ή για Laptop, γίνεται και για ασφάλειες. Βεβαια μπορεί να σου χαλάει το όνειρο λίγο, και να αντιλαμβάνεσαι ότι θέλεις να αντιληφθείς αλλά δεν πειράζει. 

Θέλω να ελπίζω ότι οι υπόλοιποι χρήστες, κατάλαβαν επακριβώς τι λέω και έβαλα και εγώ ένα λιθαράκι στην ενημέρωση επι του θέματος.

Οι απαντήσεις μου ήταν άμεσα σχετιζόμενες με τις απορίες των χρηστών "έχει φροντίδα ατυχήματος? " , "η οδική βοήθεια ήταν πολύ καλή" θέλοντας να ενημερώσω ότι δεν είναι πρώτο κριτήριο επιλογής ασφαλιστικής εταιρίας τα παραπάνω, αλλά η φερεγγυότητα αυτής, όσο μπορεί τουλάχιστον να την κρίνει ο απλός πελάτης.

Ανάλυση δεν θα κάνουμε εδω μεσα της ασφαλιστικής αγοράς. Δεν έχει κάποιο νόημα. Οσο αφορά την HD λοιπόν είναι μία μικρή ασφαλιστική εταιρία, που το επιχειρηματικό της πλάνο είναι να πουλάει μέσω του Facebook. Απο όσο μπορώ να γνωρίζω,  ξεκίνησε απο την Κύπρο,  αλλά παρόλα αυτά επιχειρεί ουσιαστικά μόνο στην Ελλάδα στην αρχή ώς ΕΠΥ και σήμερα μέσω υποκαταστήματος.
Ιδρυτές της είναι πρώην στελέχη της Goldman Sachs και μέσα σε αυτούς και η αξιότιμη κα. Μιράντα Ξαφά πρώην (είναι και νύν ?) του ΔΝΤ ώς σύμβουλος αν δεν κάνω λάθος. Μέχρι πρόσφατα τους είχαν και φωτογραφίες στο site τους.

Υπάρχουν πολλά σχετικά άρθρα στο internet. Ενδεικτικά το κάτωθι.

https://www.euro2day.gr/ftcom/ftcom_gr/article-ft-gr/1623385/oi-ellhnes-pio-aisiodoxoi-kathos-h-oikonomia-pairn.html

Αν κρίνω απο το μέγεθος της λοιπόν μέχρι πέρυσι τουλάχιστον, απο το ήθος που προάγει κατηγορώντας άμεσα τους ασφαλιστικούς διαμεσολαβητές ώς "μεσάζοντες", αλλά παρόλα αυτά να ανοίγεται και σε αυτή την αγορά, και ταυτόχρονα με την ηθελημένη καταστρατήγηση της IDD συνεχίζοντας να διαφημίζει εκπτώσεις, κουπόνια και black friday, δεν θα ήταν επιλογή μου να ασφαλιστώ. Οι ασφάλειες δεν εχουν εκπτώσεις. Ούτε μειώνεται αξιολογα το κόστος ανεβάζοντας τις πωλήσεις.

Πολλά αυτοκίνητα ασφαλισμένα, πολλές ζημιές. Πολλά σπίτια ασφαλισμένα, πολλές φωτιές.

Εχω και εγώ αυτοκίνητα, μηχανάκια και σπίτια βλέπεις, που δεν μου χαρίζει κανείς τις ασφάλειες. Πληρωμένες στο ακέραιο είναι.

Δεν θα μπορούσα εν ολίγης να συγκρίνω την HD με τις μεγάλες Ελληνικές ή Πολυεθνικές καταξιωμένες εταιρίες της αγοράς, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ή έστω να υπονοεί κάτι μεμπτό για την HD.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασφάλεια μου λήγει στις 25/01 στην HD και όταν είδα το mail μου με τον κωδικό προσφοράς απο την HD προσπάθησα να κάνω ανανέωση συμβολαίου αλλά το σύστημα με απέρριπτε. Ανανέωση μπορεί να κάνει κάποιος φυσιολογικά ενα μήνα πριν την λήξη του συμβολαίου. Μίλησα χθες με εκπροσωπο τους και μου είπε να στείλω email που θα ζητάω διακοπή συμβολαίου ώστε μετά να μπορώ να κάνω καινούριο συμβόλαιο που θα μπορώ να κάνω χρήση και του συγκεκριμμένου κωδικού εκπτωσης και μετά να μιλήσω πάλι μαζί τους. Τους έστειλα το mail χθες και σήμερα επικοινώνησα μαζί τους όπως μου είχαν πεί. Τελικά απο την εξυπηρέτηση πελατών μου επέτρεψαν να κάνω νεο συμβόλαιο για το αυτοκινητό μου και επέλεξα ετήσιο συμβόλαιο. Συγκεκριμμένα απο τα 211 ευρώ που θα πλήρωνα με τον κωδικό που δίνει 15% έκπτωση έπεσα στα 174 ευρώ με τον κωδικό που δίνει αλλα 15% έκπτωσης. Καθόλου άσχημα θα έλεγα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Looter είπε

Φίλε μου η ασφαλιζόμενη αξία του οχήματος σου είναι 4.100 Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε ένα λίγο σοβαρό τρακάρισμα που εύχομαι να μη σου τύχει ποτέ η ασφαλιστική θα σου δώσει απλά αυτό το ποσό και θα προτιμήσει να μη στο επισκευάσει. Τα 100 ευρώ διαφορά που αναφέρεις σε ένα αμάξι αξίας 4.100 είναι πολύ μεγάλη διαφορά. Να ήταν 40.000 να το δεχτώ για 4000;

Να σου δώσω και μια συμβουλή και αν θέλεις την πετάς. Αν το αυτοκίνητο αυτό για εσένα είναι εργαλείο δουλειάς και αν δεν έχεις και πολλά λεφτά στην άκρη θα πρότεινα καλύτερα μια μεικτή ασφάλεια direct  με απαλλαγή 800-1000 ευρώ παρά μια ασφάλεια που κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω για να μην πληρώσεις 25% από ένα σπασμένο τζαμί αν δε θες να πας στην car glass.

Το κλείνω εδώ το θέμα. Καλές αγορές.

Να διευκρινήσω οτι δεν εχει καμία σχέση η ασφαλιζόμενη αξία για τις συμπληρωματικές καλύψεις, με την αποζημίωση που θα πάρεις μέσω της ΑΕ του τρίτου. Ούτε καν σαν ένδειξη εκτός απο εξαιρετικές περιπτώσεις που μπορεί να χρησιμοποιηθεί τυχόν πρόσφατη πραγματογνωμοσύνη προασφαλιστικού ελέγχου σε πιθανό δικαστήριο ώς μία ένδειξη και πάλι της αξίας προ της ζημιάς.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμες πληροφορίες γράφονται, αλλά μήπως το εξαντλήσαμε το θέμα; Σε περιοδο εκπτώσεων με ποτάμι νέων τόπικ, ανεβαίνει συνεχώς ψηλά ένα που για ό,τι είχε να μας ενημερώσει, μας ενημέρωσε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Οι απαντήσεις μου ήταν άμεσα σχετιζόμενες με τις απορίες των χρηστών "έχει φροντίδα ατυχήματος? " , "η οδική βοήθεια ήταν πολύ καλή" θέλοντας να ενημερώσω ότι δεν είναι πρώτο κριτήριο επιλογής ασφαλιστικής εταιρίας τα παραπάνω, αλλά η φερεγγυότητα αυτής, όσο μπορεί τουλάχιστον να την κρίνει ο απλός πελάτης.

Ανάλυση δεν θα κάνουμε εδω μεσα της ασφαλιστικής αγοράς. Δεν έχει κάποιο νόημα. Οσο αφορά την HD λοιπόν είναι μία μικρή ασφαλιστική εταιρία, που το επιχειρηματικό της πλάνο είναι να πουλάει μέσω του Facebook. Απο όσο μπορώ να γνωρίζω,  ξεκίνησε απο την Κύπρο,  αλλά παρόλα αυτά επιχειρεί ουσιαστικά μόνο στην Ελλάδα στην αρχή ώς ΕΠΥ και σήμερα μέσω υποκαταστήματος.
Ιδρυτές της είναι πρώην στελέχη της Goldman Sachs και μέσα σε αυτούς και η αξιότιμη κα. Μιράντα Ξαφά πρώην (είναι και νύν ?) του ΔΝΤ ώς σύμβουλος αν δεν κάνω λάθος. Μέχρι πρόσφατα τους είχαν και φωτογραφίες στο site τους.

Υπάρχουν πολλά σχετικά άρθρα στο internet. Ενδεικτικά το κάτωθι.

https://www.euro2day.gr/ftcom/ftcom_gr/article-ft-gr/1623385/oi-ellhnes-pio-aisiodoxoi-kathos-h-oikonomia-pairn.html

Αν κρίνω απο το μέγεθος της λοιπόν μέχρι πέρυσι τουλάχιστον, απο το ήθος που προάγει κατηγορώντας άμεσα τους ασφαλιστικούς διαμεσολαβητές ώς "μεσάζοντες", αλλά παρόλα αυτά να ανοίγεται και σε αυτή την αγορά, και ταυτόχρονα με την ηθελημένη καταστρατήγηση της IDD συνεχίζοντας να διαφημίζει εκπτώσεις, κουπόνια και black friday, δεν θα ήταν επιλογή μου να ασφαλιστώ. Οι ασφάλειες δεν εχουν εκπτώσεις. Ούτε μειώνεται αξιολογα το κόστος ανεβάζοντας τις πωλήσεις.

Πολλά αυτοκίνητα ασφαλισμένα, πολλές ζημιές. Πολλά σπίτια ασφαλισμένα, πολλές φωτιές.

Εχω και εγώ αυτοκίνητα, μηχανάκια και σπίτια βλέπεις, που δεν μου χαρίζει κανείς τις ασφάλειες. Πληρωμένες στο ακέραιο είναι.

Δεν θα μπορούσα εν ολίγης να συγκρίνω ποτέ την HD με τις μεγάλες Ελληνικές ή Πολυεθνικές καταξιωμένες εταιρίες της αγοράς, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ή έστω να υπονοεί κάτι μεμπτό για την HD.

Οι ασφάλειες δεν εχουν εκπτώσεις.? Γιατι? μηπως δεν εχουν υπερκερδη οι ασφαλιστικες ωστε να μπορουν να προσφέρουν εκπτώσεις?

Το κοστος direct η online ειναι μεγαλυτερο απο τον μεσαζοντα? Γιατι? απο που προκυπτει αυτο?

Δεν κανω αναλυση - αλλα αναλυω τους μετοχους της direct κ το "ήθος" της εταιριας...

 

Αλλα λογια να αγαπιομαστε...δεν θα ασχολιομουν αλλα δεν αντεξα ...δεν λεω τπτ μεμπτο αλλα προσεχε για τα εγγονια σου αλλα δεν συγκρινω με τις Ελληνικες...ειδαμε και τις Ελληνικες...

Φαινεται ο ανταγωνισμος που ριχνει τις τιμες κ οτι τελειωνει το ευκολο χρημα σε καποιους δεν αρεσει κ βγηκαν παγανια στα forums

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν θα μπορούσα εν ολίγης να συγκρίνω την HD με τις μεγάλες Ελληνικές ή Πολυεθνικές καταξιωμένες εταιρίες της αγοράς, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ή έστω να υπονοεί κάτι μεμπτό για την HD.

Πριν 10 χρόνια "μεγάλη" και "καταξιωμένη" εταιρεία θεωρούταν και η ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ, αν άκουγε κάποιος τη συμβουλή σου τότε πιθανότατα να είχε χάσει τα πάντα σε περίπτωση ατυχήματος/δυστυχήματος.

Ας μην κοροϊδευόμαστε, η μόνη διαφορά ανάμεσα στις online ασφαλιστικές και αυτές με φυσική παρουσία είναι τα αυξημένα λειτουργικά έξοδα των τελευταίων. Αφού παραδέχεσαι πως απλά κάνεις υποθέσεις για τη HD, και το θέμα μας είναι για την ΠΡΟΣΦΟΡΑ στην τιμή της ασφάλισης με την HD, έχεις να αντιπροτείνεις κάποια άλλη από εκείνες που μεταπωλείς με παρεμφερείς καλύψεις και σε αντίστοιχη τιμή;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Black Friday προσφορά διαφημίζει και το InsuranceMarket και μάλιστα εως 40% έκπτωση. Βαζω τα στοιχεία του αυτοκινήτου μου και για τις ίδιες καλύψεις η πιο φθηνή για ετήσιο συμβόλαιο είναι η Anytime με κόστος 250 ευρώ. Μόλις 77 ευρώ παραπάνω ή αλλιώς μιας και αυτές τις μέρες μας αρέσει να μιλάμε με τιμές επι τοις εκατό, με αυξηση τιμής 30% σε σχέση με την HD.

Επεξ/σία από madboy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, vasmav είπε

Οι ασφάλειες δεν εχουν εκπτώσεις.? Γιατι? μηπως δεν εχουν υπερκερδη οι ασφαλιστικες ωστε να μπορουν να προσφέρουν εκπτώσεις?

Το κοστος direct η online ειναι μεγαλυτερο απο τον μεσαζοντα? Γιατι? απο που προκυπτει αυτο?

Δεν κανω αναλυση - αλλα αναλυω τους μετοχους της direct κ το "ήθος" της εταιριας...

Αλλα λογια να αγαπιομαστε...δεν θα ασχολιομουν αλλα δεν αντεξα ...δεν λεω τπτ μεμπτο αλλα προσεχε για τα εγγονια σου αλλα δεν συγκρινω με τις Ελληνικες...ειδαμε και τις Ελληνικες...

Φαινεται ο ανταγωνισμος που ριχνει τις τιμες κ οτι τελειωνει το ευκολο χρημα σε καποιους δεν αρεσει κ βγηκαν παγανια στα forums

Οχι. Οι ασφαλιστικες δεν εχουν υπερκερδη. Οριακα προσπαθουν να εχουν κέρδη για να στέκονται και να συνεχίζουν να αποζημιώνουν. Το συννημένο είναι το δικό μου χαρτοφυλάκιο, χωρίς τον Νοέμβριο μέσα. Φανταζομαι πως καταλαβαίνεις ότι εγώ δεν μάζεψα τους ζημιάρηδες πελάτες, και οι υπόλοιποι τους Vatanen. Αν δεν αντιλαμβάνεσαι τι λέει το screenshot , λέει ότι αν το χαρτοφυλάκιο μου έδωσε 100.000€ ασφάλιστρα η εταιρία πλήρωσε 104,550€ ζημιές. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά έχω φτάσει σε τέτοια επίπεδα (τα οποία θα αυξηθούν με τα στοιχεία του Νοεμβρίου).
Συνήθως λόγω προσεκτικής διαχείρισης βρίσκομαι περίπου στο 50%. Μια υγιής ασφαλιστική εταιρία πάντως έχει ενα δείκτη ζημιών της τάξης του 90%

Οι εκπτώσεις-προσφορές απαγορεύονται νομοθετικά και πανευρωπαικά και κάποιος λόγος θα υπάρχει. Μην μου πεις να σου αναλύσω την IDD στο insomnia :)

Οι τιμές δεν έπεσαν κατα βάση απο τον ανταγωνισμό παρόλο που είναι γεγονός ότι έπαιξε ρόλο και αυτός, και πολύ φοβάμαι με μεγάλες επιπτώσεις στο μέλλον. Οι τιμές έπεσαν απο την μείωση των ατυχημάτων και ιδιαίτερα απο την μείωση των θανατηφόρων ή ατυχημάτων με σοβαρές σωματικές βλάβες. Μπορείς να δεις τα επίσημα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ. Για την ακρίβεια, την τελευταία 20ετία οι θάνατοι σε τροχαία έχουν πέσει στο 1/3. Απο 2000 περίπου ετησίως, στους 700. Σου εγγυώμαι ότι τα ασφάλιστρα θα αρχίσουν να ξαναανεβαίνουν, αν συνεχίσει η αύξηση της κίνησης των οχημάτων και συνεπώς η αύξηση των ατυχημάτων.

Χαλάμε το thread όμως. Και θα έλεγα το εξής τελευταίο για να μην ενοχλώ και τους υπόλοιπους όπως είπε και ο φίλος παραπάνω με το thread να εμφανίζεται συνέχεια επάνω.

Κανείς μας δεν μπορεί αν γνωρίζει όλα τα αντικείμενα καλά-πολύ καλα΄-άριστα. Είτε αυτό αφορά τον ασφαλιστικό κλάδο, είτε τις τηλεοράσεις, τα αυτοκίνητα, τους υπολογιστές, το μαγείρεμα, τα κρέατα ή το γάλα. Ας αφήνουμε στο μυαλό μας μία γωνιά, ότι μπορεί να μην έχουμε την γνώση και την πληροφόρηση για να έχουμε απόλυτη άποψη σε όλα τα θέματα και κάποιος άλλος συνάνθρωπος μας να έχει καλύτερη άποψη επι συγκεκριμένου θέματος.

Οπως επίσης ότι υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα πέρα απο το δικό μας, που προσφέρουν και αξίζουν τα χρήματα που παίρνουν, και ας μην το αναγνωρίζουμε σε πρώτη ανάγνωση.

Καλές αγορές λοιπόν σε όλους, και εύχομαι όλοι να κάνουν την καλύτερη επιλογή σε ότι και αν αγοράσουν σε αυτό το Black friday. :)

 

A2102_SDT03_DT_MM_01_2019_01_P_GR.pdf

loss ratio.png

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...