Προς το περιεχόμενο

Hellas Direct ασφάλεια αυτοκινήτου 30% έκπτωση


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 5 αυτοκίνητα εδώ και 4 χρόνια και δεν είχα κανένα πρόβλημα σε τρακαρίσματα είτε έπρεπε να μας αποζημιώσουν , είτε έπρεπε να αποζημιωθούμε.

Σοβαρή εταιρία που πλέον συμμετέχει στον φιλικό διακανονισμό και αναγνωρισμένη στο χώρο. Στα 2 συνεργεία που πάω έχουν επίσης άριστη γνώμη για τους πραγματογνώμονες που στέλνει η εταιρία.

Έχουμε  χρησιμοποιήσει την οδική βοήθεια που δίνουν ακόμα και στο πιο φθηνό πακέτο πάνω από 10 φορές χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Σε περίπτωση ατυχήματος έχεις την επιλογή να περιμένεις κάποιον που θα κάνει την καταγραφή του ατυχήματος ή να την κάνεις τηλεφωνικά το οποίο είναι ΤΡΟΜΕΡΗ ευκολία.

Την προηγούμενη Δευτέρα τράκαρα κάποιον από πίσω , ξεκάθαρα δίκη μου ευθύνη. Σε 3 λεπτά είχα δηλώσει το ατύχημα τηλεφωνικά και είχα κάνει και τη θετική μου δήλωση. Μετά από μερικές ώρες έστειλα με e-mail και τις άδειες , διπλώματα  φωτογραφίες των οχημάτων και τέλος. 

Η διαφορά στην τιμή προκύπτει από το γεγονός ότι ΔΕ συνεργάζονται με ασφαλιστές και δεν πληρώνουν ποσοστά στον καθένα που κάνει πωλήσεις..

Έχοντας μεγάλη πείρα από ασφαλιστικές , έχοντας υπάρξει στο χώρο στο παρελθόν και έχοντας δει τι παίζει από «μέσα» , μου φαίνονται τουλάχιστο υπερβολικά τα αρνητικά σχόλια που διαβάζω..

Το μεσαίο πρόγραμμα που έχουν σε αυτή την τιμή είναι best seller. 

Προχωρείτε άφοβα. 

Επεξ/σία από Looter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλα αλλά έχω δύο ερωτήματα.. 

1ον) Σε περίπτωση ατυχήματος τη ισχύει τελικά?Στο site λέει ότι γίνετε καταγραφή μέσω τηλεφώνου, άλλο παιδί πιο πάνω λέει του στείλανε άτομα οποίος ξέρει από προσωπική εμπειρία ας μας πει και

2ον) Η θραύση κρυστάλλων πχ χτυπάει πετραδάκι και μου κάνει μικρή τρύπα στο παρμπρίζ τι γίνετε αναλαμβάνουν όλα τα έξοδα αυτοι αν το πας σε συνεργαζομενους τους(πχ car glass) και κάνουν αντικατάσταση με γνήσιο η πρέπει να το πας σε μη εξουσιοδοτημενο για γνήσιο και να σου δίνουν μια ψευτοαπαλλαγη? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Rm.Geko είπε

Όλα καλα αλλά έχω δύο ερωτήματα.. 

1ον) Σε περίπτωση ατυχήματος τη ισχύει τελικά?Στο site λέει ότι γίνετε καταγραφή μέσω τηλεφώνου, άλλο παιδί πιο πάνω λέει του στείλανε άτομα οποίος ξέρει από προσωπική εμπειρία ας μας πει και

2ον) Η θραύση κρυστάλλων πχ χτυπάει πετραδάκι και μου κάνει μικρή τρύπα στο παρμπρίζ τι γίνετε αναλαμβάνουν όλα τα έξοδα αυτοι αν το πας σε συνεργαζομενους τους(πχ car glass) και κάνουν αντικατάσταση με γνήσιο η πρέπει να το πας σε μη εξουσιοδοτημενο για γνήσιο και να σου δίνουν μια ψευτοαπαλλαγη? 

Car glass και είναι τσάμπα.

Μου είχαν σπάσει το πίσω φινιστρίνι πέρυσι στο κέντρο. Τους πήρα τηλ , και το δήλωσα τηλεφωνικά. Πήγα car glass και μου έβαλαν προσωρινά πλεξιγκλάς μέχρι να έρθει το τζαμάκι.

Μετα από 3 μέρες πήγα στην car glass , μου το πέρασαν και έφυγα χωρίς να πληρώσω τπτ.


Παιδιά προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Έχω ασφαλίσει αυτοκίνητα αξίας μέχρι 25.000-30.000. Μπορεί κάποια άλλη ασφαλιστική να είναι στις λεπτομέρειες καλύτερη και για ένα πολύ ακριβό όχημα να έχει νόημα πληρώνοντας βέβαια πολύ περισσότερα ασφάλιστρα. Εγώ σε καθημερινά τρακαρίσματα στην πόλη , σε θραύση κρυστάλλων και όσες φορές χρειάστηκε οδική βοήθεια επειδή έμεινα από μπαταρία , λάστιχο ,κλπ δεν είχα κανένα θέμα. 

Επεξ/σία από Looter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάθε οδηγός μπορεί να επιλέξει την ασφάλεια του βάση διαφορετικών παραμέτρων σε σχέση με κάποιον άλλο οδηγό. Οι παράγοντες αυτοί μπορεί να είναι οι περιοχές που κινείται, η αξία και η χρονολογία του αυτοκινήτου, η ηλικία του οδηγού, ο τρόπος οδήγησης του και άλλοι παράγοντες. Άρα ο κάθε οδηγός βάση των δικών του προτιμήσεων αποφασίζει τελικά ποια είναι η καλύτερη επιλογή γι'αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ntopas είπε

Αυτό που λες νομίζω είναι άτοπο, από όσο καταλαβαίνω τα ασφαλιστικά.

Αν η εταιρεία ρίξει κανόνι τότε υπάρχουν τα συνεγγυητικα αν δε κάνω λάθος.

Όσο για το ότι αν δεν έρθει εκπρόσωπος της ασφαλιστικής και δεν έρθει τροχαία και ο έτερος οδηγός φταίει και είναι κόπανος, τότε μπορεί να έχεις θέμα...

Ειμαι 21 χρόνια ασφαλιστικός πράκτορας, με ιδιαίτερη ενασχολήση και εκπαίδευση στην ΑΕ.

Δεν έχει νόημα να επεκταθώ περισσότερο σε ένα thread στο insomnia και ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο καθώς δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένη ασφαλιστική εταιρία.

Μία φιλική συμβουλή είναι και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Rm.Geko είπε

Όλα καλα αλλά έχω δύο ερωτήματα.. 

 

2ον) Η θραύση κρυστάλλων πχ χτυπάει πετραδάκι και μου κάνει μικρή τρύπα στο παρμπρίζ τι γίνετε αναλαμβάνουν όλα τα έξοδα αυτοι αν το πας σε συνεργαζομενους τους(πχ car glass) και κάνουν αντικατάσταση με γνήσιο η πρέπει να το πας σε μη εξουσιοδοτημενο για γνήσιο και να σου δίνουν μια ψευτοαπαλλαγη? 

Carglass αλλά με ΟΕΜ (μή γνήσιο δλδ) αλλιώς όπου θες με την απαλλαγή που γράφει το συμβόλαιο (25%)

Όλες οι διευκρινίσεις εδώ: https://www.hellasdirect.gr/assets/pdf/policyterms_el.pdf

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Looter είπε

Η διαφορά στην τιμή προκύπτει από το γεγονός ότι ΔΕ συνεργάζονται με ασφαλιστές και δεν πληρώνουν ποσοστά στον καθένα που κάνει πωλήσεις..

 

1. Συνεργάζονται με ασφαλιστικούς διαμεσολαβητές, με τα ίδια ή και χαμηλότερα ασφάλιστρα απο αυτά που έχουν Online και με άλλη επωνυμία, που απλά εσύ δεν το γνωρίζεις.

2. Ο ασφαλιστής παίρνει περίπου ένα 12-14% επι αυτού που πληρώνεις. Αυτή είναι η διαφορά τιμής που βλέπεις? Είναι εξαιρετικά μεγαλύτερη. Μην ξεχνάς εξάλλου ότι μπορεί να γλυτώνει αυτό το 12-14% αλλά έχει κόστος online διαφήμισης, που ξεπερνάει κατα πολύ το κόστος της προμήθειας του ασφαλιστή.

Το "κλικ" στο google σε "φθηνή ασφάλεια", έχει φτάσει το 1€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτούς που η ασφάλειά τους είναι για ανανέωση αργότερα και δεν προλαβαίνουν την προσφορά, νομίζω ότι εάν ακυρώσουν την υπάρχουσα σήμερα και επίσης σήμερα ασφαλιστούν σ' αυτήν της προσφοράς, νομίζω γίνεται. Μπορεί να μας πει κάποιος ασφαλιστής. Εντάξει γίνεσαι λίγο τσίπης αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει. Επίσης θα έχεις επιστροφή ασφαλίστρων για το χρονικό διάστημα που απέμεινε από την ασφάλεια που ακυρώνεις. Άσε που μπορεί να ψαρώσει αυτή που έχεις και να σου δώσει την ίδια προσφορά με τον Μπλακφραιντερά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Carglass αλλά με ΟΕΜ (μή γνήσιο δλδ) αλλιώς όπου θες με την απαλλαγή που γράφει το συμβόλαιο (25%)

Όλες οι διευκρινίσεις εδώ: https://www.hellasdirect.gr/assets/pdf/policyterms_el.pdf

Φίλε και μόνο ότι έκατσες να ψάξεις τους όρους για να μας αποδείξεις αυτό που ισχύει σε 9/10 ασφαλιστικές μου φτάνει για να καταλάβω το σκεπτικό σου. Θραύση Κρυστάλλων μου έχει τύχει 2 φορές με την Hellas Direct. Μια στο Passat CC που η carglass το παρήγγειλε από Καρεντα και για αυτό έκαναν 3 ημέρες όποτε μου έβαλαν αντιπροσωπείας (αμάξι 7 ετών) και μια στο smart που προφανώς μου έβαλαν OEM και το είχα μέσα στη μέρα (αμάξι 9 ετών). Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

35 λεπτά πριν, andreaspA είπε

1. Συνεργάζονται με ασφαλιστικούς διαμεσολαβητές, με τα ίδια ή και χαμηλότερα ασφάλιστρα απο αυτά που έχουν Online και με άλλη επωνυμία, που απλά εσύ δεν το γνωρίζεις.

2. Ο ασφαλιστής παίρνει περίπου ένα 12-14% επι αυτού που πληρώνεις. Αυτή είναι η διαφορά τιμής που βλέπεις? Είναι εξαιρετικά μεγαλύτερη. Μην ξεχνάς εξάλλου ότι μπορεί να γλυτώνει αυτό το 12-14% αλλά έχει κόστος online διαφήμισης, που ξεπερνάει κατα πολύ το κόστος της προμήθειας του ασφαλιστή.

Το "κλικ" στο google σε "φθηνή ασφάλεια", έχει φτάσει το 1€.

Δεν ξέρω αν συνεργάζονται και πως λέγονται και ούτε με ενδιαφέρει. Εγώ ξέρω ότι μέχρι σήμερα είχα την καλύτερη τιμή της αγοράς σε μια τίμια ασφάλεια που δε με κρέμασε γράφοντας απλά τη λέξη Prakriker στο check out ή τώρα τον κωδικό Black Friday. Από την ίδια την εταιρία που έχει λάβει συγκεκριμένη άδεια λειτουργίας από την Τράπεζα της Ελλάδας  με συγκεκριμένη επωνυμία και χωρίς μεσάζοντες. 
 

Αφού είσαι και του χώρου όπως λες και με πείρα θα έπρεπε να ξέρεις ότι η τάση για τις ασφάλειες αυτοκινήτων είναι να φύγουν εντελώς από τους ασφαλιστές. Τώρα τις αγοράζεις online , αύριο θα τις αγοράζεις και από το περίπτερο. Είναι τόσο αυστηρά τα ρυθμιστικά πλαίσια πλέον που ο φόβος για τους πελάτες είναι μηδαμινός.

Επεξ/σία από Looter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Looter είπε

Φίλε και μόνο ότι καθίσεις να ψάξεις τους όρους για να μας αποδείξεις αυτό που ισχύει σε 9/10 ασφαλιστικές μου φτάνει για να καταλάβω το σκεπτικό σου. Θραύση Κρυστάλλων μου έχει τύχει 2 φορές. Μια στο Passat CC που η carglass το παρήγγειλε από Καρεντα και για αυτό έκαναν 3 ημέρες όποτε μου έβαλαν αντιπροσωπείας (αμάξι 7 ετών) και μια στο smart που προφανώς μου έβαλαν OEM και το είχα μέσα στη μέρα (αμάξι 9 ετών). Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

Είμαι πελάτης της συγκεκριμένης εταιρίας και μιλάω από προσωπική εμπειρία, αυτό βέβαια δεν με αποτρέπει από το να έχω την απαιτούμενη ευφυΐα ώστε να διαβάσω τους όρους ενός ασφαλιστήριου συμβολαίου και να απαντήσω στον φίλο συγκεκριμένα και με επιχειρήματα. Ό,τι μπορεί ο καθένας βέβαια.

4. Θραύση Κρυστάλλων Καλύπτουμε τη θραύση που θα προκληθεί στα κρύσταλλα του αυτοκινήτου σου από οποιαδήποτε εξωτερική αιτία. Συγκεκριμένα, θα επισκευάσουμε ή θα αντικαταστήσουμε τα δύο παρμπρίζ, τα περιμετρικά κρύσταλλα των παραθύρων καθώς επίσης και την εργοστασιακή γυάλινη ηλιοροφή. Αν η επισκευή ή αντικατάσταση των κρυστάλλων γίνει στους συνεργάτες μας (π.χ. Carglass), με δικά τους προϊόντα, αναλαμβάνουμε το κόστος, με όριο κάλυψης αυτό που αναφέρεται στο συμβόλαιό σου. Το όριο αυτό αφορά στο σύνολο των ζημιών θραύσης κρυστάλλων που θα γίνουν κατά τη διάρκεια μίας ασφαλιστικής περιόδου. Αν επιλέξεις να αντικαταστήσεις / επισκευάσεις τα κρύσταλλα σε κάποιο άλλο, μη συνεργαζόμενο κατάστημα ή επιθυμείς αυθεντικά ανταλλακτικά, θα καλύψουμε το κόστος έως το ποσό που αναφέρεται στο ασφαλιστήριό σου, αφαιρούμενης της σχετικής απαλλαγής.

Επεξ/σία από ChrisN.S.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Καταρχην ΟΛΕΣ οι εταιρειες πλεον κανουν ασφαλειες μεσα απο το τηλεφωνο, και εγω στην Allianz τις κανω μονος μου απο το 2015.
2) Οι ασφαλιστες δεν παιρνουν ενα 12-14% μονο, εγω στην Allianz σε σχεση με τι μου ζητουσε ασφαλιστης (και γνωστος μαλιστα) γλυτωνω ενα 100αρικο στο νερο το 6μηνο στο αυτοκινητο που εχω μικτη (πληρωνω γυρω στα 450ε οποτε σιγουρα δεν μιλαμε για 12-14%). Σε ενα πιο παλιο που δεν εχω μικτη και δινω 98ε το 6μηνο στην Allianz με τρομερες καλυψεις ο ιδιος ασφαλιστης μου ζητουσε τα ιδια χρηματα για να το βαλει στην Υδρογειο με (πολυ χειροτερες καλυψεις φυσικα). Απο περιεργεια ειχα μιλησει με την Υδρογειο και στα 98ε ο τυπος εβγαζε ενα 20αρικακι (μου ειχαν κανει το ιδιο ασφαλιστηριο μεσω τηλεφωνου). Το αστειο ειναι πως οι ασφαλιστες τσατιζονται με οσους τις κανουν μονοι τους γιατι δεν παιρνουν το μερτικο τους (ακομα και αυτος ο γνωστος μου την ειχε πει).
3) Αλλο ειναι να σε πληρωσει μια εταιρεια σε 10 μερες, αλλο σε 30 μερες, αλλο σε 50 μερες και αλλο σε 90 μερες.
4) Αδεια λειτουργιας ειχαν πολλες ασφαλιστικες που τα αποθεματικα τους ηταν για γελια και βαρεσαν χρεωκοπια. Το οτι καποια ασφαλιστικη εχει αδεια δεν σημαινει πολλα.
5) Η Carglass ΔΕΝ παρεχει αυθεντικα κρυσταλα (το ξερω γιατι ειχα παει εγω καποτε και στο τελος πηγα στην αντιπροσωπεια και εβαλα αυθεντικα - φυσικα με την απαλλαγη της μικτης).

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Salvation81 είπε


5) Η Carglass ΔΕΝ παρεχει αυθεντικα κρυσταλα (το ξερω γιατι ειχα παει εγω καποτε και στο τελος πηγα στην αντιπροσωπεια και εβαλα αυθεντικα - φυσικα με την απαλλαγη της μικτης).

Υπάρχει κάποια ασφαλιστική(και αν ναι πια) που οι συνεργάτες τους βάζουν γνήσια κρύσταλλα με όλα τα έξοδα δικά της αποδεδειγμένα η κουβαντα να γίνετε τόση ώρα? 

Δε το λέω ειρωνικά.. Αντιθέτος επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα θέλω να μάθω τη παίζει σε αυτό το τομέα γιατί καμιά δεν αναφέρει για γνήσιοτητα.. 

Επεξ/σία από Rm.Geko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rm.Geko είπε

Υπάρχει κάποια ασφαλιστική(και αν ναι πια) που οι συνεργάτες τους βάζουν γνήσια κρύσταλλα με όλα τα έξοδα δικά της αποδεδειγμένα η κουβαντα να γίνετε τόση ώρα? 

Δε το λέω ειρωνικά.. Αντιθέτος επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα θέλω να μάθω τη παίζει σε αυτό το τομέα γιατί καμιά δεν αναφέρει για γνήσιοτητα.. 

Με ολα τα εξοδα  δικα της δυσκολο αφου στους ορους σου γραφουν οτι συνεργαζονται με εταιρειες οπως η Carglass. Το θεμα εδω ειναι πως πολλες ΔΕΝ βαζουν αυθεντικα ακομα και την απαλαγη να θελεις να πληρωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...