Προς το περιεχόμενο

Στεγνωτήριο ρούχων Bosch WTM85268GR A++ 479 € [TEΛΟΣ]


pareisaktos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, mp44christos said:

Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά με 450 περνεις 2 σε 1 που στεγνώνει/πλένει 8 κιλά όπως αυτό. Και 10 κιλά να του βάλεις που είναι το όριο θα στα στεγνώσει μετά από 4 ώρες. 

Τι redundancy ρε παιδιά? Αν σου χαλάσει ένα από τα δύο πάλι κόβετε το σύστημα. Αν χαλάσει το πλυντήριο δεν έχει νόημα να δουλεύει το στεγνωτηριο. Αν χαλάσει το στεγνωτηριο δεν βάζεις πλυντήριο γτ δεν έχεις που θα τα στεγνωσεις (υποθέτω ότι στην Ελλάδα μόνο λόγο έλλειψης χώρου για απλωμα περνεις στεγνωτηριο). Οπότε το redundancy είναι μόνο για παράλληλες αλληλουχίες ιδίων πραγμάτων (δεν βάζεις raid με τα μισά ssd και τα άλλα hdd). Πχ στην Γερμανία που είμουν οι πολικατικιες είχαν κοινόχρηστο δωμάτιο με 5 πλυντήρια και 5 στεγνωτηρια εκεί είχε νόημα καθώς ήταν μονίμως 1 2 χαλασμένα. 

Γενικά το αποτέλεσμα στα 2 σε 1 δεν είναι τόσο καλό όσο εάν είχε κάποιος δυο διαφορετικές συσκευές. Συν τοις αλλοις, πολλοί όπως εγώ πχ έχουν το στεγνωτήριο όχι γιατί δέν έχουν χώρο να απλώσουν αλλά επειδή έχει πολλή υγρασία και κάνουν τα ρούχα έναν αιώνα να στεγνώσουν το χειμώνα + ότι μυρίζουν πολύ άσχημα από τα τζάκια που καίνε ο τι να ναι υλικά.. Επίσης εγώ έχω πλυντήριο 2 ετών και χρειάζομαι κάτι για στέγνωμα αλλά δεν θέλω να αλλάξω και το πλυντήριο η να περιμένω να πεθάνει για να πάρω κάτι άλλο.

ολα είναι σχετικά με τις ανάγκες του καθενός..εμένα πάντως μου είπαν σε ένα miele που παράγγειλα ότι η αποθήκη θα είναι λέει στη για απογραφές κλπ ως 7/1. Όποτε σε κατόπιν παραγγελίας μου έδωσαν ημερομηνία στις αρχές Φεβρουαρίου με παραγγελία 27/12. 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καμία σχέση η δουλειά που κάνει ένα πλυντήριο και ένα στεγνωτήριο ξεχωριστά από τη δουλειά που κάνει μια συσκευή πλυντήριο/στεγνωτήριο. Η δεύτερη επιλογή προτιμάται μόνο όταν δεν υπάρχει επαρκής χώρος ή όταν δεν επαρκούν τα χρήματα για την αγορά 2 συσκευών.

PS: και εγώ στην αναμονή είμαι. Παραγγελία 7/12. Μου είπαν από βδομάδα θα τους ενημερώσει η bosch για χρόνους παραλαβής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περσινή BF αγόρασα ένα στεγνωτήριο από τον κωτσο μάρκας siemens και για να μην νομίζετε ότι μόνο φέτος τα έκαναν σκ@τ@ παρέλαβα τέλος Φλεβάρη...Κάντε υπομονή και το ποιο πιθανόν είναι κάποια στιγμή να παραλάβετε.Και στεγνωτήριο στην σημερινή επαρχιακή Ελλάδα που ο κάθε λακαμας καίει ότι να ναι στον λέβητα του είναι πλέον απαραίτητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, pareisaktos είπε

Καμία σχέση η δουλειά που κάνει ένα πλυντήριο και ένα στεγνωτήριο ξεχωριστά από τη δουλειά που κάνει μια συσκευή πλυντήριο/στεγνωτήριο. Η δεύτερη επιλογή προτιμάται μόνο όταν δεν υπάρχει επαρκής χώρος ή όταν δεν επαρκούν τα χρήματα για την αγορά 2 συσκευών.

PS: και εγώ στην αναμονή είμαι. Παραγγελία 7/12. Μου είπαν από βδομάδα θα τους ενημερώσει η bosch για χρόνους παραλαβής

Επειδή ανήκω στις περιπτώσεις που ψάχνουν καινούργιο πλυντήριο και ερευνώ το ενδεχόμενο να είναι πλυντήριο+στεγνωτηριο μαζί σε μια συσκευή γιατί θα βολεύει σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις πλυσεων που κάνουν πολύ χρόνο να στεγνώσουν, ενώ επίσης το να αγοράσω χωριστά τις δύο συσκευές μου φαίνεται ένα σκαλί παραπάνω σε χώρο, σε χρήμα και σε διαδικασία βγάλε από το ένα και βάλε στο άλλο.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω λοιπόν, τι εννοείς όταν λες "Καμία σχέση η δουλειά που κάνει ένα πλυντήριο και ένα στεγνωτήριο ξεχωριστά από τη δουλειά που κάνει μια συσκευή πλυντήριο/στεγνωτήριο."

Ποια τα θετικά και τα αρνητικά της καθεμιάς περίπτωσης που κατά τη γνώμη σου κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά;

Για μένα προσωπικά, ξεπερνώντας το μειονέκτημα ότι τα περισσότερα πλυντηρια+στεγνωτηριο θέλουν λιγότερα κιλά στο στέγνωμα, η σκέψη ότι αν έχεις ξεκινήσει την πλύση εξ αρχής εντός των κιλών του στεγνωματος, θα ολοκληρωθεί η διαδικασία μόνη της παραλαμβάνοντας τα πλυμενα στεγνά μου φαίνεται μεγάλο ατού έναντι των δύο χωριστών συσκευών.

Κάνω κάπου λάθος;

Παρακαλώ για τις εμπειρίες σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ο αδερφος μου πλυντηριο/στεγνωτηριο σε 1 , lg 900+ ευρω, πηρα προσφατα εγω χωρια στεγνωτηριο. Υπαρχει διαφορα στο στεγνωμα εμφανης (στον χρονο). Δεν λεω οτι δεν κανει δουλεια το ενσωματομενο, λεω οτι υπαρχει διαφορα. Για αυτο που λες οτι ξεκινας την πλυση με τα κιλα του στεγνωματος, ηδη εισαι χαμενος γιατι στην ουσια δεν εκμεταλλεύεσαι τα κιλα που μπορει να πλυνει το πλυντηριο σου, που ειναι χαζο για εμενα.

Εχεις πλυντηριο 8? Παιρνεις στεγνωτηριο 9 και εισαι αρχηγος, εκμεταλευσαι στο επακρο τις συσκευες σου.

Πες οτι εχεις να βαλεις 3-4 πλυντρια μαζεμενα το σκ, με το ενσωματομενο θες 1 1/2 πλυσιμο και κανα 3+ στεγνωμα , ενα 5ωρακι που δεν μπορεις να βαλεις  αλλο, στην αντιθετη περιπτωση μπορεις να βαλεις και 2ο πλυντηριο οσο στεγνωνει ο απο πανω :)

Ξαναλεω δεν ειμαι κατα του ενσωματομενου αν δεν υπαρχει αλλος τροπος, αλλα αν μπορεις οικονομικα να παρεις χωρια θα βγεις κερδισμενος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τύχει να χρησιμοποιήσω και τις δύο λύσεις.Το κακό με το ενσωματωμένο είναι ότι ,στο δικό μου, δεν είναι συνεχόμενο.Δηλαδή μόλις τελειωσει το πλύσιμο δεν ξεκινά αυτόματα το στέγνωμα.Επίσης αν πλένεις ρούχα που δεν πρεπει να μπουν στο στεγνωτήριο θα πρέπει να τα ξεχωρίσεις.

Απο την άλλη στα ξεχωριστά τα μεταφέρεις απο το ένα στο άλλο και μπορείς να βάλεις και άλλο πλυντήριο.Και σε όσα έχω δει το στεγνωτήριο κάνει κοντά 1 ώρα για το γρήγορο πρόγραμμα ενώ το πλυντήριο θα έχει πλύνει δυο φορες στην ίδια ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εχω τύχει να χρησιμοποιήσω και τις δύο λύσεις.Το κακό με το ενσωματωμένο είναι ότι ,στο δικό μου, δεν είναι συνεχόμενο.Δηλαδή μόλις τελειωσει το πλύσιμο δεν ξεκινά αυτόματα το στέγνωμα.Επίσης αν πλένεις ρούχα που δεν πρεπει να μπουν στο στεγνωτήριο θα πρέπει να τα ξεχωρίσεις.

 

Και στο χωριστο, φανταζομαι δεν πανε μονα τους οσα πρεπει να μπουν στεγνωτηριο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Και στο χωριστο, φανταζομαι δεν πανε μονα τους οσα πρεπει να μπουν στεγνωτηριο. :)

Οχι αλλά ούτως ή άλλως θα τα βγάλεις απο τον ένα κάδο  για να τα βάλεις στον άλλο.

Τεσπα  ,είναι ότι βολεύει τον καθένα σε χρήση αλλά και σε χρήματα.

 

Ασχετο/σχετικό:

Αγγλία έχει γίνει μεγάλος χαμός με το https://inews.co.uk/news/consumer/whirlpool-recall-tumble-dryer-hotpoint-models-list-dryers-free-replacement-581805

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το off topic...

Λόγω έλλειψης χώρου,Θα ήθελα να ρωτήσω αν το στεγνωτηριο χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο στην αποχέτευση όπως το πλυντήριο.

Και Πόσο ασφαλές είναι να μπει το στεγνωτηριο πάνω στο πλυντήριο;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, a16 είπε

Συγγνώμη για το off topic...

Λόγω έλλειψης χώρου,Θα ήθελα να ρωτήσω αν το στεγνωτηριο χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο στην αποχέτευση όπως το πλυντήριο.

Και Πόσο ασφαλές είναι να μπει το στεγνωτηριο πάνω στο πλυντήριο;

Ευχαριστώ

Όχι δεν είναι απαραίτητο να συνδέσεις με αποχέτευση έχει δοχείο δικό του που μαζεύει το νερό και απλά το αδειάζεις μετά από κάθε στέγνωμα. Μονο ρεύμα χρειάζεται όπου σε βολεύει το βάζεις.

Είναι αρκετά ασφαλές το να έχω έτσι πάνω χωρίς βάση ιμάντες κλπ, απλά έχω βάλει ένα κομματάκι αντιολισθητικο σαν αυτό που βάζουν στα ντουλάπια κουζίνας μερικοί, έτσι για παν ενδεχόμενο , αλλά και να μην βάλεις τίποτα δεν νομίζω να έχεις θέμα, πολύς κόσμος απλά το ακουμπάει από πάνω. Το βάζεις έτσι βάζεις πλυντήριο βάζεις και στεγνωτηριο και ριχνε καμία μάτια να δεις τι παίζει την πρώτη φορα

Επεξ/σία από Amaretos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, a16 είπε

Συγγνώμη για το off topic...

Λόγω έλλειψης χώρου,Θα ήθελα να ρωτήσω αν το στεγνωτηριο χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο στην αποχέτευση όπως το πλυντήριο.

Και Πόσο ασφαλές είναι να μπει το στεγνωτηριο πάνω στο πλυντήριο;

Ευχαριστώ

Σε μικρό μπάνιο εδώ και ένα χρόνο κοντά έχω το στεγνωτήριο πάνω από το πλυντήριο.Απλά το ακούμπησα χωρίς ιμάντες και βάσεις και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Βέβαια είναι ίδιας μάρκας και έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις (πλάτος και βάθος)Το μόνο θέμα είναι να δεις αν η πρίζα στον χώρο σου θα τα σηκώνει να δουλεύουν ταυτόχρονα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ακόμα περιμένουμε το δικό μας αλλά έχω ήδη πάρει ένα τέτοιο

https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102096143&ref=skroutz

Συρτάρι στεγνωτηρίου. Όχι τόσο πολύ για να κάθεται καλύτερα αλλά για το γεγονός ότι το συρτάρι θα βοηθήσει στο γέμισμα.άδειασμα του στεγνωτηρίου, χωρίς να χρειάζεται να σκύβεις για να βάλεις τα ρούχα από τον κουβά στο στεγνωτήριο.

Και δίνει μαζί και ιμάντα φυσικά και αντιολισθητικά αυτοκόλλητα για τις εκατέρωθεν πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα μου έστειλαν νέο μήνυμα πως θα καθυστερήσει και άλλο και πως αν θέλω αλλαγή προϊόντος, να επικοινωνήσω μαζί τους. Έλεος!! Θα τους πάρω αύριο το πρωί μπας και μου δώσουν ημερομηνία!! 

Επεξ/σία από page hamilton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έχω πληρώσει και γι' αυτό και θα το περιμένω όσο και να αργήσει. Ούτε αλλαγή θα δεχόμουν, ούτε καν επιστροφή χρημάτων. Αύριο θα ξέρω περισσότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...