Προς το περιεχόμενο

Ο PewDiePie θέλει να κάνει ένα διάλειμμα από το YouTube


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας από τους πιο δημοφιλείς YouTubers παγκοσμίως, ο PewDiePie ή αλλιώς Felix Kjellberg, αποφάσισε να κάνει ένα διάλειμμα, ξεκινώντας από τις αρχές του 2020.

Αν και στο βίντεο που ανακοίνωσε το διάλειμμα αναφέρει πως θα δώσει περισσότερες εξηγήσεις σύντομα, ο ίδιος υποστηρίζει πως θέλει για πρώτη φορά στα τελευταία 10 χρόνια, να έχει χρόνο να σκεφτεί και κάτι διαφορετικό πέρα από το YouTube.

Δηλώνει πολύ κουρασμένος ενώ είναι αντίθετος και με την τελευταία προσθήκη στην πολιτική του YouTube, εξαιτίας της οποίας αρκετά δικά του βίντεο έχουν «κατέβει».

Κατά πάσα πιθανότητα, η φυγή του από το YouTube να έχει να κάνει με το λεγόμενο «burnout», πρόβλημα το οποίο αντιμετωπίζουν συχνά οι διάσημοι streamers. Οι δημιουργοί αισθάνονται υποχρεωμένοι να βγάζουν ένα ασταμάτητο κύμα από περιεχόμενο ώστε να μη χάσουν τους θεατές τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αξιοποιήσουν τον ελεύθερό τους χρόνο ή να οργανώσουν την προσωπική τους ζωή.

Βέβαια, ο PewDiePie έχει πολλά εκατομμύρια θεατές και ίσως να μην του κοστίσει αν αποφασίσει να κάνει το διάλειμμα, σε σύγκριση με άλλους μικρότερης κλίμακας streamers οι οποίοι φυσικά δεν έχουν αυτή την πολυτέλεια.

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Burnout μπορεί να πάθει κάθε εργαζόμενος για διάφορους λόγους, just fyi. Ο τρόπος που αναφέρεται είναι σαν να είναι ψυχοσωματικό προβλημα μόνο των διάσημων streamers.

 

 

Επεξ/σία από Athanasios2104
  • Like 10
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Σιγά μην σκίσετε κανένα καλσόν παιδιά.. 

 

8 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Ε ρε τι τραβάνε και αυτοί!!!


Δεν έχεις ιδέα για το χρόνο που αφιερώνει κάθε μέρα . Οι περισσότεροι σε ένα χρόνο θα είχαν καεί με τις μισές ώρες.

Επεξ/σία από korakios
  • Like 13
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, markoliaz είπε

ολα αυτα πρεπει να τελειωσουν για εμενα..αποψη μου...να γινει παλι ο κοσμος αληθινος, οπως παλια...αληθινη ζωη,, εξω με αλλους ανθρωπους, παιχνιδια στις γειτονιες...και οχι ο καθενας μοναχικος, σπιτι του....δεν ξερω...αλλα ολα γινονται χαλια.......ημαρτον....μακαρι καποτε να αλλαξουν ολα..μακαρι......

Δεν μπορούν να αλλάξουν αφού ο κόσμος εξελίσσεται. Προχωράει μπροστά, πίσω, πες το όπως θες. Η ουσία είναι ότι δεν έχει νόημα να κοιτάμε τί γινόταν πριν 30 χρόνια ή 50 ή 60. Και πριν 50 χρόνια τα μισά επαγγέλματα του σήμερα δεν υπήρχαν, ή υπήρχαν σε άλλη μορφή. 

Από κει και πέρα οι σημερινοί youtubers είναι οι αντίστοιχοι ηθοποιοί ή καλλιτέχνες ή celebrities τελοσπάντων του χτες. Δεν βλέπω ΓΙΑΤΙ ο τάδε ηθοποιός ή αθλητής να έχει 120,000,000$ συμβόλαιο. Τί μου προσφέρει? Σε πολλές δε περιπτώσεις δεν τον ξέρω καν, το δε άθλημα του είναι αδιάφορο. Σε μένα. Δεν ξέρω καν πώς παίζεται το baseball, και ούτε θέλω να μάθω. Κι όμως τόσοι αθλητές του είναι εκατομυριούχοι. 

Σε ένα άλλο "πελατειακό" κοινό όμως αυτοί που εγώ δεν ξέρω είναι πολύ γνωστοί και υπάρχουν άνθρωποι που καταναλώνουν (= βλέπουν) το περιεχόμενο (=αγώνες) που αυτοί προσφέρουν. Αν και καταλαβαίνω εν μέρει αυτά που λες στο πρώτο κυρίως σκέλος, δεν βλέπω πώς ή γιατί ένας Youtuber διαφέρει από έναν αθλητή, ηθοποιό ή καλλιτέχνη γενικότερα. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ένα έργο ενός ζωγράφου μπορεί να πουληθεί 1,000,000. Δεν με ενδιαφέρει αν λέγεται Νταλί ή whatever. Τί είναι αυτό που το κάνει να κοστίζει 1,000,000?

Αφού κατάφεραν και έκαναν κάτι με το οποίο βγάζουν λεφτά, μαγκιά τους. Αφού αυτό τον έκανε τον συγκεκριμένο να ΜΠΟΡΕΙ να σταματήσει τη δουλειά (γιατί δουλειά είναι) και να πει μάγκες εγώ αράζω οπότε κλάιν μάιν τα λέμε σε ένα 3μηνο, πάλι μαγκιά του. Το λέω γιατί ο μέσος άνθρωπος δεν έχει τη δυνατότητα να πει σταματάω τη δουλειά ούτε 5 μέρες... Τώρα το τί προσφέρει ο καθένας στο κοινονικό σύνολο είναι κάτι άλλο, κάτι το οποίο όμως ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ δεν είχε σχέση το τί λεφτά βγάζεις, με το τί προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο....

  • Like 10
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, markoliaz είπε

ουτε που ξερω ποιος ειναι ο τυπος και γενικα δεν βλεπω youtube, και αυτο θεωρειται ειδηση κιολας, μονο αν ειναι να δω τιποτα παλια της εποχης μου σειρες του στυλ μεν και δεν, κακαλος κ.τ.λ...αλλα πραγματικα ειναι λυπηρο πλεον να ειναι δουλεια αυτο...δηλαδη "youtuber", δεν με ενδιαφερει αν ο αλλος βγαζει μυρια χρηματα, υπαρχουν απειρες δουλειες που βγαζεις πολλα λεφτα εκει εξω...αλλα αν το youtuber, gamer, instagrammer και αλλα τετοια ειναι πλεον κανονικες δουλειες...τοτε δυστηχως ο κοσμος θα καταντησει οπως στην ταινια idiocracy...επιστημονας, γιατρος, δικηγορος, δασκαλος, και αλλα τετοια φανταζομαι πλεον θεωρουνται γεροντιστικα...ενω youtuber ειναι κατι το φανταστικο, κατι το θεικο, οποιος ειναι youtuber ειναι πανεξυπνος....εγω θα ελεγα οτι οποιος το κανει επαγγελματικα αυτο ειναι σιγουρα καταθλιπτικος, αντικοινωνικος, εκτος πραγματικοτητας, που αντι για αλληθινους φιλους εχει ψηφιακους, ολη μερα σπιτι, στις καμερες και στα smartphone.....γιατι ρε παιδια? γιατι εχετε χαζεψει τοσο???? που θα φτασει αυτη η κατασταση...αν τωρα που ειστε νεοι ειστε ετσι, στα 30,40 σας θα ειστε αμοιβαδες? δεν θα μιλατε καν απλα θα κανετε ηχους απο το στομα....idiocracy....ολα αυτα πρεπει να τελειωσουν για εμενα..αποψη μου...να γινει παλι ο κοσμος αληθινος, οπως παλια...αληθινη ζωη,, εξω με αλλους ανθρωπους, παιχνιδια στις γειτονιες...και οχι ο καθενας μοναχικος, σπιτι του....δεν ξερω...αλλα ολα γινονται χαλια.......ημαρτον....μακαρι καποτε να αλλαξουν ολα..μακαρι......ξερω απο τωρα οτι σχεδον ολοι θα με κραξετε...θεωρω μηδενικα οσους ειναι youtuber, επειδη δεν καταφεραν κατι αλλο στην ζωη τους το ριξαν εκει...μην μου πειτε για τα λεφτα...σας το λεω...οτι "τι λες ρε αυτος βγαζει απειρα"...δεν παιζει ρολο αυτο...ο καθενας μπορει να βγαλει απειρα λεφτα...το θεμα ειναι να κανεις κατι αληθινο, πραγματικο, να υπαρχει ροη...τελοσπαντων...αλιμονο αν καποιος καταλαβει τα λεγομενα μου...

Άρα και ένας κωμικός ή ένας ηθοποιός, δεν είναι επαγγέλματα γιατί δεν κάνουν κάτι απτό...Όχι φίλε μου. Μία χαρά δουλειά είναι, όπως βλέπεις την κάθε Μενεγάκη να διαφημίζει από σαμπουάν μέχρι τσιμπιδάκια για τα μαλλιά, έτσι είναι και ο youtuber. Προσφέρει υλικό και η αγορά κρίνει αν αξίζει ή όχι. Δεν θα εξαφανιστούν τα άλλα επαγγέλματα επειδή υπάρχουν και οι youtubers...

  • Like 18
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, markoliaz είπε

ουτε που ξερω ποιος ειναι ο τυπος και γενικα δεν βλεπω youtube, και αυτο θεωρειται ειδηση κιολας, μονο αν ειναι να δω τιποτα παλια της εποχης μου σειρες του στυλ μεν και δεν, κακαλος κ.τ.λ...αλλα πραγματικα ειναι λυπηρο πλεον να ειναι δουλεια αυτο...δηλαδη "youtuber", δεν με ενδιαφερει αν ο αλλος βγαζει μυρια χρηματα, υπαρχουν απειρες δουλειες που βγαζεις πολλα λεφτα εκει εξω...αλλα αν το youtuber, gamer, instagrammer και αλλα τετοια ειναι πλεον κανονικες δουλειες...τοτε δυστηχως ο κοσμος θα καταντησει οπως στην ταινια idiocracy...επιστημονας, γιατρος, δικηγορος, δασκαλος, και αλλα τετοια φανταζομαι πλεον θεωρουνται γεροντιστικα...ενω youtuber ειναι κατι το φανταστικο, κατι το θεικο, οποιος ειναι youtuber ειναι πανεξυπνος....εγω θα ελεγα οτι οποιος το κανει επαγγελματικα αυτο ειναι σιγουρα καταθλιπτικος, αντικοινωνικος, εκτος πραγματικοτητας, που αντι για αλληθινους φιλους εχει ψηφιακους, ολη μερα σπιτι, στις καμερες και στα smartphone.....γιατι ρε παιδια? γιατι εχετε χαζεψει τοσο???? που θα φτασει αυτη η κατασταση...αν τωρα που ειστε νεοι ειστε ετσι, στα 30,40 σας θα ειστε αμοιβαδες? δεν θα μιλατε καν απλα θα κανετε ηχους απο το στομα....idiocracy....ολα αυτα πρεπει να τελειωσουν για εμενα..αποψη μου...να γινει παλι ο κοσμος αληθινος, οπως παλια...αληθινη ζωη,, εξω με αλλους ανθρωπους, παιχνιδια στις γειτονιες...και οχι ο καθενας μοναχικος, σπιτι του....δεν ξερω...αλλα ολα γινονται χαλια.......ημαρτον....μακαρι καποτε να αλλαξουν ολα..μακαρι......ξερω απο τωρα οτι σχεδον ολοι θα με κραξετε...θεωρω μηδενικα οσους ειναι youtuber, επειδη δεν καταφεραν κατι αλλο στην ζωη τους το ριξαν εκει...μην μου πειτε για τα λεφτα...σας το λεω...οτι "τι λες ρε αυτος βγαζει απειρα"...δεν παιζει ρολο αυτο...ο καθενας μπορει να βγαλει απειρα λεφτα...το θεμα ειναι να κανεις κατι αληθινο, πραγματικο, να υπαρχει ροη...τελοσπαντων...αλιμονο αν καποιος καταλαβει τα λεγομενα μου...

Φίλε πόσο δίκαιο έχεις... respect!!

  • Like 3
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...