Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ομάδα,χρειάζομαι μια βοήθεια, ολα τα τονερ είναι γνήσια που έχω, αλλά μου έχουν τελειώσει και τα τρία χρώματα και έχω μόνο το μαύρο. Υπάρχει τροπος να το ξεπεράσω και να εκτυπώσω ασπρόμαυρα γιατί μου έχει βγαλει μυνημα πως θέλει αλλαγή τονερ και δεν  κάνει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, pamouleon7 είπε

Καλημέρα ομάδα,χρειάζομαι μια βοήθεια, ολα τα τονερ είναι γνήσια που έχω, αλλά μου έχουν τελειώσει και τα τρία χρώματα και έχω μόνο το μαύρο. Υπάρχει τροπος να το ξεπεράσω και να εκτυπώσω ασπρόμαυρα γιατί μου έχει βγαλει μυνημα πως θέλει αλλαγή τονερ και δεν  κάνει τίποτα. 

Δίνεις πχ ένα pdf ή ένα word για εκτύπωση. Πατάς στις Ιδιότητες ----> Απεικόνιση και όπως θα δεις και στην εικόνα, τσεκάρεις το ασπρόμαυρο και είσαι έτοιμος. Στην περίπτωση αυτή, επαναλαμβάνω, χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΟΝΕΡ.

Μονόχρωμη εκτύπωση.PNG

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, ακολούθησα τις οδηγίες απο το βίντεο στο youtube που αναφέρεται σε προηγούμενα post.

Ευχαριστώ πολύ, γιατι πλέον έχω laser εκτυπωτη.

Ομως κάτι πρέπει να πειράχτηκε και κατα την εκτύπωση έχει μετατοπιστεί ελάχιστα το μαύρο και αρκετά το κίτρινο.
Έχω γραφίτη ξαναγεμισμένο, και έχω κάνει απο το πανελ του εκτυπωτη μερικές φορές το calibration χρωματων, χωρίς όμως κάποια αλλαγή.

Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημά μου?
Ευχαριστώ πολύ.

Scan 2.jpg

Scan 1.jpg

Scan.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gk10669 είπε

Καλησπέρα σας, ακολούθησα τις οδηγίες απο το βίντεο στο youtube που αναφέρεται σε προηγούμενα post.

 

Εννοεις τον καθαρισμο του εκτυπωτη ?

Ηταν ευκολο?

Σε δυσκολεψε κατι?

Αν μπορεις δωσε μερικες λεπτομεριες  .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, avraam5 είπε

Εννοεις τον καθαρισμο του εκτυπωτη ?

Ηταν ευκολο?

Σε δυσκολεψε κατι?

Αν μπορεις δωσε μερικες λεπτομεριες  .

 

Ήταν πολύ εύκολο, χρειάζεσαι οπωσδήποτε κατσαβιδι με δυνατο μαγνητη, γιατι οι βίδες μου επεφταν. 
Απλά μετά τον καθαρισμό μου παρουσιάστηκε αυτή η μετατόπιση του κίτρινου και του μαύρου, που ειναι ενοχλητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gk10669 είπε

Ήταν πολύ εύκολο, χρειάζεσαι οπωσδήποτε κατσαβιδι με δυνατο μαγνητη, γιατι οι βίδες μου επεφταν. 
Απλά μετά τον καθαρισμό μου παρουσιάστηκε αυτή η μετατόπιση του κίτρινου και του μαύρου, που ειναι ενοχλητικο.

καλημέρα.

τα ελυσες όλα τα κομμάτια, όπως δείχνει το βίντεο ή μεχρι κάποιο σημείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε calibrate μήπως και φτιάξει, αλλιώς ξανακανε την διαδικασία μήπως κάτι δεν έχει μπει σωστά στην θέση του.

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπήκα στον κόπο σήμερα να καθαρίσω και εγώ τον εκτυπωτή. Ακολούθησα τον τύπο στο video και όλα πήγαν καλά.είναι σχετικά εύκολο αν πιάνουν τα χερια σου.
Μερικές παρατηρήσεις.

δεν έβγαλα από την θέση τους και φυσικά δεν καθάρισα τα drum. Δεν θεώρησα ότι είναι απαραίτητο, φοβόμουν και να το κάνω. Και όντως δεν χρειαζόταν.  Αν στο μέλλον δεν καθαρίζει αλλιώς βλέπουμε.

Εκ των υστέρων κατάλαβα ότι αφού δεν θα καθάριζα τα drum δεν χρειαζόταν να βγάλω τελείως έξω ολο το unit. Θα μπορούσα να ξεβιδώσω το cleaning blade και να καθαρίσω το transfer belt και έτσι. Απλά έπρεπε να τραβήξω έξω το unit μέχρι να μπορώ να ξεβιδώσω το cleaning blade.
Την επόμενη φορά θα το κάνω έτσι. Δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά είναι βαρύ και με παίδεψε λίγο καθώς δεν είχα και πολύ χώρο να κινηθώ.

Άσε που στην πρώτη προσπάθεια να ξαναβάλω το unit μέσα στον εκτυπωτή κάτι δεν έκανα καλά. Δεν τύπωνε σωστά και υπερθερμάνθηκε. Για πρώτη φορά κατάλαβα ότι έχει ανεμιστήρα. Το έβγαλα, ξανατοποθέτησα το transfer belt με προσοχή πάνω στα drum και όλα καλά.

Στο τέλος έκανα ένα καθαρισμό drum και ένα color calibration από το menu για τον φόβο των Ιουδαίων.

Το πιο δύσκολο σημείο ήταν να βγάλω το καπάκι που είναι το ελατήριο κάτω από το άσπρο πλαστικό εξάρτημα που ανοιγοκλείνει την δίοδο του toner προς το waist basket. Θεωρώ ότι αυτό το άσπρο εξάρτημα φταίει για την μη απαγωγή του extra toner προς το waist basket. Πρέπει με τον καιρό να κολλάει και να μένει μόνιμα κλειστό. Αλλα είναι μόνο θεωρία.
Το πρόβλημα με το σπασμένο πλαστικό που εμφανίζεται στο video δεν το είχα εγώ.

Μεγάλη προσοχή στο toner. Μην το ρουφήξετε με οικιακή σκούπα γιατί στις περισσότερες θα περάσει τα φίλτρα.
Εγώ το έκανα στο μπαλκόνι φορώντας γάντια και μάσκα. Το cleaning blade το καθάρισα βάζοντας το σε σακούλα σκουπιδιών και το transfer belt απαλά με ένα πανάκι.

Προσοχή στα drum γιατί πρέπει να είναι ευαίσθητα στον ήλιο. Δεν το ξέρω αλλά το υποθέτω.

Τώρα ο εκτυπωτής τυπώνει άψογα όπως την πρώτη μέρα, άσχετα αν δεν καθάρισα τα drum.
Θα το ξανακάνει;  Μάλλον.
Αλλα τώρα που το έχω κάνει μια φορά είναι πολύ πιο εύκολο. Και δεν θα βγάλω όλο το unit τελείως εγώ από τον εκτυπωτή.

 

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς μετά απο τον καθαρισμό του video ολες οι σελίδες βγαίνουν λευκες.

Τελικά τα κατάφερα. Καθάρισαν όλες οι εκτυπώσεις απο τις πλαινές γραμμές άλλα δεν το περίμενα να βγαίνουν όλες λευκές.

Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει.

Μου έκανε εντύπωση που η κασετίνα που έχει τα drum δυσκολευτηκε να μπει στην θέση της.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΑΑΑΑΑ μου βγάζει και low Toner K άλλα δεν ισχύει γιατι ειναι καινούργιο και πριν τον καθαρισμο εκτύπωνα

Επεξ/σία από GTi210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έβγαλες από την θέση τους και καθάρισες και τα drums?
εγώ δεν το έκανα. Αλλά έβγαλα όλη την  κασετίνα. Την πρώτη φόρα δεν την έβαλα σωστά, δεν έμπαινε εύκολα και την πίεσα, και τύπωνε ότι και όπως  ήθελε.

Θα σου πρότεινα να ξαναβάλεις την κασέτα και να ξαναδείς ένα ένα όλα τα drums και τις συνδέσεις τους. Και να σιγουρευτείς ότι την βάζεις σωστά στην θέση της. Είναι δύσκολο να μπει σωστά.

Επεξ/σία από smpt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αβγαλες τις καλωδιοταινίες των drum κ δε φορτίζονται => δεν βγάζουν είδωλο => λευκή σελίδα στην έξοδο

ομοίως αν το ΙΤΒ δεν έχει σωστές συνδέσεις

ξανα ελέγχεις ό,τι μα ό,τι έκανες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξανά έβγαλα την κασετίνα, ελεγξα πάλι τις καλωδιοταινιες και έκανα ακόμα έναν καθαρισμό γιατί λογικά από την προσπάθεια να κάνει Add toner είχαν ξαναγίνει μαντάρα. 

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ενώ βάζω καινούργιο μαμά μαύρο toner και μου το αναγνωρίζει η εφαρμογή ως 100% γεμάτο και ενώ ταυτόχρονα κάνει Add toner, αλλά μόλις τελειώσει η διαδικασία μου βγάζει ο εκτυπωτής replace toner K. 

Με ανανέωση στον υπολογιστή της σελίδας μου το δείχνει 0%.

Το δοκίμασα και με το παλιό non genuine toner καί κανει τά ίδια. 

Θα το εβαφα μπλε αλλά είναι κατά της ρύπανσης των θαλλασιων υδάτων. 

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα βρίσκω στο ίντερνετ για αυτό

Να μην έχει κλείσει καλά κάποια πόρτα του εκτυπωτή ακόμα κι αν φαίνεται κλειστή

Να υπάρχει πρόβλημα στη μεταφορά του τόνερ από το κουτί του στο transfer belt. Μπορεί κάποιο γρανάζι να μην πατάει καλά ή να έχει σπάσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...