Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Υπάρχει τρόπος να γίνει κάποια σίγαση (mute) του εκτυπωτή ώστε μην κάνει αυτούς τους μακρόσυρτους ήχους όταν ξεκινάει ή σταματάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, macgyver20000 είπε

Καλησπέρα!

Υπάρχει τρόπος να γίνει κάποια σίγαση (mute) του εκτυπωτή ώστε μην κάνει αυτούς τους μακρόσυρτους ήχους όταν ξεκινάει ή σταματάει;

Από τα λίγα που ξέρω, όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, macgyver20000 είπε

Καλησπέρα!

Υπάρχει τρόπος να γίνει κάποια σίγαση (mute) του εκτυπωτή ώστε μην κάνει αυτούς τους μακρόσυρτους ήχους όταν ξεκινάει ή σταματάει;

Οχι δε γινεται αυτο, οι ηχοι ειναι απο μοτερακια και μηχανικα μερη που κινουνται, αν δεν κινηθουν δε θα λειτουργει ο εκτυπωτης, δεν ειναι απο καποιο ηχειο να το κλεισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν καταλάβατε! Αναφέρομαι στα beep που κάνει τα οποία προέρχονται σίγουρα από ηχείο. Ένα κουμπί που έχει και λέει quiet mode δεν κάνει τίποτα, απλώς ανάβει όταν το πατάω! Μιλάμε για σοβαρό πρόβλημα... Δεν μπορώ να τυπώσω το βράδυ γιατί ξυπνάω το παιδί! Μήπως θέλει κάποιο καινούργιο firmware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, macgyver20000 είπε

Όχι, δεν καταλάβατε! Αναφέρομαι στα beep που κάνει τα οποία προέρχονται σίγουρα από ηχείο. Ένα κουμπί που έχει και λέει quiet mode δεν κάνει τίποτα, απλώς ανάβει όταν το πατάω! Μιλάμε για σοβαρό πρόβλημα... Δεν μπορώ να τυπώσω το βράδυ γιατί ξυπνάω το παιδί! Μήπως θέλει κάποιο καινούργιο firmware;

Firmware δεν πειράζουμε για κανένα λόγο, ειδικά όταν χρησιμοποιούμε συμβατά. Με το κουμπί quiet mode δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Το πατάς και οι εκτυπώσεις, τουλάχιστον σύμφωνα με το εγχειρίδιο, γίνονται πιο αργές και πιο αθόρυβες. Όσο για το θόρυβο που λες, προέρχεται από το buzzer του εκτυπωτή και οι ρυθμίσεις του είναι στην εικόνα.

ΥΓ Άνοιξα το αγγλικό εγχειρίδιο. Αν το θέλεις στα ελληνικά, πες μου να το ανεβάσω.

Buzzer Kyocera P5021cdn.JPG

 

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2023 στις 8:12 ΜΜ, pcbill είπε

Καλησπέρα! Από τα 2 αρχεία βλέπουμε το πως πρέπει να είναι και τελικά πως είναι στην πραγματικότητα η εκτύπωση.. Τα μελάνια είναι συμβατά με άνω του 60% γεμάτα. Σκέπτεστε μήπως τί θα μπορούσα να κάνω ώστε να "ξυπνήσει" τουλάχιστον το Cyan μήπως και στρώσει η κατάσταση?

Μήπως έχετε κάποια ιδέα και για αυτό το θεματάκι? Οι εκτυπώσεις που παίρνετε από συμβατά toners είναι ίδιες με τα originals? Γιατί οι δικές μου προς το παρόν δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgeole είπε

Firmware δεν πειράζουμε για κανένα λόγο, ειδικά όταν χρησιμοποιούμε συμβατά. Με το κουμπί quiet mode δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Το πατάς και οι εκτυπώσεις, τουλάχιστον σύμφωνα με το εγχειρίδιο, γίνονται πιο αργές και πιο αθόρυβες. Όσο για το θόρυβο που λες, προέρχεται από το buzzer του εκτυπωτή και οι ρυθμίσεις του είναι στην εικόνα.

ΥΓ Άνοιξα το αγγλικό εγχειρίδιο. Αν το θέλεις στα ελληνικά, πες μου να το ανεβάσω.

Buzzer Kyocera P5021cdn.JPG

 

Ευχαριστώ, κατάλαβα! Θα έπρεπε να είχαν και μία επιλογή Job Start γιατί τότε κάνει το μεγαλύτερο θόρυβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pcbill είπε

Μήπως έχετε κάποια ιδέα και για αυτό το θεματάκι? Οι εκτυπώσεις που παίρνετε από συμβατά toners είναι ίδιες με τα originals? Γιατί οι δικές μου προς το παρόν δεν..

αυτό το έχω και εγώ.
ξεκίνησε ενώ είχα original color toners και συμβατό μαύρο. (έχει κάποια βάση)

Όταν τελειώσει το μαύρο που έχω, θα δω σκεφτώ αν πάρω original μήπως λύσει το θεμα. Προς το παρόν δεν με πειράζει γιατί δεν με ενδιαφέρει πολύ το χρώμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα στην ομάδα.Έχω κι εγώ έναν kyocera p5021cdn εδώ και 3 χρόνια περίπου. Εχω αντικαταστησει μια φορα το μαυρο toner με γνησιο. Το θεμα ειναι πως εδω και κανα εξάμηνο στην πρωτη,δευτερη εκτυπωση της ημερας θα μου βγαλει μαυρες κατακορυφες γραμμες δεξια και αριστερα και μετα ολα μια χαρα. Ξερει κανεις πως διορθωνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω και εγώ (και άλλοι).

Το πρόβλημα και η λύση πρέπει να είναι σε αυτό το βίντεο. Άπλα δεν έχω βρει χρόνο να το κάνω

Έχει και ανταλλακτικό
https://www.aliexpress.com/item/1005002063581804.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, smpt είπε

το έχω και εγώ (και άλλοι).

Το πρόβλημα και η λύση πρέπει να είναι σε αυτό το βίντεο. Άπλα δεν έχω βρει χρόνο να το κάνω

Έχει και ανταλλακτικό
https://www.aliexpress.com/item/1005002063581804.html

Ποιο βίντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μου παρουσιαζει δυο θεματα εδω και λιγες μερες.

Πρωτο οι εκτυπωσεις ειναι αχνες σε ολα τα χρωματα (δεν ειναι εvεργοποιημενο το ecoprint)

Δευτερο εχει αρχισει και μου εμφανιζει αυτα τα σημαδια στις εκτυπωσεις . Ειναι αποχρωσεις ολων των χρωματων . Θα το κανει στις δυο πρωτες σελιδες που θα εκτυπωσω . Οι υπολοιπες θα εκτυπωθουν χωρις τα σημαδια . Οσες και αν ειναι αυτες. Ειτε σε εκτυπωση μονης ειτε σε διπλης οψης.

Τα μελανια ειναι imitation μαυρο υπολ. 26% και αυτα της αγορας του εκτυπωτη σε magenda υπολοιπο 11%,  κιτρινο  υπολ 6%,  και μπλε 6%.

Με το μαυρο  εχω κανει πανω απο 1000 εκτυπωσεις και δεν μου παρουσιασε κανενα προβλημα .

Μηπως γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει και πως μπορει να αντιμετωπιστει ?

360190055_1254859718561082_8073766975999084680_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα δυο σου προβλήματα συζητιούνται  μερικά ποστ παραπάνω.

Πάντως άλλαξα προμηθευτή μαύρου και τα χρώματα έγιναν πιο έντονα. Δεν έφτιαξαν τελείως αλλα είναι καλύτερα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...