Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, scarface5323 είπε

Κάτοχος 3 Χρόνια του εν λόγο εκτυπωτή,

Το πρόβλημα μου..., χρησιμοποιώ συμβατά τόνερ πάντα αλλά από το ίδιο μαγαζί που ποτέ δεν είχα πρόβλημα , προχθές άναψε ότι έχει αδειάσει το τόνερ κίτρινο, εγώ το άφησα 6 μέρες έτσι μέχρι να πάρω το καινούργιο τόνερ, παίρνω σήμερα το καινούργιο τόνερ πάω να το βάλω και στο πάνω μέρος ο εκτυπωτής είχε καψει υπερβολικά πολύ  θεωρώ ότι όσο ήταν σε αναμονή για τόνερ για κάποιο λόγο κρατιόταν ζεστός γιατί περίμενε να εκτύπωσει,βάζω το κίτρινο τόνερ και ξεκινάω δοκιμαστικές , από τότε οι εκτυπώσεις βγαίνουν όπως στην παρακάτω εικόνα, συν ένα θόρυβο που κάνει πλέον σαν να έχει μαζέψει κάτι μέσα όταν γυρίζουν τα ρόλερ ..

Αν έχει κάποιος κάποια λύση ...

https://ibb.co/F7BQc9X

θυμαμαι την πρωτη φορα που μου τελειωσε ενα εγχρωμο τονερ, πριν φτασει το 9%, ο εκτυπωτης εκανε εναν θορυβο, λες και κατι τον σταματουσε....
με το που εβαλα ομως το καινουργιο σε 5-6 εκτυπωσεις ειχε το γνωριμο θορυβο του...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Saniresort είπε

θυμαμαι την πρωτη φορα που μου τελειωσε ενα εγχρωμο τονερ, πριν φτασει το 9%, ο εκτυπωτης εκανε εναν θορυβο, λες και κατι τον σταματουσε....
με το που εβαλα ομως το καινουργιο σε 5-6 εκτυπωσεις ειχε το γνωριμο θορυβο του...

 

σε ευχαριστω, ισως να τελειωνουν και τα υπολοιπα χρωματα και ας λεει 35% οτι εχουν,γιατι συνεχεια ελεγε adding toner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα μια ερωτηση στην κοινοτητα βολευει αυτος ο εκτυπωτης για οικιακη χρηση?λιγες εκτυπωσεις για την αναγκη του παιδιου και δικες μου και αν ποσο ισχυει το οτι αν μεινει χωρις χρηση για καποιο διαστημα δεν εχει θεμα με ξηρανση μελανης,εχω ενα απλο deskjet και εχω βαρεθει να αλλαζω μελανια και πλεον δεν αναγνωριζει το μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, doom26 είπε

καλησπερα μια ερωτηση στην κοινοτητα βολευει αυτος ο εκτυπωτης για οικιακη χρηση?λιγες εκτυπωσεις για την αναγκη του παιδιου και δικες μου και αν ποσο ισχυει το οτι αν μεινει χωρις χρηση για καποιο διαστημα δεν εχει θεμα με ξηρανση μελανης,εχω ενα απλο deskjet και εχω βαρεθει να αλλαζω μελανια και πλεον δεν αναγνωριζει το μαυρο.

εγώ τον έχω πάνω από τρία χρόνια, δεν έχω παράπονο. Πέρα από το γεγονός πως για να τον αναγνωρίσει ο υπολογιστής τον τελευταίο χρόνο σου έβγαζε την ψυχή ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 111111 είπε

εγώ τον έχω πάνω από τρία χρόνια, δεν έχω παράπονο. Πέρα από το γεγονός πως για να τον αναγνωρίσει ο υπολογιστής τον τελευταίο χρόνο σου έβγαζε την ψυχή ....

φανταζομαι πως  αυτο οφειλεται στα drivers ή θεμα windows.αν τον αφησω κανα 2 εβδομαδες χωρις εκτυπωση θα εχει θεμα με τα τονερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είσαι με τα τόνερ όσο για τη σύνδεση η καλύτερη λύση είναι να τον δουλεύεις δικτυακό με καρφωμενη IP, τυπώνεις απ'όλες τις συσκευές έτσι ενσύρματες και ασύρματες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, and_64 είπε

Μια χαρά θα είσαι με τα τόνερ όσο για τη σύνδεση η καλύτερη λύση είναι να τον δουλεύεις δικτυακό με καρφωμενη IP, τυπώνεις απ'όλες τις συσκευές έτσι ενσύρματες και ασύρματες

Το εξηγείς αν θες πως λειτουργεί? Αξίζει η αγορά σε αυτή την τιμή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, doom26 είπε

Το εξηγείς αν θες πως λειτουργεί? Αξίζει η αγορά σε αυτή την τιμή? 

Είναι πολύ απλό: Αντί να τον συνδέσεις με usb σε pc ή laptop, τον συνδέεις με καλώδιο ethernet στο router. Στον υπολογιστή (κατά προτίμηση εκείνη την ώρα να είναι ενσύρματα συνδεμένος στο router), ανοίγεις το πρόγραμμα εγκατάστασης και πας στην επιλογή που τον βλέπει μέσω ethernet. Τον εγκαθιστάς κανονικά και το μόνο που χρειάζεται για όποιο άλλο pc ή/και laptop θελήσεις να συνδέσεις είναι να έχει ενσύρματη ή ασύρματη σύνδεση στο router. Εγκαθιστάς και εκεί το πρόγραμμα και, όσο έχει πρόσβαση στο router, θα έχει και στον εκτυπωτή.

ΥΓ Όσο για το αν αξίζει η αγορά, παρόλο που η τιμή είναι η διπλάσια από την αρχική του όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα, ΝΑΙ ΑΞΙΖΕΙ. Η τετράδα των ποιοτικών συμβατών τόνερ κοστίζει μόλις 70€, αποδίδοντας 2.600 σελίδες το μαύρο και από 2.200 σελίδες το κάθε χρώμα. ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΑ.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgeole είπε

Είναι πολύ απλό: Αντί να τον συνδέσεις με usb σε pc ή laptop, τον συνδέεις με καλώδιο ethernet στο router. Στον υπολογιστή (κατά προτίμηση εκείνη την ώρα να είναι ενσύρματα συνδεμένος στο router), ανοίγεις το πρόγραμμα εγκατάστασης και πας στην επιλογή που τον βλέπει μέσω ethernet. Τον εγκαθιστάς κανονικά και το μόνο που χρειάζεται για όποιο άλλο pc ή/και laptop θελήσεις να συνδέσεις είναι να έχει ενσύρματη ή ασύρματη σύνδεση στο router. Εγκαθιστάς και εκεί το πρόγραμμα και, όσο έχει πρόσβαση στο router, θα έχει και στον εκτυπωτή.

Δυστηχως το router απέχει πολύ από το σημείο που θα είναι ο εκτυπωτής άλλο δωμάτιο. Αν τον συνδέσω με ethernet πάνω στον υπολογιστή δεν θα τον δει ως δικτυακό? Δλδ για αρχή να σεταριστει πάνω στο router και μετά να τον κουμπώσω μόνο στο pc? Βέβαια υπάρχει και η λύση του wifi repeater. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doom26 είπε

Δυστηχως το router απέχει πολύ από το σημείο που θα είναι ο εκτυπωτής άλλο δωμάτιο. Αν τον συνδέσω με ethernet πάνω στον υπολογιστή δεν θα τον δει ως δικτυακό? Δλδ για αρχή να σεταριστει πάνω στο router και μετά να τον κουμπώσω μόνο στο pc? Βέβαια υπάρχει και η λύση του wifi repeater. 

Όπως το περιγράφεις, είτε με ethernet είτε με usb, δεν θα δεις ιδιαίτερη διαφορά. Ωστόσο να προτιμήσεις το ethernet, έτσι ώστε, αν και εφόσον λύσεις το θέμα στην ασύρματη σύνδεση, να είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georgeole είπε

 

ΥΓ Όσο για το αν αξίζει η αγορά, παρόλο που η τιμή είναι η διπλάσια από την αρχική του όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα, ΝΑΙ ΑΞΙΖΕΙ. Η τετράδα των ποιοτικών συμβατών τόνερ κοστίζει μόλις 70€, αποδίοντας 2.600 σελίδες το μαύρο και από 2.200 σελίδες το κάθε χρώμα. ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΑ.

Και χωρίς το άγχος του έχω καιρό να εκτυπώσω θα δουλεύει? Βγάζω περίπου 1000 εκτυπώσεις το έτος αλλά όχι σταθερά δλδ μπορεί τον ένα μήνα 200 τον άλλον τίποτα. Αν τις βγάλω έξω την τελευταία φορά που πήγα διότι δεν δούλευε ο εκτυπωτής μ πλήρωσα 0, 50 την σελίδα. Άρα 1000χ0,50=500€.με αυτό το σκεπτικό νομίζω πως αξίζει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, doom26 είπε

Και χωρίς το άγχος του έχω καιρό να εκτυπώσω θα δουλεύει? Βγάζω περίπου 1000 εκτυπώσεις το έτος αλλά όχι σταθερά δλδ μπορεί τον ένα μήνα 200 τον άλλον τίποτα. Αν τις βγάλω έξω την τελευταία φορά που πήγα διότι δεν δούλευε ο εκτυπωτής μ πλήρωσα 0, 50 την σελίδα. Άρα 1000χ0,50=500€.με αυτό το σκεπτικό νομίζω πως αξίζει! 

Αγαπητέ φίλε, γι' αυτό τον λόγο κυρίως τον επέλεξα αντί για ink tank ή κάποια άλλη λύση σε inkject. Όσο και να τον αφήνεις αδούλευτο, δεν παθαίνει απολύτως τίποτα ούτε ο ίδιος ούτε τα τόνερ του. Αν θες το δικό μου προσωπικό παράδειγμα, τον αγόρασα φέτος τον Οκτώβριο, με την προοπτική να τυπώνω γύρω στις 1.000 (πραγματικές, όχι ονομαστικές) έγχρωμες σελίδες. Φέτος όμως έτυχε να τυπώσω πολύ λιγότερες. Τελείωσαν τα αρχικά μελάνια, έβαλα ΠΟΙΟΤΙΚΑ συμβατά και, παρά τα πολύ μεγάλα κενά διαστήματα χωρίς εκτυπώσεις, δεν είχα το παραμικρό θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αγαπητέ φίλε, γι' αυτό τον λόγο κυρίως τον επέλεξα αντί για ink tank ή κάποια άλλη λύση σε inkject. Όσο και να τον αφήνεις αδούλευτο, δεν παθαίνει απολύτως τίποτα ούτε ο ίδιος ούτε τα τόνερ του. Αν θες το δικό μου προσωπικό παράδειγμα, τον αγόρασα φέτος τον Οκτώβριο, με την προοπτική να τυπώνω γύρω στις 1.000 (πραγματικές, όχι ονομαστικές) έγχρωμες σελίδες. Φέτος όμως έτυχε να τυπώσω πολύ λιγότερες. Τελείωσαν τα αρχικά μελάνια, έβαλα ΠΟΙΟΤΙΚΑ συμβατά και, παρά τα πολύ μεγάλα κενά διαστήματα χωρίς εκτυπώσεις, δεν είχα το παραμικρό θέμα.

Ήταν τα αρχικά μελάνια και σου κράτησαν τόσο? Γιατί πιο πάνω αναφέρεις 2600 μαύρο και 2200 έγχρωμο. Και μια τελευταία απορία πριν που ανέφερες για την σύνδεση εννοείς να τον σεταρω αρχικά με ethernet πάνω στο ρουτερ και μετά μπορώ αν θέλω να τον συνδέσω ενσύρματα ή ασύρματα με όποιο pc, laptop? 

Επεξ/σία από doom26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doom26 είπε

Ήταν τα αρχικά μελάνια και σου κράτησαν τόσο? Γιατί πιο πάνω αναφέρεις 2600 μαύρο και 2200 έγχρωμο. Και μια τελευταία απορία πριν που ανέφερες για την σύνδεση εννοείς να τον σεταρω αρχικά με ethernet πάνω στο ρουτερ και μετά μπορώ αν θέλω να τον συνδέσω ενσύρματα ή ασύρματα με όποιο pc, laptop? 

Τα αρχικά τόνερ έχουν συνήθως το 1/4 της χωρητικότητας των κανονικών, οπότε... Όσο για τον αριθμό των σελίδων, δεν αποτελεί έκπληξη, αφού ο αριθμός που δίνει ο κάθε κατασκευαστής, είναι για 5% επικάλυψη της σελίδας. Αν οι εκτυπώσεις είναι φωτογραφίες μεγέθους Α4 (λέμε τώρα), τότε οι σελίδες αντί για πχ 1.000 θα είναι 100-200. Παίζει λοιπόν ρόλο και η επικάλυψη της σελίδας. Όσο για τη σύνδεση, τον συνδέεις φυσικά όπως θες και όπου θες. Ωστόσο, είπαμε: η πιο ενδεδειγμένη λύση είναι το ethernet, με την απλή λογική ότι έχεις έτοιμη και την ασύρματη σύνδεση αν και όποτε τη χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...