Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική Υπάρχει μία πιθανότητα στη δικιά σου περίπτωση να φταίει και το τόνερ, αν το κάνει μόνο στα γραφικά και τις φωτογραφίες και όχι στο κείμενο.

Διάβασα ότι το original toner έχουνε μέσα μικροσφαιρίδια που αντανακλούν το φως και έτσι γίνεται σωστά το calibration.

Αν το toner σου είναι κακής ποιότητας υπάρχει πιθανότητα ο εκτυπωτής να μην μπορεί να να κάνει σωστά calibration και να δημιουργεί το δικό σου πρόβλημα.

Άλλα πολλά μπορεί μαζεύονται. Εγώ θα προσπαθήσω να καθαρίσω τον εκτυπωτή και βλέπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, smpt είπε

Νομίζω ότι το πρόβλημά σου με τα χρώματα και το πρόβλημα με τις γραμμές έχουν την ίδια αιτία.

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να έχει σπάσει ένα κομματάκι πλαστικού από τον κοχλία που καθαρίζει το περίσσιο τόνερ με αποτέλεσμα να εμφανίζει γραμμές και να έχει πρόβλημα στα χρώματα.

Λογικά η λύση είναι η επισκευή του σπασμένου εξαρτήματος και ο καθαρισμός του εκτυπωτή.

Και μόνο με καθαρισμό του εκτυπωτή θα πρέπει να λυθεί το πρόβλημα για κάποιο διάστημα.

Δυστυχώς το να δουλεύεις με τόνερ είναι αρκετά επικίνδυνο αν δεν ξέρεις τι κάνεις και για αυτό δεν το έχω επιχειρήσει ακόμα.

Με βλέπω να επισκέπτομαι τον lector.


βάζω και ένα video που βρήκα

και αυτό είναι το εξάρτημα, αν πάλι κατάλαβα καλά
https://www.aliexpress.com/item/1005001907971961.html

Ουσιαστικα αυτο που κανει ο τυπος (αν και δεν ειδα ολο το βιντεο αλλα ψιλοκαταλαβα) ειναι οτι καθαριζει λεπτομερως τα απεικονιστικα μερη του εκτυπωτη, δηλαδη το belt, τα drum, τα developer κλπ απο περιττο γραφιτη (και πετρωμενο ισως σε σημεια). Ειναι ξεκαθαρο ας πουμε οτι η γραμμη που φαινεται στο αρχικο δειγμα της εκτυπωσης του προκυπτει απο πετρωμενο γραφιτη στο belt.

Αυτο (ο καθαρισμος) γενικα ειναι καλο για την υγεια του μηχανηματος αλλα δεν ειναι παντα πανακεια, διοτι αν εχει χρησιμοποιηθει κακης ποιοτητας γραφιτης μπορει να εχει προξενησει φθορες στα παραπανω (τυπου γρατζουνιες) οι οποιες δεν διορθωνονται με καθαρισμο. Καθε περιπτωση ομως ειναι διαφορετικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2022 στις 12:17 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Τις δύο τελευταίες φορές που πάω να εκτυπώσω κάτι στον εκτυπωτή. Ο εκτυπωτής δεν εκτυπώνει μόλις δώσω την εντολή από τον Η/Υ, αλλά χτυπάει ένα alarm και μου λέει στην οθόνη κάτι για load tray A4 thick. Επειδή δεν ήξερα τι να κάνω, έψαξα στο google και έδωσα λύση πατώντας ένα βελάκι και το ΟΚ ώστε να συνεχίσει η εκτύπωση.

Το θέμα είναι πως δεν πείραξα κάποια ρύθμιση στον εκτυπωτή μου. Ο εκτυπωτής είναι 5 μέτρα μακριά από τον Η/Υ και μου σπάει τα νεύρα κάθε φορά που δίνω εντολή εκτύπωσης εγγράφου να πρέπει να σηκώνομαι για να πατάω τα πλήκτρα στο μηχάνημα και να συνεχίσει η εκτύπωση.

Έχεις κάποιος ιδέα πως μπορώ να διορθώσω μόνιμα αυτό το πρόβλημα με το μήνυμα που εμφανίζει ο εκτυπωτής και την διαδικασία εκτύπωσης που σταματάει; Δεν έχω πειράξει κάποια ρύθμιση στο μηχάνημα.....

το  ίδιο κάνει και σε μένα, είχα ένα μήνα να τον ανοίξω, δεν είχα πειράξει κάτι. Πάλι κάποια ασυμβατότητα με τα windows ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 111111 είπε

το  ίδιο κάνει και σε μένα, είχα ένα μήνα να τον ανοίξω, δεν είχα πειράξει κάτι. Πάλι κάποια ασυμβατότητα με τα windows ...

Εχτές νομίζω πως έλυσα το πρόβλημα. Έκανα δύο πράγματα, έλεγξα κάτι στις ρυθμίσεις χαρτιού του εκτυπωτή, που από ότι νομίζω η ρύθμιση ήταν σωστή, ενώ όταν πήγα να εκτυπώσω από το menu των ρυθμίσεων σε κάποιο σημείο ήταν επιλεγμένο το βαρύ χαρτί, εγώ το άλλαξα σε κανονικό χαρτί καθώς σίγουρα το χαρτί μου δεν ήταν βαρύ. Δεν με ρώτησε ο εκτυπωτής κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Το πρόβλημα με τα pdf έχει λυθεί από τότε που έκανα ολικό restart μέσα από τον browser. Έχω θέμα με το κίτρινο χρώμα το οποίο δεν βγαίνει στις σελίδες και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να τα βγάζει όλα σχεδόν ροζ.. Άλλα σε αυτό μάλλον φταίω εγώ γιατί ψαχούλευα το κίτρινο drum στη προσπάθεια μου να τον φτιάξω τότε.. Γραμμές ανά διαστήματα κάνει αλλα οκ.. Σε γενικές γραμμές είμαι απογοητευμένος από το μηχάνημα και τις τιμές των γνήσιων  μελανιών που δεν αξίζει να τα αγοράσεις σε καμία περίπτωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, petinoss είπε

Καλησπέρα. Το πρόβλημα με τα pdf έχει λυθεί από τότε που έκανα ολικό restart μέσα από τον browser. Έχω θέμα με το κίτρινο χρώμα το οποίο δεν βγαίνει στις σελίδες και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να τα βγάζει όλα σχεδόν ροζ.. Άλλα σε αυτό μάλλον φταίω εγώ γιατί ψαχούλευα το κίτρινο drum στη προσπάθεια μου να τον φτιάξω τότε.. Γραμμές ανά διαστήματα κάνει αλλα οκ.. Σε γενικές γραμμές είμαι απογοητευμένος από το μηχάνημα και τις τιμές των γνήσιων  μελανιών που δεν αξίζει να τα αγοράσεις σε καμία περίπτωση..

Δυστυχώς έτσι είναι το θέμα με τα γνήσια toner.

Συμβατά δοκίμασες και δεν ήσουν ευχαριστημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@petinoss άνθρωπέ μου, αδερφέ μου, σωτήρα μου σε παρακαλώ, σε εκλιπαρώ θυμήσου. Θυμήσου πως εκανες ρε συ το περιβόητο restart???????

Έχω μπει με την IP στον browser, έχω βρεί τις ρυθμίσεις τέτοιο πράγμα που λες γιατί δεν μπορώ να βρώ πουθενά;

Μπορείς να θυμηθείς ρε φίλε που είναι να το κάνω και εγω;;;;; Δεν αντέχω αλλο να βγαίνουν οτι να ναι τα χρώματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ptares είπε

@petinoss άνθρωπέ μου, αδερφέ μου, σωτήρα μου σε παρακαλώ, σε εκλιπαρώ θυμήσου. Θυμήσου πως εκανες ρε συ το περιβόητο restart???????

Έχω μπει με την IP στον browser, έχω βρεί τις ρυθμίσεις τέτοιο πράγμα που λες γιατί δεν μπορώ να βρώ πουθενά;

Μπορείς να θυμηθείς ρε φίλε που είναι να το κάνω και εγω;;;;; Δεν αντέχω αλλο να βγαίνουν οτι να ναι τα χρώματα!

Δεν ξέρω βέβαια τι έκανε ο φίλος petinoss, αλλά αν κάνεις στο google μια απλή αναζήτηση για  factory reset του μηχανήματος νομίζω ότι θα έχεις την απάντηση που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@georgeole απο αυτά που γράφω και τον πόνο που έχω φαντάζομαι οτι αντιλαμβάνεσαι οχι απλως έχω ψάξει το έχω οργώσει το   google, τίποτε δεν βρίσκω. Μήνες ψάχνω χωρίς πλάκα!

Ξαναλέω, ας μου στείλει κάποιος οδηγίες για factory reset (ή όπως αλλίως θέλετε πείτε το) για το P5021cdn που έχω, είτε μέσω IP browser κλπ ή έστω μέσω του ίδιου του εκτυπωτή. Χάρη θα μου κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ptares είπε

@georgeole απο αυτά που γράφω και τον πόνο που έχω φαντάζομαι οτι αντιλαμβάνεσαι οχι απλως έχω ψάξει το έχω οργώσει το   google, τίποτε δεν βρίσκω. Μήνες ψάχνω χωρίς πλάκα!

Ξαναλέω, ας μου στείλει κάποιος οδηγίες για factory reset (ή όπως αλλίως θέλετε πείτε το) για το P5021cdn που έχω, είτε μέσω IP browser κλπ ή έστω μέσω του ίδιου του εκτυπωτή. Χάρη θα μου κάνετε.

1 ) μπαινεις στη σελιδα διαχειρισης με την ΙΡ του εκτυπωτη

2) συνδεεσαι με τους κωδικους σου ως διαχειριστης

3) πηγαινεις στο "management settings" - "reset" - "initialize"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@29gk το κανα. ΤΟ κανα. ΤΟ ΚΑΝΑ. Τ Ο Ε Κ Α Ν Α. Καιιιιιιιι. ΕΠΙΑΣΕΕΕΕΕΕ!!! Τα χρώματα επανήλθαν!!!! κανονικότατα.

Φίλε @29gk το απολυτο respect!!! Ήταν ειλικρινά μπροστά στα μάτια μου η ρύθμιση και δεν την έβλεπα! Πανευκολάκι.

Σε υπερ ευχαριστώ. Στο τσακ με γλίτωσες απο καινουριο εκτυπωτή αφού παιδευόμουν μήνες!!!

Ουυυφφφφφ είπα;;;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2022 στις 5:47 ΜΜ, ptares είπε

@petinoss άνθρωπέ μου, αδερφέ μου, σωτήρα μου σε παρακαλώ, σε εκλιπαρώ θυμήσου. Θυμήσου πως εκανες ρε συ το περιβόητο restart???????

Έχω μπει με την IP στον browser, έχω βρεί τις ρυθμίσεις τέτοιο πράγμα που λες γιατί δεν μπορώ να βρώ πουθενά;

Μπορείς να θυμηθείς ρε φίλε που είναι να το κάνω και εγω;;;;; Δεν αντέχω αλλο να βγαίνουν οτι να ναι τα χρώματα!

 

IMG_1080.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@petinoss σε ευχαριστώ πολυ και εσένα. Βέβαια μας είχε προλάβει ο φίλος @29gk τον οποίο και ευχαριστησα πριν λίγο.

Σας ευχαριστώ θερμα όπως και να χει. Με σώσατε απο αχρείαστα έξοδα:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, τώρα που διάβασα τα τελευταία post, πως και δεν σκέφτηκα ποτέ να μπω στην σελίδα ρυθμίσεων του εκτυπωτή μου εδώ και ένα έτος από τότε που τον πήρα; Μάλλον γιατί δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα που να χρειαστεί ψάξιμο από αυτές τις ρυθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Από τα 2 αρχεία βλέπουμε το πως πρέπει να είναι και τελικά πως είναι στην πραγματικότητα η εκτύπωση.. Τα μελάνια είναι συμβατά με άνω του 60% γεμάτα. Σκέπτεστε μήπως τί θα μπορούσα να κάνω ώστε να "ξυπνήσει" τουλάχιστον το Cyan μήπως και στρώσει η κατάσταση?

image0.jpeg

Laser-Printer-Test-Page.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...