Προς το περιεχόμενο

Κοψιμο κοινοχρηστου ρευματος λογω χρεων και παρανομη επανασυνδεση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ίδια φάση και στη πολυκατοικία των δικών μου. Σώσανε στο παρά πέντε το κόψιμο του ρεύματος. Η πολυκατοικία καταχρεωμένοι διότι τρία διαμερίσματα, χωρις να έχουν οικονομικο πρόβλημα δεν πληρώνουν κοινοχρηστα εδω και 6 χρονια.Διαχειριση δεν υπάρχει διότι οι 2 τελευταίοι ηταν αυτοί που δεν πλήρωναν, οπότε καταχρεώθηκαν όλα.

Δεν έγραψε ομως κανεις το παρακάτω.

Σε διπλανή πολυκατοικία, το κοινόχρηστο ρεύμα που έχει κοπεί, έχει συνδεθεί με διαμέρισμα. Και το πληρώνει ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος με 2-3 ακόμα που ενδιαφέρονται. 

Γενικά η κατάσταση στις πολυκατοικίες έχει ξεφύγει αφού μόνιμα υπάρχουν 2-3 που δε πληρώνουν και κανεις δε θέλει να μπλέκει με δικαστήρια.

Επίσης να τονιστεί πως ο διαχειριστής δεν καλύπτεται νομικά απο κανέναν νομο. Φέρει όλη την ευθύνη, οπότε κανείς πλέον δεν θέλει να μπλέκει για να τον κατηγορουν και απο πάνω.

Αν δεν αλλάξει ο νομος και η ευθυνη δεν ειναι συλλογικη, δε θα αλλάξει τιποτα.

Γενικά υπάρχουν χιλιάδες πολυκατοικίες με κομμένο ρεύμα, σοβάδες να πέφτουν, μηδέν θέρμανση, χωρις ανσανσέρ. Και σε κάποιες απο αυτές, έχει γινει σοβαρή προσπάθεια για να σωθεί κάτι, αλλά όλα κολλάνε στο πείσμα των γνωστων 2-3 που υπάρχουν σε κάθε πολυκατοικία που για δικούς τους λόγους, δεν θέλουν να πληρώνουν. 

Όταν πάνταλείπει ένα ποσό και αναγκάζεται και το χρεώνεται η μειοψηφία που ενδιαφέρεται, στο τέλος τα παρατάει. Ειναι η φυσική συνέχεια.

Κατ εμέ δε θα έπρεπε να υπάρχουν διαχειριστές. Θα έπρεπε το κράτος να θεσπίσει απο μόνο του, υποχρεωτική διαχείριση και ασφάλεια κτιρίων απο εταιρίες και όποιος δεν πλήρωνε, απευθείας δικαστήριο. Και εδω βέβαια θα έπρεπε να τεθεί και το θέμα του "δεν έχω πραγματικά να πληρώσω", λόγω εισοδημάτων

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Στην ίδια φάση και στη πολυκατοικία των δικών μου. Σώσανε στο παρά πέντε το κόψιμο του ρεύματος. Η πολυκατοικία καταχρεωμένοι διότι τρία διαμερίσματα, χωρις να έχουν οικονομικο πρόβλημα δεν πληρώνουν κοινοχρηστα εδω και 6 χρονια.Διαχειριση δεν υπάρχει διότι οι 2 τελευταίοι ηταν αυτοί που δεν πλήρωναν, οπότε καταχρεώθηκαν όλα.

Δεν έγραψε ομως κανεις το παρακάτω.

Σε διπλανή πολυκατοικία, το κοινόχρηστο ρεύμα που έχει κοπεί, έχει συνδεθεί με διαμέρισμα. Και το πληρώνει ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος με 2-3 ακόμα που ενδιαφέρονται. 

Γενικά η κατάσταση στις πολυκατοικίες έχει ξεφύγει αφού μόνιμα υπάρχουν 2-3 που δε πληρώνουν και κανεις δε θέλει να μπλέκει με δικαστήρια.

Επίσης να τονιστεί πως ο διαχειριστής δεν καλύπτεται νομικά απο κανέναν νομο. Φέρει όλη την ευθύνη, οπότε κανείς πλέον δεν θέλει να μπλέκει για να τον κατηγορουν και απο πάνω.

Αν δεν αλλάξει ο νομος και η ευθυνη δεν ειναι συλλογικη, δε θα αλλάξει τιποτα.

Γενικά υπάρχουν χιλιάδες πολυκατοικίες με κομμένο ρεύμα, σοβάδες να πέφτουν, μηδέν θέρμανση, χωρις ανσανσέρ. Και σε κάποιες απο αυτές, έχει γινει σοβαρή προσπάθεια για να σωθεί κάτι, αλλά όλα κολλάνε στο πείσμα των γνωστων 2-3 που υπάρχουν σε κάθε πολυκατοικία που για δικούς τους λόγους, δεν θέλουν να πληρώνουν. 

Όταν πάνταλείπει ένα ποσό και αναγκάζεται και το χρεώνεται η μειοψηφία που ενδιαφέρεται, στο τέλος τα παρατάει. Ειναι η φυσική συνέχεια.

Κατ εμέ δε θα έπρεπε να υπάρχουν διαχειριστές. Θα έπρεπε το κράτος να θεσπίσει απο μόνο του, υποχρεωτική διαχείριση και ασφάλεια κτιρίων απο εταιρίες και όποιος δεν πλήρωνε, απευθείας δικαστήριο. Και εδω βέβαια θα έπρεπε να τεθεί και το θέμα του "δεν έχω πραγματικά να πληρώσω", λόγω εισοδημάτων

Συμφωνώ 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πρωι πρωι κοπηκε η κεντρικη. Ομολογω οτι ανασανα, επιτελους κατεβασαν τον γενικο.

Τελικα αποδειχτηκε οτι ειναι πανω μαστορας και τραβαει γραμμη σε διαμερισμα να εχει η ιδιοκτητρια δικη της κεραια.

Αν δεν ημουν αυτος που ανοιξε το θεμα και απλα το διαβαζα θα ελεγα ελα τωρα,τρολλαρει, κραταει το θεμα ανοιχτο ειλικρινα.

Οποτε lesson learned: μην ανακατευεσαι με τα πιτουρα σε τρων οι κοτες. Οπως με εναν ανθρωπο που δεν ταιριαζετε λες "φευγω" ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσουμε να ξεφυγουμε απο εδω. Ειναι ψυχοφθορο και ασχημαινει το ματι και την καρδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ουσία ειναι πως όπου και να πας, πάντα υπάρχει κάποιος που χαλάει τα πάντα.Για αυτό και έχουμε επιστροφή στη μονοκατοικία. Μόνο που δεν υπάρχει χώρος πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Η ουσία ειναι πως όπου και να πας, πάντα υπάρχει κάποιος που χαλάει τα πάντα.Για αυτό και έχουμε επιστροφή στη μονοκατοικία. Μόνο που δεν υπάρχει χώρος πλέον.

Η βρίσκεις την σωστή περιοχή - πολυκατοικία με σωστούς ενοίκους/ιδιοκτήτες

 

29 λεπτά πριν, Angelo2 είπε

Σημερα πρωι πρωι κοπηκε η κεντρικη. Ομολογω οτι ανασανα, επιτελους κατεβασαν τον γενικο.

Τελικα αποδειχτηκε οτι ειναι πανω μαστορας και τραβαει γραμμη σε διαμερισμα να εχει η ιδιοκτητρια δικη της κεραια.

Αν δεν ημουν αυτος που ανοιξε το θεμα και απλα το διαβαζα θα ελεγα ελα τωρα,τρολλαρει, κραταει το θεμα ανοιχτο ειλικρινα.

Οποτε lesson learned: μην ανακατευεσαι με τα πιτουρα σε τρων οι κοτες. Οπως με εναν ανθρωπο που δεν ταιριαζετε λες "φευγω" ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσουμε να ξεφυγουμε απο εδω. Ειναι ψυχοφθορο και ασχημαινει το ματι και την καρδια.

κάνε εσύ καταγγελία το γεγονός στο ΔΕΔΔΗΕ για την παράνομη επανασύνδεση του ρεύματος (ρευματοκλοπής) της κοινόχρηστης παροχής και ζητάς επίσης εκτεταμένο έλεγχο όλων των μετρητών έτσι το ΔΕΔΔΗΕ θα βρει και τον "μάστορα" που τραβάει γραμμή σε διαμέρισμα και την ιδιοκτήτρια και κάθε εμπλεκόμενο ώστε να πληρώσουν

αντί να χαλάς εσύ την ψυχολογία σου και να νευριάζεις χωρίς λόγο

εσύ είσαι σωστός μην σε νοιάζει για αυτούς αστούς να βρουν τον μπελά τους και να τρέχουν να ξεμπλέξουν για να μην βρεθούν στα δικαστήρια

γιατί και η ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ κυνηγούν αυτούς που χρωστάνε και που κλέβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Η βρίσκεις την σωστή περιοχή - πολυκατοικία με σωστούς ενοίκους/ιδιοκτήτες

 

Πονηροί υπάρχουν παντού. Από το Κερατσίνι μέχρι την Εκάλη, από Βαρδάρη μέχρι Πανόραμα.

Έχω γνωστό στην Πολιτεία που η πολυκατοικία δεν έχει ρευμα και όλοι οι ιδιοκτήτες ειναι τσακωμένοι μεταξύ τους. Και δεν υπάρχει κανένας με οικονομικό πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε
 

Πονηροί υπάρχουν παντού. Από το Κερατσίνι μέχρι την Εκάλη, από Βαρδάρη μέχρι Πανόραμα.

Έχω γνωστό στην Πολιτεία που η πολυκατοικία δεν έχει ρευμα και όλοι οι ιδιοκτήτες ειναι τσακωμένοι μεταξύ τους. Και δεν υπάρχει κανένας με οικονομικό πρόβλημα.

Γνωρίζεις φυσικά ότι πολυκατοικία χωρίς κοινόχρηστο ρεύμα υπάρχει κίνδυνος να φάει πρόστιμο από την Πυροσβεστική υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Γνωρίζεις φυσικά ότι πολυκατοικία χωρίς κοινόχρηστο ρεύμα υπάρχει κίνδυνος να φάει πρόστιμο από την Πυροσβεστική υπηρεσία.

Στα @@ τους. Δε τους νοιάζει. Δεν έχουν αίσθηση του φόβου διότι μέχρι τωρα δεν έχει τιμωρηθεί κανεις για απλήρωτα κοινόχρηστα, και αν έχει γίνει δεν έχει δημοσιοποιηθεί ωστε να το μάθουν όλοι.

Κατ αρχήν αν δεν έχεις κοινόχρηστο ρευμα σημαίνει οτι χρωστάει η πολυκατοικία. Και ειναι σιγουρο οτι θα χρωστάει και στη συντήριση του ανελκυστήρα και οτι πυροσβεστήρες δε θα υπάρχουν και ένα σωρό ακομα χρέη.

Αυτά τα χρήματα θα τα ζητήσει κάποια στιγμη η ΔΕΗ και ο εκάστοτε πιστωτής. Αυτοί οι άνθρωποι θα βρεθουν στα δικαστήρια και θα καταδικαστούν, πιθανόν και ερήμην. Και θα τους σκάσει το προστιμο στην εφορία και θα κλαίνε. Αλλά ως τοτε να χαμε να λέγαμε.

Για αυτο λέω, οτι αν δεν υπάρχει μπαμπούλας απο πάνω δεν υπάρχει σωτηρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Στα @@ τους. Δε τους νοιάζει. Δεν έχουν αίσθηση του φόβου διότι μέχρι τωρα δεν έχει τιμωρηθεί κανεις για απλήρωτα κοινόχρηστα, και αν έχει γίνει δεν έχει δημοσιοποιηθεί ωστε να το μάθουν όλοι.

Κατ αρχήν αν δεν έχεις κοινόχρηστο ρευμα σημαίνει οτι χρωστάει η πολυκατοικία. Και ειναι σιγουρο οτι θα χρωστάει και στη συντήριση του ανελκυστήρα και οτι πυροσβεστήρες δε θα υπάρχουν και ένα σωρό ακομα χρέη.

Αυτά τα χρήματα θα τα ζητήσει κάποια στιγμη η ΔΕΗ και ο εκάστοτε πιστωτής. Αυτοί οι άνθρωποι θα βρεθουν στα δικαστήρια και θα καταδικαστούν, πιθανόν και ερήμην. Και θα τους σκάσει το προστιμο στην εφορία και θα κλαίνε. Αλλά ως τοτε να χαμε να λέγαμε.

Για αυτο λέω, οτι αν δεν υπάρχει μπαμπούλας απο πάνω δεν υπάρχει σωτηρία.

Κρατά μικρό καλάθι γιατί οι πληροφορίες που έχω από μέσα την ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ λένε ότι σύντομα αυτοί που έχουν χρέη θα κλάψουν γιατί θα πάνε στην εφορία και το κυριότερο αλλάζει η διαδικασία σύμβασης προμήθειας ρεύματος αν μια παροχή έχει χρέος αυτό θα ακολουθεί τον ιδιοκτήτη του ακινήτου που έχει την παροχή και όχι το ΑΦΜ που ισχύει μέχρι τώρα (μπορεί να έχει ήδη αλλάξει) αυτό το ζήτησε η ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ για την είσπραξη των χρεών ώστε οι ιδιοκτήτες να μην μπορούν να ενοικιάζουν τα ακίνητα τους αν δεν εξοφλούν τα χρέη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Κρατά μικρό καλάθι γιατί οι πληροφορίες που έχω από μέσα την ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ λένε ότι σύντομα αυτοί που έχουν χρέη θα κλάψουν γιατί θα πάνε στην εφορία και το κυριότερο αλλάζει η διαδικασία σύμβασης προμήθειας ρεύματος αν μια παροχή έχει χρέος αυτό θα ακολουθεί τον ιδιοκτήτη του ακινήτου που έχει την παροχή και όχι το ΑΦΜ που ισχύει μέχρι τώρα (μπορεί να έχει ήδη αλλάξει) αυτό το ζήτησε η ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ για την είσπραξη των χρεών ώστε οι ιδιοκτήτες να μην μπορούν να ενοικιάζουν τα ακίνητα τους αν δεν εξοφλούν τα χρέη τους.

Kατ΄αρχην συγνωμμη που απαντάμε ο ένας στον άλλον σαν τσατ, αλλά νομίζω οτι συζητάμε κάτι που τους αφορά όλους.

Δεν ξέρω βρε ikorolis αν αυτό βοηθάει όσους χρωστάνε κοινόχρηστο ρεύμα. Ποιος ειναι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου; Θα χρεωθούν όλοι οι ιδιοκτήτες μιας πολυκατοικίας; Και ο καλοπληρωτής που πληρωνε κοινοχρηστα τι φταίει ας πούμε; Δεν ξέρω αν γίνεται τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου...Και εγώ στην δικιά μου πολυκατοικία (που μενω με ενοίκιο θέλω να πώ) κυνηγούσα την διαχειρίστρια να της πληρώσω κοινόχρηστα επι ενάμιση χρόνο.Δεν μου έδινε καν τα ειδοποιητήρια γιατί ήμασταν τσακωμένοι αφού χρέωνε 150 τον μήνα για συνεργείο καθαρισμού,καθάριζε υποτίθεται η ίδια και ήμασταν μονίμως μέσα στις κατσαρίδες....

Εν τέλη μετά απο πολλά...και μετά απο 27 έτη διαχείρησης παρέδωσε και ακόμα τρέχουμε...

Χρωστάει 2400 ευρώ για νέο καυστήρα μιας και βάζουμε θέρμανση,350 ευρώ απο εργασίες αποκατάστασης σε μια πλευρά της πολυκατοικίας απο πέρυσι το καλοκαίρι,λείπει το αποθεματικό ύψους 11.340 ευρώ,οι τελευταίοι λογαριασμοί δεν έχουν πληρωθεί ανώ τα ανείσπρακτα κοινόχρηστα ανέρχονται σε 190 ευρώ στο σύνολο των 32 διαμερισμάτων, αποδείξεις δεν υπάρχουν για καμία δαπάνη...

Αυτή είναι η άλλη πλευρα...

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Kατ΄αρχην συγνωμμη που απαντάμε ο ένας στον άλλον σαν τσατ, αλλά νομίζω οτι συζητάμε κάτι που τους αφορά όλους.

Δεν ξέρω βρε ikorolis αν αυτό βοηθάει όσους χρωστάνε κοινόχρηστο ρεύμα. Ποιος ειναι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου; Θα χρεωθούν όλοι οι ιδιοκτήτες μιας πολυκατοικίας; Και ο καλοπληρωτής που πληρωνε κοινοχρηστα τι φταίει ας πούμε; Δεν ξέρω αν γίνεται τόσο απλά.

ΜΑ ισα ισα. Ποσες πληροφοριες ερχονται.

Πυροσβεστηρες λες pontez2. Aμα σου πω ειναι η πρωτη φορα που γελασα απο χθες οταν το διαβασα? Οχι με εσενα φυσικα αλλα με την ιδεα. Κατ'αρχην θα εξαφανιζονταν τη ιδια μερα. ΕΙναι ομως μια καλη ιδεα για το σπιτι, σε ευχαριστω.

Το ισογειο εχει παρει φωτια περισυ, μικρη βλαβη πιο πολυ καπνιες στους τοιχους αλλα που να πεις "και" για πυροσβεστηρες. Η ταρατσα κλειδωμενη, κλειδι ειχε μονο η ιδιοκτητρια η οποια για ασφαλεια εκοψε και την προσβαση στο ρετιρε με καγλεκοπορτα επισης κλειδωμενη με ενα κλειδι (δικο της). Οταν ηρθε η πυροσβεστικη με την φωτια στο ισογειο α το γνωριζα θα τοςυ εστελνα πανω να δουν τα καγκελα και να καναν παρατηρηση - καταγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Κρατά μικρό καλάθι γιατί οι πληροφορίες που έχω από μέσα την ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ λένε ότι σύντομα αυτοί που έχουν χρέη θα κλάψουν γιατί θα πάνε στην εφορία και το κυριότερο αλλάζει η διαδικασία σύμβασης προμήθειας ρεύματος αν μια παροχή έχει χρέος αυτό θα ακολουθεί τον ιδιοκτήτη του ακινήτου που έχει την παροχή και όχι το ΑΦΜ που ισχύει μέχρι τώρα (μπορεί να έχει ήδη αλλάξει) αυτό το ζήτησε η ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ για την είσπραξη των χρεών ώστε οι ιδιοκτήτες να μην μπορούν να ενοικιάζουν τα ακίνητα τους αν δεν εξοφλούν τα χρέη τους.

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα. Ο ιδιοκτήτης αν έχει αφήσει χρέη στο όνομα του δεν θα μπορεί να το νοικιάσει, οκ. Αν το διαμέρισμα νοικιάζεται και αφήσει χρέη ο ενοικιαστης αυτά θα τα ζητάει η ΔΕΗ από  τον ιδιοκτήτη; Αυτό ειναι τραγικό αν γίνει, θα πέφτουν βροχή οι απλήρωτοι λογαριασμοί από ενοικιαστές και θα τρέχουν οι ιδιοκτήτες να βγάλουν άκρη με δεμμένα τα χέρια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα. Ο ιδιοκτήτης αν έχει αφήσει χρέη στο όνομα του δεν θα μπορεί να το νοικιάσει, οκ. Αν το διαμέρισμα νοικιάζεται και αφήσει χρέη ο ενοικιαστης αυτά θα τα ζητάει η ΔΕΗ από  τον ιδιοκτήτη; Αυτό ειναι τραγικό αν γίνει, θα πέφτουν βροχή οι απλήρωτοι λογαριασμοί από ενοικιαστές και θα τρέχουν οι ιδιοκτήτες να βγάλουν άκρη με δεμμένα τα χέρια. 

να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ

όταν πας να κάνεις σύμβαση προμήθειας ρεύματος για ένα ακίνητο που έχεις ενοικιάσει (είσαι ο ενοικιαστής δηλαδή) προσκομίζεις στην ΔΕΗ το ηλεκτρονικό μισθωτήριο που έχει αναρτηθεί στην εφορία από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και έχει την δική σου αποδοχή

έτσι η ΔΕΗ φτιάχνει την σύμβαση προμήθειας ρεύματος για το ακίνητο στο δικό σου ΑΦΜ

αρά αν εσύ φύγεις βράδυ από το ακίνητο χωρίς να έχεις πληρώσει το ρεύμα που έχει καταναλώσει το ακίνητο που ενοικιάζεις το χρέος ακολουθεί το ΑΦΜ σου αρκεί ο ιδιοκτήτης να αποδείξει στην ΔΕΗ ότι το διάστημα αυτό το ακίνητο είχε ενοικιαστεί σε εσένα.

η ΔΕΗ αλλά και το ΔΕΔΔΗΕ αυτό θέλουν να αλλάξει

δηλαδή ο αριθμός παροχής να είναι δεσμευμένος με το ακίνητο

να μην δεσμεύεται το ΑΦΜ όπως ισχύει τώρα

(ενοικιάζεις ακίνητο κάνεις σύμβαση προμήθειας ρεύματος πάει στο ΑΦΜ σου , γίνετε διακοπή της σύμβασης καθώς τελείωσε το ενοίκιο επιστρέφει στο ΑΦΜ το ιδιοκτήτη)

αν έχει χρέος να μην μπορεί να γίνει νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος σε νέο ενοικιαστή του ακινήτου αν δεν εξοφληθεί το παλιό χρέος

το ποιος θα το πληρώσει δεν τους ενδιαφέρει αυτοί θα κυνηγούν τον ιδιοκτήτη

και ο ιδιοκτήτης τον παλιό ενοικιαστή

θέλω να πιστεύω ότι τα είπα πολύ απλά και κατανοητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...