Προς το περιεχόμενο

Κοψιμο κοινοχρηστου ρευματος λογω χρεων και παρανομη επανασυνδεση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά πρέπει οι ιδιοκτήτες να εφαρμόσουν δυο, σχετικά εύκολα, μέτρα γιατί η κατάσταση είναι απελπιστική και θα γίνει χειρότερη με την αλλαγή που γράψατε. 

1. Να συμπεριλαμβάνουν τα κοινόχρηστα στο ενοίκιο και να αναλαμβάνουν αυτοί την πληρωμή, με υποχρέωση του να πληρώνει τη διαφορά αν καταναλώσει παραπάνω απο το προϋπολογισμένο ποσό ή να λάβει φυσικά τη διαφορά αν καταναλώσει λιγότερο. 

2. Να ζητάνε μέσα στα υπόλοιπα, χαρτί απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη πως ήσουν συνεπής στις υποχρεώσεις σου (νοίκι, λογαριασμοί etc). 

Και τα δύο εφαρμόζονται εκτός Ελλάδος

Καλό θα ήταν, οι ιδιοκτήτες να οργανωθούν και να ακολουθούν κοινή γραμμή. Έστω ανα δήμο ή ανα ευρύτερη περιοχή (π.χ. Β. Τομέας). Ναι έχει φασαρία αλλά η Ελλάδα είναι η χώρα που ο ιδιοκτήτης δεν έχει κανένα δικαίωμα και ο ενοικιαστής καμία υποχρέωση. Οπότε ο πρώτος πρέπει να έχει ένα τρόπο να προστατέψει την περιουσία του. 

Η υποχρεωτική ανάθεση της διαχείρισης σε γραφείο είναι επίσης σωστή ιδέα αλλά υπάρχουν και πολυκατοικίες που ακόμα και εταιρία έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά. Η διαχείριση απο ιδιοκτήτη διαμερίσματος δεν κοστίζει αλλα δημιουργεί προβλήματα, ειδικά σε πολύ μεγάλες πολυκατοικίες. Μπορεί να είναι προκομμένος αλλά μπορεί να είναι και "διεφθαρμένος", να κάνει πλάτες στην κλίκα του, να βάζει το συνεργείο καθαρισμού να κάνει δουλειές σπίτι του, να αποφασίζει για παράλογα έξοδα με την υποστήριξη των δικών του κ.λ.π. Ειδικά σε πολυκατοικίες με 40 π.χ. διαμερίσματα και μεγάλο μέρος παλιών ιδιοκτητών που σχηματίζουν κλίκες, η συνέλευση και η εξεύρεση λύσεων κάνουν τις διαπραγματεύσεις του Brexit να μοιάζουν αστεία εύκολες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Γράφετε μερικοί ότι είναι θέμα θέλησης και πρωτοβουλίων κλπ κλπ κλπ. 

Όταν σε πολυκατοικία 2007 όλοι πήραν διαμερίσματα με δάνειο που πλέον κανείς δεν μπορεί να αποπληρώσει με ευκολία ,και έχουμε κ ενοικιαστή σε σπίτι με 4 άτομα που δεν έχει πληρώσει 4 χρόνια δεη, κοινόχρηστα, ευδαπ, ενοίκιο αλλά κάθε μέρα τρώνε σουβλάκια κλπ, τότε θα δείτε εκ του ασφαλούς τι ωραία τα λέμε όλοι. 

  • Να τον βγάλουν από το σπίτι δε τον βγάζουν γιατί δεν έχει συμβόλαιο 
  • Ευδαπ χρωστάει 6000€,στο όνομα του προηγούμενου. Παίρνει με κουβά νερό από το κοινόχρηστο! 
  • ΔΕΗ χρωστάει 10.000€ στο όνομα του προηγούμενου. Το κόβουν και το συνδέει μόνος του. Ρολόι δεν έχω καταλάβει γιατί δεν ξηλώνει η ΔΕΗ 
  • Κοινόχρηστα χρωστάει 2000€ και ουσιαστικά δεν έχουμε αποθεματικό. Όλοι βάζουν έξτρα χρήματα για να καλύψουν τα χρέη του και να πληρώνουμε τη ΔΕΗ. Σαφέστατα δεν έχουμε και θέρμανση! 

Και για να σας προλάβω ΝΑΙ έχουν φάει κ ξύλο. Ε και? Απλά δεν γουστάρουν να πληρώνουν. Έχουν και απλά δεν γουστάρουν. Τόσο απλό. Ότι λεφτά έχουν τα τρώνε μόνο για πάρτι τους, γιατί έτσι είναι η φιλοσοφία τους. Δεν γουστάρουν κάτι άλλο. Απλό 

Ένας άλλος άνθρωπος που είχε οικονομικά προβλήματα και δεν μπορούσε να πληρώσει τη ΔΕΗ κλπ στην ίδια πολυκατοικία (12 διαμέρισματων) αυτοκτόνησε με καραμπίνα πέρυσι στο μπάνιο του. 

Μόνο εγώ, έχω πετύχει με διάρκεια λίγων λεπτών 3 που έχουν πηδηξει από μπαλκόνια σε 3 οικοδομικα τετράγωνα του σπιτιού μου. Δεν μιλάω για όλη την περιοχή. Μιλάω για 3 απλούς δρόμους των 100μ ο καθένας, όλοι παράλληλοι. 

Εκ του ασφαλούς όλοι μάγκες είμαστε στο πληκτρολόγιο. Όταν τα ζεις αλλάζει λίγο... 

Εντάξει πολύ θλιβερά πράγματα όλα αυτά..... Αν ο ιδιοκτήτης τον έβαλε χωρίς συμβόλαιο φταίει αυτός. Εφόσον έχουν λεφτά μπορούν να φάνε μια αγωγη από ευδαπ η ΔΕΗ και τα διεκδικήσουν εκτός αν τα παίρνουν και αυτά μαύρα και δεν έχουν περιουσιακό στοιχειο. Αν έσπασαν μετρητή τόσες φορές πρεπει να τους πάνε αυτόφορο αυτεπαγγελτα. Αλλά πραγματικά, αν και αυτά τα φαινόμενα είναι συχνά σε αρκετές πολυκατοικιες, στην περίπτωση που περιγράφεις είναι εξαιρετικά ακραία και μπαίνουν πολλοί παράμετροι αδιαφορίας εκ μέρους πολλών ατόμων. Πχ δεν έχει λεφτά ο ιδιοκτήτης να του κάνει δικαστήριο, ε τότε μην περιμένει κανείς να φύγει από εκεί..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εντάξει πολύ θλιβερά πράγματα όλα αυτά..... Αν ο ιδιοκτήτης τον έβαλε χωρίς συμβόλαιο φταίει αυτός. Εφόσον έχουν λεφτά μπορούν να φάνε μια αγωγη από ευδαπ η ΔΕΗ και τα διεκδικήσουν εκτός αν τα παίρνουν και αυτά μαύρα και δεν έχουν περιουσιακό στοιχειο. Αν έσπασαν μετρητή τόσες φορές πρεπει να τους πάνε αυτόφορο αυτεπαγγελτα. Αλλά πραγματικά, αν και αυτά τα φαινόμενα είναι συχνά σε αρκετές πολυκατοικιες, στην περίπτωση που περιγράφεις είναι εξαιρετικά ακραία και μπαίνουν πολλοί παράμετροι αδιαφορίας εκ μέρους πολλών ατόμων. Πχ δεν έχει λεφτά ο ιδιοκτήτης να του κάνει δικαστήριο, ε τότε μην περιμένει κανείς να φύγει από εκεί..... 

Μπορει ο ιδιοκτητης να ζητησει την  αποκοπη του ρευματος απο τον Δεδδηε με τροπο που δεν μπορει να ξαναβαλει το  ρευμα...Υπαρχουν τροποι...Τοτε πως θα μπορεσει να μεινει στην οικια χωρις ρευμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, takoulou είπε

μπορούν να το κόψουν εξωτερικά συνολικά για όλους  μέχρι να γίνει εξόφληση αυτής της παροχής...

Αν σας βοηθάει στη συζήτηση να καταθέσω τα εξής:

Στην Αθήνα πλέον γίνεται αυτό. Σε τριώροφη οικία με το ένα διαμέρισμα κλειστό αλλά να πληρώνει τις υποχρεώσεις του, με το άλλο διαμέρισμα κλειστό αλλά να μην πληρώνει κανείς και στο τρίτο δίχως οφειλές με κοινωνικό τιμολόγιο και αποδεδειγμένα ανάπηρους ανθρώπους έκοψαν από την κολώνα όλο το κτήριο ξαφνικά και απροειδοποίητα.

Να πω όμως από την άλλη πως μόλις άκουσαν τα «γαλλικά» τους έκαναν επανασύνδεση σε λίγες ώρες όλη την οικοδομή και πήραν τον μετρητή του διαμερίσματος με το χρέος.

 

1 ώρα πριν, takoulou είπε

αλλιως δεν ξαναμπαινει ο μετρητης σε αυτη την οικια ουτε με αλλαγη του ονοματος..

Και όμως υπάρχει τρόπος πλέον να γίνει και αυτό και μάλιστα η διαδικασία είναι απολύτως νόμιμη. Δεν με βρίσκει σύμφωνο για αυτό και δεν περιγράφω το πως έγινε, αλλά έγινε πριν 2-3 μήνες σε σπίτι γνωστού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, A10B είπε

Αν σας βοηθάει στη συζήτηση να καταθέσω τα εξής:

Στην Αθήνα πλέον γίνεται αυτό. Σε τριώροφη οικία με το ένα διαμέρισμα κλειστό αλλά να πληρώνει τις υποχρεώσεις του, με το άλλο διαμέρισμα κλειστό αλλά να μην πληρώνει κανείς και στο τρίτο δίχως οφειλές με κοινωνικό τιμολόγιο και αποδεδειγμένα ανάπηρους ανθρώπους έκοψαν από την κολώνα όλο το κτήριο ξαφνικά και απροειδοποίητα.

Να πω όμως από την άλλη πως μόλις άκουσαν τα «γαλλικά» τους έκαναν επανασύνδεση σε λίγες ώρες όλη την οικοδομή και πήραν τον μετρητή του διαμερίσματος με το χρέος.

Οπότε τώρα θα το κοβουν σε όλους περιμένοντας όσοι ειναι συνεπεις να πλακώσουν στο ξυλο αυτούς που δεν πληρωνουν για να αναγκαστούν να πληρώσουν. Γιατί με αυτά που διαβάζω δεν βλέπω που αλλού θα καταλήξουν πολλές καταστάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Εξαλου ειναι Ελληνικη πατεντα η εγγυηση, προκαταβολη...Στο εξωτερικο δεν υπαρχει και ουτε ο ενοικιαστης μπορει να αφησει οφειλες  π.χ.σε Ευδαπ, Δεη, Δεπα....Το εχουν μπουζουριασει!!!

Σε ποιες χώρες στο εξωτερικό δεν ζητάνε εγγύηση και προκαταβολή οι ιδιοκτήτες?

Γιατί αυτό που ξέρω από τα δικά μου παιδιά αλλά και φίλους στο εξωτερικό και εγγύηση 3-4 μηνών και παραπάνω ζητάνε. Και το νοίκι να μπάινει προκαταβολικά κάθε μήνα και να ειδοποιήσεις 3-4 μήνες πριν να φύγεις και κλειδιά του σπιτιού έχουν για να ελέγχουν και για να σου επιστρέψουν την εγγύηση κάνουν εξονυχιστικό έλεγχο ότι το σπίτι είναι στην ίδια κατάσταση που το παρέλαβες και αφού περάσουν οι ημερομηνίες λήξης των λογαριασμών για να σιγουρευτούν ότι έχεις πληρώσει! Και για να μην αμφισβητεί κανείς τίποτε το σπίτι φωτογραφίζεται σχολαστικά κατά την παράδοση/παραλαβή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, A10B είπε

Αν σας βοηθάει στη συζήτηση να καταθέσω τα εξής:

Στην Αθήνα πλέον γίνεται αυτό. Σε τριώροφη οικία με το ένα διαμέρισμα κλειστό αλλά να πληρώνει τις υποχρεώσεις του, με το άλλο διαμέρισμα κλειστό αλλά να μην πληρώνει κανείς και στο τρίτο δίχως οφειλές με κοινωνικό  επολυ ιμολόγιο και αποδεδειγμένα ανάπηρους ανθρώπους έκοψαν από την κολώνα όλο το κτήριο ξαφνικά και απροειδοποίητα.

Να πω όμως από την άλλη πως μόλις άκουσαν τα «γαλλικά» τους έκαναν επανασύνδεση σε λίγες ώρες όλη την οικοδομή και πήραν τον μετρητή του διαμερίσματος με το χρέος.

Ναι μπορει να γινει αυτο... Υπαρχει ο κανονισμος του Δεδδηε που  μπορει να κοψει ολο το κτιριο αν δεν εχει προσβαση.. Αλλα το κανουν σε πολυ εξαιρετικες περιπτωσεις.. ( οπως αν δεν υπαρχει καταμετρηση για εναν χρονο μπορει να κοπουν οι παροχες απεξω)...Η Αθηνα πχ εχει ενα  μεγαλο ποσοστο σε υπογεια δικτυα..Και θα πρεπει να σκαψουν εκει..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Γιατί με αυτά που διαβάζω δεν βλέπω που αλλού θα καταλήξουν πολλές καταστάσεις. 

Σε αυτή την περίπτωση οι ιδιοκτήτες κατέληξαν στα δικαστήρια.

34 λεπτά πριν, takoulou είπε

( οπως αν δεν υπαρχει καταμετρηση για εναν χρονο μπορει να κοπουν οι παροχες απεξω)

Υπήρχε καταμέτρηση για όλες τις παροχές δίχως όμως να γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Σε ποιες χώρες στο εξωτερικό δεν ζητάνε εγγύηση και προκαταβολή οι ιδιοκτήτες?

Γιατί αυτό που ξέρω από τα δικά μου παιδιά αλλά και φίλους στο εξωτερικό και εγγύηση 3-4 μηνών και παραπάνω ζητάνε. Και το νοίκι να μπάινει προκαταβολικά κάθε μήνα και να ειδοποιήσεις 3-4 μήνες πριν να φύγεις και κλειδιά του σπιτιού έχουν για να ελέγχουν και για να σου επιστρέψουν την εγγύηση κάνουν εξονυχιστικό έλεγχο ότι το σπίτι είναι στην ίδια κατάσταση που το παρέλαβες και αφού περάσουν οι ημερομηνίες λήξης των λογαριασμών για να σιγουρευτούν ότι έχεις πληρώσει! Και για να μην αμφισβητεί κανείς τίποτε το σπίτι φωτογραφίζεται σχολαστικά κατά την παράδοση/παραλαβή!

+1

Παντού οι ιδιοκτήτες προσπαθούν να προστατέψουν την περιουσία τους και είναι λογικό και θεμιτό.

Στην Ελλάδα ήταν πιο χαλαρή η κατάσταση, γι' αυτό και τα πιστόλια πάνε σύννεφο.

Απ ότι φαίνεται βέβαια σιγά σιγά αλλάζει αυτό, παθαίνεις και μαθαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2019 στις 2:44 ΜΜ, ikorolis είπε

Ξανά λέω το μέτρο που εσύ θεωρείς σωστό (αλλά δεν είναι)

δηλαδή το πάντρεμα της παροχής ρεύματος ενός ακινήτου με το ΑΦΜ

δεν έχει αποδώσει είτε από ευθύνη των ιδιοκτητών είτε από ευθύνη των ενοικιαστών

οι ενοικιαστές που αφήνουν χρέη στο ΑΦΜ τους εξακολουθούν και ενοικιάζουν ακίνητα από ιδιοκτήτες και εξακολουθούν και παίρνουν παροχή ρεύματος στο ΑΦΜ (εννοείται όχι το δικό τους καθώς είναι "κόκκινο" αλλά σε κάποιου συγγενικού τους προσώπου) κάποια στιγμή θα τελειώσουν οι επιλογές τους...αλλά τότε θα έχουν φεσώσει όλη την αγορά ενέργειας

(πίστεψε με από γραφείο διεκπεραίωσης υποθέσεων που αφορά την ΔΕΗ αλλά και άλλους παρόχους μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι...

αυτό που λες εσύ θα ήταν σωστό αν υπήρχαν όρια

αν απαιτούσε η ενοικίαση ενός διαμερίσματος (με την υποβολή του ηλεκτρονικού μισθωτηρίου στην ΕΦΟΡΙΑ) ταυτόχρονα την αλλαγή ονόματος στην παροχή ρεύματος

και αν μπορούσε να γίνει διασταύρωση στοιχείων βάση του ΑΦΜ

αλλά επειδή η ΕΛΛΑΔΑ δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ΕΣΘΟΝΙΑ

πάμε σε μια μέση λύση

θα γίνει πάντρεμα του ακινήτου με την παροχή

και θα είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη η παροχή να μην έχει χρέη αν θέλει να το ενοικιάζει

ότι ισχύει ήδη στην ΕΥΔΑΠ.

έχει χρέος το ακίνητο

διακανονισμό από τον ιδιοκτήτη οποίος πληρώνεται για να έχει παροχή νερού το ακίνητο

αλλιώς δεν έχει παροχή νερού (και ας είναι βασικό αγαθό)

Ρε φιλαράκι άκου να δεις

Αγόρασα ακίνητο...και είχε φέσι 500€ νερό...

500€ νερό.. 

Γιατί να το πληρώσω εγώ αφού δεν έκανα εγώ τη χρήση;;;

Μήπως είσαι μπαταχτσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, A10B είπε

Αν σας βοηθάει στη συζήτηση να καταθέσω τα εξής:

Στην Αθήνα πλέον γίνεται αυτό. Σε τριώροφη οικία με το ένα διαμέρισμα κλειστό αλλά να πληρώνει τις υποχρεώσεις του, με το άλλο διαμέρισμα κλειστό αλλά να μην πληρώνει κανείς και στο τρίτο δίχως οφειλές με κοινωνικό τιμολόγιο και αποδεδειγμένα ανάπηρους ανθρώπους έκοψαν από την κολώνα όλο το κτήριο ξαφνικά και απροειδοποίητα.

Να πω όμως από την άλλη πως μόλις άκουσαν τα «γαλλικά» τους έκαναν επανασύνδεση σε λίγες ώρες όλη την οικοδομή και πήραν τον μετρητή του διαμερίσματος με το χρέος.

Και όμως υπάρχει τρόπος πλέον να γίνει και αυτό και μάλιστα η διαδικασία είναι απολύτως νόμιμη. Δεν με βρίσκει σύμφωνο για αυτό και δεν περιγράφω το πως έγινε, αλλά έγινε πριν 2-3 μήνες σε σπίτι γνωστού.

Καλα μη το δενεις κομπο οτι αυτο ειναι η λυση σε τετοιες περιπτωσεις .Στη δικια μας πολυκατοικια μετα απο μερικα ανεβα κατεβα του διακοπτη για οφειλες ηρθαν και πηραν το μηχανισμο του ρολογιου του και αφησαν το κουτι σκετο.Ε μετα απο λιγο κατεβηκε αυτος με ενα κλεμενς χοντρο το ξανασυνδεσε και ολα καλα....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xp-user είπε

Καλα μη το δενεις κομπο οτι αυτο ειναι η λυση σε τετοιες περιπτωσεις .Στη δικια μας πολυκατοικια μετα απο μερικα ανεβα κατεβα του διακοπτη για οφειλες ηρθαν και πηραν το μηχανισμο του ρολογιου του και αφησαν το κουτι σκετο.Ε μετα απο λιγο κατεβηκε αυτος με ενα κλεμενς χοντρο το ξανασυνδεσε και ολα καλα....:-)

Μήπως κάτι τέτοιο είχαν κάνει και οι άλλοι που τους κόψαν το ρεύμα από την κολώνα?

Οπότε μάλλον η επόμενη διακοπή θα είναι εξωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cacofonix-3 είπε

Ρε φιλαράκι άκου να δεις

Αγόρασα ακίνητο...και είχε φέσι 500€ νερό...

500€ νερό.. 

Γιατί να το πληρώσω εγώ αφού δεν έκανα εγώ τη χρήση;;;

Μήπως είσαι μπαταχτσης;

ο ιδιοκτήτης που σου πούλησε το ακίνητο είναι μπαταχτσής ή αλλιώς τζαμπατζής τσέπωσε το χρήμα από σένα και δεν πλήρωσε τα χρέη του όπως όφειλε

(η συμβουλή μου προς εσένα τον νέο αγοραστή είναι να ψάξεις μήπως έχει αφήσει και άλλα χρέη που αφορούν το ακίνητο)

εσύ ως αγοραστής του ακινήτου (όφειλες να γνωρίζεις τις υποχρεώσεις που είχε το ακίνητο που αγόρασες πριν το αγοράσεις) και νέος ιδιοκτήτης θα πληρώσεις τώρα το χρέος του παλιού ιδιοκτήτη στην ΕΥΔΑΠ αν θες να έχεις παροχή νερού καθώς στην ΕΥΔΑΠ μετά τα 100 ευρώ κόβεται η παροχή του νερού μέχρι να ξοφληθεί το χρέος άρα για να έχει χρέος (φέσι) 500 ευρώ στην ΕΥΔΑΠ σημαίνει ότι το ακίνητο που αγόρασες δεν έχει ενεργή παροχή νερού.

μπορείς να απευθυνθείς στην ΕΥΔΑΠ (δεν ξέρω αν είσαι στην περιοχή των Αθηνών) το Π.Κ της ΕΥΔΑΠ βρίσκεται στην οδό Σατωβριάνδου 12 μπορείς να πας μια βόλτα από εκεί και να ρωτήσεις τι μπορείς να κάνεις με το χρέος ή να καλέσεις στο τηλέφωνο 1022.

εγώ δεν είμαι ούτε "μπαταχτσής" ούτε "τσαμπατζής"

εγώ δουλεύω και πληρώνω κανονικά τους λογαριασμούς μου και τους φόρους μου

δεν ζω εις βάρος κανενός λυπάμαι και παρακαλώ πολύ να προσέχεις τις εκφράσεις σου προς εμένα καθώς εγώ δεν σε πρόσβαλα ούτε σε έβρισα.

ευχαριστώ.

59 λεπτά πριν, xp-user είπε

Καλα μη το δενεις κομπο οτι αυτο ειναι η λυση σε τετοιες περιπτωσεις .Στη δικια μας πολυκατοικια μετα απο μερικα ανεβα κατεβα του διακοπτη για οφειλες ηρθαν και πηραν το μηχανισμο του ρολογιου του και αφησαν το κουτι σκετο.Ε μετα απο λιγο κατεβηκε αυτος με ενα κλεμενς χοντρο το ξανασυνδεσε και ολα καλα....:-)

όταν θα τον καλέσουν να πληρώσει για την ρευματοκλοπή κατά εξακολούθηση η οποία είναι ποινικό αδίκημα (ξέρεις δικαστήριο)

να δεις θα έχει ξανά την όμορφη ιδέα να συνδέσει μόνος τα καλώδια (χωρίς μετρητή)

μπράβο του ελπίζω να γνωρίζει ότι είναι δολοφόνος της ίδιας του της οικογένειας με την ενέργεια του αυτή να συνδέσει τα καλώδια χωρίς μετρητή και γενική ασφάλεια

ελπίζω να έχει τουλάχιστο σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση μέσα στο διαμέρισμα του μπας και γλυτώσει κανένα μέλος της οικογένεια του

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Ναι μπορει να γινει αυτο... Υπαρχει ο κανονισμος του Δεδδηε που  μπορει να κοψει ολο το κτιριο αν δεν εχει προσβαση.. Αλλα το κανουν σε πολυ εξαιρετικες περιπτωσεις.. ( οπως αν δεν υπαρχει καταμετρηση για εναν χρονο μπορει να κοπουν οι παροχες απεξω)...Η Αθηνα πχ εχει ενα  μεγαλο ποσοστο σε υπογεια δικτυα..Και θα πρεπει να σκαψουν εκει..

μπορούν να κόψουν με πολλούς τρόπους την παροχή ενός ολόκληρου ακινήτου αν θέλουν

αλλιώς πρέπει να αφαιρέσουν τον μετρητή από συγκεκριμένη παροχή

στην πολυκατοικία μας είχαν ξεχάσει να κάνουν καταμέτρηση το ΔΕΔΔΗΕ για έναν ολόκληρο χρόνο (367 ημέρες για την ακρίβεια) δεν μας είχαν ενοχλήσει ούτε η ΔΕΗ ούτε ο ΔΕΔΔΗΕ

από μόνος μου παραξενεύτηκα όταν δεν είδα λογαριασμό στο ΔΕΗ E-BILL για αρκετό καιρό και λέω τι γίνεται..

έτσι αποφάσισα να πάω εγώ ο ίδιος να μάθω τι συμβαίνει

πήγα στα γραφεία του ΔΕΔΔΗΕ στην πλατεία κουμουνδούρου (μυλέρου) εκεί μου είπαν ότι πέρασαν αλλά δεν τους ανοίξαμε (τρεις φορές για αυτό κόλλησαν χαρτί) έτσι λέει ο υπολογιστής

λέω αυτό είναι αδύνατον να συμβεί καθώς η πολυκατοικία εκτός του γεγονότος ότι έχει κάμερες υπάρχουν πολλοί συνταξιούχοι που είναι όλη μέρα εκεί αυτή επέμενε...μου δίνει τις ημερομηνίες

έτσι φεύγω επιστρέφω στην πολυκατοικία πάω κατευθείαν στο καταγραφικό και αρχίζω να ψάχνω τις ημερομηνίες ... τι είδα ...

αυτό που είπα κανείς δεν πάτησε το πόδι του

παίρνω το υλικό από το καταγραφικό/κάμερες σε ένα usb καταγράφω και τις ενδείξεις δική μου και κοινόχρηστο.

έτσι πάω την επόμενη μέρα και τις δείχνω το υλικό από τις κάμερες ...

μιλάει με την καταμέτρηση και μαθαίνει ότι όντως δεν ήρθαν ποτέ γιατί είχαν πρόβλημα και τις είπε να πάρει τις μετρήσεις μου και να φύγω.

πράγματι μου ζήτησε τις μετρήσεις τις έδωσα και έφυγα ...μετά από λίγες μέρες ήρθαν οι λογαριασμοί (ο δικός μου στο ebill) και ο κοινόχρηστος με το ταχυδρομείο

πλήρωσα 500+ ευρώ για κατανάλωση ενός χρόνου (367 ημερών) κάπου 5.000 kwh και το κοινόχρηστο 400+ ευρώ

από τότε έρχονται και μετράνε κανονικά...

καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ikorolis είπε

ο ιδιοκτήτης που σου πούλησε το ακίνητο είναι μπαταχτσής ή αλλιώς τζαμπατζής τσέπωσε το χρήμα από σένα και δεν πλήρωσε τα χρέη του όπως όφειλε

(η συμβουλή μου προς εσένα τον νέο αγοραστή είναι να ψάξεις μήπως έχει αφήσει και άλλα χρέη που αφορούν το ακίνητο)

εσύ ως αγοραστής του ακινήτου (όφειλες να γνωρίζεις τις υποχρεώσεις που είχε το ακίνητο που αγόρασες πριν το αγοράσεις) και νέος ιδιοκτήτης θα πληρώσεις τώρα το χρέος του παλιού ιδιοκτήτη στην ΕΥΔΑΠ αν θες να έχεις παροχή νερού καθώς στην ΕΥΔΑΠ μετά τα 100 ευρώ κόβεται η παροχή του νερού μέχρι να ξοφληθεί το χρέος άρα για να έχει χρέος (φέσι) 500 ευρώ στην ΕΥΔΑΠ σημαίνει ότι το ακίνητο που αγόρασες δεν έχει ενεργή παροχή νερού.

μπορείς να απευθυνθείς στην ΕΥΔΑΠ (δεν ξέρω αν είσαι στην περιοχή των Αθηνών) το Π.Κ της ΕΥΔΑΠ βρίσκεται στην οδό Σατωβριάνδου 12 μπορείς να πας μια βόλτα από εκεί και να ρωτήσεις τι μπορείς να κάνεις με το χρέος ή να καλέσεις στο τηλέφωνο 1022.

εγώ δεν είμαι ούτε "μπαταχτσής" ούτε "τσαμπατζής"

εγώ δουλεύω και πληρώνω κανονικά τους λογαριασμούς μου και τους φόρους μου

δεν ζω εις βάρος κανενός λυπάμαι και παρακαλώ πολύ να προσέχεις τις εκφράσεις σου προς εμένα καθώς εγώ δεν σε πρόσβαλα ούτε σε έβρισα.

ευχαριστώ.

όταν θα τον καλέσουν να πληρώσει για την ρευματοκλοπή κατά εξακολούθηση η οποία είναι ποινικό αδίκημα (ξέρεις δικαστήριο)

να δεις θα έχει ξανά την όμορφη ιδέα να συνδέσει μόνος τα καλώδια (χωρίς μετρητή)

μπράβο του ελπίζω να γνωρίζει ότι είναι δολοφόνος της ίδιας του της οικογένειας με την ενέργεια του αυτή να συνδέσει τα καλώδια χωρίς μετρητή και γενική ασφάλεια

ελπίζω να έχει τουλάχιστο σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση μέσα στο διαμέρισμα του μπας και γλυτώσει κανένα μέλος της οικογένεια του

Δεν είπα ότι είσαι, ρώτησα αν είσαι. Έχει μεγάλη διαφορά. Άρα δεν σε προσεβαλλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Γενικά πρέπει οι ιδιοκτήτες να εφαρμόσουν δυο, σχετικά εύκολα, μέτρα γιατί η κατάσταση είναι απελπιστική και θα γίνει χειρότερη με την αλλαγή που γράψατε. 

1. Να συμπεριλαμβάνουν τα κοινόχρηστα στο ενοίκιο και να αναλαμβάνουν αυτοί την πληρωμή, με υποχρέωση του να πληρώνει τη διαφορά αν καταναλώσει παραπάνω απο το προϋπολογισμένο ποσό ή να λάβει φυσικά τη διαφορά αν καταναλώσει λιγότερο. 

2. Να ζητάνε μέσα στα υπόλοιπα, χαρτί απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη πως ήσουν συνεπής στις υποχρεώσεις σου (νοίκι, λογαριασμοί etc). 

Και τα δύο εφαρμόζονται εκτός Ελλάδος

Καλό θα ήταν, οι ιδιοκτήτες να οργανωθούν και να ακολουθούν κοινή γραμμή. Έστω ανα δήμο ή ανα ευρύτερη περιοχή (π.χ. Β. Τομέας). Ναι έχει φασαρία αλλά η Ελλάδα είναι η χώρα που ο ιδιοκτήτης δεν έχει κανένα δικαίωμα και ο ενοικιαστής καμία υποχρέωση. Οπότε ο πρώτος πρέπει να έχει ένα τρόπο να προστατέψει την περιουσία του. 

Η υποχρεωτική ανάθεση της διαχείρισης σε γραφείο είναι επίσης σωστή ιδέα αλλά υπάρχουν και πολυκατοικίες που ακόμα και εταιρία έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά. Η διαχείριση απο ιδιοκτήτη διαμερίσματος δεν κοστίζει αλλα δημιουργεί προβλήματα, ειδικά σε πολύ μεγάλες πολυκατοικίες. Μπορεί να είναι προκομμένος αλλά μπορεί να είναι και "διεφθαρμένος", να κάνει πλάτες στην κλίκα του, να βάζει το συνεργείο καθαρισμού να κάνει δουλειές σπίτι του, να αποφασίζει για παράλογα έξοδα με την υποστήριξη των δικών του κ.λ.π. Ειδικά σε πολυκατοικίες με 40 π.χ. διαμερίσματα και μεγάλο μέρος παλιών ιδιοκτητών που σχηματίζουν κλίκες, η συνέλευση και η εξεύρεση λύσεων κάνουν τις διαπραγματεύσεις του Brexit να μοιάζουν αστεία εύκολες...

ναι το έχω ακούσει αυτό να ισχύει από συγγενείς/φίλους/συναδέλφους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...