Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft μας δείχνει τον επεξεργαστή του Xbox Series X


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ΔΕΝ είναι φθηνότερο, τέλος

μην προσπαθείτε να αποδείξετε το αντίθετο μερικοί 

Aυταποδεικτο ρε συ, δεν θελει και προσπαθεια 😛 

Oταν ενα PC βγαζει 3 γενιες κονσολων και χωρις να πληρωνεις 400-500€ για online, λογικο ειναι να βγαινει πιο ακριβη η κονσολα.

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Aυταποδεικτο ρε συ, δεν θελει και προσπαθεια 😛 

η τσέπη μου λέει άλλα :P

δεν έχει λογική άλλωστε και να έχεις χειρότερο αποτέλεσμα και να πληρώνεις περισσότερα, αν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν κονσόλες γενικά

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

η τσέπη μου λέει άλλα :P

Και η δικη μου αλλα. Αρα προφανως η τσεπη η δικια μου και η δικια σου δεν αποτελεουν επιχειρημα. Τα γεγονοτα αποτελουν επιχειρημα


Οταν ενα PC βγαζει 3 γενιες κονσολων μονο με την αλλαγη καρτας γραφικων, αναγκαστικα βγαινει φτηνοτερο. Και χωρις τα 400-500€ για να παιζεις online...δεν καταλαβαινω γιατι το συζηταμε να σου πω την αληθεια, αλλα okay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2020 στις 9:07 ΜΜ, Amstrad6128 είπε

Σαφως ειναι καλο αλλα ειναι και  δικοπο  μαιχαιρι.

Οι διαφορες στα multiplatfrom δεν θα υφιστανται με την νεα γενια δεδομενου οτι το 60αρι που αποτελουσε απιαστο ονειρο στις κονσολες θα εξαλειφθει πληρως , οποτε θα ειναι ισα βαρκα ισα νερα με τα pc.

Αν θελουν να σταθουν στον ανταγωνισμο οι εταιριες (nvidia-ati) πρεπει να ριξουν σημαντικα τις τιμες τους ειδαλλως τους περιμενει η τυχη της intel.

η amd χέστηκε αφού θα πουλάει μέσω τον κονσολών της το hw

 

η nvidia ναι ενδεχομένως κλάψει (αν και αμφιβάλλω με τα ποσοστά κέρδους που έχει από τους υπερφανατικούς του pc gaming, αλλά στην κατηγορία 1060 παίζει να πέσει χλαπάτσα) , για αυτό δεν κοιτάει λέω εγώ να φτιάξει κάνα καλύτερο φορητό soc για τη nintendo να γίνει δουλίτσα; 

5 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Και η δικη μου αλλα. Αρα προφανως η τσεπη η δικια μου και η δικια σου δεν αποτελεουν επιχειρημα. Τα γεγονοτα αποτελουν επιχειρημα


Οταν ενα PC βγαζει 3 γενιες κονσολων μονο με την αλλαγη καρτας γραφικων, αναγκαστικα βγαινει φτηνοτερο. Και χωρις τα 400-500€ για να παιζεις online...δεν καταλαβαινω γιατι το συζηταμε να σου πω την αληθεια, αλλα okay. 

δεν υπάρχουν αυτά που λες τα έχουμε ξαναπει...

 

ποιες 3 γενιές αντέχουν; για πες μου..

θα αντέξει πχ τις ερχόμενες κονσόλες ο επεξεργαστής που πήρα το 2015 και είναι ένας τρετραπύρηνος i5?

ΟΥΤΕ ΚΑΝ 

ήδη σήμερα που μιλάμε είναι για πέταμα 

ναι στα 7 χρόνια που θα κρατήσει μια κονσόλα θα δώσεις 300 ευρώ για ονλινε, που είναι κλεψιά δε λέω, αλλά αυτό το 300αρι έχει φύγει σε αναβάθμιση parts για πλάκα 

 

για το κόστος παιχνιδιού δεν το ξανασυζητάω, δανεισμός = κόστος μηδέν δεν νικιέται από τίποτα 

όπως και η πώληση/αγορα μεταχειρισμένων 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Με 300€ εχει στα μεταχειρισμενα 2500k / 16ram / σκληρο / τροφοδοτικο / mobo / κουτι και 1060 6αρα με 300€. Μενουν 30€ ρεστα και παιζει και online. Αν θελει απο καταστημα πωλουνται i5 2400 με 1 χρονο εγγυηση μεταξυ 139-179€ (αναλογα ποση ram θες κλπα). Με 170 βαζεις και μια rx 580 και εισαι στα ιδια χρηματα και ιδιες επιδοσεις.

Και γιατι να μπλέξει κάποιος με μεταχειρισμένα και αμφιβόλου κατάστασης και ποιότητας hardware, ειδικά όταν πετάνε μέσα κάτι σαβούρες psu που είναι για πέταμα, οπότε και εδώ θα πρέπει να βάλεις χέρι στη τζέπη για να πάρεις ενα καλό psu για να μην σου κάψει όλο το Pc και  κλαίς τα λεφτά σου μετά (άσε που ειδικά το mobo που λες είναι πολύ σπάνιο να το βρείς σε αυτη τη τιμη).

Eπίσης τα μεταχειρισμένα (ανακατασκευασμένα) απο καταστήματα ειναι σχεδόν όλα εταιρικά με μικρά small factor case που δεν ενδείκνυται για gaming, είτε θα είναι τα πολυ μικρα σαν αυτά που έχουν αν δεις σε τράπεζες και λογιστήρια και να δω εκεί που θα βάλεις μια rx580 , είτε θα είναι πάλι σε midi tower που και πάλι δεν κάνουν για gaming, (έχω δοκιμάσει να χτίσω σε τετοιο κουτί gaming Pc και λήταν απλά αποτυχία...μηδενικό air-flow και η κάρτα ψηνόταν με απότελσμα το thermal throttling, *Ηταν το σύστημα τις υπογραφής μου με μια r9 380 μέσα σε ένα παλίο fujitsu siemens scaleo H) Οπότε και εδώ θα σκάσεις εξτρα λεφτα για κουτι ;)  γρηγορα χαρηκες να βάλεις το 30αρι στην τσέπη 

Τέλος γιατί πάλι μπλέκεις το τι παραπάνω μπορεέι να κάνει ένα pc , αλλά δεν έιναι αυτό το θέμα μας...δεν συγκρίνουμε τις πλατφόρμες ως προς το ποια κάνει περισσότερα πράγματα , ένα πράγμα συγκρίνουμε το GAMING με βάση τα λεφτά που θα δώσουμε 

Επίσς υπάρχουν και xbox one x μεταχειρισμένα με 250 ευρώ ακόμα και σε μεταχειρισμένα πάλι συμφέρει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Μια χαρά παίζεις mario και zelda στο PC. Σε 4k με 60 frames :P Πάτα το spoiler

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

καλύτερα να αγοράσεις τη κονσόλα, παρά το hw που απαιτεί ο εξομοιωτής ακόμα και για 1080p 

μιας και το έχω δοκιμάσει στο λέω 

 

πήρα switch και ησύχασα από το να κυνηγάω δράκους 

4 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Και γιατι να μπλέξει κάποιος με μεταχειρισμένα και αμφιβόλου κατάστασης και ποιότητας hardware, ειδικά όταν πετάνε μέσα κάτι σαβούρες psu που είναι για πέταμα, οπότε και εδώ θα πρέπει να βάλεις χέρι στη τζέπη για να πάρεις ενα καλό psu για να μην σου κάψει όλο το Pc και  κλαίς τα λεφτά σου μετά (άσε που ειδικά το mobo που λες είναι πολύ σπάνιο να το βρείς σε αυτη τη τιμη).

Eπίσης τα μεταχειρισμένα (ανακατασκευασμένα) απο καταστήματα ειναι σχεδόν όλα εταιρικά με μικρά small factor case που δεν ενδείκνυται για gaming, είτε θα είναι τα πολυ μικρα σαν αυτά που έχουν αν δεις σε τράπεζες και λογιστήρια και να δω εκεί που θα βάλεις μια rx580 , είτε θα είναι πάλι σε midi tower που και πάλι δεν κάνουν για gaming, (έχω δοκιμάσει να χτίσω σε τετοιο κουτί gaming Pc και λήταν απλά αποτυχία...μηδενικό air-flow και η κάρτα ψηνόταν με απότελσμα το thermal throttling, *Ηταν το σύστημα τις υπογραφής μου με μια r9 380 μέσα σε ένα παλίο fujitsu siemens scaleo H) Οπότε και εδώ θα σκάσεις εξτρα λεφτα για κουτι ;)  γρηγορα χαρηκες να βάλεις το 30αρι στην τσέπη 

Τέλος γιατί πάλι μπλέκεις το τι παραπάνω μπορεέι να κάνει ένα pc , αλλά δεν έιναι αυτό το θέμα μας...δεν συγκρίνουμε τις πλατφόρμες ως προς το ποια κάνει περισσότερα πράγματα , ένα πράγμα συγκρίνουμε το GAMING με βάση τα λεφτά που θα δώσουμε 

Επίσς υπάρχουν και xbox one x μεταχειρισμένα με 250 ευρώ ακόμα και σε μεταχειρισμένα πάλι συμφέρει ;)

και κανείς από όσους προτείνουν αυτά τα πράγματα δεν αγοράζει φυσικά αυτά τα πράγματα

 

τεσπα, ένα mid range pc με τα όλα του (όχι βέβαια 4κ /120 fps)  πάει 1500 ευρώ, αυτό το κόστος για να το φτάσεις με τη κονσόλα θα έχεις τεραματίσει όλους του ΑΑΑ τιτλους που θα βγουν ποτέ σε αυτή 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

δεν υπάρχουν αυτά που λες τα έχουμε ξαναπει...

ποιες 3 γενιές αντέχουν; για πες μου..

θα αντέξει πχ τις ερχόμενες κονσόλες ο επεξεργαστής που πήρα το 2015 και είναι ένας τρετραπύρηνος i5?

ΟΥΤΕ ΚΑΝ 

Ε εσυ εκανες κακη αγορα, συμβαινουν και αυτα. 

Τα χουμε ξαναπει, δεκαδες χιλιαδες video στο youtube, και απο τα μεγλαυτερα reviewing sites δειχνουν οτι ενας i5 του 2009 παιζει χαλαρα καλυτερα απο ολες τις κονσολες. Χωρις πλακα 😛 

Και σημερα να χτισεις PC απο την αρχη αμα το σκεφτεις φτηνοτερο θα σου βγει. Πιασε χαρτι και μολυβι. Xτιζεις με ενα CPU οριακο να σου τραβηξει μεχρι να βγουν οι κονσολες (εναν r3 1200 ας πουμε) . Καρτα βαλε οποια θες δεν εχει και σημασια, ας πουμε μια RX580 να ματσαρις το xbox one. Εχεις λοιπον επιδοσεις xbox one x με ενα PC κοστους 500-550€ περιπου? Σημερα ο 2700 εχει 139€, αντιστοιχα λοιπον τετοια εποχη του χρονου που θα βγουν οι κονσολες τοσο θα εχει και ο 3700x. Ο οποιος 3700x θα σε βγαλει μεχρι την επομενη γενια κονσολων. Οποτε του χρονου παιρνεις μια καρτα με 300-350 καλυτερη της 5700xt (το ποσο καλυτερη θα εξαρτηθει απο τι θα βγαλει η nvidia. Εισαι δηλαδη συνολικα καπου στα 900-1000€ συνολο για ολη τη γενια που θα προκυψει. Αμα κανουμε προσθαφαιρεσιες απο πωληση της μεταχειρισμενη 580 βγαινεις καπου στα 850-900 αλλα κλαιν, δεν χρειαζεται.

Το one x θα σου κοστισει 330 και μια 500αρα MINIMUM το καινουργιο xbox, σωστα? Και 1 χρονος συνδρομης εισαι στο ιδιο κοστος πανω κατω. Μετα οι επομενες συνδρομες για τα επομενα χρονια ειναι extra κοστος που το PC δεν εχει. 

4 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Και γιατι να μπλέξει κάποιος με μεταχειρισμένα και αμφιβόλου κατάστασης και ποιότητας hardware, ειδικά όταν πετάνε μέσα κάτι σαβούρες psu που είναι για πέταμα, οπότε και εδώ θα πρέπει να βάλεις χέρι στη τζέπη για να πάρεις ενα καλό psu για να μην σου κάψει όλο το Pc και  κλαίς τα λεφτά σου μετά (άσε που ειδικά το mobo που λες είναι πολύ σπάνιο να το βρείς σε αυτη τη τιμη).

Eπίσης τα μεταχειρισμένα (ανακατασκευασμένα) απο καταστήματα ειναι σχεδόν όλα εταιρικά με μικρά small factor case που δεν ενδείκνυται για gaming, είτε θα είναι τα πολυ μικρα σαν αυτά που έχουν αν δεις σε τράπεζες και λογιστήρια και να δω εκεί που θα βάλεις μια rx580 , είτε θα είναι πάλι σε midi tower που και πάλι δεν κάνουν για gaming, (έχω δοκιμάσει να χτίσω σε τετοιο κουτί gaming Pc και λήταν απλά αποτυχία...μηδενικό air-flow και η κάρτα ψηνόταν με απότελσμα το thermal throttling, *Ηταν το σύστημα τις υπογραφής μου με μια r9 380 μέσα σε ένα παλίο fujitsu siemens scaleo H) Οπότε και εδώ θα σκάσεις εξτρα λεφτα για κουτι ;)  γρηγορα χαρηκες να βάλεις το 30αρι στην τσέπη 

Τέλος γιατί πάλι μπλέκεις το τι παραπάνω μπορεέι να κάνει ένα pc , αλλά δεν έιναι αυτό το θέμα μας...δεν συγκρίνουμε τις πλατφόρμες ως προς το ποια κάνει περισσότερα πράγματα , ένα πράγμα συγκρίνουμε το GAMING με βάση τα λεφτά που θα δώσουμε 

Επίσς υπάρχουν και xbox one x μεταχειρισμένα με 250 ευρώ ακόμα και σε μεταχειρισμένα πάλι συμφέρει ;)

Δηλαδη το PSU του 30€ ειναι σκουπιδι αλλα του xbox ας πουμε ειναι platinum+ των 150€ :P Ελα ρε συ, ας σοβαρευτουμε.

Εχω ενα τετοιο SFF, χωρανε ας πουμε oi founders edition. Οι οποιες ειναι blower γιαυτον ακριβως τον λογο, για να πεταει τον αερα εξω απο το κουτι και να μην εχεις προβλημα με thermals. Εσυ αν εβαλες κανονικη καρτα με φουφουρια λογικο ειναι να ειχες προβλημα.

Τελος μπλεκω και τα υπολοιπα πραματα γιατι αν τελικα αγοραζοντας κονσολα πρεπει να σκασεις και λεφτα να αγορασεις PC για να κανεις την δουλεια σου, επιπλεον κοστος δεν ειναι αυτο που δεν θα ειχες σε περιπτωση που επαιζες στο PC? 

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

τεσπα, ένα mid range pc με τα όλα του (όχι βέβαια 4κ /120 fps)  πάει 1500 ευρώ, αυτό το κόστος για να το φτάσεις με τη κονσόλα θα έχεις τεραματίσει όλους του ΑΑΑ τιτλους που θα βγουν ποτέ σε αυτή 

Τι mid range PC στα 1500, στα 1500 βαζεις 2080ti ξερω γω. 

7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

καλύτερα να αγοράσεις τη κονσόλα, παρά το hw που απαιτεί ο εξομοιωτής ακόμα και για 1080p 

μιας και το έχω δοκιμάσει στο λέω 

πήρα switch και ησύχασα από το να κυνηγάω δράκους 

Με 1060 και 2600x παιζει ο ανθρωπος στο video. Κατι κανεις εσυ στα PC σου και υπολειτουργουν ρε συ, δεν εξηγειται αλλιως. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ε εσυ εκανες κακη αγορα, συμβαινουν και αυτα. 

 

εγώ έκανα κακή αγορά; εγώ έκανα την αγορά που υπήρχε εκείνη τη στιγμή που δε μοίραζαν πυρήνες με το κιλό

 

μάλιστα από τότε γκρίνιαζα για αυτό και τα Intel fanboys μου την έλεγαν που ζητουσα πυρήνες 

 

και ζητώ συγγνώμη που δεν έδωσα 500+ ευρώ για cpu (έδωσα όμως 260 για να μπορώ να κάνω overclock μπας και τραβήξει καθόλου παραπάνω, ενώ την προηγούμενη φορά ο ξεκλείδωτος έκανε μόλις 200), χίλια συγγνώμη δεν θα επαναληφθεί 

 

μπορείς βέβαια να μου πεις για τον υποτιθέμενο επεξεργαστή που θα βρω μεταχειρισμένο με 50 ευρώ και θα κάνει παπάδες, πάλι όμως δεν θα μου εξηγήσεις πώς ένας επεξεργαστής pc βγάζει 3 γενιές κονσολών, πράγμα που δεν έχει γίνει ποτέ

 

το 2006 είχα core 2 duo πανάκριβο πρώτη μέρα που βγήκε (το pc έκανε 2χιλιάρικα+ ) , μέχρι να τελειώσουμε με το xbox 360 και ps3 ηταν για πέταμα, το ίδιο και η 7900gt μου που έπαιζε από την πρώτη μέρα πολύ καλύτερα το oblivion από ότι στα pc 

μέχρι το 2013 που βγήκε το ps4 είχα αλλάξει άλλη μια φορά επεξεργαστη (+ 200 ευρώ) και άλλες 4 φορές κάρτα (8800gt, 4950, 6870, 7950, κόστος απροσδιόριστο..) 

 

μετά βγαίνει ps4 πάλι το μπούλο, ξανά cpu ξανά gpu...

 

που το είδες το χαμηλό κόστος ήθελα να ξερα και μιλάμε για mid range hw εδώ πέρα, ψιλό δειλά δειλά άρχισα να παίζω σε 1440p και όχι όλους τους τίτλους και 4Κ μόνο παιχνίδι επιπέδου life is strange

 

αλλά ναι με μία cpu βγάζεις 3 γενιές οκ... 

16 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

 
Τα χουμε ξαναπει, δεκαδες χιλιαδες video στο youtube, και απο τα μεγλαυτερα reviewing sites δειχνουν οτι ενας i5 του 2009 παιζει χαλαρα καλυτερα απο ολες τις κονσολες. Χωρις πλακα 😛 

 

εφόσον δεν το είχες να τον δουλεύεις κάθε μέρα, να φας τη χλαπάτσα,  άσε τι λένε τα μεγάλα sites

και εγώ τον είχα και με ένα κιλο μέταλλο να κρέμεται στο πλάι για να ψύχει (+60€ btw, παίρνεις άλλο ένα controller στη κονσόλα με αυτά) , οι στοκ με την στοκ ψύκτρα μάλλον έχουν καεί όλοι μέχρι σήμερα 

κάθε καλοκαίρι τα θέματα στο ινσόμνια γεμιζαν με ταλαίπωρους που ανέβαζαν θερμοκρασίες και θροτλαραν 

πολύ κακό προιόν out of the box, σίγουρα βέβαια πιο τίμιο από τις επόμενες γενιές που πλήρωνες αέρα κοπανιστό 

 

γενικά όλα τα παραμύθια είτε από τη μεριά των pc gamer είτε από τη μεριά των console gamer  (πχ ότι τα παιχνίδια έχουν συνέχεια προβλήματα και κολλάνε ) είναι απλά παραμύθια , αν τα έχεις δει και από τις δύο μεριές καταλαβαίνεις καλύτερα τι ισχύει και τι όχι

 

και σε αυτη τη γενιά αυτό που ισχύει είναι ότι με ένα ps4 slim κιόλας παίζεις και πιο φθηνά και πολύ περισσότερα πράγματα

 

όχι καλύτερα με καλύτερα γραφικά κτλ, αλλά πιο φθηνά και πιο πολλά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ έκανα κακή αγορά; εγώ έκανα την αγορά που υπήρχε εκείνη τη στιγμή που δε μοίραζαν πυρήνες με το κιλό

μάλιστα από τότε γκρίνιαζα για αυτό και τα Intel fanboys μου την έλεγαν που ζητουσα πυρήνες 

και ζητώ συγγνώμη που δεν έδωσα 500+ ευρώ για cpu (έδωσα όμως 260 για να μπορώ να κάνω overclock μπας και τραβήξει καθόλου παραπάνω, ενώ την προηγούμενη φορά ο ξεκλείδωτος έκανε μόλις 200), χίλια συγγνώμη δεν θα επαναληφθεί 

μπορείς βέβαια να μου πεις για τον υποτιθέμενο επεξεργαστή που θα βρω μεταχειρισμένο με 50 ευρώ και θα κάνει παπάδες, πάλι όμως δεν θα μου εξηγήσεις πώς ένας επεξεργαστής pc βγάζει 3 γενιές κονσολών, πράγμα που δεν έχει γίνει ποτέ

το 2006 είχα core 2 duo πανάκριβο πρώτη μέρα που βγήκε (το pc έκανε 2χιλιάρικα+ ) , μέχρι να τελειώσουμε με το xbox 360 και ps3 ηταν για πέταμα, το ίδιο και η 7900gt μου που έπαιζε από την πρώτη μέρα πολύ καλύτερα το oblivion από ότι στα pc 

μέχρι το 2013 που βγήκε το ps4 είχα αλλάξει άλλη μια φορά επεξεργαστη (+ 200 ευρώ) και άλλες 4 φορές κάρτα (8800gt, 4950, 6870, 7950, κόστος απροσδιόριστο..) 

μετά βγαίνει ps4 πάλι το μπούλο, ξανά cpu ξανά gpu...

που το είδες το χαμηλό κόστος ήθελα να ξερα και μιλάμε για mid range hw εδώ πέρα, ψιλό δειλά δειλά άρχισα να παίζω σε 1440p και όχι όλους τους τίτλους και 4Κ μόνο παιχνίδι επιπέδου life is strange

αλλά ναι με μία cpu βγάζεις 3 γενιές οκ... 

Οχι απλα εσυ δεν εκανες αγορα για να ματσαρις κονσολα, για το οποιο συζηταμε τωρα. Εκανες αγορα για να κανεις την καβλαντα σου. Εκτος αν μου λες οτι ο 4690k αποδιδει οπως η κονσολα, οποτε νταξει, πασο. 

Σου ειπα ηδη, υπαρχουν χιλιαδες βιντεο στο youtube που δειχνουν τον i5 750 να ειναι 3-4 φορες πανω απο κονσολα. Doom ας πουμε βγαζει 140 fps, PUBG 85, destiny 2 100, farcry ~75, bf1 120. 

Το οτι αλλαζεις CPU και GPU απο επιλογη σου για να κανεις την καβλαντα σου δεν εχει σχεση με αυτο που συζηταμε εδω. Εκτος αν μου λες ας πουμε οτι πηρες 6870 για να παιζεις παιχνιδια του PS3 σε ιδια settings / αναλυση. Η 8800 που ειχες εκανε. Τα ξερω γιατι τα εζησα τοτε. Απλα εσυ επαιζες σε πολυ μεγαλυτεηρ αναλυση απο τις κονσολες, δεν τραβαγε η καρτα και αλλαζες καρτα αντι να αλλαξεις αναλυση να ματσαρις την κονσολα. Αμα πεσεις σε 720p και κατω που τρεχαν οι τοτε κονσολες δεν θα αλλαζες την 8800 πριν βγει το ps4 ;) 

11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εφόσον δεν το είχες να τον δουλεύεις κάθε μέρα, να φας τη χλαπάτσα,  άσε τι λένε τα μεγάλα sites

και εγώ τον είχα και με ένα κιλο μέταλλο να κρέμεται στο πλάι για να ψύχει (+60€ btw, παίρνεις άλλο ένα controller στη κονσόλα με αυτά) , οι στοκ με την στοκ ψύκτρα μάλλον έχουν καεί όλοι μέχρι σήμερα 

κάθε καλοκαίρι τα θέματα στο ινσόμνια γεμιζαν με ταλαίπωρους που ανέβαζαν θερμοκρασίες και θροτλαραν 

πολύ κακό προιόν out of the box, σίγουρα βέβαια πιο τίμιο από τις επόμενες γενιές που πλήρωνες αέρα κοπανιστό 

γενικά όλα τα παραμύθια είτε από τη μεριά των pc gamer είτε από τη μεριά των console gamer  (πχ ότι τα παιχνίδια έχουν συνέχεια προβλήματα και κολλάνε ) είναι απλά παραμύθια , αν τα έχεις δει και από τις δύο μεριές καταλαβαίνεις καλύτερα τι ισχύει και τι όχι

και σε αυτη τη γενιά αυτό που ισχύει είναι ότι με ένα ps4 slim κιόλας παίζεις και πιο φθηνά και πολύ περισσότερα πράγματα

όχι καλύτερα με καλύτερα γραφικά κτλ, αλλά πιο φθηνά και πιο πολλά 

Toν ειχα, διπλα διπλα με εναν phenom II x4. 

Aρα δηλαδη μου λες οτι ολα τα reviewing sites λενε ψεμματα για τον 750? Okay, σε αυτο δεν εχω να επιχειρηματολογησω 😛  

Και επειδη ειχα και ps1 / ps2 / ps3 / vita και πηγα και δοκιμασα και το ολοκαινουργιο one x του αδερφου μου, μεγαλη πικρα. Ειδικα το one x δεν παλευεται. Πριν 2-3 μηνες το πηρε ο καημενος, τωρα το εχει και σκονιζεται. Τα loading times απλα το καθιστουν unplayable, και το bug με τα 15 restarts που χρειαζεται μεχρι να γινει update το forza motorsport 7, μας πηρε 1 ωρα να καταφερουμε να παιξουμε. Συναρπαστικη εμπειρια 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Οχι απλα εσυ δεν εκανες αγορα για να ματσαρις κονσολα, για το οποιο συζηταμε τωρα. Εκανες αγορα για να κανεις την καβλαντα σου. Εκτος αν μου λες οτι ο 4690k αποδιδει οπως η κονσολα, οποτε νταξει, πασο. 

Σου ειπα ηδη, υπαρχουν χιλιαδες βιντεο στο youtube που δειχνουν τον i5 750 να ειναι 3-4 φορες πανω απο κονσολα. Doom ας πουμε βγαζει 140 fps, PUBG 85, destiny 2 100, farcry ~75, bf1 120. 

Το οτι αλλαζεις CPU και GPU απο επιλογη σου για να κανεις την καβλαντα σου δεν εχει σχεση με αυτο που συζηταμε εδω. Εκτος αν μου λες ας πουμε οτι πηρες 6870 για να παιζεις παιχνιδια του PS3 σε ιδια settings / αναλυση. Η 8800 που ειχες εκανε. Τα ξερω γιατι τα εζησα τοτε. Απλα εσυ επαιζες σε πολυ μεγαλυτεηρ αναλυση απο τις κονσολες, δεν τραβαγε η καρτα και αλλαζες καρτα αντι να αλλαξεις αναλυση να ματσαρις την κονσολα. Αμα πεσεις σε 720p και κατω που τρεχαν οι τοτε κονσολες δεν θα αλλαζες την 8800 πριν βγει το ps4 ;) 

όχι σήμερα είναι καλύτερο το pc από τη κονσόλα, αλλά του χρόνου τέτοια εποχή δεν θα είναι καλύτερο από το ps5 τι να γίνει

 

και θα θέλει πολλά περισσότερα χρήματα από το 500αρι για να γίνει καλύτερο 

 

επίσης ναι έχεις δικιο εκείνες τις εποχές  άλλαζα hw (να πω ότι η 8800 αντικατέστησε την 7900 επειδή άρχισε τα artifacts αν και δε θα τη πάλευε για όλη τη γενιά και σε 720 η 7900 ) και για την ανάλυση όχι απλά να ματσάρω τις κονσολες 

αλλά από εποχή 6870 που λεμε δε μπόρεσα να στοχεύσω για παραπάνω από 1080p με λογικό κόστος , αυτό είναι ντροπή του pc gaming μαζί με τους γελοίους επεξεργαστές της ιντελ με το +10% κάθε χρόνο

τις κονσόλες τις θέλω να βγουν και για να έχουμε και στα pc επιτέλους στάνταρ το 4Κ , θα δεις τι ωραία που θα στρώσει μέχρι και η πράσινη και θα σου δίνει 4Κ με 300€ gpu όπως έπρεπε να κάνει ήδη και όπως για χάρη του ανταγωνισμού σήμερα παίρνεις 8core με λογικό κόστος και όχι τα σαπίδια του πρόσφατου παρελθόντος 

 

και τέλος ναι δεν έκανα ποτέ μου αγορά για να ματσάρω κονσόλα αλλά για να την περάσω, αλλά δεν είχα ποτέ high end gpu ( το 2006 ήταν η τελευταία φορά που είχα σχεδόν ότι καλύτερο υπήρχε   ) 

σήμερα όμως που μιλάμε έφτασα στο σημείο που τίποτα από αυτά που έχω δε θα μπορεί να σταθεί δίπλα στην επομενη γενια, κρίμα

αυτό όμως ενισχύει αυτό που λέω και επιμένω , ότι η αγορα των pc έγινε τόσο στρεβλή και δίχως λόγο ακριβή που ενώ συνεχίζεις και ξοδεύεις αρκετά δεν έχουν αξία οι αγορές σου, ειδικά σε βάθος χρόνου 

στη προηγούμενη γενιά ήμουν next gen console ready με 200 ευρώ cpu και 300gpu (έστω και αν δεν άντεξαν όλη τη γενιά), σήμερα τι κάνεις με αυτά τα λεφτά; τίποτα

 

θα ψιλοκάνεις κάτι με 300+ ευρώ cpu και δεν-με νοιαζει-να-καιω-τα-λεφτα gpu, όπου και πάλι σε μια διετία θα πάρεις μπάλες..

 

και ένα πισι σαν το δικό μου έχει το 30% στο steam, για να δουμε πόσοι από αυτούς θα πάνε σε κονσόλες ή θα δώσουν πάνω από το κόστος αυτών για να είναι στα ίδια, ή τα τριπλάσια για να τις περάσουν 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

όχι σήμερα είναι καλύτερο το pc από τη κονσόλα, αλλά του χρόνου τέτοια εποχή δεν θα είναι καλύτερο από το ps5 τι να γίνει

και θα θέλει πολλά περισσότερα χρήματα από το 500αρι για να γίνει καλύτερο 

επίσης ναι έχεις δικιο εκείνες τις εποχές  άλλαζα hw (να πω ότι η 8800 αντικατέστησε την 7900 επειδή άρχισε τα artifacts αν και δε θα τη πάλευε για όλη τη γενιά και σε 720 η 7900 ) και για την ανάλυση όχι απλά να ματσάρω τις κονσολες 

αλλά από εποχή 6870 που λεμε δε μπόρεσα να στοχεύσω για παραπάνω από 1080p με λογικό κόστος , αυτό είναι ντροπή του pc gaming μαζί με τους γελοίους επεξεργαστές της ιντελ με το +10% κάθε χρόνο

τις κονσόλες τις θέλω να βγουν και για να έχουμε και στα pc επιτέλους στάνταρ το 4Κ , θα δεις τι ωραία που θα στρώσει μέχρι και η πράσινη και θα σου δίνει 4Κ με 300€ gpu όπως έπρεπε να κάνει ήδη 

Ε αρα τι μου φερνεις σαν παραδειγμα τις δικες σου αναβαθμισεις που τις εκανες για να παιζεις καλυτερα? Εντελως ασχετο αυτο. Εδω μιλαμε για ceteris paribus, δηλαδη ιδια αναλυση / settings / frames.

Ε οποτε επαναλαμβανω, εκτος και αν ΟΛΑ τα reviews λενε ψεμματα, οπως υποστηριζεις, ενα PC του 2009 ματσαρες ολες τις κονσολες με μια καρτα γραφικων των 150-200€. Αρα αντι για 3 κονσολες και 400-500€ για online αγορασες ενα PC με 800 και αλλα 300-400 για καρτες. Το PC βγηκε φτηνοτερο. Και το online στην απεξω να αφησεις, παλι φτηνοτερο βγαινει 😛 

Οποτε η μονη περιπτωση να ειμαι λαθος ειναι να ειναι ΟΛΑ τα reviewing sites λαθος. Ποσο πιθανο το θεωρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δηλαδη το PSU του 30€ ειναι σκουπιδι αλλα του xbox ας πουμε ειναι platinum+ των 150€ :P Ελα ρε συ, ας σοβαρευτουμε.

Εχω ενα τετοιο SFF, χωρανε ας πουμε oi founders edition. Οι οποιες ειναι blower γιαυτον ακριβως τον λογο, για να πεταει τον αερα εξω απο το κουτι και να μην εχεις προβλημα με thermals. Εσυ αν εβαλες κανονικη καρτα με φουφουρια λογικο ειναι να ειχες προβλημα.

Δηλαδή το psu των costum υπολογιστων 10 ετιας με τα κινέζικα no name των 600 watt των 3ο ευρων που βάζουν όσοι δεν έχουν ιδέα για το πόσο σοβαρό είναι ένα σωστό τροφοδοτικό είναι ΟΚ και δεν θα το άλλαζες αμέσως?

Μετά μου λές να πάει να αγοράσει ο άλλος και founder edition gpu...σοβαρά τώρα? οι μόνοι που σκάνει λεφτά για founder edition είναι όσοι θέλουν να τις κάνουν υδρόψυκτες , δεν θα πετάξουμε και λεφτά χωρις λόγο,  εσύ μας λές δηλαδή  να δώσει ένας 350+ ευρώ και στην τελική να έχει ενα μηχάνημα Frankenstein...παλίο σάπιο εταιρικό κουτί με blower gpu

Κοίτα που είναι παράλογο να πάρει κάποιος κανόνικη κάρτα γραφικών :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ε αρα τι μου φερνεις σαν παραδειγμα τις δικες σου αναβαθμισεις που τις εκανες για να παιζεις καλυτερα? Εντελως ασχετο αυτο. Εδω μιλαμε για ceteris paribus, δηλαδη ιδια αναλυση / settings / frames.

Ε οποτε επαναλαμβανω, εκτος και αν ΟΛΑ τα reviews λενε ψεμματα, οπως υποστηριζεις, ενα PC του 2009 ματσαρες ολες τις κονσολες με μια καρτα γραφικων των 150-200€. Αρα αντι για 3 κονσολες και 400-500€ για online αγορασες ενα PC με 800 και αλλα 300-400 για καρτες. Το PC βγηκε φτηνοτερο. Και το online στην απεξω να αφησεις, παλι φτηνοτερο βγαινει 😛 

Οποτε η μονη περιπτωση να ειμαι λαθος ειναι να ειναι ΟΛΑ τα reviewing sites λαθος. Ποσο πιθανο το θεωρεις?

 δε με νοίαζει τι λένε οι άσχετοι ρεβιουερς, έχω πολύ πιο ολοκληρωμένη εμπειρία από τους περισσότερους από δαυτους σε διάφορα κομμάτια που αφορούν το gaming δε με νοιάζουν καν 

ούτε αυτούς που κάνουν benchmarks μόνο παίρνω σοβαρά γιατί δεν παίζουν αρκετά, ουτε τους αποκλειστικά gamers που δεν έχουν βιδώσει βίδα, ούτε καταπιεί ποτέ τους κατά λάθος πάστα και δεν ξέρουν τι συμβαίνει στο pc τους (και με φωνάζουν να τους το φτιάξω, οι φίλοι μου τουλάχιστον γιατί προφανώς δεν είμαι επαγγελματίας ) 

 

όταν λέω ότι δεν τη παλεύει, δεν τη παλεύει ξέρω γιατι το λέω γιατί το έχω δει να συμβαίνει στο 3ωρο όχι στο 10λεπτο bench

 

επίσης έκανα edit πιο πάνω, ρωταω εκ νέου

 

με πόσα ευρώ σήμερα είσαι next gen console ready

το 2013 ήθελες 200 ευρώ cpu (3 ετών τότε)  και 300 ευρώ gpu και τους έριχνες στα αυτιά

 

βγήκε το black flag και τους γλεντούσα

 

σήμερα τι χρειάζεται;

 

 

4 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Δηλαδή το psu των costum υπολογιστων 10 ετιας με τα κινέζικα no name των 600 watt των 3ο ευρων που βάζουν όσοι δεν έχουν ιδέα για το πόσο σοβαρό είναι ένα σωστό τροφοδοτικό είναι ΟΚ και δεν θα το άλλαζες αμέσως?

 

εγώ έχω τροφοδοτικό ακριβώς 10 ετών, αλλά έκανε 130 ευρώ και υποσχόταν 150 χιλιάδες ώρες λειτουργίας, δεν πας να φτιάξεις pc να σου κρατήσει με σαβούρες ακόμα θυμάμαι φίλο με φθηνό τροφοδοτικό να του καίγεται η μεταχειρισμένη μητρική μαζί με το τροφοδοτικό (μαζί ήμασταν όταν το συναρμολογούσε) και οι μεταχειρισμένες μητρικές του βγήκαν ακριβότερες από το να έπαιρνε καινούρια (και τον δέσμευσε ότι πήρε παλιότερο cpu άρα πάλι έψαχνε αντίστοιχη μητρική) , τίποτα δεν πρέπει να έχει κάτω από 3 χρόνια εγγύηση και τα περισσότερα πράγματα 5+ και να είναι αγορασμένα πρώτα από σένα να ξέρεις τι σου γίνεται

αλλιώς όντως πάρε playstation και ο,τι κάτσει

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Δηλαδή το psu των costum υπολογιστων 10 ετιας με τα κινέζικα no name των 600 watt των 3ο ευρων που βάζουν όσοι δεν έχουν ιδέα για το πόσο σοβαρό είναι ένα σωστό τροφοδοτικό είναι ΟΚ και δεν θα το άλλαζες αμέσως?

Μετά μου λές να πάει να αγοράσει ο άλλος και founder edition gpu...σοβαρά τώρα? οι μόνοι που σκάνει λεφτά για founder edition είναι όσοι θέλουν να τις κάνουν υδρόψυκτες , δεν θα πετάξουμε και λεφτά χωρις λόγο,  εσύ μας λές δηλαδή  να δώσει ένας 350+ ευρώ και στην τελική να έχει ενα μηχάνημα Frankenstein...παλίο σάπιο εταιρικό κουτί με blower gpu

Κοίτα που είναι παράλογο να πάρει κάποιος κανόνικη κάρτα γραφικών :P

Φυσικά και θα το άλλαζα αμέσως. Όπως θα άλλαζα και το τροφοδοτικό της κονσόλας, μιας και αυτό σάπιο κινέζικο των 30 ευρω είναι. Εκτός άμα μου λες ότι έχουν platinum+ σε κονσόλα που κάνει 150 ευρώ σαν το xbox καλή ώρα. Αλλά το είπαμε, μόνο με 2 μέτρα και 2 σταθμά βγαίνουν οι συγκρίσεις. 

Δεν σου είπα να πάρεις founders, σου είπα να πάρεις κάρτα με blower fan αν πας για sff. 

Άμα δεν σου κάνει ούτε το κουτί πάρε ένα της αρεσκείας σου με τα 30 που σου περίσσεψαν. Η με τα 60 της συνδρομής. Πάλι στα ίδια έρχεσαι.... 

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

 δε με νοίαζει τι λένε οι άσχετοι ρεβιουερς, έχω πολύ πιο ολοκληρωμένη εμπειρία από τους περισσότερους από δαυτους σε διάφορα κομμάτια που αφορούν το gaming δε με νοιάζουν καν 

ούτε αυτούς που κάνουν benchmarks μόνο παίρνω σοβαρά γιατί δεν παίζουν αρκετά, ουτε τους αποκλειστικά gamers που δεν έχουν βιδώσει βίδα, ούτε καταπιεί ποτέ τους κατά λάθος πάστα και δεν ξέρουν τι συμβαίνει στο pc τους (και με φωνάζουν να τους το φτιάξω, οι φίλοι μου τουλάχιστον γιατί προφανώς δεν είμαι επαγγελματίας ) 

όταν λέω ότι δεν τη παλεύει, δεν τη παλεύει ξέρω γιατι το λέω γιατί το έχω δει να συμβαίνει στο 3ωρο όχι στο 10λεπτο bench

επίσης έκανα edit πιο πάνω, ρωταω εκ νέου

με πόσα ευρώ σήμερα είσαι next gen console ready

το 2013 ήθελες 200 ευρώ cpu (3 ετών τότε)  και 300 ευρώ gpu και τους έριχνες στα αυτιά

βγήκε το black flag και τους γλεντούσα

σήμερα τι χρειάζεται;

Σήμερα τι εννοείς? Για την γενιά που έρχεται? Για να βγάλεις όλη τη γενιά χωρίς παρατράγουδα 3700. Και ο 3600 λογικά θα κάνει λόγω διαφοράς ρολογιών και του OS της κονσόλας που θα τρώει κάμποσα πυρηνικά. Του χρόνου τέτοια εποχή θα μιλάμε για επεξεργαστές των 120-150 ευρώ δηλαδή. 

Απο κάρτα φαντάζομαι μια 5700xt θα κάνει. Και ούτε αυτη θα έχει 350 που έχει σήμερα. 

Εγώ μέχρι το 2017 πάντως με phenom II x4 ήμουνα, αρκετα χειρότερος του i5 750, και μια χαρά ήταν τo cpu, πολύ ανώτερη εμπειρία από κονσόλα. Οπότε μια χαρά φαίνεται να στέκουν αυτά που λένε για τον 750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Φυσικά και θα το άλλαζα αμέσως. Όπως θα άλλαζα και το τροφοδοτικό της κονσόλας, μιας και αυτό σάπιο κινέζικο των 30 ευρω είναι. Εκτός άμα μου λες ότι έχουν platinum+ σε κονσόλα που κάνει 150 ευρώ σαν το xbox καλή ώρα. Αλλά το είπαμε, μόνο με 2 μέτρα και 2 σταθμά βγαίνουν οι συγκρίσεις. 

Δεν σου είπα να πάρεις founders, σου είπα να πάρεις κάρτα με blower fan αν πας για sff. 

Άμα δεν σου κάνει ούτε το κουτί πάρε ένα της αρεσκείας σου με τα 30 που σου περίσσεψαν. Η με τα 60 της συνδρομής. Πάλι στα ίδια έρχεσαι.... 

Λέμε ότι η κονσόλα είναι φθηνια φθηνή , όχι ακριβή πώς το λένε κι εσύ πας να μας πεις ότι ένα εξορισμού πιο ακριβο προϊόν μπορεί να γίνει πιο φθηνό

Για ποιο λόγο; Ποιο το νόημα

Οι κονσόλες τουλάχιστον είναι φθηνές και λόγω της μαζικής παραγωγής τους όχι μόνο επειδή έχουν πιο δευετερατζα hw αλλά και έχει πέσει και μια κάποια μελέτη για να αποδίδουν όσο πιο καλά γίνεται

Το random φθηνιαρικο pc πολύ δύσκολα θα μπορέσει να ανταγωνιστεί κάτι τέτοιο και όσο περισσότερο προσπαθεί να το κάνει τόσο πιο γτπ γίνεται σε σημείο που απλά καις λεφτά

Το πισι για να έχει αξία, πραγματική και ουσιαστική πρέπει να είναι από κάποιο κόστος και πανω, πολύ μακρινό από αυτό της κονσόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...