Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ποιο είναι το σωστό?Πόσα τετραγωνικά έχεις ?Σπίτι, αποθήκη, πυλωτη.

Νόμιζω ότι η αλλαγή χωρίς πρόστιμο, έχει σταματήσει.Θα ξανανοίξει όμως.Για αυτό περιμένε λίγο 

Τα 80τμ στο ΤΑΠ είναι σωστά, αποθήκες κτλ δεν υπάρχουν

Η σελίδα tetradonika δείχνει να λειτουργεί πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Τα 80τμ στο ΤΑΠ είναι σωστά, αποθήκες κτλ δεν υπάρχουν

Η σελίδα tetradonika δείχνει να λειτουργεί πάντως

Εφόσον τα τμ στο ΤΑΠ είναι σωστά, τότε δεν υπάρχει κάτι να διορθώσεις.

Η σελίδα λειτουργεί, δηλώσεις όμως δεν δέχεται μια και έχει περάσει η προβλεπόμενη ημερομηνία.

image.png.a2f873112699570842f61c5b68ef1547.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω σε διαμέρισμα 50 τ.μ. ενοίκιο, εδώ και κάτι χρόνια και πέρυσι το Φεβρουάριο αλλάχτηκαν τα τ.μ. στο δήμο σε 129τ.μ. Ο δήμος έλεγε ότι έφταιγε ο ιδιοκτήτης, ο ιδιοκτήτης επιμένει ότι φταίει ο δήμος, τελικά 15 μήνες σχεδόν αργότερα έγινε η διόρθωση στα αρχικά τ.μ. του διαμερίσματος μου. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα, έπειτα από λάθος καταχώρηση σε τ.μ., να επιστραφεί το ποσό της διαφοράς που πληρώθηκε παραπάνω με κάποια αίτηση στο Δήμο ή κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Μένω σε διαμέρισμα 50 τ.μ. ενοίκιο, εδώ και κάτι χρόνια και πέρυσι το Φεβρουάριο αλλάχτηκαν τα τ.μ. στο δήμο σε 129τ.μ. Ο δήμος έλεγε ότι έφταιγε ο ιδιοκτήτης, ο ιδιοκτήτης επιμένει ότι φταίει ο δήμος, τελικά 15 μήνες σχεδόν αργότερα έγινε η διόρθωση στα αρχικά τ.μ. του διαμερίσματος μου. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα, έπειτα από λάθος καταχώρηση σε τ.μ., να επιστραφεί το ποσό της διαφοράς που πληρώθηκε παραπάνω με κάποια αίτηση στο Δήμο ή κάτι τέτοιο;

Σίγουρα, εφόσον έγινε λάθος, τα χρήματα επιστρέφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σίγουρα, εφόσον έγινε λάθος, τα χρήματα επιστρέφονται.

Αυτό ήλπιζα και εγώ, αλλά ένα τηλέφωνο που έκανα στο Δήμο προ ολίγου μου είπαν ότι δεν επιστρέφουν τίποτα και να τα βρω με τον ιδιοκτήτη....

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Αυτό ήλπιζα και εγώ, αλλά ένα τηλέφωνο που έκανα στο Δήμο προ ολίγου μου είπαν ότι δεν επιστρέφουν τίποτα και να τα βρω με τον ιδιοκτήτη....

Ευχαριστώ

ΝΑΙ. 

Ο ιδιοκτήτης θα τα πάρει και θα τα δώσει σε εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ. 

Ο ιδιοκτήτης θα τα πάρει και θα τα δώσει σε εσένα.

Σε ευχαριστώ πολύ, γιατί έτσι όπως μου τα είπαν στο δήμο... μόνο να τα κλείσω στα ενοίκια δε μου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Gogo-36 είπε

Μένω σε διαμέρισμα 50 τ.μ. ενοίκιο, εδώ και κάτι χρόνια και πέρυσι το Φεβρουάριο αλλάχτηκαν τα τ.μ. στο δήμο σε 129τ.μ. Ο δήμος έλεγε ότι έφταιγε ο ιδιοκτήτης, ο ιδιοκτήτης επιμένει ότι φταίει ο δήμος, τελικά 15 μήνες σχεδόν αργότερα έγινε η διόρθωση στα αρχικά τ.μ. του διαμερίσματος μου. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα, έπειτα από λάθος καταχώρηση σε τ.μ., να επιστραφεί το ποσό της διαφοράς που πληρώθηκε παραπάνω με κάποια αίτηση στο Δήμο ή κάτι τέτοιο;

Το μόνο που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι εσένα δεν σε αφορά το ποιος έφταιγε, ο ιδιοκτήτης είναι ο μόνος που έχει το δικαίωμα (αλλά και την υποχρέωση) να κάνει ότι χρειάζεται ώστε ο Δήμος να χρεώνει τον λογαριασμό ρεύματος με τα σωστά τμ. Θα σου πρότεινα να υπολογίσεις πόσα παραπάνω πλήρωσες για αυτούς τους 15 μήνες και να τα κρατήσεις από το ενοίκιο, και ο ιδιοκτήτης ας βρει μόνος του - ΑΝ μπορέσει - άκρη με τον Δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,ενοικιάζω ένα διαμέρισμα με βεράντα 62 τμ σύμφωνα και με το μισθωτηριο , το ταπ είναι σωστό,αλλα στον λογαριασμό ρεύματος χρεώνομαι και ΔΤ και ΔΦ, είναι σωστό αυτό ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Καλησπέρα ,ενοικιάζω ένα διαμέρισμα με βεράντα 62 τμ σύμφωνα και με το μισθωτηριο , το ταπ είναι σωστό,αλλα στον λογαριασμό ρεύματος χρεώνομαι και ΔΤ και ΔΦ, είναι σωστό αυτό ?

Εννοείται πως είναι σωστό, σε όλα τα διαμερίσματα χρεώνουν στον λογαριασμό ρεύματος ΔΤ + ΔΦ μαζί με το ΤΑΠ.

Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο, οπότε διευκρίνησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

ΔΤ και ΔΦ γράφει 74 αντί για 62

IMG_20220725_115306.jpg

Πιθανότατα σε ΔΤ + ΔΦ χρεώνει και την βεράντα.

Μόνο το γραφείο ΤΑΠ του Δήμου σου γνωρίζει πως ακριβώς προκύπτουν τα 74τμ σε ΔΤ+ΔΦ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Πιθανότατα σε ΔΤ + ΔΦ χρεώνει και την βεράντα.

Μόνο το γραφείο ΤΑΠ του Δήμου σου γνωρίζει πως ακριβώς προκύπτουν τα 74τμ σε ΔΤ+ΔΦ.

Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το μόνο που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι εσένα δεν σε αφορά το ποιος έφταιγε, ο ιδιοκτήτης είναι ο μόνος που έχει το δικαίωμα (αλλά και την υποχρέωση) να κάνει ότι χρειάζεται ώστε ο Δήμος να χρεώνει τον λογαριασμό ρεύματος με τα σωστά τμ. Θα σου πρότεινα να υπολογίσεις πόσα παραπάνω πλήρωσες για αυτούς τους 15 μήνες και να τα κρατήσεις από το ενοίκιο, και ο ιδιοκτήτης ας βρει μόνος του - ΑΝ μπορέσει - άκρη με τον Δήμο.

'Εχεις απόλυτο δίκιο, αλλά με έχουν γράψει κανονικότατα και από τις δύο μεριές. Αν δεν γκρίνιαζα εγώ τόσο καιρό για το λάθος, παίζει και να παράμενε έτσι επ' αόριστον. Βρήκαν άκρη με το θέμα είναι αλλά από ότι κατάλαβα ,ούτε ο Δήμος θέλει να επιστρέψει χρήματα, αλλά και με τον ιδιοκτήτη που μίλησα μου τα μάσησε γιατί είναι αλλεργικός στην πρόταση να τα κλείσουμε στο ενοίκιο.

 

Επεξ/σία από Gogo-36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...