Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό σκέφτηκα και γω ότι θέλουν να με πιάσουν κότσο...Απλά δεν ξέρω αν μπορεί ο Δήμος επειδή γνωρίζει ότι έχω κάποια αδηλωτα να τα βεβαιώσει χωρίς την συγκατάθεση μου. Βέβαια, μου είπαν ότι πρέπει να κάνω αίτηση. Άρα, δε θα κάνω αίτηση και περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα...Πάντως στο χωριό που ρώτησα αρκετά άτομα, δεν ήξεραν καν τι είναι ΤΑΠ...άρα καταλαβαίνετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Christian82 είπε

Πάντως στο χωριό που ρώτησα αρκετά άτομα, δεν ήξεραν καν τι είναι ΤΑΠ...άρα καταλαβαίνετε...

Μπορεί να μην ξέρουν τι είναι ΤΑΠ, το πληρώνουν κανονικότατα όμως μέσω του λογαριασμού ρεύματος... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μπορεί να μην ξέρουν τι είναι ΤΑΠ, το πληρώνουν κανονικότατα όμως μέσω του λογαριασμού ρεύματος... ;)

Στα μη ηλεκτροδοτουμενα δε πλήρωνε κανένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Christian82 είπε

Στα μη ηλεκτροδοτουμενα δε πλήρωνε κανένας...

Ε ναι, μέχρι πρόσφατα για το ΤΑΠ αφενός δεν υπήρχαν πρόστιμα και αφετέρου αν χρειαζόσουν κάποια βεβαίωση στην έδιναν αφού πλήρωνες μόνο για τα τελευταία 5 χρόνια. Πλέον όμως άλλαξε αυτό, και πρόστιμο πληρώνεις, και αν δεν κάνω λάθος σε βάζουν να πληρώσεις για τα τελευταία 20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε ναι, μέχρι πρόσφατα για το ΤΑΠ αφενός δεν υπήρχαν πρόστιμα και αφετέρου αν χρειαζόσουν κάποια βεβαίωση στην έδιναν αφού πλήρωνες μόνο για τα τελευταία 5 χρόνια. Πλέον όμως άλλαξε αυτό, και πρόστιμο πληρώνεις, και αν δεν κάνω λάθος σε βάζουν να πληρώσεις για τα τελευταία 20 χρόνια.

Ακριβώς έτσι, ελπίζω να ανοίξει ξανά το σύστημα, γιατί στο Δήμο, θα με γδαρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christian82 είπε

Ακριβώς έτσι, ελπίζω να ανοίξει ξανά το σύστημα, γιατί στο Δήμο, θα με γδαρουν...

Σκέφτονται να το ανοίξουν πάλι, με τη διαφορά ότι θα πληρώνεις κανονικά τα αναδρομικά από 01/01/2020 συν 20% πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Κάποιες ερωτήσεις αν γνωρίζετε...στα τ.μ. στις λοιπές χρεώσεις:

  1. Στα πεδία ΔΤ & ΔΦ, βάζουν μόνο τους κύριους χώρους, που έχουν την παροχή?
  2. Αν τα τετραγωνικά είναι 99,89 και ο λογαριασμό γράφει 100 είναι σωστό (υπάρχει στρογγυλοποίηση?) 
  3. Στο πεδίο ΤΑΠ, έχουν βάλει σύνολο 116 τμ, στα οποία είναι + 16 τμ που αφορούν υπόγειο πάρκινγκ και αποθήκη που έχουν κοινόχρηστο ρεύμα, είναι  σωστό ή θέλει διόρθωση?

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akisdg είπε

Καλησπέρα, 

Κάποιες ερωτήσεις αν γνωρίζετε...στα τ.μ. στις λοιπές χρεώσεις:

  1. Στα πεδία ΔΤ & ΔΦ, βάζουν μόνο τους κύριους χώρους, που έχουν την παροχή?
  2. Αν τα τετραγωνικά είναι 99,89 και ο λογαριασμό γράφει 100 είναι σωστό (υπάρχει στρογγυλοποίηση?) 
  3. Στο πεδίο ΤΑΠ, έχουν βάλει σύνολο 116 τμ, στα οποία είναι + 16 τμ που αφορούν υπόγειο πάρκινγκ και αποθήκη που έχουν κοινόχρηστο ρεύμα, είναι  σωστό ή θέλει διόρθωση?

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων

1. Όσους ηλεκτροδοτουνται.

2. Είναι οκ.

3. Είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, akisdg είπε

Καλησπέρα, 

Κάποιες ερωτήσεις αν γνωρίζετε...στα τ.μ. στις λοιπές χρεώσεις:

  1. Στα πεδία ΔΤ & ΔΦ, βάζουν μόνο τους κύριους χώρους, που έχουν την παροχή?
  2. Αν τα τετραγωνικά είναι 99,89 και ο λογαριασμό γράφει 100 είναι σωστό (υπάρχει στρογγυλοποίηση?) 
  3. Στο πεδίο ΤΑΠ, έχουν βάλει σύνολο 116 τμ, στα οποία είναι + 16 τμ που αφορούν υπόγειο πάρκινγκ και αποθήκη που έχουν κοινόχρηστο ρεύμα, είναι  σωστό ή θέλει διόρθωση?

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Καλησπέρα,

1. Το εάν θα χρεωθούν ΔΤ & ΔΦ στους βοηθητικούς χώρους που έχουν την παροχή, και αν ναι σε τι ποσοστό, είναι θέμα Δήμου. Για να καταλάβεις καλύτερα, στον Δήμο που διαμένω συγκεκριμένη κατοικία με κύριους χώρους 108,90 και βοηθητικούς 11,10τμ (κλιμακοστάσιο) άρα σύνολο 120τμ μέχρι το 2015 με χρέωναν ΔΤ για 108 και ΔΦ για 120τμ, από τότε έως σήμερα όμως με χρεώνουν 120τμ και στα ΔΤ. Μόνο αν ξέρεις τι προβλέπει ο συγκεκριμένος δήμος για το συγκεκριμένο είδος βοηθητικών χώρων στον οποίο ανήκει το επίμαχο ακίνητο, και μάλιστα τη συγκεκριμένη στιγμή, μπορείς να καταλάβεις αν οι χρεώσεις που βλέπεις είναι σωστές ή όχι.

2. Ναι, σε όσους λογαριασμούς έχω δει (και έχω δει πολλούς) ποτέ δεν αναφέρεται δεκαδικός αριθμός τμ, και στην παραπάνω περίπτωση που γνωρίζω από πρώτο χέρι η στρογυλλοποίηση είναι προς τα κάτω.

3. Εξαρτάται, τα 16τμ του υπόγειου πάρκινγκ και της αποθήκης έχουν προσμετρηθεί στα τμ της παροχής του κοινόχρηστου μετρητή? Αν ναι τότε χρειάζεται διόρθωση, αλλιώς θα συνεχίσεις να πληρώνεις διπλά τα ΔΤ+ΔΦ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μπήκα στην πλατφόρμα και βλέπω μία διαφορά στα τετραγωνικά. Εμφανίζονται στον ΔΕΔΔΗΕ 5τ.μ. περισσότερα απ' ότι στο Ε9. Θα πρέπει να υποβάλω δήλωση διόρθωσης ή είναι αμελητέα η διαφορά;;

Αν υποβάλω δήλωση αυτή θα πάει και στον ΔΕΔΔΗΕ και θα φαίνονται τα διορθωμένα τ.μ. στους επόμενους λογαριασμούς ρεύματος; Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να κάνει οποιαδήποτε αναζήτηση ο ΔΕΔΔΗΕ στον αριθμό παροχής και διαπιστώσει πως δεν έχει υποβληθεί ΥΔΕ.

Να υπενθυμίσω πως η πλατφόρμα είναι ανοιχτή μέχρι 30/6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ioanniskar είπε

Μπήκα στην πλατφόρμα και βλέπω μία διαφορά στα τετραγωνικά. Εμφανίζονται στον ΔΕΔΔΗΕ 5τ.μ. περισσότερα απ' ότι στο Ε9. Θα πρέπει να υποβάλω δήλωση διόρθωσης ή είναι αμελητέα η διαφορά;;

Αν υποβάλω δήλωση αυτή θα πάει και στον ΔΕΔΔΗΕ και θα φαίνονται τα διορθωμένα τ.μ. στους επόμενους λογαριασμούς ρεύματος; Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να κάνει οποιαδήποτε αναζήτηση ο ΔΕΔΔΗΕ στον αριθμό παροχής και διαπιστώσει πως δεν έχει υποβληθεί ΥΔΕ.

Να υπενθυμίσω πως η πλατφόρμα είναι ανοιχτή μέχρι 30/6.

Νομίζω ότι δεν γίνεται ΑΥΤΟ μέσω της πλατφόρμας.

Εσύ, θες να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ τετραγωνικά και γίνεται μόνο στον δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ioanniskar είπε

Μπήκα στην πλατφόρμα και βλέπω μία διαφορά στα τετραγωνικά. Εμφανίζονται στον ΔΕΔΔΗΕ 5τ.μ. περισσότερα απ' ότι στο Ε9. Θα πρέπει να υποβάλω δήλωση διόρθωσης ή είναι αμελητέα η διαφορά;;

Αν υποβάλω δήλωση αυτή θα πάει και στον ΔΕΔΔΗΕ και θα φαίνονται τα διορθωμένα τ.μ. στους επόμενους λογαριασμούς ρεύματος; Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να κάνει οποιαδήποτε αναζήτηση ο ΔΕΔΔΗΕ στον αριθμό παροχής και διαπιστώσει πως δεν έχει υποβληθεί ΥΔΕ.

Να υπενθυμίσω πως η πλατφόρμα είναι ανοιχτή μέχρι 30/6.

Εννοείται πως θα πάει και στον ΔΕΔΔΗΕ, αυτή είναι η ουσία της δήλωσης διόρθωσης, για να ενημερώσει ο Δήμος τον ΔΕΔΔΗΕ τα σωστά τετραγωνικά ώστε να σου χρεώνει τους σωστούς φόρους.

Τώρα ο ΔΕΔΔΗΕ δεν νομίζω να το δει ως αφορμή για να σου ζητήσει φρέσκια ΥΔΕ, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Τώρα το εάν η διαφορά είναι αμελητέα εσύ θα το κρίνεις, κοίτα έναν λογαριασμό ρεύματος και υπολόγισε πόσα λιγότερα θα πλήρωνες σε ΔΤ + ΔΦ + ΤΑΠ.

24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Νομίζω ότι δεν γίνεται ΑΥΤΟ μέσω της πλατφόρμας.

Εσύ, θες να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ τετραγωνικά και γίνεται μόνο στον δήμο.

Όταν ανακοίνωσαν πως θα ξανανοίξει η πλατφόρμα στις 26/04 είχαν πει πως θα της έκαναν κάποιες αλλαγές, και μία από αυτές ήταν η δυνατότητα να μειώσεις τμ, δεν ξέρω αν τελικά το έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στο λογαριασμό παρατήρησα ότι ΤΑΠ έχει 80τμ και ΔΦ 50τμ

Δεν θα έπρεπε να είναι το ίδιο; Το ΔΦ αλλάζει στην εφαρμογή ή μόνο στον δήμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Στο λογαριασμό παρατήρησα ότι ΤΑΠ έχει 80τμ και ΔΦ 50τμ

Δεν θα έπρεπε να είναι το ίδιο; Το ΔΦ αλλάζει στην εφαρμογή ή μόνο στον δήμο;

Ποιο είναι το σωστό?

Πόσα τετραγωνικά έχεις ?

Σπίτι, αποθήκη, πυλωτη.

8 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Στο λογαριασμό παρατήρησα ότι ΤΑΠ έχει 80τμ και ΔΦ 50τμ

Δεν θα έπρεπε να είναι το ίδιο; Το ΔΦ αλλάζει στην εφαρμογή ή μόνο στον δήμο;

Νόμιζω ότι η αλλαγή χωρίς πρόστιμο, έχει σταματήσει.

Θα ξανανοίξει όμως.

Για αυτό περιμένε λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...