Προς το περιεχόμενο

Προκάτ σπίτι ... το προχωρησα! (Μερος 2)


demis_n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό. Έχουμε τουλάχιστον 4 περιπτώσεις γνωστών που δεινοπάθησαν με το προκάτ. Άλλοι από την πρώτη μέρα τοποθέτησης και άλλοι μετά από 1-2 χρόνια. Ταλαιπωρήθηκαν αφάνταστα μέχρι να "διορθωθούν" τα σφάλματα, και το αποτέλεσμα είναι να έχουν ένα σπίτι που παρουσιάζει τόσα προβλήματα και τόσο συχνά που έχουν σκυλομετανοιώσει για την επιλογή τους.

Αυτά είδαμε και είπαμε καλύτερα η "ταλαιπωρία" του κτισίματος, που τελικά μας βγήκε μάλλον πιο φτηνά.

Δεν λέω ότι είναι κανόνας, αλλά αν είσαι άτυχος και στραβώσει κάτι με το προκάτ μην το θεωρείς δεδομένο ότι ο κατασκευαστής θα είναι εκεί για να βοηθήσει!

Είναι κάτι όπως οι εγγυήσεις των συσκευών, όσο φημισμένη εταιρία και αν είναι, καλύτερα να μην χρειαστείς ποτέ την εγγύησή τους!

Δεν μπορώ να γνωρίζω και η αλήθεια είναι ότι με βάζεις σε προβληματισμό μεγάλο ( βέβαια και με τις συμβατικές κατασκευές αναλογικά θα υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις , μόνο που στις συμβατικές υπάρχει πληθώρα επιλογών ως προς αυτόν που θα επιλέξεις να σε βοηθήσει στην αποκατάσταση του προβλήματος ) .

Αν δεν σου κάνει κόπο και για να μην θεωρηθεί δυσφήμιση θα μπορούσες να μου στείλεις σε πμ τις εταιρείες με τις οποίες οι γνωστοί σου αντιμετώπισαν πρόβλημα ( και αν μπορείς να μου αναφέρεις και πόσο σοβαρό ήταν ) καθώς με βρίσκεις στο παραπέντε του να κλείσω συμφωνία ? 

Θα το εκτιμούσα αφάνταστα. 

Το συμβατικό το σκέφτηκα πάρα πολύ καλά γιατί λόγω εργασίας βρίσκομαι στον χώρο της οικοδομής και θα μπορούσα να πετύχω καλές τιμές , αλλά δεν νομίζω ότι ακόμα και οι τιμές αυτές θα ήταν ανταγωνιστικές του προκάτ ( σήμερα που μιλαμε το κόστος ανα μ2 έχει φτάσει πάνω από τα 1700 ευρώ)  και το πιο βασικό είναι ότι θέλει πάρα πολύ τρέξιμο και μηχανικό απολύτου εμπιστοσύνης διαφορετικά σίγουρα θα την πατήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, k959883as είπε

Το συμβατικό το σκέφτηκα πάρα πολύ καλά γιατί λόγω εργασίας βρίσκομαι στον χώρο της οικοδομής και θα μπορούσα να πετύχω καλές τιμές , αλλά δεν νομίζω ότι ακόμα και οι τιμές αυτές θα ήταν ανταγωνιστικές του προκάτ ( σήμερα που μιλαμε το κόστος ανα μ2 έχει φτάσει πάνω από τα 1700 ευρώ)  και το πιο βασικό είναι ότι θέλει πάρα πολύ τρέξιμο και μηχανικό απολύτου εμπιστοσύνης διαφορετικά σίγουρα θα την πατήσεις.

Σου έστειλα π.μ.

Το κόστος μέχρι και τους σοβάδες, αφού είσαι στο χώρο της οικοδομής, ξέρεις ότι δεν έχει διακυμάνσεις. Το κόστος αποπεράτωσης είναι το μεγαλύτερο και εξαρτάται από τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν. Πατώματα, είδη υγιεινής, κουζίνα, ντουλάπες, πόρτες, κουφώματα κ.λπ. θα σου καθορίσουν το τελικό κόστος με τις επιλογές που θα κάνεις.

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια. Με το καλό να αποκτήσετε το σπίτι που ονειρεύεστε και να είστε πάντα καλά και να το χαίρεστε!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/01/2020 at 10:07, demis_n said:

Καλημερα σε ολους,

 

Επειδη πολλοι το ψαχνουν και μου στελνουν pm, να ενημερωσω οτι τελικα προχωρησαμε την προκατασκευη και αυτη τη στιγμη βρισκομαστε σχεδον ενα μηνα πριν μπουμε στο νεο μας σπιτι. Μεχρι στιγμης ολα πανε οσο καλα τα περιμενα και ετοιμαζω εναν οδηγο με τη συνολικη εμπειρια (απο διαπραγματευσεις-ερευνα αγορας, μεχρι και το κλειδι στην πορτα) που αποκομισα ωστε να βοηθησω οσους βρισκονται στην ιδια θεση με εμενα. Απλα για να ειμαι δικαιος θελω να εχω μπει/ζησει εστω λιγο σε ενα τετοιο σπιτι και να σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου. Εννοειται οτι ο οδηγος αυτος θα εμπλουτιζεται με τυχον θεματα που μπορει να προκυψουν, καλα ή κακα. Stay tuned λοιπον.. :) 

Εδω ειναι το πρωτο topic που εχει κλειδωθει πλεον: 

 

 

μιας και μου βγαλε το θεμα μπροστα και φαινεται ενδιαφερον

τελικα μπηκατε 1.5 χρονο μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νοέμβρη του 19 υπογραψαμε με την εταιρεία, 1η Ιούλιουτου 20 μπήκαμε..σε λίγο θα κλείσουμε χρόνο

Επεξ/σία από demis_n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, demis_n είπε

Νοέμβρη του 19 υπογραψαμε με την εταιρεία, 1η Ιούλιουτου 20 μπήκαμε..σε λίγο θα κλείσουμε χρόνο

ευχαριστημένος ακούγεσαι. 😀 

για τους φαν της κλασικής δόμησης, ήμασταν πολλοί έτσι, μέχρι που είδαμε στραβή βεράντα και στραβή κολόνα από κορυφαία συνεργεία. Σε μερικούς δε έπρεπε μάλλον και να τους κάτσουμε για να έρθουν να τελειώσουν τη δουλειά τους. έχουμε δει -αλλού- πλακάκια να σκάνε στη διετία, σωλήνες να σπάνε και ένα σωρό πράγματα, τοιχοποιϊα που στη μία μεριά το ένα ράφι να είναι πρόσωπο με τον τοίχο και ένα μέτρο μετά να χωρά ένα δάκτυλο ανάμεσα.  

Από την άλλη προφανώς το δείγμα είναι τεράστιο σε σχέση με τα προκάτ, λογικό να ακούσει/δει κανείς περισσότερα προβλήματα.  Εμπιστεύομαι όμως τα μάτια μου, είδα 2 βιλάρες όπου μπαινοβγαίνει κιόλας κόσμος (bnb) και έκλαιγα τις ώρες που έβρεχα τα μπετά στο δικό μου. Όχι, ότι δε βγήκε καλή κατασκευή, απροβλημάτιστο εδώ και 22 χρόνια αλλά πάρα πολύ κυνήγι και ακριβά αλλά και συνεργεία στην πλειονότητά τους με μερακλήδες τεχνίτες.

Στο μερεμέτι πάντως υπερέχει το προκάτ μακράν.

8 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Είσαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό?

Δηλαδή ένα σπίτι με μπετοσίδερο και τούβλα καίγεται όπως και ένα ξύλινο ή μεταλλικό με γυψοσανίδες και άλλα συνθετικά υλικά?

Το κτιστό κτίριο καίγεται αν πάρουν φωτιά τα τυχόν ξύλινα κουφώματα, ξύλινες πέργκολες ή δέντρα δίπλα στο σπίτι και αν η φωτιά μπει στο εσωτερικό όπου υπάρχουν εύφλεκτα υλικά, όπως έπιπλα, κουρτίνες κ.λπ.

Σε περιοχές που κάηκαν, βλέπουμε τα λυόμενα να έχουν μείνει μόνο τα σίδερα ενώ τα κτιστά, αν δεν μπήκε η φωτιά μέσα, να μένουν απλά μαυρισμένα!

Φίλε μου δεν καίγονται εξωτερικά, αλλά το πρόβλημα δημιουργείται στον φέροντα οργανισμό εσωτερικά, βέβαια μένει κάτι να ελέγξεις, στα προκάτ δε θα μένει κολυμπηθρόξυλο. εκεί πάμε αλλού την κουβέντα, πυρασφάλεια, ασφάλιση κοκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστημενος ειμαι παιδια τι να πω. Μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα θεμα. Το σπιτι με εχει εκπληξει ευχαριστα με τη θερμικη συμπεριφορα του, χειμωνα καλοκαιρι. Αρκει να σας πω οτι δεν εχω βαλει ακομα λεβητα (φυσικο αεριο) και την εχουμε περασει ετσι ενα χρονο. χωρις θεματα, με δυο κλιματιστικα. Και δεν ειναι πολυ μικρο. 175 τμ με εσωτερικο υπογειο και σοφιτα με εσωτερικο μπαλκονι. Ειναι δηλ και ψηλοταβανο, οπου θεωρητικα εχεις απωλειες. Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι με τα λεφτα που θα αγοραζα ενα διαμερισμα σε αυτα τα τμ, αγορασα οικοπεδο  + μονοκατοικια.  Ακομα ειναι νωρις να κρινω δε ξερω αν και τι θεματα μπορει να μου βγαλει. Μεχρι στιγμης παντως κανενα παραπονο. Και δεν ειναι οτι δεν εψαξα να αγορασω ετοιμο, ή σε κλασσικη δομηση. Οι τιμες ομως και οι χρονοι παραδοσης με εσπρωξαν στην προκατασκευη. Να μην αναφερω πατεντες/κακοτεχνιες που ειδα σε καποια ετοιμα..

Σιγουρα οι τιμες θα εχουν ανεβει (οπως σε ολα σχεδον) απο οταν προ διετιας το εψαχνα εγω, αλλα με λιγο καλο ψαξιμο/παζαρεμα μπορεις να βρεις μια καλη συμφωνια πιστευω..

Επεξ/σία από demis_n
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σπίτι με κλασσική δόμηση και μέτρια κατασκευή με τις εκπτώσεις που κάνει ο ιδιοκτήτης να γλυτώσει 10 ευρώ βγάζει 35 χρόνια μέχρι να χρειαστεί εργασίες/επισκευές . Αν γίνεται και μια υποτυπώδη συντήρηση, όπως βαψίματα, μικρο επισκευές κλπ, παρατείνεται ακόμα περισσότερο και κρατάει μια αξία (με απομείωση) σαν κατασκευή. Δεν τα λέω για να μειώσω το προκάτ αλλά δεν νομίζω να συμβαίνει το ίδιο.

Τέλος πάντων καλορίζικο και να το χαρείτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω πολύ φιλε μου! Υγεια να υπαρχει πανω απο ολα. Δε θα διαφωνησω μαζι σου, η καθε λυση για καθε εναν απο εμας εχει πολλα προσωπικα κριτηρια. Εμενα με βολευε να κανω αυτο και το εκανα. Εξακολουθω να πιστευω οτι η γη μετραει περισσοτερο και οχι το κτισμα. Το ειδα στην πραξη οταν το εψαξα να αγορασω οικοπεδο με σπιτι μεσα για ανακατασκευη. Ε τι να λεμε, αμα περασουν τα 35-40 χρονια, βαλτου ριγανη .. Εγω ηθελα μια λυση στεγασης που ειμαι με μικρα παιδια και την ηθελα τωρα. Διαμερισμα, πικρη εμπειρια (στραβοι γειτονες κλπ). Και δε σου ανηκει καμια γη. Εκοψα και εραψα μια λυση στα μετρα μου. Δεν ειπα οτι ειναι Ευαγγελιο, ή να κανουν ολοι το ιδιο. Βγαζω το thread στον αερα γιατι μπορει να δωσει μια πληροφορια σε καποιον που ηταν στη θεση μου/ψαχνεται. Σιγουρα καπου κερδιζεις καπου χανεις. Με τα μεχρι στιγμης δεδομενα καλα παει. Και αυτο λοιπον μοιραζομαι..

Επεξ/σία από demis_n
  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, demis_n είπε

Σε ευχαριστω πολύ φιλε μου! Υγεια να υπαρχει πανω απο ολα. Δε θα διαφωνησω μαζι σου, η καθε λυση για καθε εναν απο εμας εχει πολλα προσωπικα κριτηρια. Εμενα με βολευε να κανω αυτο και το εκανα. Εξακολουθω να πιστευω οτι η γη μετραει περισσοτερο και οχι το κτισμα. Το ειδα στην πραξη οταν το εψαξα να αγορασω οικοπεδο με σπιτι μεσα για ανακατασκευη. Ε τι να λεμε, αμα περασουν τα 35-40 χρονια, βαλτου ριγανη .. Εγω ηθελα μια λυση στεγασης που ειμαι με μικρα παιδια και την ηθελα τωρα. Διαμερισμα, πικρη εμπειρια (στραβοι γειτονες κλπ). Και δε σου ανηκει καμια γη. Εκοψα και εραψα μια λυση στα μετρα μου. Δεν ειπα οτι ειναι Ευαγγελιο, ή να κανουν ολοι το ιδιο. Βγαζω το thread στον αερα γιατι μπορει να δωσει μια πληροφορια σε καποιον που ειναι στη θεση μου. Σιγουρα καπου κερδιζεις καπου χανεις. Με τα μεχρι στιγμης δεδομενα καλα παει. Και αυτο λοιπον μοιραζομαι..

που αγορασες οικοπεδο ? γιατι δε θυμαμαι το θεμα που ειχες ανοιξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, demis_n είπε

Σε ευχαριστω πολύ φιλε μου! Υγεια να υπαρχει πανω απο ολα. Δε θα διαφωνησω μαζι σου, η καθε λυση για καθε εναν απο εμας εχει πολλα προσωπικα κριτηρια. Εμενα με βολευε να κανω αυτο και το εκανα. Εξακολουθω να πιστευω οτι η γη μετραει περισσοτερο και οχι το κτισμα. Το ειδα στην πραξη οταν το εψαξα να αγορασω οικοπεδο με σπιτι μεσα για ανακατασκευη. Ε τι να λεμε, αμα περασουν τα 35-40 χρονια, βαλτου ριγανη .. Εγω ηθελα μια λυση στεγασης που ειμαι με μικρα παιδια και την ηθελα τωρα. Διαμερισμα, πικρη εμπειρια (στραβοι γειτονες κλπ). Και δε σου ανηκει καμια γη. Εκοψα και εραψα μια λυση στα μετρα μου. Δεν ειπα οτι ειναι Ευαγγελιο, ή να κανουν ολοι το ιδιο. Βγαζω το thread στον αερα γιατι μπορει να δωσει μια πληροφορια σε καποιον που ειναι στη θεση μου. Σιγουρα καπου κερδιζεις καπου χανεις. Με τα μεχρι στιγμης δεδομενα καλα παει. Και αυτο λοιπον μοιραζομαι..

Το σπίτι είναι σε περιοχή με συνεχή δόμηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Μαρουσι εψαξα και αγορασα. Ηταν σε περιοχη που προσφατα μπηκε στο σχεδιο. Ετσι κ αλλιως χρονια νοικιαζα εκει και ηξερα την περιοχη καλα. Απο ιδιωτη, χωρις μεσιτες (αλλη ιστορια αυτοι). Ε εκει, ημουν τυχερος. Επεσα πανω στο οικοπεδο κυριολεκτικα απο μια λαθος στροφη που πηρα γυρνωντας απο τη δουλεια :) 

2 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Αν θέλεις και μπορείς νομίζω οτι πολλοί περιμένουμε φωτογραφίες ❤️

Νομιζω ενα βιντεο ειναι καλυτερο απο φωτογραφιες. το θεμα ειναι να αδειασω να το κανω..

Επεξ/σία από demis_n
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικη θα ελεγα. Το πατωμα της σοφιτας και η σκαλα ακουγεται εντονα αμα χοροπηδανε τα μικρα γιατι ειναι ξυλινα. Ολο το σπιτι ειναι ξυλοκατασκευη. Αλλα οι εσωτερικες τοιχοποιιες ειναι αν θυμαμαι καλα 19εκ ή 20 εκ. οποτε ναι κανει μια χαρα ηχομονωση και μεσα. Το μονο που σε ξενιζει ειναι αυτη η κουφια αισθηση αμα χτυπας τον τοιχο σε σχεση με τον τουβλινο..Και φυσικα θελει προσοχη αμα κοπανησεις με καποιο αντικειμενο τον τοιχο γιατι ευκολα "τραυματιζεις" τη γυψοσανιδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...