Προς το περιεχόμενο

Προκάτ σπίτι ... το προχωρησα! (Μερος 2)


demis_n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, dionysg είπε

Ένα σπίτι με κλασσική δόμηση και μέτρια κατασκευή με τις εκπτώσεις που κάνει ο ιδιοκτήτης να γλυτώσει 10 ευρώ βγάζει 35 χρόνια μέχρι να χρειαστεί εργασίες/επισκευές . Αν γίνεται και μια υποτυπώδη συντήρηση, όπως βαψίματα, μικρο επισκευές κλπ, παρατείνεται ακόμα περισσότερο και κρατάει μια αξία (με απομείωση) σαν κατασκευή. Δεν τα λέω για να μειώσω το προκάτ αλλά δεν νομίζω να συμβαίνει το ίδιο.

Τέλος πάντων καλορίζικο και να το χαρείτε 

Κόψε κάτι. Άκου εκεί 35 χρόνια.

Το 1999 αγόρασα καινούργιο διαμέρισμα, υποτίθεται καλή κατασκευή, και

το 2009 τρύπησε η σωλήνα που συνδέει την μπανιέρα με την αποχέτευση και έπρεπε να ρίξω μισό τοίχο για να το επισκευάσει ο υδραυλικός.

το 2015 είχα τα ίδια με το σωλήνα που συνδέει νεροχύτη κουζίνας με αποχέτευση

Έχω αλλάξει όλα τα σώματα καλοριφέρ γιατί τρύπησαν.

Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση είναι για τα μπάζα.

Οι τοίχοι είναι σαν τσιγαρόχαρτο και ακούγονται όλοι οι θόρυβοι

Οι πόρτες έχουν σκεβρώσει.

Από τα πρώτα χρόνια ζωής ένα σπίτι ζητάει χρήματα και όσο παλιώνει θα ζητάει περισσότερα.

 

Στα παραπάνω εξαιρώ βαψίματα/αλλαγή αλουμινίων που ήταν δική μου απόφαση να γίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ατυχια ειναι αυτο ρε.Εγω σε σπιτι κατασκευης 1976 δεν εχω ριξει ουτε δραχμη-ευρω.Μηδεν βλαβες,μονο ανακαινιση μπανιου εχω κανει και βαψιμο μονος μου.Δεν εχει πατησει μαστορας στο σπιτι για 30 χρονια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dionysg είπε

Ένα σπίτι με κλασσική δόμηση και μέτρια κατασκευή με τις εκπτώσεις που κάνει ο ιδιοκτήτης να γλυτώσει 10 ευρώ βγάζει 35 χρόνια μέχρι να χρειαστεί εργασίες/επισκευές . Αν γίνεται και μια υποτυπώδη συντήρηση, όπως βαψίματα, μικρο επισκευές κλπ, παρατείνεται ακόμα περισσότερο και κρατάει μια αξία (με απομείωση) σαν κατασκευή. Δεν τα λέω για να μειώσω το προκάτ αλλά δεν νομίζω να συμβαίνει το ίδιο.

Τέλος πάντων καλορίζικο και να το χαρείτε 

- Και στην περίπτωση της «κλασσικής δόμησης», ή θα κάνεις καλή κατασκευή απαρχής ή θα έχεις προβλήματα από τα πρώτα χρόνια. Προβλήματα που αν δεν τα λύσεις έγκαιρα και με το σωστό τρόπο και όχι με υποτυπώδη συντήρηση, στην 35ετία-αν όχι νωρίτερα-το σπίτι θα χρειάζεται ριζική ανακατασκευή και ενισχύσεις που θα στοιχίσουν πολύ περισσότερο από τα κέρδη των «εκπτώσεων» στην αρχική κατασκευή.

- Τέλος, αν δεν έχεις Μηχανικό που κάνει πραγματική επίβλεψη από την πρώτη έως την τελευταία ημέρα της κατασκευής και πάλι σε μερικά χρόνια θα αρχίσουν τα προβλήματα ακόμα και αν δεν έκανες «εκπτώσεις» στα υλικά...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αν είσαι του χώρου ή αν έχεις καλό μηχανικό ώστε να γίνει σωστή επίβλεψη των εργασιών τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

Αν όμως αγοράσεις έτοιμο διαμέρισμα τότε τα προβλήματα αρχίζουν πολύ νωρίτερα από την 35ετία.

Και για να μην ξεστρατίζουμε από το τοπικ έχω ένα μικρό οικοδομήσιμο οικόπεδο στο χωριό που σκέφτομαι να κτίσω 50/60τμ για εξοχική κατοικία.

Δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τις γνώσεις για κλασική δόμηση οπότε αυτό με το προκατ με ενδιαφέρει οπότε καλό είναι να ακουστούν περισσότερες απόψεις από άτομα που το έχουν τολμήσει.

 

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μα όλα τα υλικά κατασκευής (ακόμα και τα σκύρα) έχουν πιστοποιήσεις και προδιαγραφές οι οποίες προσδιορίζονται και προδιαγράφονται στους κανονισμούς με τους οποίους γίνεται η μελέτη.

Οι προμηθευτές εγγυούνται και έχουν πιστοποιηθεί για την παραγωγή αυτών των υλικών. 

Τα προβλήματα των κατασκευών εξαιρετικά σπάνια προκύπτουν από αστοχία υλικού, σχεδόν πάντα προκύπτουν από τις λεγόμενες κακοτεχνίες , δηλαδή από την πλημμελή τοποθέτηση τους. Αυτό συμβαίνει διότι ή ο μηχανικός δεν είναι παρών σε όλα τα στάδια κατασκευής ή επειδή οι εργολάβοι που έχουν αναλάβει την εκάστοτε εργασία (μπετατζήδες, ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, μονοσάδες κτλπ) για να μπορέσουν να εξοικονομήσουν χρήματα , αρχίζουν και κάνουν εκπτώσεις στα υλικά, μεροκάματα ή δίνουν χαμηλές τιμές στον μηχανικό-ιδιώτη-εργολάβο λόγω του ότι δεν έχουν την κατάλληλη εμπειρία. 

Συνεπώς όσο λιγότερη εργασία γίνεται στο εργοτάξιο τόσο περισσότερο μειώνεις το κίνδυνο της αστοχίας, 

Τα παραπάνω ισχύουν ανεξάρτητα με τον τρόπο κατασκευής, και είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο μηχανικός δεν υπάρχει περίπτωση να επιβλέψει όλες τις εργασίες που γίνονται κατά την διάρκεια της κατασκευής, 

5 λεπτά πριν, gbouros είπε

Προφανώς αν είσαι του χώρου ή αν έχεις καλό μηχανικό ώστε να γίνει σωστή επίβλεψη των εργασιών τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

Αν όμως αγοράσεις έτοιμο διαμέρισμα τότε τα προβλήματα αρχίζουν πολύ νωρίτερα από την 35ετία.

Και για να μην ξεστρατίζουμε από το τοπικ έχω ένα μικρό οικοδομήσιμο οικόπεδο στο χωριό που σκέφτομαι να κτίσω 50/60τμ για εξοχική κατοικία.

Δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τις γνώσεις για κλασική δόμηση οπότε αυτό με το προκατ με ενδιαφέρει οπότε καλό είναι να ακουστούν περισσότερες απόψεις από άτομα που το έχουν τολμήσει.

 

 

 

 

 

Αν το οικόπεδο σου δεν βρίσκεται σε νησί και δεν είναι επικλινές ή βραχώδες , υπολογίζεις περίπου 130 ευρώ /μ2 για την θεμελίωση και από 1.100 έως 1300μ2 για το προκάτ. 

Επίσης θα χρειαστείς και κανά 3.χίλιαρο για ΙΚΑ και συνδέσεις με ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ

Αυτό που θα πρέπει να διαπραγματευτείς είναι η μεταφορά και η διαμονή των συνεργείων που θα έρθουν για να το στήσουν . Απο προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω σε πμ σε ποιον να μην απευθυνθείς διότι θα είναι χάσιμο χρόνου.

Ελπίζω να βοήθησα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, έχετε δεί κάτι πετρινα σπίτια που υποστηρίζουν ότι δεν είναι προκατ. Φαίνονται πραγματικά απίστευτα για τις τιμές που αναγράφουν. Δεν δίνω link για ευνόητους λόγους. Απλώς το ψάχνω γιατί θα με ενδιαφερε σαν λύση. Έχει κανείς εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, demis_n είπε

Στο Μαρουσι εψαξα και αγορασα. Ηταν σε περιοχη που προσφατα μπηκε στο σχεδιο. Ετσι κ αλλιως χρονια νοικιαζα εκει και ηξερα την περιοχη καλα. Απο ιδιωτη, χωρις μεσιτες (αλλη ιστορια αυτοι). Ε εκει, ημουν τυχερος. Επεσα πανω στο οικοπεδο κυριολεκτικα απο μια λαθος στροφη που πηρα γυρνωντας απο τη δουλεια :) 

Νομιζω ενα βιντεο ειναι καλυτερο απο φωτογραφιες. το θεμα ειναι να αδειασω να το κανω..

Θα ηταν σουπερ να μας κανεις ενα βιντεο, και αν μπορεις να μας πεις και ποσο κοστισε συνολικα, χωρις την αγορα του οικοπεδου, το σπιτι η πλακα κατω και ολα τα συναφη, βοθρος αν εχει κλπ. Ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/06/2021 at 15:55, demis_n said:

Στο Μαρουσι εψαξα και αγορασα. Ηταν σε περιοχη που προσφατα μπηκε στο σχεδιο. Ετσι κ αλλιως χρονια νοικιαζα εκει και ηξερα την περιοχη καλα. Απο ιδιωτη, χωρις μεσιτες (αλλη ιστορια αυτοι). Ε εκει, ημουν τυχερος. Επεσα πανω στο οικοπεδο κυριολεκτικα απο μια λαθος στροφη που πηρα γυρνωντας απο τη δουλεια :) 

Νομιζω ενα βιντεο ειναι καλυτερο απο φωτογραφιες. το θεμα ειναι να αδειασω να το κανω..

θα το χαρουμε ολοι πιστευω.Μπορεις να βαλεις υλικο απο οταν μπηκατε πρωτες μερες! με γεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2021 στις 4:11 ΜΜ, SB_1957 είπε

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό. Έχουμε τουλάχιστον 4 περιπτώσεις γνωστών που δεινοπάθησαν με το προκάτ. Άλλοι από την πρώτη μέρα τοποθέτησης και άλλοι μετά από 1-2 χρόνια. Ταλαιπωρήθηκαν αφάνταστα μέχρι να "διορθωθούν" τα σφάλματα, και το αποτέλεσμα είναι να έχουν ένα σπίτι που παρουσιάζει τόσα προβλήματα και τόσο συχνά που έχουν σκυλομετανοιώσει για την επιλογή τους.

Αυτά είδαμε και είπαμε καλύτερα η "ταλαιπωρία" του κτισίματος, που τελικά μας βγήκε μάλλον πιο φτηνά.

Δεν λέω ότι είναι κανόνας, αλλά αν είσαι άτυχος και στραβώσει κάτι με το προκάτ μην το θεωρείς δεδομένο ότι ο κατασκευαστής θα είναι εκεί για να βοηθήσει!

Είναι κάτι όπως οι εγγυήσεις των συσκευών, όσο φημισμένη εταιρία και αν είναι, καλύτερα να μην χρειαστείς ποτέ την εγγύησή τους!

καλησπερα! Πολυ πολυ ενδιαφερον αυτο που λες, μπορεις να μας αναφερεις τα προβληματα που αντιμετωπισαν οιγνωστοι σου? Δε χρειαζεται αναφορα στις εταιρεις, απλα για να ξερουμε εμεις που αναρωτιομαστε. Και πιστευω θα βοηθησει πολλους γιατι βλεπω αρκετα ατομα να ψαχνονται στα σχετικα αυτα νηματα! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gaig είπε

καλησπερα! Πολυ πολυ ενδιαφερον αυτο που λες, μπορεις να μας αναφερεις τα προβληματα που αντιμετωπισαν οιγνωστοι σου? Δε χρειαζεται αναφορα στις εταιρεις, απλα για να ξερουμε εμεις που αναρωτιομαστε. Και πιστευω θα βοηθησει πολλους γιατι βλεπω αρκετα ατομα να ψαχνονται στα σχετικα αυτα νηματα! :)

Ο ts που το έχει ήδη τελειώσει και ζει πλέον σε αυτό έχει δώσει τις γνώσεις του, τις εμπειρίες του και πώς εξελίχθηκε γενικά η κατασκευή και πόσο ευχαριστημένος είναι. Αξίζει περισσότερο να διαβάσετε τα δικά του σχόλια και να ρωτήσετε ό,τι απορίες έχετε.

Τα προβλήματα που συνάντησαν οι γνωστοί μου ήταν είτε με την κατασκευή της βάσης, είτε με τη μεταφορά ή/και συναρμολόγηση/δέσιμο του σπιτιού, είτε προβλήματα που προέκυψαν μετά. Ακραίες περιπτώσεις αλλά μας φρίκαραν και δεν το ρισκάραμε να πάμε σε προκάτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ο ts που το έχει ήδη τελειώσει και ζει πλέον σε αυτό έχει δώσει τις γνώσεις του, τις εμπειρίες του και πώς εξελίχθηκε γενικά η κατασκευή και πόσο ευχαριστημένος είναι. Αξίζει περισσότερο να διαβάσετε τα δικά του σχόλια και να ρωτήσετε ό,τι απορίες έχετε.

Τα προβλήματα που συνάντησαν οι γνωστοί μου ήταν είτε με την κατασκευή της βάσης, είτε με τη μεταφορά ή/και συναρμολόγηση/δέσιμο του σπιτιού, είτε προβλήματα που προέκυψαν μετά. Ακραίες περιπτώσεις αλλά μας φρίκαραν και δεν το ρισκάραμε να πάμε σε προκάτ!

η αληθεια ειναι οτι απο την μεχρι τωρα αναζητηση και κουβεντα με επαγγελματιες, τεινω προς τη συμμικτη, αλλα θα ηθελα να γνωριζω και την οποια αυξημενη πιθανοτητα να συμβει καποια συγκεκριμενη αστοχια σε καθε μεθοδο. Βεβαια, παντοτε παιζει ρολο ο μηχανικος και ο κατασκευαστης που θα επιλεξω καθως και ποσο σκοπευω να ειμαι ¨απο πανω¨στην ολη διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gaig είπε

η αληθεια ειναι οτι απο την μεχρι τωρα αναζητηση και κουβεντα με επαγγελματιες, τεινω προς τη συμμικτη, αλλα θα ηθελα να γνωριζω και την οποια αυξημενη πιθανοτητα να συμβει καποια συγκεκριμενη αστοχια σε καθε μεθοδο. Βεβαια, παντοτε παιζει ρολο ο μηχανικος και ο κατασκευαστης που θα επιλεξω καθως και ποσο σκοπευω να ειμαι ¨απο πανω¨στην ολη διαδικασια

το σύμμικτο που αναφέρεις φίλε μου κατά την ταπεινή μου άποψη είναι μεγάλο ρίσκο , καταρχάς οι προδιαγραφές όσον αφορά τις όποιες κολλήσεις είναι πολύ αυστηρές και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να επιτευχθούν στο εργοτάξιο . ο έλεγχος των οποίων πρέπει να γίνει με ειδικό μηχάνημα το οποίο οι εργολάβοι δεν διαθέτουν. 

Επιπρόσθετα θέλει τεράστια προσοχή έτσι ώστε να επιτευχθεί το σωστό αλκαλικό περιβάλλον για τον χάλυβα  και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο ο εργολάβος θα σεβαστεί την σύσταση του μπετόν και την ορθή επικάλυψη των στοιχείων.

Τέλος με τις τιμές που έχει φτάσει ο χάλυβας το τελευταίο οκτάμηνο θα σου στοιχήσει αρκετά πιο ακριβά από οποιαδήποτε τρόπο δόμησης, 

Οι κολώνες και τα δοκάρια δεν κατασκευάζονται Ελλάδα είναι όλα εισαγόμενα ( δεν επηρεάζει φυσικά σε καμία περίπτωση την ποιότητα τους , αλλά επηρεάζει το κόστος τους).

Τέλος δεν θα το συνιστούσα σε  κατασκευή που βρίσκεται κοντά σε θάλασσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Περιμένω κι εγώ ένα χαρτί για να ξεκινήσω προκάτ αλλά με άλλη τοιχοποιία, όπως του λινκ http://prokathome.blogspot.com/2011/04/blog-post_17.html?m=1

Έχω πάει σε 2 σπίτια δικά του και κάνει καλή δουλειά 

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό η τοιχοποιία καλύπτει πολύ άνετα το κενακ με υ 0.25 που για όσους ξέρουν είναι υπερβολικά καλό αποτέλεσμα

Για 100τμ με 40τμ μπαλκόνια η κατασκευή θα βγει 55.000 + περίπου 20.000 άδεια και πλάκα + ένσημα.

Αλλά θα κάνω και κάτι έξτρα πραγματάκια όπως μεγαλύτερη κουζίνα, 2ο μπάνιο,κάγκελα μπαλκονιών σώματα και λέβητας αερίου

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο ψάξιμο και έρευνα, το προκάτ αξίζει ΜΟΝΟ σε περιοχές που δεν υπάρχουν διαθέσιμοι εργάτες/εργολάβοι/μαστόροι. Επίσης οικονομικά αξίζει μόνο για τα σπίτια "κονσερβες". Σε ελεύθερα σχέδια με σπασίματα και μεγάλα ανοίγματα δεν αξίζει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2021 στις 9:45 ΠΜ, marioboni είπε

Περιμένω κι εγώ ένα χαρτί για να ξεκινήσω προκάτ αλλά με άλλη τοιχοποιία, όπως του λινκ http://prokathome.blogspot.com/2011/04/blog-post_17.html?m=1

Έχω πάει σε 2 σπίτια δικά του και κάνει καλή δουλειά 

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό η τοιχοποιία καλύπτει πολύ άνετα το κενακ με υ 0.25 που για όσους ξέρουν είναι υπερβολικά καλό αποτέλεσμα

Για 100τμ με 40τμ μπαλκόνια η κατασκευή θα βγει 55.000 + περίπου 20.000 άδεια και πλάκα + ένσημα.

Αλλά θα κάνω και κάτι έξτρα πραγματάκια όπως μεγαλύτερη κουζίνα, 2ο μπάνιο,κάγκελα μπαλκονιών σώματα και λέβητας αερίου

 

 

Επειδή έριξα μια ματιά στο link παρέθεσες θα ήθελα (αν μου επιτρέπεις) να σχολιάσω τα εξής 

Η έννοια "ενισχυμένος" κοιλοδοκός  δεν βγάζει κάποιο νόημα , ο κοιλοδοκός είναι απλά κοιλοδοκός , η κατασκευή με κοιλοδοκό μπορεί να είναι ενισχυμένη. Ο κοιλοδοκός επίσης πέραν της διάστασης του φέρει και ένα πολύ σημαντικό στοιχείο που είναι το πάχος του κάτι το οποίο δεν το αναφέρει , ακόμα και αν το ανέφερε , π.χ 3mm , διατηρώ πολύ μεγάλες επιφυλάξεις αν θα είναι 3mm . Ο κοιλοδοκός κατασκευάζεται από φύλλο λαμαρίνας το οποίο στραντζάρεται (απλοϊκά ) για να πάρει την μορφή του , ένας από τους κλασικούς τρόπους για να κερδίζουν περισσότερα χρήματα αυτοί οι οποίοι κατασκευάζουν και εμπορεύονται τους κοιλοδοκούς είναι να "κλέβουν" στο πάχος τους, αντί λοιπόν του ονομαστικού 3mm το πραγματικό πάχος του είναι 2.8mm  η 2.7mm .

O Δομοστατικός όμως που θα κάνει την μελέτη της κατασκευής χρησιμοποιεί την ονομαστική τιμή ( το 3mm) . 

Τα παραπάνω δεν είναι τόσο ουσιαστικό βέβαια, όσο του ότι όλη η κατασκευή του σκελετού που παραθέτεις έχει γίνει στο "χέρι" σε κάποιου είδους μάντρα ή στο εργοτάξιο . Αυτό σημαίνει ότι η προστασία έναντι της σκουριάς ( κλασσικό μίνιο) αλλά ακόμα περισσότερο οι κολλήσεις έχουν γίνει από εμπειρο-τεχνίτη συγκολλητή , άρα για την  συγκόλληση δεν μπορείς να είσαι σε καμία  περίπτωση σίγουρος ότι έχει γίνει βάση  προδιαγραφής και όταν μιλάς για συγκόλληση χάλυβα πάχους 3mm , η πιθανότητα να τον "ματώσεις" είναι πολύ μεγάλη , ιδίως αν έχεις να κάνεις τόσες πολλές συγκολλήσεις. Κατόπιν των συγκολλήσεων θα περάσει πάλι με το "χερι" την αντισκωριακή προστασία. 

Καταλήγοντας λοιπόν τα στάδια στα οποία μπορεί να γίνει κάτι λάθος (το οποίο θα το δεις μετά από κάποια χρόνια ) είναι πάρα πάρα πολλά. 

Ο σκελετός του σπιτιού , είτε είναι συμβατικός  (μπετοσίδερο) είτε είναι σείμικτος, είτε είναι ξύλινος , είναι το μοναδικό πράγμα που δεν θα μπορέσεις ποτέ να αλλάξεις στην διάρκεια ζωής του σπιτιού , πλακάκια , κουφώματα , πόμολά , κουζίνες κτλπ μπορείς να τα αλλάξεις , τον σκελετό όμως ποτέ. Συνεπώς πρέπει είσαι εξαιρετικά σχολαστικός και προσεκτικός στον τρόπο και στον ποιον θα αναθέσεις να μελετήσει και κατασκευάσει τον σκελετό. 

Ένα από τα μεγαλύτερα και πιο συχνά προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα σπίτια είναι αυτό της υγρασίας , και δεν αναφέρομαι στην ανιούσα υγρασία , δηλαδή αυτή που προέρχεται από την θεμελίωση ( αυτό ευτυχώς ελέγχεται και αντιμετωπίζεται εύκολα κατά την κατασκευή της). αναφέρομαι στις κακοτεχνίες ( λάθος ρήσεις , κακή τοποθέτηση μαρμαροποδιάς στα κουφώματα κτλπ ) όπως επίσης και στις  υγροποιήσεις που δημιουργούνται συχνά στα κουφώματα ( όταν αυτά δεν είναι θερμοδιακοπτόμενα ή δεν έχουν την κατάλληλη μόνωση)   λόγω διαφοράς εξωτερικής με εσωτερικής θερμοκρασίας. 

Αυτή η υγρασία έναν σκελετό με κοιλοδοκό που από την κατασκευή του δεν έχει προσεχθεί , θα τον τσακίσει. 

Αναφέρει επίσης την λέξη "φελιζόλ" θέλω να πιστεύω ότι αναφέρεται σε διογκωμένη πολυστερίνη και όχι εξηλασμένη , από τις φωτογραφίες όμως επειδή βλέπω μπλέ χρώμα το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιεί εξηλασμένη ( έχει σταματήσει να χρησιμοποιείται εδώ και πάρα πολλά χρόνια στις μονώσεις , δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί θα γράφω μέχρι αύριο, θα σου πρότεινα όμως να το τσεκάρεις) ,επίσης δεν είδα πουθενά στην στέγη μεμβράνη ελεγχόμενης διαπνοής. 

Γενικά η εκτίμηση μου είναι ότι πρόκειται για αρκετά φθηνή λύση που θυμίζει την κατασκευή τροχοβίλας, 

Συνεπώς αν μιλάς για 55.000 (με το ΦΠΑ) + 20.000 άδεια + 15-17.000 θεμελίωση ( μίνιμουμ για τα 100 μέτρα καθώς υποθέτω ότι στις βεράντες θα πέσει γκρό μπετό) , τα 90.000 ευρώ είναι πάρα πολλά για τέτοιυ είδους κατασκευή.  

Στις 6/7/2021 στις 10:45 ΠΜ, mcstefan7 είπε

Μετά απο ψάξιμο και έρευνα, το προκάτ αξίζει ΜΟΝΟ σε περιοχές που δεν υπάρχουν διαθέσιμοι εργάτες/εργολάβοι/μαστόροι. Επίσης οικονομικά αξίζει μόνο για τα σπίτια "κονσερβες". Σε ελεύθερα σχέδια με σπασίματα και μεγάλα ανοίγματα δεν αξίζει!!

Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μοιραστείς την τιμή /τμ (αν και λίγο αδόκιμο ) που έχεις πάρει για συμβατική κατασκευή ? και σε ποια περιοχή της Ελλάδας? 

ευχαριστώ πολύ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...