Προς το περιεχόμενο

Προκάτ σπίτι ... το προχωρησα! (Μερος 2)


demis_n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/6/2021 στις 10:20 ΠΜ, demis_n είπε

Ευχαριστημενος ειμαι παιδια τι να πω. Μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα θεμα. Το σπιτι με εχει εκπληξει ευχαριστα με τη θερμικη συμπεριφορα του, χειμωνα καλοκαιρι. Αρκει να σας πω οτι δεν εχω βαλει ακομα λεβητα (φυσικο αεριο) και την εχουμε περασει ετσι ενα χρονο. χωρις θεματα, με δυο κλιματιστικα. Και δεν ειναι πολυ μικρο. 175 τμ με εσωτερικο υπογειο και σοφιτα με εσωτερικο μπαλκονι. Ειναι δηλ και ψηλοταβανο, οπου θεωρητικα εχεις απωλειες. Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι με τα λεφτα που θα αγοραζα ενα διαμερισμα σε αυτα τα τμ, αγορασα οικοπεδο  + μονοκατοικια.  Ακομα ειναι νωρις να κρινω δε ξερω αν και τι θεματα μπορει να μου βγαλει. Μεχρι στιγμης παντως κανενα παραπονο. Και δεν ειναι οτι δεν εψαξα να αγορασω ετοιμο, ή σε κλασσικη δομηση. Οι τιμες ομως και οι χρονοι παραδοσης με εσπρωξαν στην προκατασκευη. Να μην αναφερω πατεντες/κακοτεχνιες που ειδα σε καποια ετοιμα..

Σιγουρα οι τιμες θα εχουν ανεβει (οπως σε ολα σχεδον) απο οταν προ διετιας το εψαχνα εγω, αλλα με λιγο καλο ψαξιμο/παζαρεμα μπορεις να βρεις μια καλη συμφωνια πιστευω..

Καλημέρα σας είναι ευκολο να μας πείτε με ποια εταιρεία τελικά το κάνατε γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη εγω το ξεκινησα το thread και νιωθω την "υποχρεωση" να σας ενημερωνω, κυριως γιατι πολλοι το ψαχνουν, να σας πω οτι συνεχιζω να ειμαι ευχαριστημενος απο την κατασκευη και να μην το εχω μετανιωσει στιγμη. Απαντω σε pm σε οσους μου στελνουν και ειλικινα θελω να ανεβασω ενα βιντεο με λετομερειες, αλλα απο τη μια δεν εχω τον τρελο χρονο να το κανω, απο την αλλη μπαινουν και θεματα ιδιωτικοτητας και "καλοθελητων" και προσπαθω να βρω ετσι μια χρυση τομη αναμεσα σε ολα αυτα. Ελπιζω να με καταλαβαινετε. Εχω οικογενεια  και μικρα παιδια :) . Θα βοηθουσε να μου πειτε τι κυριως θελετε να μαθετε/δειτε ωστε να ανεβασω κατι που να μας καλυπτει ολους. Δυστυχως απο οτι ακουω οι τιμες εχουν ανεβει αρκετα. Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι μια τιμια λυση, αν σκεφτεις οτι στα ιδια λεφτα πχ αγοραζεις διαμερισμα. Και παλι ομως το τι ειναι καλο για τον καθενα ειναι εντελως υποκειμενικο.. 

Αυτα τα λιγα παο εμενα, ειμαι εδω για οτι θελετε να μαθετε. Ονοματα και προσωπικες αποψεις σε pm..

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, demis_n είπε

Παιδια επειδη εγω το ξεκινησα το thread και νιωθω την "υποχρεωση" να σας ενημερωνω, κυριως γιατι πολλοι το ψαχνουν, να σας πω οτι συνεχιζω να ειμαι ευχαριστημενος απο την κατασκευη και να μην το εχω μετανιωσει στιγμη. Απαντω σε pm σε οσους μου στελνουν και ειλικινα θελω να ανεβασω ενα βιντεο με λετομερειες, αλλα απο τη μια δεν εχω τον τρελο χρονο να το κανω, απο την αλλη μπαινουν και θεματα ιδιωτικοτητας και "καλοθελητων" και προσπαθω να βρω ετσι μια χρυση τομη αναμεσα σε ολα αυτα. Ελπιζω να με καταλαβαινετε. Εχω οικογενεια  και μικρα παιδια :) . Θα βοηθουσε να μου πειτε τι κυριως θελετε να μαθετε/δειτε ωστε να ανεβασω κατι που να μας καλυπτει ολους. Δυστυχως απο οτι ακουω οι τιμες εχουν ανεβει αρκετα. Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι μια τιμια λυση, αν σκεφτεις οτι στα ιδια λεφτα πχ αγοραζεις διαμερισμα. Και παλι ομως το τι ειναι καλο για τον καθενα ειναι εντελως υποκειμενικο.. 

Αυτα τα λιγα παο εμενα, ειμαι εδω για οτι θελετε να μαθετε. Ονοματα και προσωπικες αποψεις σε pm..

Φίλε μου συγχαρητήρια για την επιλογή σου…Ότι μπορείς να ανεβάσεις καμία φωτό, χωρίς να παραβιάζετε η ιδιωτικότητα σου από το σπίτι θα παίρναμε καμία ιδέα..Και πάλι πολλά μπραβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και απο εμένα , εγώ δυστυχώς την πάτησα , ενώ είχα καταλήξει σε ποια εταιρεία προκάτ θα έκανα το σπίτι και μάλιστα είχα δώσει και μια μικρή προκαταβολή (5.000) καθυστέρησε υπερβολικά να βγει η άδεια οικοδομησιμότητας (από τον Ιούλιο που ξεκίνησα την πήρα μόλις πριν από 20 ημέρες). 

Συνεπώς δεν κατάφερα να ξεκινήσω με τις τιμές του Ιουλίο και μόλις πριν από λίγο πήρα τις αναθεωρημένες τιμές, η αύξηση είναι της τάξης του 15% το οποίο με προβληματίζει πολύ. 

πλέον οι τιμές έχουν ξεφύγει.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k959883as είπε

Καλησπέρα και απο εμένα , εγώ δυστυχώς την πάτησα , ενώ είχα καταλήξει σε ποια εταιρεία προκάτ θα έκανα το σπίτι και μάλιστα είχα δώσει και μια μικρή προκαταβολή (5.000) καθυστέρησε υπερβολικά να βγει η άδεια οικοδομησιμότητας (από τον Ιούλιο που ξεκίνησα την πήρα μόλις πριν από 20 ημέρες). 

Συνεπώς δεν κατάφερα να ξεκινήσω με τις τιμές του Ιουλίο και μόλις πριν από λίγο πήρα τις αναθεωρημένες τιμές, η αύξηση είναι της τάξης του 15% το οποίο με προβληματίζει πολύ. 

πλέον οι τιμές έχουν ξεφύγει.

 

Αν τα εχεις φτιαχτο, αργότερα θα ειναι ακόμα χειροτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marioboni η κατασκευη ειναι εξ ολοκληρου ξυλο. Δεν του φαινεται καθολου απεξω αμα το παρατηρησεις δεν καταλαβαινεις διαφορα απο ενα χτιστο. Μπηκα και σε τσιμεντενια και μου φανηκαν πολυ βαρια και "κλειστα", σαν καταφυγια. Ενω με το ξυλο εχεις μια πολυ πιο φυσικη αισθηση. Μπορει να ειναι και δικη μου ιδεα, δε ξερω..

@k959883as ξεκινα το οσο προλαβαινεις. Ποτε δε θα ειναι ολα ευνοικα. Το πολυ πολυ τα βρισκετε στο τελος με καμια επιταγη.. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
27 λεπτά πριν, Billisk είπε

Καλησπέρα Γνωρίζει κανείς απο τιμές που υπάρχουν αυτή την περίοδο ;

Τιμες για το συγκεκριμένο ειδος δεν ξερω αλλα αν κρίνω από τα υλικα οικοδομών, ενα 20-30% πάνω σίγουρα το εχουν πάρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνά πάντως δεν είναι.

Με το κλεδί στο χέρι που λέμε για σπίτι φλατ γύρω στα 100-110 τμ χωρίς τίποτε ιδιαίτερο σε σχεδιασμό πήρα τιμές 150 κ 180 χιλιάδες στο περίπου βέβαια. (πριν 2 μήνες)

Νομίζω τα μόνα επιχειρήματά τους είναι η οι ενεργειακά εξαιρετικές κατασκευές και η γρήγορη ανέγερση (αν σου βγάλουν βέβαια σύντομα την άδεια γιατί μπορεί να προηγούνται άλλοι).

Προσωπικά, αν και δεν έψαξα για αντίστοιχες κλασικές κατασκευές, για ισόγειο σπίτι ίδιου σχεδίου με σκελετό μπετόν και τοιχοποίια ξηρής δόμησης εξωτερικά αλλά κ για τα χωρίσματα, νομίζω επαναλαμβάνω ότι δεν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή.

βέβαια στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για άπειρο χρόνο ενασχόλησης να ψάξεις vfm τεχνολογίες, να βρεις κατάλληλο μηχανικό/συνεργεία/μαστόρους μερακλήδες οπότε ξεχνάς το peace of mind που λέμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2022 στις 4:05 ΠΜ, Αντώνης Τ. είπε

Φθηνά πάντως δεν είναι.

Με το κλεδί στο χέρι που λέμε για σπίτι φλατ γύρω στα 100-110 τμ χωρίς τίποτε ιδιαίτερο σε σχεδιασμό πήρα τιμές 150 κ 180 χιλιάδες στο περίπου βέβαια. (πριν 2 μήνες)

Νομίζω τα μόνα επιχειρήματά τους είναι η οι ενεργειακά εξαιρετικές κατασκευές και η γρήγορη ανέγερση (αν σου βγάλουν βέβαια σύντομα την άδεια γιατί μπορεί να προηγούνται άλλοι).

Προσωπικά, αν και δεν έψαξα για αντίστοιχες κλασικές κατασκευές, για ισόγειο σπίτι ίδιου σχεδίου με σκελετό μπετόν και τοιχοποίια ξηρής δόμησης εξωτερικά αλλά κ για τα χωρίσματα, νομίζω επαναλαμβάνω ότι δεν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή.

βέβαια στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για άπειρο χρόνο ενασχόλησης να ψάξεις vfm τεχνολογίες, να βρεις κατάλληλο μηχανικό/συνεργεία/μαστόρους μερακλήδες οπότε ξεχνάς το peace of mind που λέμε.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο τα 1500 με 1600 /μ2 (με την πλακα και το ΦΠΑ) δεν απέχει πολύ από το κόστος της συμβατικής κατασκευής να μην σου πώ ότι μπορεί η συμβατική με αρκετό κόπο και ψάξιμο μπορεί να σου βγει φθηνότερα. Οι εταιρείες προκάτ ποντάρουν ακριβώς σε αυτό δηλαδή στο "κακό" όνομα που έβγαλαν αρκετοί εργολάβοι στην αγορά κατά το παρελθόν και στην άγνοια του ιδιώτη.

Ετσι , στο κομμάτι του κέρδους τους  προσθέτουν και το ποσό που κοστολογεί ο καθένας μας την ανασφάλεια του. 

Επιπρόσθετα από προσωπική εμπειρία μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το προκάτ είναι μάλλον πιο γρήγορο κατασκευαστικά από την στιγμή που θα ξεκινήσεις. Στην δική μου περίπτωση την άδεια την κατέθεσαν 7 μήνες αφότου είχαμε συμφωνήσει και εσκεμμένα Ιούλιο , έτσι ώστε να εκμεταλλευτούν  και το γεγονός ότι τον Αυγουστο οι πολεοδομίες είναι κλειστές. Το αποτέλεσμα είναι ότι την άδεια θα την έχουμε μάλλον τον Δεκέμβριο και  αν είμαι τυχερός θα ξεκινήσω 12 μήνες μετά από την ημερομηνία της συμφωνίας μας δηλαδή Ιανουάριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2022 στις 5:10 ΜΜ, k959883as είπε

Θα συμφωνήσω με τον φίλο τα 1500 με 1600 /μ2 (με την πλακα και το ΦΠΑ) δεν απέχει πολύ από το κόστος της συμβατικής κατασκευής να μην σου πώ ότι μπορεί η συμβατική με αρκετό κόπο και ψάξιμο μπορεί να σου βγει φθηνότερα. Οι εταιρείες προκάτ ποντάρουν ακριβώς σε αυτό δηλαδή στο "κακό" όνομα που έβγαλαν αρκετοί εργολάβοι στην αγορά κατά το παρελθόν και στην άγνοια του ιδιώτη.

Ετσι , στο κομμάτι του κέρδους τους  προσθέτουν και το ποσό που κοστολογεί ο καθένας μας την ανασφάλεια του. 

Επιπρόσθετα από προσωπική εμπειρία μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το προκάτ είναι μάλλον πιο γρήγορο κατασκευαστικά από την στιγμή που θα ξεκινήσεις. Στην δική μου περίπτωση την άδεια την κατέθεσαν 7 μήνες αφότου είχαμε συμφωνήσει και εσκεμμένα Ιούλιο , έτσι ώστε να εκμεταλλευτούν  και το γεγονός ότι τον Αυγουστο οι πολεοδομίες είναι κλειστές. Το αποτέλεσμα είναι ότι την άδεια θα την έχουμε μάλλον τον Δεκέμβριο και  αν είμαι τυχερός θα ξεκινήσω 12 μήνες μετά από την ημερομηνία της συμφωνίας μας δηλαδή Ιανουάριο.

Οταν με το καλο ξεκινησετε αν εχεις ορεξη και θες πετα κανα update να μας λες εντυπωσεις απο ολη την διαδικασια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...