Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίγω νέο Θέμα.

Προ 6ετίας ανέβασα ένα 207 επάνω και του έκανα Ολλανδικές πινακίδες. Το αυτοκίνητο είχε αγοραστεί Ελλάδα και πρώτη ταξινόμηση είχε γίνει εδώ (πρώτος και μόνος ιδιοκτήτης εγώ)
Πήρα στο Τελωνείο και μου έδωσαν κάποιες πληροφορίες για τα έγγραφα που χρειάζονται τα οποία τα έχω όλα (Διαγραφή απο Ελλάδα, Άδεια κτλ). Το κόστος επαναπατρισμού είναι μηδέν οπότε απλά έρχομαι και αλλάζω ξανά πινακίδες σε ελληνικές εφόσον δεν έχει επέλθει 8ετία.

Η ερώτηση μου είναι (για να τσατίσω και τους εκτελωνιστές πέρα απο τους λογιστές). Είναι αυτό κάποια έυκολη άιτηση που μπορώ να κάνω μόνος μου; Ο τελωνειακός μου είπε οτι κανονικά έπρεπε να έχω κάνει Δήλωση Άφιξης Οχήματος (που είναι το μόνο που μου λείπει). ΟΚ κάνω μια βόλτα εκτός συνόρων και το κάνω στην επιστροφή σαν αυτοδύναμη. Πέρα απο αυτό είναι τίποτα σπουδαίο η απλά κατάθεση εγγράφων;

Είναι απαραίτητος ο εκτελωνιστής και αν ναι ποια είναι μια συνηθισμένη ταρίφα; Επαναλαμβάνω το αυτοκίνητο δεν έχει να πληρώσει τίποτα. Επαναπατρίζεται.

Για το άλλο αυτοκίνητο έχουμε βάλει εκτελωνιστή γιατί έχει πραγματικά διαδικασία. Για αυτό λέω μήπως να πειραματιστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 524
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, klainmaingr είπε

Για να μην ανοίγω νέο Θέμα.

Προ 6ετίας ανέβασα ένα 207 επάνω και του έκανα Ολλανδικές πινακίδες. Το αυτοκίνητο είχε αγοραστεί Ελλάδα και πρώτη ταξινόμηση είχε γίνει εδώ (πρώτος και μόνος ιδιοκτήτης εγώ)
Πήρα στο Τελωνείο και μου έδωσαν κάποιες πληροφορίες για τα έγγραφα που χρειάζονται τα οποία τα έχω όλα (Διαγραφή απο Ελλάδα, Άδεια κτλ). Το κόστος επαναπατρισμού είναι μηδέν οπότε απλά έρχομαι και αλλάζω ξανά πινακίδες σε ελληνικές εφόσον δεν έχει επέλθει 8ετία.

Η ερώτηση μου είναι (για να τσατίσω και τους εκτελωνιστές πέρα απο τους λογιστές). Είναι αυτό κάποια έυκολη άιτηση που μπορώ να κάνω μόνος μου; Ο τελωνειακός μου είπε οτι κανονικά έπρεπε να έχω κάνει Δήλωση Άφιξης Οχήματος (που είναι το μόνο που μου λείπει). ΟΚ κάνω μια βόλτα εκτός συνόρων και το κάνω στην επιστροφή σαν αυτοδύναμη. Πέρα απο αυτό είναι τίποτα σπουδαίο η απλά κατάθεση εγγράφων;

Είναι απαραίτητος ο εκτελωνιστής και αν ναι ποια είναι μια συνηθισμένη ταρίφα; Επαναλαμβάνω το αυτοκίνητο δεν έχει να πληρώσει τίποτα. Επαναπατρίζεται.

Για το άλλο αυτοκίνητο έχουμε βάλει εκτελωνιστή γιατί έχει πραγματικά διαδικασία. Για αυτό λέω μήπως να πειραματιστώ.

200-250 ευρώ η αμοιβή του εκτελωνιστή,να τακτοποιήσει την χαρτούρα.Τώρα για επανατρισμο δεν ξέρω αν παίρνει λιγοτερο.

Θεωρητικα γίνεται και χωρίς εκτελωνιστή,πρακτικά Ελλάδα λίγο αδύνατο.

Ρώτησε σε μερικά γραφεία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε ολους.

Ερώτηση αν ξερετε... Εχω παραγγειλει το yaris 2024 Facelift και ειναι απο τις 25 φλεβαρη στο τελωνείο.. 15-16 Εργάσιμες πια.. Παίρνει οντως τοσο πολυ ρε παιδια? Περιμένω με ενα φιλο - εκεινος το κρος- και εχουμε απογοητευτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Ribopaido said:

Καλησπέρα σε ολους.

Ερώτηση αν ξερετε... Εχω παραγγειλει το yaris 2024 Facelift και ειναι απο τις 25 φλεβαρη στο τελωνείο.. 15-16 Εργάσιμες πια.. Παίρνει οντως τοσο πολυ ρε παιδια? Περιμένω με ενα φιλο - εκεινος το κρος- και εχουμε απογοητευτει

Και εγώ Mazda 2 έχει κολλήσει τελωνείο. Όχι τόσο καιρό αλλά παίζει καθυστέρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, virginkiller said:

Και εγώ Mazda 2 έχει κολλήσει τελωνείο. Όχι τόσο καιρό αλλά παίζει καθυστέρηση 

Σε ευχαριστω απειρα. Τωρα πηραν ενα φιλο για το κρος οτι εκτελωνιστηκε..

εχω ξενερωσει πραγματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ribopaido said:

Σε ευχαριστω απειρα. Τωρα πηραν ενα φιλο για το κρος οτι εκτελωνιστηκε..

εχω ξενερωσει πραγματικα

δημόσιο και μαζεμένες αργίες. ....  θετικό που εκτελωνίστηκε του φίλου. άντε να δούμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/03/2024 at 17:25, virginkiller said:

δημόσιο και μαζεμένες αργίες. ....  θετικό που εκτελωνίστηκε του φίλου. άντε να δούμε 

Καλημερα! Αρχικά σε υπερευχαριστώ και μονο για την απάντηση.. Η αντιπροσωπεια χτες μου ειπε 28 μέρες συνηθως θελει ο εκτελωνισμος οποτε μεσα στη βδομάδα θα κλείσουμε ελπίζω - ηταν και οι αργίες.

Εχω και δανεικό αμάξι , αναμενω να δω ποτε θα εκτελωνιστει ( θελει λεει 15 μερες για παραδοση μετα μαξ) και θα κινηθω κανα 2 βδομαδες με τα μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ribopaido said:

Καλημερα! Αρχικά σε υπερευχαριστώ και μονο για την απάντηση.. Η αντιπροσωπεια χτες μου ειπε 28 μέρες συνηθως θελει ο εκτελωνισμος οποτε μεσα στη βδομάδα θα κλείσουμε ελπίζω - ηταν και οι αργίες.

Εχω και δανεικό αμάξι , αναμενω να δω ποτε θα εκτελωνιστει ( θελει λεει 15 μερες για παραδοση μετα μαξ) και θα κινηθω κανα 2 βδομαδες με τα μεσα

Ωραία δε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Εμένα μόνο ότι καθυστερούν μου είπαν τίποτα παραπάνω. Ευτυχώς έχω αμάξι που θα τους το δώσω όταν παραλάβω. Αυτό δεν αναιρεί την ανυπομονησία μου βέβαια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θέλω να φέρω ένα αυτοκίνητο από Γερμανία το οποίο είναι  03/2016 με 180000 χιλιόμετρα euro 6 πετρέλαιο κάτω από 100g co2 και είχε το 2016 αρχική τιμή προ φόρων στην Ελλάδα 12700  το site στην εκτελωνιστικη μου βγάζει περίπου 100 ευρώ είναι όντως τόσα λίγα ? Ο εκτελωνιστής πόσα περνει περίπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι έχει 1300€ έξτρα και είναι στα 14.000€ η αξία τότε ο εκτελωνισμος θα είναι στα 400€ + την αμοιβή του εκτελωνιστή.

Αν ξεπερνάει τα 14.000€ δλδ πάει στα 16 πχ. τότε το πόσο θα είναι στα 550-600€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xphobus είπε

Καλημέρα θέλω να φέρω ένα αυτοκίνητο από Γερμανία το οποίο είναι  03/2016 με 180000 χιλιόμετρα euro 6 πετρέλαιο κάτω από 100g co2 και είχε το 2016 αρχική τιμή προ φόρων στην Ελλάδα 12700  το site στην εκτελωνιστικη μου βγάζει περίπου 100 ευρώ είναι όντως τόσα λίγα ? Ο εκτελωνιστής πόσα περνει περίπου 

Οντως μπορει να ειναι τοσα λιγα. ο εκτελωνιστης οπου σε πιασει απο 50 μεχρι 500 θα σου ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και απο εμένα, σκέφτομαι για αγορά απο Γερμανία ενός BMW X5 45e 2020/2021 x-line μοντέλο με κατω απο 80000χλμ max 60.000€ αγορα εκεί. Εχω διαβασει πως τα plugin οπως το 45e έχουν εκπτωση 75% αν εινα ικατω απο 40 το COo2 οπως ειναι το συγκεκριμένο που ψαχνω. Επειδη μένω μακρια πολυ απο πρωτευουσα και εδώ δεν έχουμε εκτελωνιστές για να απευθυνθω, οποτε και το ψαχνω γύρω γύρω να το δω εαν συμφέρει. Εχει κανείς εμπειρια πανω με παρομοια υπόθεση?Καταλαβαινω πως δεν βγαινει ακριβως αλλα θα εκτιμουσα ενα στο περιπου, γιατι αλλο να δωσω 6000€ και αλλο 15000€ Ontop! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόχειρα, 2021 μοντέλο με 10.000€ έξτρα επάνω, γύρω στις 4000€.

Βάλε άμαξα 1500-2000€ επειδή είναι μεγάλο αυτοκίνητο.

Υπολόγιζε όλα μαζί 6-7 χιλιάρικα να είσαι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2024 στις 7:22 ΠΜ, Parolos4 είπε

Πρόχειρα, 2021 μοντέλο με 10.000€ έξτρα επάνω, γύρω στις 4000€.

Βάλε άμαξα 1500-2000€ επειδή είναι μεγάλο αυτοκίνητο.

Υπολόγιζε όλα μαζί 6-7 χιλιάρικα να είσαι μέσα.

Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο το φεσι δεν μπορω να το χωνεψω ακομα , γυρισα απο το UK ,και ειμαι Σουηδια τωρα σε ολη την Ευρωπη ανεβοκατεβαζουνε αμαξια με μονη επιβαρυνση πινακιδες και κτεο , και εμεις εκει να πληρωνουμε κερατιατικα .

Ζαχαρωνω ενα Bmw M135i απο Γερμανια στα 27Κ  του 19 με 88κ χιλ , τι πιστευετε ρε παιδια στο περιπου?  θα ξεπερασω το 7ρακι ?   δεν ξερω δεν ειμαι διατεθειμενος να τα δωσω παντως επειδη εχω εδρα εξωτερικο μονιμα , ισως το κατεβασω απο Σουηδια με ξενα νουμερα . και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...