Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, Extacy156 said:

https://ektelonistiki.gr/υπολογισμός-τέλους-ταξινόμησης-2/

Βάλε εδώ τα στοιχεία να πάρεις μια ιδέα 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η φόρμα ζητάει αναλυτικά και ακριβή στοιχεία, ενώ ο φίλος θέλει εκτίμηση χωρίς να δώσει σχεδόν κανένα στοιχείο πέρα από το ότι ψάχνει για "Mercedes GLA180 (μοντέλο '14 , '15)".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 525
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 minutes ago, Joshua21 said:

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η φόρμα ζητάει αναλυτικά και ακριβή στοιχεία, ενώ ο φίλος θέλει εκτίμηση χωρίς να δώσει σχεδόν κανένα στοιχείο πέρα από το ότι ψάχνει για "Mercedes GLA180 (μοντέλο '14 , '15)".

Μπορεί να προσθέσει στοιχεία από μια αγγελία που ίσως θα τον ενδιέφερε. Αν ψάξει στο mobile.de ή το autoscout24.com θα βρεί άπειρες αγγελίες.

Το μόνο που θα πρέπει να ψάξει είναι η "Ακριβής Τιμή λιανικής πώλησης προ φόρων*". Τα υπόλοιπα τα βρίσκεις συνήθως απο την αγγελία, αν τα λέω σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, vidias.m said:

Μπορεί να προσθέσει στοιχεία από μια αγγελία που ίσως θα τον ενδιέφερε. Αν ψάξει στο mobile.de ή το autoscout24.com θα βρεί άπειρες αγγελίες.

Το μόνο που θα πρέπει να ψάξει είναι η "Ακριβής Τιμή λιανικής πώλησης προ φόρων*". Τα υπόλοιπα τα βρίσκεις συνήθως απο την αγγελία, αν τα λέω σωστά. 

Ανάλογα, αν τα στοιχεία της αγγελίας είναι απόλυτα ακριβή τότε και η εκτίμηση θα έχει μια σχετική ακρίβεια, όμως δεν είναι πάντα έτσι.

Το να βρεθεί η ΛΤΠΦ είναι το πιο εύκολο από όλα αν γνωρίζεις την ακριβή έκδοση, η mercedes έχει αναρτημένους τους παλιούς τιμοκαταλόγους, πχ για το 2015 κοιτάς εδώ:

https://www.mercedes-benz.gr/passengercars/the-brand/pricelists/Pricelist 2015.10.05.pdf

Edit
Τώρα που τον κοιτάω καλύτερα βλέπω πως έχει τιμές μόνο από τις βασικές εκδόσεις, αλλά ok, μια ιδέα την παίρνεις.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο συγκεκριμένος είναι ο φίλος για το πιο Mercedes θέλει να φέρει τόσο πιο κοντά θα πέσει και η εκτίμηση που θα πάρει για το ύψος του τελωνείου. Αν ξέρει απλά μοντέλο και χρονολογία τότε απλά αλλάζοντας τις υπόλοιπες παραμέτρους θα δει τι διακυμάνσεις υπάρχουν. Άλλο τέλος ταξινόμησης αν έχει 20.000χλμ άλλο τέλος αν έχει 100.000 χλμ. Όπως επίσης και για την λιανική τιμή αν δεν έχει το vin του οχήματος για να δει τα extra δύσκολα θα την υπολογίσει. Ας βρει ένα όχημα που είναι τις αρεσκείας του και βάζοντας τα δεδομένα θα πάρει μια εκτίμηση για το ποσό. Την ακριβής τιμή θα την μάθει μόνο όταν το αμάξι φτάσει τελωνείο η έχει το τιμολόγιο πώλησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2023 στις 9:45 ΠΜ, giwrgos555 είπε

Το τέλος ταξινόμησης έχει κριθεί παράνομος δασμός στα κοινοτικα αυτοκινήτα απο τα δικαστήρια της Ε.Ε  παρολα αυτά επειδή αποτελεί ενα απο τα κύρια εσοδα των φορομπιχτικών εεε συγνωμη φορολογικών ταμείων δεν νομίζω οτι πρόκειται να καταργηθεί.

 

Στις 21/8/2023 στις 10:14 ΠΜ, Black Demis είπε

και να το βγάλουν δεν το γλυτώνεις το έξοδο θα το χώσουν σε καποιο είδος πρώτης ανάγκης (όταν από κάπου σταματάνε έσοδα θα πρέπει να τα βρουν απο άλλου πχ θα ανεβάσουν 20 λεπτα ανα λιτρο φορο για βενζίνη )

Έχω ένα παλιο αυτοκίνητο του 2010 (KIA sportage) και σκέφτομαι να  το φέρω Ελλάδα  γιατί στην Ελλάδα δεν έχω και είναι πρόβλημα για ένα μήνα χωρίς αμάξι κάθε χρόνο .Αν ξέρει κάποιος ποσό (στο περίπου ) θα ζητήσει το τελώνιο για ταξινόμηση και αν συμφέρει δηλαδή η το πετάμε .(μεταξύ μας είναι σε πολύ καλή κατάσταση και λυπάμαι να το στείλω αδιάβαστο )Ζω σουιδια …Ευχαριστώ για οποία βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Panlan said:

 

Έχω ένα παλιο αυτοκίνητο του 2010 (KIA sportage) και σκέφτομαι να  το φέρω Ελλάδα  γιατί στην Ελλάδα δεν έχω και είναι πρόβλημα για ένα μήνα χωρίς αμάξι κάθε χρόνο .Αν ξέρει κάποιος ποσό (στο περίπου ) θα ζητήσει το τελώνιο για ταξινόμηση και αν συμφέρει δηλαδή η το πετάμε .(μεταξύ μας είναι σε πολύ καλή κατάσταση και λυπάμαι να το στείλω αδιάβαστο )Ζω σουιδια …Ευχαριστώ για οποία βοήθεια 

σε τοσο παλια δεν εχει περιπου......... μαζευεις ολα τα χαρτια πας εκτελονιστη και βλεπεις τι θα σου βγαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Panlan είπε

Έχω ένα παλιο αυτοκίνητο του 2010

Αν θυμάμαι καλά εκτός από τα έξοδα εκτελωνισμού, τα euro4 πληρώνουν και έξτρα περιβαλλοντικό τέλος 3000 ευρώ ενώ τα euro5 1000 ευρώ. Το δικό σου τι είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. 

Απ ότι κατάλαβα η σταθερά είναι το πρόστιμο σε προ euro 5. Με 6 και πάνω είμαστε καλυμμένοι? 

 

Επίσης στο εργαλείο υπολογισμού έχει δύο πεδία κολλητά, ακριβή τιμή  λιανικής πώλησης προ φόρων και τιμή λιανικής πώλησης προ φόρων.. Τι διαφορά έχουν? Σε αυτό το πεδίο συ πληρώνουμε πόσο έκανε βάση τιμοκατάλογου στην Ελλάδα προ φόρων? 

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το εργαλείο γιατί δεν υπολογίζει καθόλου σωστά και δες τους πίνακες στο gov, βγαίνει πολύ εύκολα αν το κάνεις μόνος σου, αρκεί να γνωρίζεις τη λιανική που είχε το αυτοκίνητο προ φορου, όταν ήταν καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, barman_ είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Απ ότι κατάλαβα η σταθερά είναι το πρόστιμο σε προ euro 5. Με 6 και πάνω είμαστε καλυμμένοι? 

 

Επίσης στο εργαλείο υπολογισμού έχει δύο πεδία κολλητά, ακριβή τιμή  λιανικής πώλησης προ φόρων και τιμή λιανικής πώλησης προ φόρων.. Τι διαφορά έχουν? Σε αυτό το πεδίο συ πληρώνουμε πόσο έκανε βάση τιμοκατάλογου στην Ελλάδα προ φόρων? 

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά! 

Γενικά τα εργαλεία έχουν 2 πεδία για την τιμή ένα για το εύρος της τιμής και ένα για την εργοστασιακή τιμη του αυτοκινήτου. Αυτή δύσκολα θα την βρεις. Εάν θες στο περίπου βλέπεις πόσο είχε το μοντέλο που ενδιαφέρεσαι στην Ελλάδα και αφαιρείς 24% (εμένα έτσι μου βγήκε σχετικά κοντά σε αυτό που είχε σαν τέλη ταξινόμησης) 

Οτιδήποτε κάτω απο Euro 6 έχει πρόστιμο. 

1000 επιπλεον τα euro 5

3000 επιπλέον τα euro 4

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, αν και δεν το πιστεύω, μπορείτε να μου πείτε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Ο αδερφός ενός συναδέλφου μου ζει στην Γερμανία.

Πριν 3 χρόνια ο συνάδελφος λέει πως ο αδερφός του αγόρασε ένα μεταχειρισμένο στο όνομα του. Κατόπιν το δήλωσε σαν άχρηστο, δηλαδή ότι δεν κινείται και έπειτα το πούλησε στον αδελφό του εδώ στην Ελλάδα για 100€.

Ο αδερφός του το φέρε εδώ στην Ελλάδα και έπειτα πέρασε ΚΤΕΟ ελληνικό και πλήρωσε μόνο 40€ για τον εκτελωνισνο.

Το αμάξι κανονικά κινούταν, απλά λέει έκανε όλο αυτό το κόλπο ο εκτελωνιστής του ώστε να γλυτώσει τα 1000€ του εκτελωνισμου.

Εγώ του είπα ότι δεν στέκει αυτό μιας και για να μεταβιβασθεί και να εκτελωνισθει το όχημα, θα πρέπει να περάσει από γερμανικο ΚΤΕΟ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Καλησπέρα, αν και δεν το πιστεύω, μπορείτε να μου πείτε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Ο αδερφός ενός συναδέλφου μου ζει στην Γερμανία.

Πριν 3 χρόνια ο συνάδελφος λέει πως ο αδερφός του αγόρασε ένα μεταχειρισμένο στο όνομα του. Κατόπιν το δήλωσε σαν άχρηστο, δηλαδή ότι δεν κινείται και έπειτα το πούλησε στον αδελφό του εδώ στην Ελλάδα για 100€.

Ο αδερφός του το φέρε εδώ στην Ελλάδα και έπειτα πέρασε ΚΤΕΟ ελληνικό και πλήρωσε μόνο 40€ για τον εκτελωνισνο.

Το αμάξι κανονικά κινούταν, απλά λέει έκανε όλο αυτό το κόλπο ο εκτελωνιστής του ώστε να γλυτώσει τα 1000€ του εκτελωνισμου.

Εγώ του είπα ότι δεν στέκει αυτό μιας και για να μεταβιβασθεί και να εκτελωνισθει το όχημα, θα πρέπει να περάσει από γερμανικο ΚΤΕΟ.

 

Κυνηγός ή ψαράς ο συνάδελφος;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Κυνηγός ή ψαράς ο συνάδελφος;

"Μηχανικός μάστορας χρυσοχέρης". Έχει αγοράσει αρκετά τύπου smart με αυτόν τον τρόπο λέει, τα φρεσκαρει και τα πουλάει στο car.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...