Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 525
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Parolos4 είπε

Euro 5 έχει 1000€ χαράτσι, Euro 4 έχει 3000€.

Εκτός από αυτό οι συντελεστές είναι πάρα πολύ μεγάλοι για τα παραπάνω.

Από τρίτες χώρες εκτός Ευρώπης πληρώνεις και ΦΠΑ στην τιμή του καινούριου.

Να φέρεις αμάξι 16 ετών και να πληρώσεις και κάνα 25άρι κρίμα δεν είναι? (μπορεί να λέω και λίγα).

Το χαράτσι το γνωρίζω...έχουν διαφορά και στο κόστος εκτελωνισμού ή είναι το ίδιο και στις δυο κατηγορίες?euro6-euro5 

Επεξ/σία από Mike_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2023 στις 10:38 ΜΜ, Extacy156 είπε

Καλησπέρα. Επειδή ψάχνομαι για εισαγωγή αυτοκινήτου έπεσα πάνω σε μια φαινομενικά καλή περίπτωση.

Αυτοκίνητο σε αντιπροσωπεία BMW στο Βέλγιο μέσω του προγράμματος premium selection ( και καλά κάποια αυτοκίνητα ελεγμένα ήδη από την BMW) του 2018 με 35.000χλμ.

Μου φάνηκαν πολύ λίγα αλλά μου έστειλαν full service history μέσα στην αντιπροσωπεία καθως και carpass που επιβεβαιώνει τα παραπάνω.

Μου ανέφεραν ότι έχει αλλαχθεί ο εμπρός προφυλακτήρας και μου έστειλαν φωτό με την ζημιά (είχε σπάσει ένα κομματάκι στο κέντρο μάλλον από κοτσαδορο αποτι κατάλαβα) καθώς και το τιμολόγιο αγοράς νέου.

Από το vin επαλήθευσα όλα τα παραπάνω.

Δίνουν και 12 μήνες εγγύηση λόγο premium selection που ισχύει και Ελλάδα όπως μου είπαν.

Βλέπετε να υπάρχει κάποια παγίδα η να πάω να το δω?

Oι αντιπροσωπίες στο εξωτερικό φίλε δεν κάνουν απατεωνιές με τόση ευκολία που τις κάνουν στην Ελλάδα!!! Έχω φέρει αρκετά αυτοκίνητα από αντιπροσωπείες και ως τώρα ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, ότι λένε είναι!!!

Είχα πολύ καιρό να μπω γιατί με είχε νευριάσει η συμπεριφορά κάποιον "μπιπ", αλλά μπήκα ξανά μετά που διάβασα άλλη μια περίπτωση απατεώνων που έπαιρναν προκαταβολές για να φέρουν αμάξια από εξωτερικό κλπ κλπ... ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΜΠΑΓΛΑΜΑ!!! ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΙ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΡΕΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ!!! 
Λοιπόν διάβασα κάποια μηνύματα απο μερικούς που συνεχίζουν να δίνουν λάθος πληροφορίες σχετικά με το τελωνείο... ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ δεν μπορεί να σας δώσει στο 100% το κόστος ταξινόμησης γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ!!! Μιας και δεν έχουν τα απαραίτητα στοιχεία!!! Τα απαραίτητα στοιχεία πλέον τα παίρνεις μόνο όταν έρθει το αυτοκίνητο, κάνεις αίτημα στην επίσημη αντιπροσωπεία και στείλει επίσημη τιμολόγηση του αυτοκινήτου!!! Εφόσον εισάγεται βγαίνει στο 100% εφόσον δεν εισάγεται βγαίνει στο περίπου παίρνοντας τα στοιχεία από κάποιο παραπλήσιο μοντέλο!!! 
Ως τώρα μόνο ένα αυτοκίνητο έχω καταφέρει να το βγάλω στο 95% έχοντας σχεδόν όλα τα στοιχεία που χρειαζόμουν για να βγει!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ 100%, ΟΥΤΕ ΤΕΛΩΝΗΣ, ΟΥΤΕ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ, ΟΥΤΕ Ο ΘΕΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΟ 100% ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΧΑΡΤΙΑ!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geoland22 είπε

Oι αντιπροσωπίες στο εξωτερικό φίλε δεν κάνουν απατεωνιές με τόση ευκολία που τις κάνουν στην Ελλάδα!!! Έχω φέρει αρκετά αυτοκίνητα από αντιπροσωπείες και ως τώρα ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, ότι λένε είναι!!!

 

Ναι φίλος το πήρα γραμμή αυτό και τελικά προχώρησα σε αγορά. Από ότι κατάλαβα Βέλγιο είναι όλα συνδεμένα μεταξύ τους , ΚΤΕΟ, μάντρες, φαναρτζίδικα, συνεργεία και ανταλάσσουν στοιχεία. Όλα ελενχονται από το κράτος και αν βρεθεί απατεωνιά τους κλείνουν το μαγαζί χωρίς πολλά πολλά. Δεν μιλάω για την περίπτωση που θα αναλάβει κάποιος Έλληνας έμπορος να το φέρει γιατί σε αυτή την περίπτωση ίσως υπάρχει δυνατότητα να "αλλάξουν" κάποια πράγματα στο αμάξι κατά την διαδικασία μεταφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2023 στις 2:28 ΜΜ, Extacy156 είπε

Ναι φίλος το πήρα γραμμή αυτό και τελικά προχώρησα σε αγορά. Από ότι κατάλαβα Βέλγιο είναι όλα συνδεμένα μεταξύ τους , ΚΤΕΟ, μάντρες, φαναρτζίδικα, συνεργεία και ανταλάσσουν στοιχεία. Όλα ελενχονται από το κράτος και αν βρεθεί απατεωνιά τους κλείνουν το μαγαζί χωρίς πολλά πολλά. Δεν μιλάω για την περίπτωση που θα αναλάβει κάποιος Έλληνας έμπορος να το φέρει γιατί σε αυτή την περίπτωση ίσως υπάρχει δυνατότητα να "αλλάξουν" κάποια πράγματα στο αμάξι κατά την διαδικασία μεταφοράς.

Ακριβώς αυτό, στην μεταφορά προς Ελλάδα χάνετε η μετάφραση συνήθως!!! Από περιστατικά ατελειώτα... Πλέον ούτε οι αντιπροσωπείες στο ελαδισταν δίνουν πληροφορίες γιατί και καλά είναι προσωπικά δεδομένα!!! Και γελάνε και τα πατώματα!!! Και όλα έγιναν μετά από μήνυση γνωστού ΑΠΑΤΕΩΝΑ έμπορου αυτοκινήτων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάπως έτσι. Στη δική μου περίπτωση βέβαια στην ελληνική αντιπροσωπεία BMW μου έδωσαν αναλυτικά ιστορικό του αυτοκινήτου , ίσως επειδή το αμάξι το πουλούσε επίσημη αντιπροσωπεία BMW στο Βέλγιο η επειδή ήξεραν ότι θα με πιάσουν πελάτη.

54 λεπτά πριν, geoland22 είπε

Ακριβώς αυτό, στην μεταφορά προς Ελλάδα χάνετε η μετάφραση συνήθως!!! Από περιστατικά ατελειώτα... Πλέον ούτε οι αντιπροσωπείες στο ελαδισταν δίνουν πληροφορίες γιατί και καλά είναι προσωπικά δεδομένα!!! Και γελάνε και τα πατώματα!!! Και όλα έγιναν μετά από μήνυση γνωστού ΑΠΑΤΕΩΝΑ έμπορου αυτοκινήτων!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @geoland22 Προσωπικά δεν έδωσα τιμή τελωνείου επ ακριβώς. Είπα στο περίπου σύμφωνα με τους συντελεστές και με βάση την τιμή που είχε το αυτοκίνητο καινούριο, πάντα στο περίπου. Ο καθένας μπορεί να βγάλει την τιμή πολύ εύκολα κατά προσέγγιση πάντα στο 80-90%. Είναι ένας μπουσουλας για να ξέρεις αν θα πληρώσεις 1000€+-20% ή 20000+-20%.

Δεν το έπαιξε κανένας εδώ τελωνειακός προφανώς.

@Mike_89 Ναι έχουν διαφορά στους συντελεστές τέλους ταξινόμησης και αρκετή μάλιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Parolos4 είπε

Φίλε @geoland22 Προσωπικά δεν έδωσα τιμή τελωνείου επ ακριβώς. Είπα στο περίπου σύμφωνα με τους συντελεστές και με βάση την τιμή που είχε το αυτοκίνητο καινούριο, πάντα στο περίπου. Ο καθένας μπορεί να βγάλει την τιμή πολύ εύκολα κατά προσέγγιση πάντα στο 80-90%. Είναι ένας μπουσουλας για να ξέρεις αν θα πληρώσεις 1000€+-20% ή 20000+-20%.

Δεν το έπαιξε κανένας εδώ τελωνειακός προφανώς.

@Mike_89 Ναι έχουν διαφορά στους συντελεστές τέλους ταξινόμησης και αρκετή μάλιστα.

Ουδέποτε εννοούσα εσένα φίλε για κάτι, έχουν υπάρξει άτομα που επέμεναν κιόλας ότι μπορούν να δώσουν τελωνείο στο 100%, κάτι το οποίο εφόσον κάποιος είναι μέσα σε αυτά τα συστήματα γνωρίζει πολύ καλά ότι δεν μπορεί να γίνει. Οι υπόλοιποι βοηθάμε όπως μπορούμε και όπου μπορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαίνω τώρα να ψάξω για να βρω ένα αυτοκίνητο για τον πατέρα φίλου μου. Μου στέλνουν μια αγγελία και μου λένε, ένα τέτοιο θέλω μέχρι 60000ευρώ όσο και η αγγελία στο καρ.γρ δηλαδή. Να ψάξω ρε παιδιά να δω, απαντάω. Ψάχνω, ψάχνω, ψάχνω ψάχνω τίποτα μιλάμε εξωφρενικές διαφορές. Που είναι η απατεωνιά της αγγελίας; Έχει βάλει ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ φωτογραφίες απο μια αμαξάρα, με τρομερό εξοπλισμό, το παρουσιάζει ως τάδε μοντέλο κλπ κλπ πχ υβρυδικό 2000 κυβικά με ελάχιστα χλμ κλπ ενώ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και κάτω τέρμα κάτω τι λέει; 

*ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ *ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΕΥΡΕΣΗ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ. *ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΛΕΙΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ*

ΚΑΙ ΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ!!! Αγγελία για να δείξουμε τι τρομεροί και τρανοί είμαστε χωρίς να υφίσταται η πραγματικότητα για να βρούμε καινούργια πελατάκια τα οποία θα δουν ένα αμάξι στα 60000ευρώ ενώ δεν υφίσταται τέτοιος εξοπλισμός και τεχνικά χαρακτηριστικά. 
Προσοχή από που αγοράζεται και σε ποιους απευθυνεστε!!!

Επεξ/σία από geoland22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
2 λεπτά πριν, Mike_89 είπε

Διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί το τελωνείο..υπάρχει περίπτωση να γίνει κατι τέτοιο η είναι μπαρούφες 

Που το διάβασες;

Για να το βάλουμε μαζί με τα άλλα πραγματα που ποτέ δεν θα γίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Mike_89 said:

Διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί το τελωνείο..υπάρχει περίπτωση να γίνει κατι τέτοιο η είναι μπαρούφες 

Πως θα εισπράττουν ΦΠΑ.τελος ταξινόμησης και δασμούς απο τις εισαγωγές με προσευχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mike_89 said:

Διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί το τελωνείο..υπάρχει περίπτωση να γίνει κατι τέτοιο η είναι μπαρούφες 

ναι υπάρχει πιθανότητα γιατι τους πιεζει η EE  δεν ειναι κατι σηγουρο ουσιαστικα
ευρω 6 οχήματα δεν θα πληρώνουν τπτ και οτιδιποτε παλιότερο θα πληρώνει ξανά την τημη του οχήματος (τρόπος του λεγιν)
αλλα κατι τετοιο δεν συμφερει το κρατος για αυτο κραταω μικρο καλάθι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mike_89 είπε

Διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί το τελωνείο..υπάρχει περίπτωση να γίνει κατι τέτοιο η είναι μπαρούφες 

Η μόνη περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο είναι να αυξήσει κατά πολύ τα πρόστιμα η ΕΕ ώστε το ποσό να ξεπερνάει τα έσοδα που έχει το κράτος από τα εισαγόμενα, έτσι ώστε να καταστεί ασύμφορη η επιβολή φόρων και δασμών και να τους καταργήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Που το διάβασες;

Για να το βάλουμε μαζί με τα άλλα πραγματα που ποτέ δεν θα γίνουν.

Στο ίντερνετ φίλε όπως είπε και ένας φίλος πιο κάτω ότι Ευρωπαϊκή Ένωση Τους πιέζει να το καταργήσουν. Εντάξει εγώ δεν δίνω βάση Γιατί τόσα χρόνια το ίδιο πράγμα γίνεται οικονομάνε. Απλώς είπα να κάνω μια ερώτηση μήπως είναι κάποιος γνώστης που ξέρει από πρώτο χέρι

8 ώρες πριν, giwrgos555 είπε

Πως θα εισπράττουν ΦΠΑ.τελος ταξινόμησης και δασμούς απο τις εισαγωγές με προσευχή?

Σε όλες τις χώρες πως γίνεται φίλε μου έτσι να γίνει και εδώ. Πηγαίνεις Γερμανία ελληνικό αμάξι και με 150 € γίνετε γερμανικό Και εδώ θέλεις ένα καρο λεφτά νταβατζιλίκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...