Προς το περιεχόμενο

Η Philips παρουσίασε OLED τηλεόραση 88’’ με ανάλυση 8K


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, badbad είπε

 

έχεις δίκιο 576 γραμμές χαχα 

 

Γιατι δεν θα εχουν οι δημιουργοι του master σε καλυτερη ποιοτητα? Ειναι δυνατον, ακομα και σε τετοια σειρα?

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, klarinogroom είπε

έχω να ασχοληθώ με Phillips πολλά χρόνια.. τελευταία φορά πριν 5-6 χρόνια είχα ακούσει για τις τηλεοράσεις της ότι καίνε εύκολα το τροφοδοτικό τους. θα φανεί στους επόμενους μήνες φαντάζομαι αν είναι ακόμα η παλιά καλή Phillips (που έπαιρνες VHS video και μετά απο 20 χρόνια παίζει ακόμα) ή είναι "κινεζοκατάσταση" 

 

Έχω μια 9705 από το 2010. Παίζει συνέχεια, 10-16 ώρες την μέρα. Θα έχει γράψει πάνω από 60.000 ώρες ανοικτή. Να την περιμένω την βλάβη στο τροφοδοτικό σύντομα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, petasis είπε

 

Έχω μια 9705 από το 2010. Παίζει συνέχεια, 10-16 ώρες την μέρα. Θα έχει γράψει πάνω από 60.000 ώρες ανοικτή. Να την περιμένω την βλάβη στο τροφοδοτικό σύντομα;

 

Αυτό σχεδόν θα έγραφα και εγώ, στις 37 ίντσες με Ambilight2 από το 2009. Συνεχίζει ακάθεκτη, και φυσικά άμα κοιτάξω ποτέ να αγοράσω ξανά τηλεόραση, για αυτήν την αξιοπιστία και την τεχνολογία Ambilight, η Philips θα είναι από τις πρώτες εταιρίες που θα κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Bspus said:

Γιατι δεν θα εχουν οι δημιουργοι του master σε καλυτερη ποιοτητα? Ειναι δυνατον, ακομα και σε τετοια σειρα?

Μιλάμε για σειρά του 2000. Τότε αυτό ήταν το format. PAL Digital 720x576 X 1,067 PAR = 768X576 (4:3).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Μιλάμε για σειρά του 2000. Τότε αυτό ήταν το format. PAL Digital 720x576 X 1,067 PAR = 768X576 (4:3).
 

Ναι αυτο ειναι το format ποιοτητας dvd. Δηλαδη επιπεδου distribution.

Τα master δεν θα υπαρχουν σε κατι καλυτερο? Αν οχι μου κανει πραγματικα εντυπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Bspus said:

Ναι αυτο ειναι το format ποιοτητας dvd. Δηλαδη επιπεδου distribution.

Τα master δεν θα υπαρχουν σε κατι καλυτερο? Αν οχι μου κανει πραγματικα εντυπωση

Τα master τους είναι μεν 576i όπως το DVD αλλά με δεκαπλάσιο bitrate, 10bit χρώμα YUV 4:2:2. Πολύ καλύτερο.
(Λογικά το 576 στα 8K θα είναι σαν το λογότυπο του καναλιού πάνω αριστερά 😂)

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα δει video σε 4K και ειχα παιξει για κανα τεταρτο Game απο Xbox σε 4Κ.
Στα 15 λεπτα ζαλιστηκα λογω υψηλης αναλυσης.
Σκεφτομαι οτι τα 8Κ δεν ειναι λιγο υπερβολικα ?
Μηπως το μάτι χρειαζεται και "λιγο θαμπαδα" ? Μπορει και λαθος μου, δεν χω δει ακομη 8Κ.

 

Επεξ/σία από vagelisell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Έχω μια 9705 από το 2010. Παίζει συνέχεια, 10-16 ώρες την μέρα. Θα έχει γράψει πάνω από 60.000 ώρες ανοικτή. Να την περιμένω την βλάβη στο τροφοδοτικό σύντομα;

Δεν είμαι σίγουρος αν ειρωνεύεσαι ή όχι. δεν έχει σημασία. δεν είχα σκοπό να τις υποτιμίσω. Δεν έχω και τις γνώσεις για να το κάνω άλλωστε.. Είπα "έχω ακούσει αυτό κ αυτό" και ειπα για χρονολογία 14-15 όχι 9-10.
Το σχόλιο ήταν απο τεχνικό τηλεοράσεων (ηλεκτρολόγο ή δεν ξέρω πως είναι ο σωστός τίτλος) ο οποίος είχε 5-6 phillips lcd με καμμένο τροφοδοτικό και όλες ήταν αυτής της "γεννιάς΄"
Το κλείνω εδώ. δε θέλω να ανοίξω πόλεμο στα σχόλια χωρίς λόγο !!111Eνα!! :P

Επεξ/σία από klarinogroom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο η θέαση σε μια οθόνη με Ambilight είναι από μόνη της καταπληκτική εμπειρία πόσο μάλλον όταν συνοδεύεται και από ένα 8Κ πάνελ. Σίγουρα ή επόμενη τηλεόραση μου θα είναι Philips  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Feregorn είπε

Αυτό σχεδόν θα έγραφα και εγώ, στις 37 ίντσες με Ambilight2 από το 2009. Συνεχίζει ακάθεκτη, και φυσικά άμα κοιτάξω ποτέ να αγοράσω ξανά τηλεόραση, για αυτήν την αξιοπιστία και την τεχνολογία Ambilight, η Philips θα είναι από τις πρώτες εταιρίες που θα κοιτάξω.

Τοτε ηταν Philips, τωρα οχι.Τωρα ειναι TPV.Και δεν μιλαω για το made in.Aπλως λογω ηλικιας εζησα καλες στιγμες.Ηταν η εταιρεια , που με την Sony ανακαλυψαν οτι φορμα υπαρχει απο εικονα και ηχο.

Οταν μικρος, στο πατρικο ειχαμε τηλεοραση με  οθονη "καρουμπαλο"(CRT εποχες) εβλεπα την διαφημηση τις Philips,  με ενα τυπο που πηδουσε και στον αερα  σηκωνε τα ποδια και τα χερια στις τεσσερις γωνιες.Διαφημισε την καινουργια εγχρωμη Philips με τετραγωνη και επιπεδη οθονη και στερεοφωνικη παρακαλω.Σουταραμε μια παλια loewe.Συγκλονιστικες στιγμες.Δεν ξερω εαν η σημερινες γενιες θα ζησουν τετοιες, αλλα τη να πρωτοθυμηθω.Απο την ασπρομαυση στην ενχρωμη, απο την κασετα στο cd.Mετα το ονειρο το cd εγγραφης, μετα το DVD, που σουταρε την βεντεοκασετα, που οταν ηρθε το video στο σπιτι εγινε χαμος.Τι αλλο, η πρωτη εγγραφη DVD και παει λεγοντας.Η Philips παντα εκει.Θρυλικη εταιρεια, αν και εγω ημουν απο το αντιπαλο στρατοπεδο, ημουν Sonakias:P.Οταν ερχοταν ενα μηχανημα στο σπιτι εκανα να κοιμηθω μια εβδομαδα απο την χαρα.

Α η τοτε Philips ελεγε "συναρμολογηται στην Ελλαδα"   Αγιος Στεφανος Αττικης.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, vagelisell είπε

Ειχα δει video σε 4K και ειχα παιξει για κανα τεταρτο Game απο Xbox σε 4Κ.
Στα 15 λεπτα ζαλιστηκα λογω υψηλης αναλυσης.
Σκεφτομαι οτι τα 8Κ δεν ειναι λιγο υπερβολικα ?
Μηπως το μάτι χρειαζεται και "λιγο θαμπαδα" ? Μπορει και λαθος μου, δεν χω δει ακομη 8Κ.

Μισό... Ζαλίστηκες από την υψηλή ανάλυση; Δηλαδή όταν κοιτάς την πραγματικότητα που είναι super υψηλή ανάλυση τι παθαίνεις;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Όχι ευχαριστώ. Έχω ακόμη την ασπρόμαυρη 12" της γιαγιάς μου η οποία είναι και χωρίς τηλεκοντρόλ και μπορώ και γυμνάζομαι και λίγο. Η ατμόσφαιρα, δε, που δημιουργεί το ασπρόμαυρο δεν συγκρίνεται με όλη αυτή την τεχνητή και ψεύτικη εικονα.

Σε συνδυασμό με το γραμμόφωνο που βγάζει το μόνο πραγματικά ζεστό ήχο από όλα τα συστήματα αναπαραγωγής, έχω μια πλήρης και φοβερή εμπειρία ήχου και εικόνας στο σπίτι.

Πάντα...

εετσιιιιιι σαν το χέσιμο στην εξοχή με εφημερίδα δεν έχει !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν υπάρχουν τηλεοπτικοί σταθμοί ή υπηρεσίες που να εκπέμπουν σε 8Κ οπότε καλό είναι να το έχουμε στο νου μας ΓΙΑ το τέλος της δεκαετίας...ακόμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...