Προς το περιεχόμενο

Η Philips παρουσίασε OLED τηλεόραση 88’’ με ανάλυση 8K


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, life is music είπε

Στην Ολλανδία κατασκευάζονται οι philips


Mια φορα και ενα καιρο.Πλεον το τμημα τηλεορασεων εχει αγοραστει απο την TPV και κατασκευαζονται ολες εκει, China μερια.Φυσικα με το ονομα Philips.Tωρα φυσικα εχουν παρει και την τεχνογνωσια και πατεντες και καποιους μηχανικους.Νομιζω πλεον ο γιγαντας εχει κρατησει λιγα τμηματα.Πχ φωτισμος και ιατρικο εξοπλισμο.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, life is music είπε

Στην Ολλανδία κατασκευάζονται οι philips

Η έδρα της εταιρίας με το που κατασκευάζει τα προϊόντα της δεν είναι πάντα το ίδιο.. είσαι σίγουρος οτι δεν ακολούθησε το παράδειγμα των υπόλοιπων εταιριών που τα κατασκευάζουν όλα στην κίνα ? (όχι ότι θα χάσουμε τον ύπνο μας αν δεν το μάθουμε αλλά λέμε τώρα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, klarinogroom είπε

Η έδρα της εταιρίας με το που κατασκευάζει τα προϊόντα της δεν είναι πάντα το ίδιο.. είσαι σίγουρος οτι δεν ακολούθησε το παράδειγμα των υπόλοιπων εταιριών που τα κατασκευάζουν όλα στην κίνα ? (όχι ότι θα χάσουμε τον ύπνο μας αν δεν το μάθουμε αλλά λέμε τώρα :P )

Oχι, καταλαβαινω τι λες.Εχει πουληθει το τμημα τελειως.Γινεται χρηση του ονοματος.Τωρα απο θεμα τεχνολογιας εαν υπαρχει παρε-δωσε δεν ξερω.Νομιζω οτι εχει πουλησει και το τμημα ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω να ασχοληθώ με Phillips πολλά χρόνια.. τελευταία φορά πριν 5-6 χρόνια είχα ακούσει για τις τηλεοράσεις της ότι καίνε εύκολα το τροφοδοτικό τους. θα φανεί στους επόμενους μήνες φαντάζομαι αν είναι ακόμα η παλιά καλή Phillips (που έπαιρνες VHS video και μετά απο 20 χρόνια παίζει ακόμα) ή είναι "κινεζοκατάσταση" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, life is music είπε

Στην Ολλανδία κατασκευάζονται οι philips

εχει σημασία που κατασκευάζονται η συναρμολογουνται  ?

Η σημασία εχει ποια ατομα σε ποια γραφεια εχουν αναπτυξει το software , το πανελ , το design...  Γιατι οκ και τα Toyota Τουρκια φτιαχνονται  , όμως οι δοκιμες  , κανονες συναρμολόγησης , τεστ ασφαλειας κτλ κτλ είναι στην Ιαπωνια , και το Desighn είναι Γαλλια … οποτε τι μετραει αυτος που απλα ακολουθει τις οδηγιες η αυτος που τις έδωσε ?   

Και τα Sennheiser made in Ireland παλια και προσφατα Made in ROmania είναι , όμως ελεγχος σεταρισμα , σχεδιασμος είναι Γερμανια. 

 

Κατά την γνωμη μου σημασια δεν εχει τι MADE IN Είναι , ας είναι και από το φεγγαρι , σημασια για μενα εχει ποια εταιρία είναι από πισω με τι εμπειρία και τι εντολες και quality control υπαρχει ακομα και αν φτιαχνονται η συναρμολογουντε στο υπογειο τις γιαγιας μου.   

 

39 λεπτά πριν, klarinogroom είπε

έχω να ασχοληθώ με Phillips πολλά χρόνια.. τελευταία φορά πριν 5-6 χρόνια είχα ακούσει για τις τηλεοράσεις της ότι καίνε εύκολα το τροφοδοτικό τους. θα φανεί στους επόμενους μήνες φαντάζομαι αν είναι ακόμα η παλιά καλή Phillips (που έπαιρνες VHS video και μετά απο 20 χρόνια παίζει ακόμα) ή είναι "κινεζοκατάσταση" 

Δεν εχει να κανει με κινεζοκατασταση , εχει να κανει με τον ανταγωνισμο και στο τι ζωη εχουν πλεον οι TV . Η τεχνολογια είναι πολύπλοκη οι απαιτησεις μεγαλες και οι τιμες επισης πρεπει να είναι σε επιπεδο χαμηλο .

Όταν λοιπον ψάχνεις TV δεν κοιτας τι τροφοδοτικο και τι capasitors Εχει , κοιτας αν είναι HDR, DOLBYvision , IPS, LED,OLED , nits κτλ κτλ … Οποτε τι ποιο λογικο από το να ριξουν την ποιοτητα εκει που κανενας δεν θα κοιταξει .

Για δες ποσα προβλήματα εχουν οι ΚΑΛΥΤΕΡΕ΅βραβευμενες από παντου OLED LG με τα τροφοδοτικα και το Flickering. Όχι ότι οι Samsung ,Sony, κτλ κτλ δεν εχουν. Ολες εχουν ποιοτητες πλεον χειρότερες από ότι παλια και είναι λογικοτατο .

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Agony είπε

εχει σημασία που κατασκευάζονται η συναρμολογουνται  ?

Η σημασία εχει ποια ατομα σε ποια γραφεια εχουν αναπτυξει το software , το πανελ , το design...  Γιατι οκ και τα Toyota Τουρκια φτιαχνονται  , όμως οι δοκιμες  , κανονες συναρμολόγησης , τεστ ασφαλειας κτλ κτλ είναι στην Ιαπωνια , και το Desighn είναι Γαλλια … οποτε τι μετραει αυτος που απλα ακολουθει τις οδηγιες η αυτος που τις έδωσε ?   

Και τα Sennheiser made in Ireland παλια και προσφατα Made in ROmania είναι , όμως ελεγχος σεταρισμα , σχεδιασμος είναι Γερμανια. 

 

Κατά την γνωμη μου σημασια δεν εχει τι MADE IN Είναι , ας είναι και από το φεγγαρι , σημασια για μενα εχει ποια εταιρία είναι από πισω με τι εμπειρία και τι εντολες και quality control υπαρχει ακομα και αν φτιαχνονται η συναρμολογουντε στο υπογειο τις γιαγιας μου.   

 

Δεν εχει να κανει με κινεζοκατασταση , εχει να κανει με τον ανταγωνισμο και στο τι ζωη εχουν πλεον οι TV . Η τεχνολογια είναι πολύπλοκη οι απαιτησεις μεγαλες και οι τιμες επισης πρεπει να είναι σε επιπεδο χαμηλο .

Όταν λοιπον ψάχνεις TV δεν κοιτας τι τροφοδοτικο και τι capasitors Εχει , κοιτας αν είναι HDR, DOLBYvision , IPS, LED,OLED , nits κτλ κτλ … Οποτε τι ποιο λογικο από το να ριξουν την ποιοτητα εκει που κανενας δεν θα κοιταξει .

Για δες ποσα προβλήματα εχουν οι ΚΑΛΥΤΕΡΕ΅βραβευμενες από παντου OLED LG με τα τροφοδοτικα και το Flickering. Όχι ότι οι Samsung ,Sony, κτλ κτλ δεν εχουν. Ολες εχουν ποιοτητες πλεον χειρότερες από ότι παλια και είναι λογικοτατο .

Πιο πολύ ευθύνεται η πολυπλοκότητα των νέων συστημάτων και λειτουργικών όπως για παράδειγμα ότι οι μεγάλες τράπεζες και ότι άλλο κρατικό χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο Windows XP ή και ακόμα πιο παλιά λειτουργικά μόνο και μόνο γιατί είναι πιο απλά και αξιόπιστα για τις δουλειές που τα θέλουν. Για να μην αναφέρω ότι άμα βρω στο πατάρι το 3310 θα δουλεύει όπως τη πρώτη μέρα που αγοράστηκε 20 χρόνια μετά ενώ το Galaxy s3 που έχω παρατημένο κάποια χρόνια πέρα απ' ότι δε παίζει να ανοίξει αλλά και να ανοίξει δε θα ανοίγει ούτε την αριθμομηχανή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Agony είπε

Όταν λοιπον ψάχνεις TV δεν κοιτας τι τροφοδοτικο και τι capasitors Εχει , κοιτας αν είναι HDR, DOLBYvision , IPS, LED,OLED , nits κτλ κτλ … Οποτε τι ποιο λογικο από το να ριξουν την ποιοτητα εκει που κανενας δεν θα κοιταξει .

σωστό.. δεν μπορώ να διαφωνήσω :) 

στην LG το συγχωρείς επειδή έχει κάνει καλύτερο όνομα απ'τις άλλες τα τελευταία χρόνια (ειδικά με την εγγύηση 0-pixel) και κρατάει (σχετικά) χαμηλά τιμές(νομιζω sony phillips κλπ με παρόμοια χαρακτηριστικά είναι πιο ακριβές απ'τις LG).
για flickering διαμαρτύρονται πολλοί online και σε πιο παλιά μοντέλα που δεν ειναι OLED αλλά εμένα δεν μου έχει τύχει ακόμα (μόνο banding μου παρουσιάζει η δικιά μου και δεν μπορώ να το φτιάξω με τίποτα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, badbad said:

Το "Κωνσταντίνου και Ελένης" που έχει μητρική ποιότητα εγγραφής  640×480 δεν πρόκειται ποτέ να το δεις σε καλύτερη ποιότητα

Είσαι άδικος. 720χ576 είναι! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Exoskeletor said:

Αποτι λεει εδω https://photo.stackexchange.com/questions/30745/what-is-the-equivalent-resolution-of-a-35mm-film/30755#30755 απο φιλμ αναλογικό στην καλύτερη περίπτωση μεχρι 5,5k ανάλυση μπορείς να φτασεις 

Τα πράγματα, όπως βλέπεις κι απ' τις απαντήσεις, είναι σχετικά. Δεν μπορεί να γίνει απ' ευθείας σύγκριση αλλά σε τεχνικό επίπεδο κάπως έτσι είναι. Τα μάτια μας βέβαια δεν μετράνε pixels, βλέπουν μια ολοκληρωμένη εικόνα και εκεί παίζουν πολλά ρόλο. Επίσης υπάρχει και το 70mm film. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά μετά από κακή εμπειρία που είχα πριν κανά 2 χρόνια με 55' 4Κ Philips που αγόρασα και μου βγήκε μάπα, δεν θα την επέλεγα ξανά

Επεξ/σία από dkampi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, klarinogroom είπε

σωστό.. δεν μπορώ να διαφωνήσω :) 

στην LG το συγχωρείς επειδή έχει κάνει καλύτερο όνομα απ'τις άλλες τα τελευταία χρόνια (ειδικά με την εγγύηση 0-pixel) και κρατάει (σχετικά) χαμηλά τιμές(νομιζω sony phillips κλπ με παρόμοια χαρακτηριστικά είναι πιο ακριβές απ'τις LG).
για flickering διαμαρτύρονται πολλοί online και σε πιο παλιά μοντέλα που δεν ειναι OLED αλλά εμένα δεν μου έχει τύχει ακόμα (μόνο banding μου παρουσιάζει η δικιά μου και δεν μπορώ να το φτιάξω με τίποτα)

Δεν φτιαχνει με τιποτα δεν φταις εσυ. Οπως και το τρεμοπαιγμα στην εικονα οταν φωτεινότητα oled light ειναι κατω απο 80 επισης δεν φτιαχνει.

Απο οτι καταλαβα οι Oled πρέπει να έχουν συγκεκριμενες ρυθμισεις.

1 ώρα πριν, I'm_busy είπε

Πιο πολύ ευθύνεται η πολυπλοκότητα των νέων συστημάτων και λειτουργικών όπως για παράδειγμα ότι οι μεγάλες τράπεζες και ότι άλλο κρατικό χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο Windows XP ή και ακόμα πιο παλιά λειτουργικά μόνο και μόνο γιατί είναι πιο απλά και αξιόπιστα για τις δουλειές που τα θέλουν. Για να μην αναφέρω ότι άμα βρω στο πατάρι το 3310 θα δουλεύει όπως τη πρώτη μέρα που αγοράστηκε 20 χρόνια μετά ενώ το Galaxy s3 που έχω παρατημένο κάποια χρόνια πέρα απ' ότι δε παίζει να ανοίξει αλλά και να ανοίξει δε θα ανοίγει ούτε την αριθμομηχανή..

Θα συμφωνήσω σε οσα λες εκτος απο το παραδειγμα με τις τραπεζες. Τυγχάνει φιλος αυνταξιουχος διευθυντής εθνικης τραπεζας να μου πει οτι τα παλια λειτουργικά και pc ειναι θεμα budget τραπεζών καθαρα οικονομικο... Ετσι μου ειπε και τον πιστεύω διοτι Βρυξέλες μια φιλη μου ειπε οτι εχουν καινούργια μηχανηματα και λειτουργικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι θα σας δείξω ένα screenshot από ένα παιχνίδι συγκεκριμένα το Darius και ενώ είναι κατασκευασμένο το 1986 είναι κατασκευασμένο για τρία monitor σε ανάλυση 288x224 όπως βλέπετε στον πάτο της μίας εικόνας και τα lscreen, mscreen, rscreen σημαίνουν αντίστοιχα left screen, middle screen, right screen.

Ενώ το έτρεξα σε ένα καινούριο monitor Phillips Ultrawide 49 ιντσών 32:9 με το MAME σε ανάλυση 5120x1440 και έμεινα άναυδος με το αποτέλεσμα αφού γέμισε την οθόνη και τα Retro γραφικά του δείχνουν υπέροχα.1389146104_2020-01-25(3).png.aff3472026e09d3259bfabd75ddb5b7a.png

Darius.jpg

Επεξ/σία από alexpap
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, badbad είπε

Ταινία της finos film σε ποιότητα 8κ μπορείς να δεις κάποτε,  καθώς το φιλμ μπορεί στην μετατροπή του να πιάσει αυτή την ποιότητα. Το "Κωνσταντίνου και Ελένης" που έχει μητρική ποιότητα εγγραφής  640×480 δεν πρόκειται ποτέ να το δεις σε καλύτερη ποιότητα. Επίσης επίγεια το σήμα ( χωρίς αποκωδικοποιητή μοντεμ) δεν μπορεί να μεταδοθεί ούτε καν σε ποιότητα 4κ με την υπάρχουσα τεχνολογία. Ενδεχομένως σε κάποια χρόνια με την έλευση του 5g να μπορούν να μεταδίδουν οι τηλεοράσεις πρόγραμμα υψηλής ποιότητας.    

Βρε badbad 

 

570ccadc6f792041a972d425703bffb8.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...