Προς το περιεχόμενο

GeForce NOW - streaming cloud gaming πλατφόρμα της NVIDIA


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/1/2023 στις 2:15 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Είπα για πρώτη φορά να δοκιμάσω να φτιάξω λογαριασμό και να παίξω για αρχή στη Free συνδρομή.

Δυστυχώς, ανακάλυψα ότι όντας συνδρομητής Cosmote, το δίκτυό της έχει αργή σύνδεση στους GFN servers.

Με 200ρα VDSL γραμμή, συγχρονίζοντας γύρω στα 150, και έχοντας <20ms ping στα γενικά Speedtest ... οι μετρήσεις με τον GFN EU Southeast είναι στα 50ms, με αποδεκτό κάτω από τα 80, αλλά recommended κάτω από τα 40. Δοκίμασα και άλλους GFN servers στην Ευρώπη, αλλά ο καλύτερος δίνει 51, και οι άλλοι χειρότερα.

Very bad Cosmote, very bad.

 

1 χρόνο μετά και παίζοντας στην πλατφόρμα με Priority συνδρομή, δεν βλέπω προκοπή στα ping.

Μονίμως κολλημένο στα 52-59ms με Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, kostasgr78 said:

1 χρόνο μετά και παίζοντας στην πλατφόρμα με Priority συνδρομή, δεν βλέπω προκοπή στα ping.

Μονίμως κολλημένο στα 52-59ms με Cosmote.

Δοκίμασε να βάλεις χειροκίνητα server: EU central και όχι αυτόματα. 

Η cosmote  κάνει βλακεία στη δρομολόγηση στους servers της nvidia. 

Επεξ/σία από chtsarts
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2024 στις 9:37 ΠΜ, chtsarts είπε

Δοκίμασε να βάλεις χειροκίνητα server: EU central και όχι αυτόματα. 

Η cosmote  κάνει βλακεία στη δρομολόγηση στους servers της nvidia. 

Αυτόν τον ένα χρόνο που πέρασε, στο Auto μού διάλεγε μόνο του τον EU Southeast και σε μετρήσεις που έκανα, όντως ήταν ο καλύτερος εντός Ευρώπης για το δίκτυο της Cosmote.

Τελευταία στο Auto μου διαλέγει τον EU West. Δεν βλέπω, όμως, από τις μετρήσεις μου να είναι πάντα καλύτερος, υπάρχουν διακυμάνσεις.

Στις μετρήσεις που κάνω, σταθερά πάντως στο δίκτυο της Cosmote, ο EU Central μού δίνει ελαφρώς μεγαλύτερα pings από τους 2 προαναφερόμενους (και σε μετρήσεις αυτών των ημερών που το συζητάμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχοντας ένα χρόνο που παίζω με Priority συνδρομή, σκέφτομαι να δοκιμάσω κανένα 6μηνο την Ultimate να δω πώς πάει σε απόδοση.

Πήρα μόλις οθόνη 1440p, 165Hz.\

Το ερώτημά μου είναι τί θα χρειαστεί κανείς σε προδιαγραφές υπολογιστή, για να υποστηρίξει την Ultimate, και να μπορέσει να εκμεταλλευτεί την παραπάνω οθόνη και να δούμε μέχρι πού μπορεί να πάει η σύνδεση και η συνδρομή. Εν ολίγοις, οι προδιαγραφές υπολογιστή να μην είναι blocking στη συνολική λύση.

Αυτή τη στιγμή παίζω από ThinkPad αρκετών χρόνων που σίγουρα δεν μπορεί με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών να φύγει από τα 60fps.

Το ερώτημα για τις προδιαγραφές υπολογιστή είναι να υποστηρίζει και η κάρτα γραφικών (ακόμα και ενσωματωμένη) τα παραπάνω fps, αλλά να μπορούν να το κάνουν αυτό drive και οι θύρες για την εξωτερική οθόνη. Για παράδειγμα, να μπορεί να παίξει κανείς και από φορητό με την παραπάνω εξωτερική οθόνη.

Διερευνώ τη λύση, γιατί θέλω να ανέβω επίπεδο από την ποιότητα της Priority συνδρομής, και θέλω να διαπιστώσω αν αξίζει κανείς να μείνει με την Ultimate ή να πάει σε gaming pc.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανώς να μην χρειάζεται να αναβαθμίσεις και καθόλου. Εφόσον απλώς streamarουμε περιεχόμενο, ακόμα και μια αρκετά παλαιά igpu μπορεί να τα καταφέρει μια χαρά.

Για παράδειγμα εφόσον το thinkpad σου δεν είναι πραγματικά αρχαίο (10 χρονών +) τότε ακόμα και να μην έχεις κανονική gpu, το cpu σου θα υποστηρίζει το πρωτόκολλο αποκωδικοποίησης που απαιτείται (hevc) και θα δουλέψει. Όσον αφορά τη θύρα HDMI αρκεί να είναι 2.0 ή 2.1 για να παίζει 144 hz σε 1440p.

Edit - για πάνω από 144 hz δηλαδή 165 θέλεις hdmi 2.1 στην ανάλυση αυτή. Άν έχεις ήδη λαπτοπ με 2.0 θα μπορούσες να κάνεις μια μικρή υποχώρηση ώστε να μην χρειαστεί να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό σου.

 

Επεξ/σία από Engimek
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά υπάρχουν περιορισμοί σε όλα τα εμπλεκόμενα μέρη.

Γι΄ αυτό υπάρχουν οι παρακάτω περιορισμοί.

https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5223

Για παράδειγμα, εγώ παίζω με ThinkPad που έχει cpu με integrated την Intel HD 520, και όμως το motherboard μέρος του ThinkPad έχει περιορισμό στα 60Hz. Συχνά σε αρκετά φορητά, τα specs της motherboard δεν ακολουθούν τα μέγιστα που μπορεί να σηκώσει μια ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, με αποτέλεσμα το blocking στην αλυσίδα να είναι π.χ. μια θύρα εξόδου.

Αναζητώ πρακτικές εμπειρίες πέρα από τα ελάχιστα θεωρητικά που αναφέρει στο παραπάνω η nVidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα! Πρόσφατα και για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης, πούλησα ένα πολύ δυνατό μηχάνημα με ι9 ,rtx 4070 κτλ. Μόνη μου λύση να παίζω geforce now όλα τα παιχνίδια μου στη 4Κ smart TV. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Μπορώ άραγε με splitter να βάλω και πληκτρολόγιο και ποντίκι? Τώρα μπορώ η Xbox controller η σκέτο ποντίκι με αποτέλεσμα να παίζω κυρίως baldurs gate 3. Δεύτερον και κυριότερο έχω μια απλή broadband σύνδεση με 17mbps download και 1 mbps upload.οποτε αναγκάζομαι να έχω κάποιο lug.οχι κάτι σοβαρό αλλά υπάρχει...θα κέρδιζα κάτι εάν συνεδεα την 4κ με το 5g του κινητού? Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι στα 5ghz δε το βλέπει αν κι η τηλεόραση μου το υποστηρίζει αυτό το δίκτυο.ποια είναι η άποψη σας πάνω σε όλα αυτά?κάποιο κολπάκι?μια βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αναμένουμε καμία προσφορά στις 6μηνιαίες συνδρομές; Πέρυσι είχε βγάλει κάτι προσφορές Απρίλιο.

Μού έληξε η Ultimate που είχα κάνει αναβάθμιση τελευταία και σκέφτομαι αν θα ανανεώσω, αλλά είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...