Προς το περιεχόμενο

GeForce NOW - streaming cloud gaming πλατφόρμα της NVIDIA


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα μερικά tests και βγάζει καλύτερο server τον eu Northeast με 45-48 ms...

50+ ms σε server eu Central και eu Southeast...

Το αστείο είνα απ'ότι φαίνεται ότι οι άλλοι πάροχοι έχουν καλύτερη διασύνδεση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι τυχαίο - δηλαδή δεν παίζει να επένδυσαν συγκεκριμένα για να έχουν καλή συνδεσιμότητα με κοντινούς μας game servers.

Πάντως για να έχουμε και μια εικόνα τάξεως μεγέθους: αυτός που έχει 20 ms και αυτός που έχει 40 ms στο Geforce now δεν θα έχουν διαφορά στην απόκριση καθαρά x2. Είχε κάνει ένα βίντεο κάποιος που μετρούσε με hardware το πραγματικό latency που αισθάνεται ο άνθρωπος (δηλαδή πόσος χρόνος περνά αφού κάνω κλικ στο ποντίκι μέχρι να το δω στην οθόνη).

Τοπικά (60 hz) έβγαινε περί τα 60 ms.

Me geforce now (latency 15 ms και 60 hz) έβγαινε περίπου 75-80 ms.

Δηλαδή οι χρήστες των 20 ms ping (π.χ. Nova, Vodafone)θα έχουν απόκριση πραγματική από τη στιγμή που πατανε το κουμπί μέχρι τη στιγμή που το βλέπουν στην οθόνη 85 ms ενώ αυτοί της Cosmote 115 ms. Ενώ στον τοπικό τους υπολογιστή 40-60 ms. Αυτά είναι τα πραγματικά συγκριτέα νούμερα.

Προσωπική εμπειρία: πριν από 1-2 χρόνια που είχα κάνει ένα τεστ (cosmote ftth) με χειριστήριο ήταν σαν να έπαιζα τοπικά. Ping δεν θυμάμαι αλλά παίζει να ήταν και τότε πάνω από 40. Φυσικά αν είχα δοκιμάσει με ποντίκι δεν ξέρω αν η εμπειρία θα ήταν τόσο ομαλή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Yep, με HCN πάει απευθείας μέσω Vivacom από GR-IX Θεσσαλονίκης. Όπως και η Wind αν δεν έχει αλλάξει κάτι τελευταία. Κάτι που θα μπορούσε εύκολα να χρησιμοποιούσε και η Cosmote αν ασχολούταν λίγο.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Engimek είπε

Φυσικά αν είχα δοκιμάσει με ποντίκι δεν ξέρω αν η εμπειρία θα ήταν τόσο ομαλή

Εγω που παίζω με ποντίκι (rtx 3080 member με cosmote) η εμπειρία είναι πολύ ομαλή στα 2κ 120fps

Επεξ/σία από gregory83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 21/2/2023 στις 8:46 ΜΜ, Steele είπε

 

Επίσημα και από την Nvidia:

Microsoft and NVIDIA Announce Expansive New Gaming Deal | NVIDIA Newsroom

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα συνεργασία.

Για να δούμε τί έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας περιγράψω και εγώ την εμπειρία μου.  Με 50 άρα σύνδεση από την vodafone και ping 20ms με τον southeast EU server ( Ultimate Account) είναι σαν να παίζω κανονικά σε ένα σταθερό high end pc, ενώ το χρησιμοποιώ σε ένα MacBook Pro 2014 15, όπου η 1600p ανάλυση δείχνει άψογη στη ρέτινα οθόνη.  Η κατανάλωση φτάνει μέχρι τα  40 mbps,( συνήθως 35 με 37) , είτε το χρησιμοποιώ σε 1600p  είτε στην 4k του σταθερού μου. Όταν το συνδέεις με ethernet είναι πιο αξιόπιστο από το WiFi, 5.0  αν και δεν βλέπω σημαντικές διαφορές στην ποιότητα της εικόνας, είτε με ethernet είτε με wifi 5.0. Κάποιες φορές, όταν κάνεις κίνηση στο παιχνίδι, είναι σαν να χρησιμοποιείς resolution upscale, ή κάποια τεχνολογία τύπου dlss ή fsr αλλα αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Συνήθως η διαφορά τόσο στην απόκριση όσο και στην εικόνα είναι μηδαμινή σε σχέση με ένα κανονικό rig. Η 4080 της GeForce NOW είναι σχεδόν 2 φορές καλύτερη σε απόδοση από την 6800xt που έχω στο desktop. Στο Atomic Heart μάλιστα, εκτός από την διπλάσια απόδοση σε fps  η εμπειρία είναι αρκετά καλύτερη, γιατί κάποιο lag και freeze που αντιμετωπίζω στο desktop είναι ανύπαρκτα στο GeForce NOW. To μοναδικό μειονέκτημα είναι η έλλειψη σημαντικών AAA τίτλων, κάτι που δεν αποτελεί άμεση ευθύνη της Nvidia, αλλά μετά την συμφωνία με την Microsoft τα πράγματα ίσως πάνε καλύτερα. Όταν έχεις πληρώσει για ένα παιχνίδι θα πρέπει να είναι διαθέσιμο όπου και όποτε θες. Γενικότερα, πρόκειται για μία αρκετά αξιόπιστη υπηρεσία, τόσο αξιόπιστη που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν θα ξαναχρειαστεί, ποτέ, να ξανακάνεις αναβάθμιση στο hardware σου. 

Επεξ/σία από Fredman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας έχω ένα 4g router στο χωριό μου με κάρτα sim cosmote.

Κατα μεσο ορο δινει 30-40 mbps με 30-50 ms ping. 

Για το GeForce now είναι καλύτερα να το αφήσω σε αυτόματη επιλογή για server ή να επιλέξω χειροκίνητα κάποιον και ποιον;

Επεξ/σία από chtsarts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσ' το στο αυτόματο. Αλλά λογικά το ping που λες το βλέπεις στο speedtest.net (άρα εντός Ελλάδας) οπότε δεν θα περάσεις ιδιαίτερα καλά στο GeForce NOW, ειδικά με Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, infin1tyGR said:

Άσ' το στο αυτόματο. Αλλά λογικά το ping που λες το βλέπεις στο speedtest.net (άρα εντός Ελλάδας) οπότε δεν θα περάσεις ιδιαίτερα καλά στο GeForce NOW, ειδικά με Cosmote.

Ναι είναι μετρήσεις από το speedtest.net. Ξέρω για τα προβλήματα με την cosmote για αυτό ρωτάω μήπως μπορώ με κάποιο τρόπο να επιλέξω καλύτερο server. 

Με αυτά τα χαρακτηριστικά η εικόνα στο GeForce now και γενικά όλη η εμπειρία είναι οριακά ανεκτή. 

Όταν είχα στο ρούτερ κατά της nova έπιανε περίπου 15 mbps και η εμπειρία στο GeForce now ήταν καλύτερη ενώ με τα 40 της cosmote είναι σπάνια ανεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι έχετε πρόβλημα στο GeForce now με cosmote δοκιμάστε να μπείτε από browser και όχι από την εφαρμογή. Σε μένα έπαιζε κανονικά 

Επεξ/σία από chtsarts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, infin1tyGR said:

Καμία σχέση δεν έχει αυτό με το γεγονός ότι έχει χειρότερο routing η Cosmote με τους Southeast sever σε σχέση με τους άλλους παρόχους.

Συμφωνω αλλα σε μενα παιζει καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, chtsarts είπε

Γεια σας υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα στο GeForce now με μία 200αρα σύνδεση cosmote;

Δεν θα έχεις πρόβλημα και εγω με 200αρα cosmote είμαι απλος το ping που θα έχεις θα είναι 50-55ms που για single player παιχνιδια είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...