Προς το περιεχόμενο

Αγορές από Κίνα: έξτρα χρέωση 15€ σε ΟΛΑ τα τελωνειακώς ελεύθερα;


zevos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου διαβαζα ότι τα ΕΛΤΑ μπαίνουν μέσα 6.000.000 ευρώ το μήνα και η Κυβέρνηση ψάχνει τρόπους διάσωσης (ή πλήρη διάλυση;;;;;;) μέσα στους οποίους είναι και απομάκρυνση 2.000 ατόμων,οπότε θα τους βόλευε η κατακόρυφη μείωση των πακέτων από Κίνα για εξοικονόμηση προσωπικού.

Πολλά παίζονται πίσω από αυτό που εμείς βλέπουμε.Το μέλλον θα δείξει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

οπως δε σε νοιαζει εσενα που θα τα βρει ο αφεντικος, ετσι και αυτον δεν τον νοιαζει που θα τα βρεις εσυ. και καπως ετσι δε καταφερνουμε τιποτα.

τα παραδειγματα σου ειναι εντελως αστοχα, διοτι σ αυτη τη περιπτωση εχεις κανει παραβαση/εισαι ενοχος/ειχες λαθραια. γιατι? γιατι το εχετε ξεφτιλυσει με τα μικροδεματακια, τεραστιος αριθμος και πονηρια στο να "βαφτιστουν" ολα ως δωρα μικρης αξιας, και εχει δημιουργηθει θεμα με τον εκτελωνισμο τους. οποτε λογικο δεν ειναι καποια στιγμη να αρχισουν να τα χρεωνουν?

οπως ειπα και πριν τα 15 ειναι παρα πολλα. τα 3 ευρω που ισχυαν τοσο καιρο ηταν δικαια τιμη

εχω τη πεποιθηση οτι δικαιωματα και ευθυνες πρεπει να συμβαδιζουν. καλο θα ηταν καποια στιγμη σα λαος να γινουμε πιο υπευθυνοι, αλλιως εχουμε να χασουμε πολυ περισσοτερα απο κατι μικροδεματακια

νομίζω ότι πλέον λιγοι πωλητές δέχονται να στείλουν δεμα ως δώρο. 

το αν παραγγέλνουμε πολλά ή όχι είναι προσωπικη επιλογη του καθενός μας.

αυτός που αγοράζει πολλά , παίρνει απο κινα παίρνει και απο Σκρουτζ. 

για τα δεματα 22+ ευρώ σωστά εφαρμόστηκε η τελωνειακή χρεωση. για αυτα κατω των 22 είναι παράλογη για όσους είναι νομότυποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, The_Judas είπε

νομίζω ότι πλέον λιγοι πωλητές δέχονται να στείλουν δεμα ως δώρο. 

το αν παραγγέλνουμε πολλά ή όχι είναι προσωπικη επιλογη του καθενός μας.

αυτός που αγοράζει πολλά , παίρνει απο κινα παίρνει και απο Σκρουτζ. 

για τα δεματα 22+ ευρώ σωστά εφαρμόστηκε η τελωνειακή χρεωση. για αυτα κατω των 22 είναι παράλογη για όσους είναι νομότυποι...

Γιατί 22+ και "πολύ σωστά"; Γιατί όχι 100+ και "πολύ σωστά";;; Με ενδιαφέρει η τεκμηρίωση ή χώνεψη αν θες - δηλαδή το πως έφτασες στο σημείο να χωνέψεις ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ σωστό και το θεωρείς φυσικότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, randomcat είπε

Γιατί 22+ και "πολύ σωστά"; Γιατί όχι 100+ και "πολύ σωστά";;; Με ενδιαφέρει η τεκμηρίωση ή χώνεψη αν θες - δηλαδή το πως έφτασες στο σημείο να χωνέψεις ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ σωστό και το θεωρείς φυσικότατο.

Κάπου πρέπει να υπάρχει ένα ταβάνι για το αφορολόγητο και να λέμε ευχαριστώ που μας το έχουν στα 22 και όχι στα 2.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, randomcat είπε

Γιατί 22+ και "πολύ σωστά"; Γιατί όχι 100+ και "πολύ σωστά";;; Με ενδιαφέρει η τεκμηρίωση ή χώνεψη αν θες - δηλαδή το πως έφτασες στο σημείο να χωνέψεις ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ σωστό και το θεωρείς φυσικότατο.

Σε ολα τα κράτη υπάρχει το τελωνείο και οι δασμοί.υπάρχει και το διαφυγον ΦΠΑ.

Πιο λογικό θα ήταν να ζητούσαν το ΦΠΑ για μικροδεματα παρά τα 15 ευρώ.

προσωπικά βέβαια είμαι εναντια στους δασμούς. θα προτιμούσα πληρη κατάργηση σε όλες τις χώρες. 

αλλά εφόσον υπάρχει αυτός ο θεσμός παντού δεν μπορείς να μην τον εφαρμόσεις.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ather είπε

Ομολογώ πως όχι.

Ως προς το ΠΑΝΤΑ

1)Ζητάω τα έγγραφα για να κάνω εγώ τον εκτελωνισμό, ή

2)Καταθέτω τα έγγραφα για να αποδείξω το ύψος της συναλλαγής (δεν μπορεί να προχωρήσει ο εκτελωνισμός αν δεν υπάρχουν κατάλληλα παραστατικά για τον τελωνειακό). και να προχωρήσει ο εκτελωνισμός. Σημειωτέον η αμοιβή του εκτελωνιστή εξαρτάται από την αξία του εμπορεύματος.

Συνεπώς αυτό το ΠΑΝΤΑ ή το ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ δεν ισχύει. Πρέπει να έρθει σε επικοινωνία μαζί σου και αφού πάρει το οκ και τα κατάλληλα έγγραφα να προχωρήσει σε εκτελωνισμό.

Γράφοντας μάλλον κατάλαβα τι συμβαίνει.

Όλα τα αντικείμενα περνάνε από το τελωνείο (για αυτό και η σφραγίδα "τελωνειακώς ελεύθερο"). Απλά οι κούριερ αν μυριστούν κάτι σε πρήζουν ότι τάχαμου κόλλησε στο τελωνείο και πιέζουν για έγγραφα ώστε να βάλλουν το δικό τους εκτελωνιστή και να εισπράξουν χρήμα. Λογικά οι τελωνειακοί είναι πιο χαλαροί καθώς τώρα που το σκέφτομαι όταν πλήρωνα τελωνείο μέσω ΕΛΤΑ ποτέ δε μου είχαν ζητήσει εξουσιοδότηση (όπως προβλέπεται από το νόμο) για τον εκτελωνισμό, ενώ στις κούριερ ζητάνε. Μία άλλη φορά έμενα σε νησί που είχε τελωνείο-αεροδρόμιο. Το δέμα το σταμάτησαν στην Αθήνα και όταν η κούριερ επικοινώνησε μαζί μου τους είπα "στείλτε το στο νησί όπως προβλέπει ο νόμος και θα το εκτελωνίσω μόνος μου" μου απάντησε "κύριε τι σας νοιάζει; Η AMAZON πληρώνει". Τότε δε γνώριζα πώς ακριβώς λειτουργούσε το import fees deposit της amazon :)

Τα ΕΛΤΑ παντα εκτελωνιζουν μονα τους, δε ζητανε εξουσιοδοτηση(ισως περιλαμβανεται στο terms of service, δεν ξερω). Γενικα απολαμβανουν ενα ευνοικο καθεστως που ισχυει για τις εθνικες ταχυμεταφορικες σε ολη την Ευρωπη, οποτε θα υπαρχουν αρκετες διαφορες με τις υπολοιπες κουριερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργούν οι μεταφορικές και τα ταχυδρομεία  αλλά λογικά έχουν έσοδα από τον όγκο των μεταφορών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

το καταλαβαινεις οτι δε παιζει το τελωνειο να κανει ολη αυτη τη δουλεια και να μη χρεωνει τα ελτα..

Προφανως και δε χρεωνει τιποτα. Απλως ειναι οπως με το Ναμμος, που στηνουν εφοριακο διπλα στην ταμειακη οταν τραγουδαει ο Ρεμος. Τα εσοδα ειναι τετοια που υπερκαλυπτουν το κοστος.

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

το αν παραγγέλνουμε πολλά ή όχι είναι προσωπικη επιλογη του καθενός μας.

 

Nαι,και οπως βλεπεις ειναι προβλημα ολων η προσωπικη σας επιλογη,κατι σαν τον καταιγισμο παραγγελιων στη black friday και την πολυ λογικη καθυστερηση σε οποιαδηποτε παραδοση,εξαιτιας ολων αυτων των παραγγελιων.

 

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

αυτός που αγοράζει πολλά , παίρνει απο κινα παίρνει και απο Σκρουτζ. 

 

Πως κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

νομίζω ότι πλέον λιγοι πωλητές δέχονται να στείλουν δεμα ως δώρο. 

το αν παραγγέλνουμε πολλά ή όχι είναι προσωπικη επιλογη του καθενός μας.

αυτός που αγοράζει πολλά , παίρνει απο κινα παίρνει και απο Σκρουτζ. 

για τα δεματα 22+ ευρώ σωστά εφαρμόστηκε η τελωνειακή χρεωση. για αυτα κατω των 22 είναι παράλογη για όσους είναι νομότυποι...

Αυτο ακριβως εννοω. Δεν ειναι μονο προσωπικη επιλογη (δικαιωμα) αλλα πρεπει και να ειναι κανεις υπευθυνος και να μη καταχραζεται την ευκολια που του δοθηκε. Αμα το ξεφτιλιζετε και παραγγελνετε μεχρι τσιμπιδακια αναμενομενο ειναι το δικαιωμα που είχαμε να απειλείται με χρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...