Προς το περιεχόμενο

Παγκοσμιο εισοδημα


Lumini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσφατα εμαθα οτι ολοι οι ελληνες που εχουμε ΑΦΜ και κανουμε φορολογικη δηλωση, αν φυγουμε και παμε σε αλλη χωρα, και δουλευουμε εκει, υποχρεουμαστε να δηλώνουμε τα εισοδηματα και στην ελλαδα! Αυτο το λενε παγκόσμιο εισοδημα και πρεπει να δηλώνεται και στην ελλαδα!!! 

Οταν και αν αρχισουν οι διασταυρωσεις εχει να γινει ο κακος χαμος απο πρόστιμα. Δούλευα στο εξωτερικο και κανεις δεν ειχε κανει την αλλαγή σε ΔΟΥ εξωτερικου.

Θα βρουνε ας πουμε οτι ειχα εισοδηματα το 2016 και το 2015, 30.000 ευρω, και θα ζητησουν χαρατσι??

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Lumini

    Lumini 13 αναρτήσεις

  • mary

    mary 4 αναρτήσεις

  • epp

    epp 3 αναρτήσεις

  • conkal

    conkal 3 αναρτήσεις

Μου φαίνεται παράξενο αυτό.

Γιατί και εγώ και η γυναίκα μου μένουμε εξωτερικό, έχουμε ελληνικό αφμ,και θα κάνουμε από φέτος την εφορία και στην Ελλάδα,λόγω αγοράς κατοικίας εκεί.

Αλλά γιατί να δηλώσω εισόδημα στην Ελλάδα, αφού δεν βγάζω τίποτα εκεί;

Στην χώρα που μένουμε πληρώνουμε κανονικά την εφορία,και είναι και πολλά τα πληρωτέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αρκετές χώρες υπάρχει συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολόγησης. Αν έχεις φορολογηθεί έξω δε φορολογείται το εισόδημα σου και στην Ελλάδα. Το ιδανικό βέβαια είναι η ένταξη στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λεει ο συμφορουμιτης. Αν εχεις εισοδημα στο εξωτερικο σε χωρα με συμφωνια αποφυγης διπλης φορολογησης απλα το γραφεις στην δηλωση. Φυσικα ετσι χανεις "προνομια" οπως ΚΕΑ, επιδοματα ενοικιιυ, φτηνο ρευμα που ενδεχομενως παιρνεις (οχι εσυ εν προκειμενω, γενικα αναφερω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lumini είπε

προσφατα εμαθα οτι ολοι οι ελληνες που εχουμε ΑΦΜ και κανουμε φορολογικη δηλωση, αν φυγουμε και παμε σε αλλη χωρα, και δουλευουμε εκει, υποχρεουμαστε να δηλώνουμε τα εισοδηματα και στην ελλαδα! Αυτο το λενε παγκόσμιο εισοδημα και πρεπει να δηλώνεται και στην ελλαδα!!! 

Οταν και αν αρχισουν οι διασταυρωσεις εχει να γινει ο κακος χαμος απο πρόστιμα. Δούλευα στο εξωτερικο και κανεις δεν ειχε κανει την αλλαγή σε ΔΟΥ εξωτερικου.

Θα βρουνε ας πουμε οτι ειχα εισοδηματα το 2016 και το 2015, 30.000 ευρω, και θα ζητησουν χαρατσι??

Μπορεις να μας πεις απο που το εμαθες ? ξερω πολυ κοσμο που ειναι εξω και κουβεντιαζουμε και για τετοια θεματα. Κανεις δεν μου εχει πει κατι. Επισης ακουγεται παραλογο αρα δεν νομιζω να ισυχει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι χώρες εφόσον είσαι φορολογικός κάτοικος τους σε φορολογούν για τα παγκόσμια εισοδήματα σου. όταν υπάρχει συμφωνία αποφυγής διπλής φορολόγησης, φορολογείσαι τη διαφορά (αν υπάρχει). αλλαγή φορολογικής κατοικίας πολύ απλοϊκά γίνεται όταν ζεις (και εργάζεσαι) πάνω από 6 συνεχόμενους μήνες σε άλλη χώρα.

εμείς βέβαια έχουμε και την πατέντα της δου κατοίκων εξωτερικού που κάτι είχα διαβάσει και υποχρέωση φορολογικής δήλωσης ακόμα και για μηδενικές δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conkal είπε

Μπορεις να μας πεις απο που το εμαθες ? ξερω πολυ κοσμο που ειναι εξω και κουβεντιαζουμε και για τετοια θεματα. Κανεις δεν μου εχει πει κατι. Επισης ακουγεται παραλογο αρα δεν νομιζω να ισυχει κιολας.

ακριβως, ειναι παραλογο! https://www.kathimerini.gr/1034952/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/pws-forologoyntai-ta-eisodhmata-apo-to-e3wteriko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι σε κυνηγαει στα περατα του κοσμου η εφορια για να σε φορολογησει

Και το να δεχτει να σε βαλει στους κατοικους εξωτερικου ειναι δυσκολο πλεον

Και φυσικα θα γινει χαμος στις διασταυρωσεις,δεν ξερω πως θα το χειριστουν,στις επιχειρησεις για οτιδηποτε μοιαζει με ευρημα στελνουν ενα μεγαλο προστιμο και σου λενε τραβα στα δικαστηρια να βρεις το δικιο σου το 3020

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εισαι κάτοικος εξωτερικού, τότε πας στην Ελληνική εφορία και δηλώνεις κάτοικος εξωτερικού και δεν φορολογείσαι πλεον για τα ξενα εισοδήματα στην Ελλάδα, διότι δεν είσαι πλεον φορολογικός κάτοικος Ελλάδας. Όπως αναφέρει ο vagos789 η εφορία θέλει στοιχεία που να δείχνουν ότι ζεις μόνιμα στο εξωτερικό (εργασία, κατοικία, λογαριασμούς κλπ).

Αν δεν ασχοληθείς να το κάνεις αυτό και σε πιάσουν προφανώς θα φορολογηθείς για όλα τα εισοδήματα (την διαφορά αν έχει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολόγησης).

Επεξ/σία από cb_papi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες μιλουσα με ενα φιλο κατοικο Ιρλανδιας. Ενα φακελο με χαρτια εστειλε μεσω προξενειου εκει και δεν ξαναασχοληθηκε ουτε τον απασχολησαν.  

Το αρθρο που εστειλες μιλαει για ανθρωπους που 1. εχουν την κατοικια τους στην ελλαδα αλλα βγαζουν 2. βγαζουν χρηματα απο άλλες χωρες εκτος Σύμβασης Αποφυγής Διπλής Φορολογίας–ΣΑΔΦ (όλες οι χώρες της Ε.Ε., του ΕΟΧ, ΗΠΑ, Καναδάς, Κίνα, κ.λπ.)

 

Δηλαδη εγω καταλαβαινω οτι μενεις κυψελη και εχεις εισοδημα μεσω ιντερνετ απο Ρωσια ή ενοικια στην Ινδονησια πχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο θα ηταν να διαβασετε τι λεει ακριβως η συμφωνια αποφυγης διπλης φορολογησης με την χωρα που σας ενδιαφερει, γιατι ειναι πολυ πιθανο να φορολογεισαι για την διαφορα του φορου που παραμενει (π.χ. αν εισαι σε χωρα και πληρωσεις για το εισοδημα σου φορο 15% για ενα Χ ποσο, το οποιο στην ελλαδα θα φορολογουταν παραπανω, τοτε ενδεχομενως να σου ζητησουν την διαφορα του φορου). Κατα κανονα η φορολογια στην Ελλαδα ειναι παραπανω απο τις περισσοτερες χωρες.

Παρολαυτα το θεμα ειναι σχετικα απλο, εισαι πανω απο 6 μηνες  ηδη στο εξωτερικο? πανε στην εφορια στην ελλαδα μαζι με τα δικαιολογητικα που ζητανε και γραψου ως κατοικος εξωτερικου. Αν δεν το κανεις , για την εφορια εισαι επισημως φορολογικα υποχρεος στην ελλαδα . Εχω κανει την διαδικασια οπως και οσοι ξερω την εχουν κανει. Επισης να θυμισω οτι σε περιπτωση που δηλωνεις 0 εισοδημα Ελλαδα και δεν εισαι δηλωμενος ως κατοικος εξωτερικου, αποσο ξερω θα σου βγει ποσο να πληρωσεις λογω τεκμηριων διαβιωσης, κατι το οποιο δεν συμβαινει αν εισαι δηλωμενος κατοικος εξωτερικου.

 

Επεξ/σία από epp
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, epp είπε

Καλο θα ηταν να διαβασετε τι λεει ακριβως η συμφωνια αποφυγης διπλης φορολογησης με την χωρα που σας ενδιαφερει, γιατι ειναι πολυ πιθανο να φορολογεισαι για την διαφορα του φορου που παραμενει (π.χ. αν εισαι σε χωρα και πληρωσεις για το εισοδημα σου φορο 15% για ενα Χ ποσο, το οποιο στην ελλαδα θα φορολογουταν παραπανω, τοτε ενδεχομενως να σου ζητησουν την διαφορα του φορου). Κατα κανονα η φορολογια στην Ελλαδα ειναι παραπανω απο τις περισσοτερες χωρες.

Παρολαυτα το θεμα ειναι σχετικα απλο, εισαι πανω απο 6 μηνες  ηδη στο εξωτερικο? πανε στην εφορια στην ελλαδα μαζι με τα δικαιολογητικα που ζητανε και γραψου ως κατοικος εξωτερικου. Αν δεν το κανεις , για την εφορια εισαι επισημως φορολογικα υποχρεος στην ελλαδα . Εχω κανει την διαδικασια οπως και οσοι ξερω την εχουν κανει. Επισης να θυμισω οτι σε περιπτωση που δηλωνεις 0 εισοδημα Ελλαδα και δεν εισαι δηλωμενος ως κατοικος εξωτερικου, αποσο ξερω θα σου βγει ποσο να πληρωσεις λογω τεκμηριων διαβιωσης, κατι το οποιο δεν συμβαινει αν εισαι δηλωμενος κατοικος εξωτερικου.

Προσωπικά έχω 1000 ευρώ εισόδημα στην Ελλάδα, και θα ανοίξω εταιρεία στο εξωτερικό. Θέλω να νομιμοποιήσω χρήματα (μετρητά). Ξέρεις αυτό αν γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πληρώσω φόρο στην Ελλάδα αν δουλεύω στην Γερμανία, μένω στην Γερμανία, αγοράζω στην Γερμανία και δεν έχω κάποιο εισόδημα στην Ελλάδα ούτε κάποιο περιουσιακό στοιχείο. Μου φτάνει που πληρώνω 30% φόρο εισοδήματος στην Γερμανία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...