Προς το περιεχόμενο

Παγκοσμιο εισοδημα


Lumini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, teri23 είπε

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πληρώσω φόρο στην Ελλάδα αν δουλεύω στην Γερμανία, μένω στην Γερμανία, αγοράζω στην Γερμανία και δεν έχω κάποιο εισόδημα στην Ελλάδα ούτε κάποιο περιουσιακό στοιχείο. Μου φτάνει που πληρώνω 30% φόρο εισοδήματος στην Γερμανία 

Αν μένεις στη Γερμανία, τότε κάνεις τη διαδικασία μεταφοράς στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού μία φορά και ΔΕΝ πληρώνεις φόρο στην Ελλάδα. Αν όμως θέλεις να είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος γιατί βαριέσαι ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, τότε για το ελληνικό κράτος ζεις στην Ελλάδα και σε φορολογεί για όλα τα εισοδήματά σου.

Το νόημα είναι να φορολογείσαι ανάλογα με το πραγματικό σου εισόδημα. Έχεις κάποιες φοροαπαλλαγές για παράδειγμα. Αν όμως βγάζεις και 100 χιλιάρικα εκτός Ελλάδος, δεν δικαιούσαι τις απαλλαγές. Σε κάθε περίπτωση. Αν ζείτε στο εξωτερικό, κάντε μεταφορά στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήνω και τον νομο εδώ: https://www.taxheaven.gr/circulars/27662

Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα, δυο χαρτιά χρειάζονται και να συμπληρωσεις τρεις αιτήσεις στην εφορία.

Επεξ/σία από jakegate7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lumini είπε

Ωραία , υπάρχει εδώ κάποιος δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού να μας λύσει τις απορίες;

Κάτοικος εξωτερικού είμαι. Δηλωμένος στην ελληνική εφορία. Κάνω κανονικά μηδενική φορολογική δήλωση Ελλάδα λόγω σπιτιού και αυτοκινήτου. 

Όταν κάνεις αίτηση να μπεις ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, φυσικά δηλώνεις ότι μετακομίσεις 1/1 του οικονομικού έτους που αιτεισαι. Η εφορία "άτυπα" , δεν το ψάχνει και σε βάζει από αυτό το έτος και μετά.

Αν όντως μετακομίσεις Σεπτ για παράδειγμα περνάς μια γκρίζα περίοδο μέχρι το τέλος τους έτους. Γιατί πρακτικά έμεινες Ελλάδα πάνω από 183 μέρες, άρα φορολογείσαι για τα πάντα Ελλάδα. Αντίθετα αν μετακομίσεις Φεβρ για παράδειγμα. Για αυτό υπάρχει ανοχή σε αυτό το θέμα και όλοι "μετακομίζουν " 1/1 επίσημα. 

Αν το αμελήσεις και ζεις έξω και δεν το έχεις κάνει κάποια χρόνια.... Απλά αυτά τα αφήνεις ασχολίαστα αλλιώς θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις! . Δεν ζηταει εισιτήρια η ΔΟΥ ποτέ πηγές, συμβόλαιο σπιτιού και ένα payslip ζητάει 

5 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Αν όμως θέλεις να είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος γιατί βαριέσαι ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, τότε για το ελληνικό κράτος ζεις στην Ελλάδα και σε φορολογεί για όλα τα εισοδήματά σου.

Δεν ισχύει, είσαι φορολογικός κάτοικος εκεί που μένεις πάνω από 183 μέρες το χρόνο. Βάση νόμου δεν έχεις επιλογή να διαλέξεις (άσχετο που δεν διασταυρωνεται εύκολα ). Αμα μένεις Γερμανία μόνιμα από όπου και να βγάζεις χρήμα, πρέπει να φορολογηθεί με γερμανικές κλίμακες. Προφανως και για Ελλάδα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gthe είπε

Κάτοικος εξωτερικού είμαι. Δηλωμένος στην ελληνική εφορία. Κάνω κανονικά μηδενική φορολογική δήλωση Ελλάδα λόγω σπιτιού και αυτοκινήτου. 

Όταν κάνεις αίτηση να μπεις ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, φυσικά δηλώνεις ότι μετακομίσεις 1/1 του οικονομικού έτους που αιτεισαι. Η εφορία "άτυπα" , δεν το ψάχνει και σε βάζει από αυτό το έτος και μετά.

Αν όντως μετακομίσεις Σεπτ για παράδειγμα περνάς μια γκρίζα περίοδο μέχρι το τέλος τους έτους. Γιατί πρακτικά έμεινες Ελλάδα πάνω από 183 μέρες, άρα φορολογείσαι για τα πάντα Ελλάδα. Αντίθετα αν μετακομίσεις Φεβρ για παράδειγμα. Για αυτό υπάρχει ανοχή σε αυτό το θέμα και όλοι "μετακομίζουν " 1/1 επίσημα. 

Αν το αμελήσεις και ζεις έξω και δεν το έχεις κάνει κάποια χρόνια.... Απλά αυτά τα αφήνεις ασχολίαστα αλλιώς θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις! . Δεν ζηταει εισιτήρια η ΔΟΥ ποτέ πηγές, συμβόλαιο σπιτιού και ένα payslip ζητάει 

οχι ελλαδα εγω θα μενω πανω απο 183 μερες. Αλλα θα ανοιξω εταιρια κανονικα εξωτερικο. Το συστημα μπαζει απο παντου, αυτοι δε θα μαθουν ποτε αν εγω ειμαι ελλαδα ή εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gthe είπε

Δεν ισχύει, είσαι φορολογικός κάτοικος εκεί που μένεις πάνω από 183 μέρες το χρόνο. Βάση νόμου δεν έχεις επιλογή να διαλέξεις (άσχετο που δεν διασταυρωνεται εύκολα ). Αμα μένεις Γερμανία μόνιμα από όπου και να βγάζεις χρήμα, πρέπει να φορολογηθεί με γερμανικές κλίμακες. Προφανως και για Ελλάδα κτλ

Αυτό ισχύει για όλες τις χώρες? Δηλαδή μια χώρα δεν μπορεί να θεωρήσει ότι θεωρεί ότι είσαι φορολογικός κάτοικος για >120 μερών πχ?

Δεν έχει να κάνει και με την υπηκοότητα κατά κάποιο τρόπο? Δηλαδή έισαι Έλληνας που πας 2 χρονια στη Γερμανία και φορολογείσαι κανονικά στη Γερμανία. Αν μετά πασ στην Ισπανία θα φορολογηθείς στην Ισπανία για όσο κάτσεις, αλλά θα "υπάγεσαι" πάντα στο σύστημα της Έλλαδας. Αν πας στη Γερμανία και γίνεις μετά από κάποια χρόνια Γερμανός πολίτης, τότε δε θα σε αντιμετωπίζουν ως Γερμανό φορολογούμενο και όχι σαν Έλληνα(άρα το παγκόσμιο εισόδημα σου θα πρέπει να φορολογείται στη Γερμανία πια)? Νομίζω αυτή είναι και η έννοια του κάτοικου εξωτερικού, είσαι Έλληνας που μένει στο εξωτερικό. Αυτό έχω καταλάβει, δεν ξέρω αν κάπου κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gthe είπε

Δεν ισχύει, είσαι φορολογικός κάτοικος εκεί που μένεις πάνω από 183 μέρες το χρόνο. Βάση νόμου δεν έχεις επιλογή να διαλέξεις (άσχετο που δεν διασταυρωνεται εύκολα ). Αμα μένεις Γερμανία μόνιμα από όπου και να βγάζεις χρήμα, πρέπει να φορολογηθεί με γερμανικές κλίμακες. Προφανως και για Ελλάδα κτλ

Αυτό δεν είναι απόλυτο, αν έχεις οικογένεια για παράδειγμα. Εγώ σε κάποια φάση ζούσα και δούλευα στο εξωτερικό και είχα όλα τα έγγραφα να το αποδείξω, αλλά μου ζήτησαν επιπλέον αποδείξεις ότι είναι και η οικογένειά μου στην Αγγλία (π.χ. βεβαίωση από το σχολείο του παιδιού). Ακόμα νωρίτερα, εγώ ζούσα και δούλευα στην Αγγλία, αλλά επειδή η γυναίκα μου ήταν στην Ελλάδα, θεωρούσαν ότι, φορολογικά, η οικογένεια ζει στην Ελλάδα. Αλλά ναι, δε διαφωνώ με αυτό που λες στη ουσία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mmmpii είπε

Αυτό ισχύει για όλες τις χώρες? Δηλαδή μια χώρα δεν μπορεί να θεωρήσει ότι θεωρεί ότι είσαι φορολογικός κάτοικος για >120 μερών πχ?

Δεν έχει να κάνει και με την υπηκοότητα κατά κάποιο τρόπο? Δηλαδή έισαι Έλληνας που πας 2 χρονια στη Γερμανία και φορολογείσαι κανονικά στη Γερμανία. Αν μετά πασ στην Ισπανία θα φορολογηθείς στην Ισπανία για όσο κάτσεις, αλλά θα "υπάγεσαι" πάντα στο σύστημα της Έλλαδας. Αν πας στη Γερμανία και γίνεις μετά από κάποια χρόνια Γερμανός πολίτης, τότε δε θα σε αντιμετωπίζουν ως Γερμανό φορολογούμενο και όχι σαν Έλληνα(άρα το παγκόσμιο εισόδημα σου θα πρέπει να φορολογείται στη Γερμανία πια)? Νομίζω αυτή είναι και η έννοια του κάτοικου εξωτερικού, είσαι Έλληνας που μένει στο εξωτερικό. Αυτό έχω καταλάβει, δεν ξέρω αν κάπου κάνω λάθος.

Μιλάμε για "φορολογικό" κάτοικο μιας χώρας, η υπηκοότητα δεν έχει καμία σχέση. Ισχύει το όριο των 183 ημερών, αν το περάσεις πρέπει ΟΛΟ σου το εισόδημα να φορολογηθεί κανονικά στη χώρα που "μένεις" (δλδ >183). Δεν εφαρμόζεται πρακτικά εύκολα γιατί είναι πολύπλοκο με γραφειοκρατία αλλά ισχύει. 

Τι σημαίνει όλο να φορολογηθεί σε μια χώρα; Ας πούμε μένεις Γερμανία μόνιμα αλλά βγάζεις και εισόδημα Ελλάδα. Στην Ελλάδα κρατάνε κάποιο φόρο. Θα πρέπει ο φόρος να υπολογιστεί με τις Γερμανικές κλίμακες και ανάλογα αν έχει κρατηθεί πολύ ή λίγο να σου επιστραφούν χρήματα ή να δώσεις παραπάνω. 

Στην Ελλάδα σαν δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού (δλδ αν ανηκεις ΔΟΥ εξωτερικού) υποχρεουσαι να κάνεις δήλωση έστω και μηδενική. Αυτό έχει να κάνει με το δικό μας φορολογικο σύστημα καθαρά 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, teri23 είπε

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πληρώσω φόρο στην Ελλάδα αν δουλεύω στην Γερμανία, μένω στην Γερμανία, αγοράζω στην Γερμανία και δεν έχω κάποιο εισόδημα στην Ελλάδα ούτε κάποιο περιουσιακό στοιχείο. Μου φτάνει που πληρώνω 30% φόρο εισοδήματος στην Γερμανία 

αυτο που καταλαβαινω απο το αρθρο ειναι οτι αν εχεις μαγαζια να σου παρεχουν εισοδημα στην γερμανια αλλα εισαι κατοικος ελλαδας τοτε θα πρεπει να φορολογηθεις ΚΑΙ στην ελλαδα για την διαφορα φορου . πχ αν η γερμανια εχει 15 % και η ελλαδα 20% οφειλεις την διαφορα στην ελλαδα αν εισαι κατοικος ελλαδας. (5%)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lumini είπε

Αλλα θα ανοιξω εταιρια κανονικα εξωτερικο. Το συστημα μπαζει απο παντου, αυτοι δε θα μαθουν ποτε αν εγω ειμαι ελλαδα ή εξωτερικο.

Μιλάμε για ατομική επιχείρηση ή κάποια ΙΚΕ, ΑΕ κτλ? Αν μιλαμε για το 2ο ότι κέρδος έχει είναι μέρος της εταιρίας, ότι μέρισμα πάρεις είναι ατομικό εισόδημα και σε αυτό θα έχεις θέμα (πρέπει να φορολογηθεί κάπου). Αν μιλάμε για ατομική, δεν πρέπει να βγει ΑΦΜ εκεί κτλ?

1 ώρα πριν, FilipposMD είπε

Αυτό δεν είναι απόλυτο, αν έχεις οικογένεια για παράδειγμα. Εγώ σε κάποια φάση ζούσα και δούλευα στο εξωτερικό και είχα όλα τα έγγραφα να το αποδείξω, αλλά μου ζήτησαν επιπλέον αποδείξεις ότι είναι και η οικογένειά μου στην Αγγλία (π.χ. βεβαίωση από το σχολείο του παιδιού). Ακόμα νωρίτερα, εγώ ζούσα και δούλευα στην Αγγλία, αλλά επειδή η γυναίκα μου ήταν στην Ελλάδα, θεωρούσαν ότι, φορολογικά, η οικογένεια ζει στην Ελλάδα. Αλλά ναι, δε διαφωνώ με αυτό που λες στη ουσία του.

Φορολογήθηκες τα αγγλικά λεφτά στην Αγγλία και τα ελληνικά εδώ και τέρμα? Γιατί κανονικά έπρεπε να φέρεις το P60 (το αγγλικό εκκαθαριστικό είναι αυτό) Ελλάδα και να σου βγάλουν διαφορές και με ελληνικές κλίμακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ελληνική φορολογική δήλωση έχει πεδίο για εισόδημα που αποκτήθηκε στο εξωτερικό και για το πόσος φόρος παρακρατήθηκε. Αν θυμάμαι καλά ο φόρος στην Αγγλία ήταν περισσότερος από όσο αναλογούσε στην φορολογική κλίμακα της Ελλάδας, οπότε δεν πλήρωσα κάτι επιπλέον, αλλά το επιπλέον (αγγλικό) εισόδημα υπολογίστηκε στο συνολικό μου εισόδημα και πλήρωσα την αντίστοιχη εισφορά αλληλεγγύης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγω μια ερώτηση..Αν είναι να πας τώρα Γερμανια μόνιμα...πρέπει να ξεδιλωθείς από την Ελλάδα;;; ή όταν πας εκει βρεις δουλεια κτλ.;;;...Τον λογιστη που ρώτησα μου είπε "εφόσον δεν έχεις κάποια περιουσια στην Ελλάδα κτλ..ούτε παίρνεις κάποιο επίδομα δεν χρειάζετε να κάνεις τίποτα" ισχύει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gthe είπε

Μιλάμε για "φορολογικό" κάτοικο μιας χώρας, η υπηκοότητα δεν έχει καμία σχέση. Ισχύει το όριο των 183 ημερών, αν το περάσεις πρέπει ΟΛΟ σου το εισόδημα να φορολογηθεί κανονικά στη χώρα που "μένεις" (δλδ >183). Δεν εφαρμόζεται πρακτικά εύκολα γιατί είναι πολύπλοκο με γραφειοκρατία αλλά ισχύει. 

Ναι το καταλαβαίνω αυτό, αλλά γιατί η Ελλάδα σε βαζει στους κατοίκους εξωτερικού (Γιαυτο έδωσα το παράδειγμα που πχ παίρνεις τη γερμανική υπηκοότητα μετά); Αν είσαι Έλληνας και δουλέψεις στη Γερμανία για 2 χρόνια και φορολογηθεις κανονικά στη Γερμανία και μετά πας στη Γαλλία, τότε θα πρέπει να εγγραφεις ως κάτοικος εξωτερικού στη Γερμανία(απτο μυαλό μου το βγάζω ως παράδειγμα σε αυτό που λέω ότι κάποια σχέση πρέπει να έχει η υπηκοοτητα);

Επίσης κάτι που έχω δει είναι με τους τραπεζικούς λογαριασμούς καθώς αν έχουν μέσα έστω και κάποιο υπόλοιπο, οι τοκοι θεωρούνται εισόδημα άρα θα πρέπει να κανείς δήλωση έστω και αν είναι μερικά λεπτά.

Επεξ/σία από mmmpii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, atrwtos είπε

Να κάνω και εγω μια ερώτηση..Αν είναι να πας τώρα Γερμανια μόνιμα...πρέπει να ξεδιλωθείς από την Ελλάδα;;; ή όταν πας εκει βρεις δουλεια κτλ.;;;...Τον λογιστη που ρώτησα μου είπε "εφόσον δεν έχεις κάποια περιουσια στην Ελλάδα κτλ..ούτε παίρνεις κάποιο επίδομα δεν χρειάζετε να κάνεις τίποτα" ισχύει;;;

Ο λογιστής σου δεν είναι και πολύ σόι. Εμπιστευτικά στο λέω. Ή πολύ απλά δεν ξέρει τίποτα παρά από το πώς υπολογίζουν το ΦΠΑ.

ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πρέπει να δηλωθείς στη δου κατοίκων εξωτερικού και να κάνεις δήλωση κάθε χρόνο. Αν όχι, θα σε βρουν κάποια στιγμή και θα σε φορολογησουν για ότι έβγαλες στη Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mary είπε

Ο λογιστής σου δεν είναι και πολύ σόι. Εμπιστευτικά στο λέω. Ή πολύ απλά δεν ξέρει τίποτα παρά από το πώς υπολογίζουν το ΦΠΑ.

ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πρέπει να δηλωθείς στη δου κατοίκων εξωτερικού και να κάνεις δήλωση κάθε χρόνο. Αν όχι, θα σε βρουν κάποια στιγμή και θα σε φορολογησουν για ότι έβγαλες στη Γερμανία.

ξαναλεω, δεν υπαρχει περιπτωση να φορολογησει η χωρα μας 1.000.000 μεταναστες που εφυγαν ΑΚΟΜΑ και αν εχει ολα τα στοιχεια απο τις αλλες χωρες. Απλα δεν προκειτε να συμβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lumini είπε

ξαναλεω, δεν υπαρχει περιπτωση να φορολογησει η χωρα μας 1.000.000 μεταναστες που εφυγαν ΑΚΟΜΑ και αν εχει ολα τα στοιχεια απο τις αλλες χωρες. Απλα δεν προκειτε να συμβει.

 

coffee lol GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...