Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, haHa είπε

Γιατι δεν θελεις να προστατευθεις, ειδικα απο την στιγμη που εισαι στις ευπαθεις ομαδες;

Στη ζωή μας όλοι κάνουμε επιλογές και για τις δικές μου δεν θα αφήσω κανέναν να επιλέξει και δεν θα το κάνω όπως κάποιες κυράδες που μέχρι π.χ. τα 50-60 δεν άφησαν τίποτε όρθιο και μετά τα 60 πιάνουν τις εκκλησίες , τα μοναστήρια και κάνουν μεγαλόσταυρους , να σώσουν την ψυχή τους και να πάνε στον Παράδεισο.

Μου τη δίνει που η εγγονούλα μου εμβολιασμένη ,για ένα μήνα ταλαιπωρούνταν από γρίπη η οποία παραλίγο να εξελιχθεί σε πνευμονία που κόλησε από το σχολείο ,πήρε ένα σωρό αντιβιώσεις ο Δήμος έφτασε στο σημείο να κλείσει για κάποιες μέρες το σχολείο γιατί οι γονείς αδιαφορούσαν και έστελναν άρρωστα τα παιδιά στο σχολείο,το κράτος δεν ασχολήθηκε καν με αυτά τα αγγελούδια και μου λέει εμένα κάνε εμβόλιο μην κολλήσεις κοροναιό και  πεθάνεις λες και θα χάσει η Βενετιά βελόνι.

Όπου νάναι ξημερώνει προβλέπω να ξυπνάει κάποιος μοντ και να μας κλειδώνει.:D

Επεξ/σία από papoys1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Στη ζωή μας όλοι κάνουμε επιλογές και για τις δικές μου δεν θα αφήσω κανέναν να επιλέξει ...

Δεκτο. Φανταζομαι ουτε αφηνεις τους γιατρους να σου δωσουν φαρμακα ετσι;

---------------------

45 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

παιζουμε με τις λέξεις. η γριπη υπήρχε παντα και κάθε χρονο κάποιοι πεθαινουν. πολύ χαμηλο νουμερο σχεδόν άνευ σημασιας. στην ελλάδα φευγουν απο τροχαιο 800 το χρονο, οχι 60 οπως με την γριπη. Ο ιος αυτος ομως ΑΝ κολλήσεις που ειναι μικρη πιθανότητα στην ιταλία, εχει υψηλο ποσοστο θνησιμοτητας. Στις αλλες χωρες της ευρωπης σχεδον  μηδενική πιθανοτητα προφανώς.

Παλι κανεις λαθος και υπολογιζεις σαν να εχεις κολλησει τον ιο. Μιλαμε αυτην την στιγμη για καποιον που δεν εχει κολλησει(οπως ο φιλος).
Πως ειναι πιο πιθανο να πεθανει καποιος αυτην την στιγμη στην Ευρωπη; Απο τροχαιο, απο γριπη ή απο κορωνοιο; Η απαντηση ειναι πρωτα απο τροχαιο, μετα απο γριπη και μετα απο κορωνοιο(αυτην την στιγμη).

Offtopic: Απο την γριπη πεθαινουν παγκοσμιως απο 300.000-650.000 καθε χρονο .

45 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ειναι μαντεψιά εφόσον μιλάμε για την ιταλία. Σε κάθε περίπτωση ενας υγιής άθρωπος κάτω απο 60 δεν φοβάται την γρίπη.

Και τα μικρα παιδια ειναι ευπαθη, εχουμε ηδη θανατους μικρων παιδιων στην Ελλαδα.

Τελος, ενδεικτικα ειχαμε 13 νεκρους στην Ελλαδα απο γριπη πριν 1 μηνα, τωρα εχουμε 60. Σχεδον δυο νεκροι/ημερα μονο στην Ελλαδα τον τελευταιο μηνα, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυριο δεν θα πεθανουν 2 απο τον κορωνοιο σε ολοκληρη την Ευρωπη.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεκτο. Φανταζομαι ουτε αφηνεις τους γιατρους να σου δωσουν φαρμακα ετσι;

---------------------

Παλι κανεις λαθος και υπολογιζεις σαν να εχεις κολλησει τον ιο. Μιλαμε αυτην την στιγμη για καποιον που δεν εχει κολλησει(οπως ο φιλος).
Πως ειναι πιο πιθανο να πεθανει καποιος αυτην την στιγμη στην Ευρωπη; Απο τροχαιο, απο γριπη ή απο κορωνοιο; Η απαντηση ειναι πρωτα απο τροχαιο, μετα απο γριπη και μετα απο κορωνοιο(αυτην την στιγμη).

Offtopic: Απο την γριπη πεθαινουν παγκοσμιως απο 300.000-650.000 καθε χρονο .

Και τα μικρα παιδια ειναι ευπαθη, εχουμε ηδη θανατους μικρων παιδιων στην Ελλαδα.

Τελος, ενδεικτικα ειχαμε 13 νεκρους στην Ελλαδα απο γριπη πριν 1 μηνα, τωρα εχουμε 60. Σχεδον δυο νεκροι/ημερα μονο στην Ελλαδα τον τελευταιο μηνα, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυριο δεν θα πεθανουν 2 απο τον κορωνοιο σε ολοκληρη την Ευρωπη.

Τα πολυ μικρά ναι. Πάντως και εκεί είναι συνήθως από αμέλεια των γονιών. Το παιδί αυτό πάντως δεν ήταν υγιές. 

 

https://www.ethnos.gr/ellada/84624_gripi-se-omada-ypsiloy-kindynoy-4hrono-poy-pethane-den-eihe-emboliastei

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεκτο. Φανταζομαι ουτε αφηνεις τους γιατρους να σου δωσουν φαρμακα ετσι;

 

Δηλαδή από όλο αυτό σου έμεινε.Τα παιδιά δε σε ακουμπήσανε;;;;;;

Και φυσικά έχω πάρει φάρμακα αλλά ευτυχώς όχι για κάτι σοβαρό και αν προκύψει πρόβλημα υγείας φυσικά και θα ξαναπάρω απλά δεν θα αφήσω κανέναν να φυτέψει τον τρόμο μέσα μου γιατί να ξέρεις ο τρόμος είναι ότι χειρότερο στον άνθρωπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Τα πολυ μικρά ναι. Πάντως και εκεί είναι συνήθως από αμέλεια των γονιών. Το παιδί αυτό πάντως δεν ήταν υγιές. 

https://www.ethnos.gr/ellada/84624_gripi-se-omada-ypsiloy-kindynoy-4hrono-poy-pethane-den-eihe-emboliastei

Τραγικοι γονεις.

---------------

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δηλαδή από όλο αυτό σου έμεινε.Τα παιδιά δε σε ακουμπήσανε;;;;;;

Τα παιδια δεν ειναι εδω για να κανουν συζητηση, το οτι εσυ εν γνωση σου δεν κανεις το εμβολιο και με αυτον τον τροπο θετεις σε κινδυνο και τους υπολοιπους(ειδικα καποιες ευπαθεις ομαδες που δεν μπορουν να κανουν το εμβολιο) ειναι κατι που μπορει να συζητηθει.

 

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και φυσικά έχω πάρει φάρμακα αλλά ευτυχώς όχι για κάτι σοβαρό και αν προκύψει πρόβλημα υγείας φυσικά και θα ξαναπάρω απλά δεν θα αφήσω κανέναν να φυτέψει τον τρόμο μέσα μου γιατί να ξέρεις ο τρόμος είναι ότι χειρότερο στον άνθρωπο.

Κανενας δεν θα φυτεψει τον τρομο μεσα σου, αυτο ειναι που κανεις μονος σου.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, haHa είπε

Κανενας δεν θα φυτεψει τον τρομο μεσα σου, αυτο ειναι που κανεις μονος σου.

Δηλαδή μου λες ότι όλοι παραπάνω που λένε στο φίλο μη πας Ιταλία μη κολλήσεις κορονοιό είναι θαρραλέοι και εγώ που λέω θα πήγαινα άνετα αν είχα κανονίσει τρέμουν τα πόδια μου από το φόβο;;;;

Τι να πω άλλα γράφω άλλα διαβάζεις άλλα καταλαβαίνεις άλλα γράφεις.Αποσύρομαι..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στη ζωή μας όλοι κάνουμε επιλογές και για τις δικές μου δεν θα αφήσω κανέναν να επιλέξει και δεν θα το κάνω όπως κάποιες κυράδες που μέχρι π.χ. τα 50-60 δεν άφησαν τίποτε όρθιο και μετά τα 60 πιάνουν τις εκκλησίες , τα μοναστήρια και κάνουν μεγαλόσταυρους , να σώσουν την ψυχή τους και να πάνε στον Παράδεισο.

Μου τη δίνει που η εγγονούλα μου εμβολιασμένη ,για ένα μήνα ταλαιπωρούνταν από γρίπη η οποία παραλίγο να εξελιχθεί σε πνευμονία που κόλησε από το σχολείο ,πήρε ένα σωρό αντιβιώσεις ο Δήμος έφτασε στο σημείο να κλείσει για κάποιες μέρες το σχολείο γιατί οι γονείς αδιαφορούσαν και έστελναν άρρωστα τα παιδιά στο σχολείο,το κράτος δεν ασχολήθηκε καν με αυτά τα αγγελούδια και μου λέει εμένα κάνε εμβόλιο μην κολλήσεις κοροναιό και  πεθάνεις λες και θα χάσει η Βενετιά βελόνι.

Όπου νάναι ξημερώνει προβλέπω να ξυπνάει κάποιος μοντ και να μας κλειδώνει.:D

Σαφως να κανεις τις επιλογες σου, το σεβομαι απολυτα.

Προφανως βεβαια αν κολλησεις κατι που θα ειχε αποφευχθεί απο τον προληπτικο, δωρεαν εμβολιασμο, θα τιμησεις την επιλογη σου και δε θα επιβαρύνεις ολους εμας, πηγαίνοντας σε Δημόσιο Νοσοκομείο για δωρεαν περίθαλψη. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Δηλαδή μου λες ότι όλοι παραπάνω που λένε στο φίλο μη πας Ιταλία μη κολλήσεις κορονοιό είναι θαρραλέοι και εγώ που λέω θα πήγαινα άνετα αν είχα κανονίσει τρέμουν τα πόδια μου από το φόβο;;;;

Τι να πω άλλα γράφω άλλα διαβάζεις άλλα καταλαβαίνεις άλλα γράφεις.Αποσύρομαι..

Η μπαλα στην εξεδρα: η συζητηση που καναμε εμεις οι 2 ηταν πως και δεν κανεις εμβολιο κατα της γριπης και ενα απο τα επιχειρηματα σου ηταν: "απλά δεν θα αφήσω κανέναν να φυτέψει τον τρόμο μέσα μου γιατί να ξέρεις ο τρόμος είναι ότι χειρότερο στον άνθρωπο."

Οποτε λεω το αν θα κανεις εμβολιο εσυ δεν εχει σχεση με το αν αφηνεις να φυτεψει καποιος αλλος τον τρομο μεσα σου οπως αντιστοιχα δεν εχει σχεση με το αν παιρνεις φαρμακα.


Μπορεις ξανα να πεταξεις τωρα την μπαλα στην εξεδρα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θεση σου δεν θα πηγαινα... Τα αεροπορικα ειναι λιγοτερα απο 100€ τα οποια δεν αξιζουν την οποια ταλαιπωρια μπορει να περασεις και δεν εννοω μονο την πιθανοτητα να κολλησεις, αλλα και 1002 αλλες καταστασεις που μπορει να βιωσεις. Αναλογισου αν μεχρι την Παρασκευη/Σαββατο που θα γυρισεις τι θα γινει αν τα κρουσματα/θανατοι πολλαπλασιαστουν. Τι θα βιωσεις ? Καραντινα, θα αποκλειστεις στην Ιταλια, δε θα χαρεις το ταξιδι σου, θα κλεισουν μουσεια/πινακοθηκες/εστιατορια και οτι αλλο σκοπευεις να επισκεφτεις. 

Χρονος επωασης μεχρι 27 μερες, λενε. Μεχρι 9 μερες αντεχει ο ιος σε επιφανεις εξ. χωρου (βλ. Πομολα) , λενε... Ποσοι κολλησαν απο αυτους τους 150+3 ? 

Να μην πας, λεφτα εχεις για τις 2 μερες στην Ιταλια, αδεια εχεις, κανε μια αποδραση καπου στην Ελλαδα και καντο 3-4ημερο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθένας έχει τις επιλογές του αλλά αν αυτές επηρεάζουν άλλους πρέπει να σκέφτεται και λίγο. Άλλοι είναι άρρωστοι και σου έρχονται επίσκεψη άλλοι βλέπουν έκτακτα φαινόμενα με 13 μποφόρ και βγαίνουν για κωπηλασία, άλλοι βλέπουν αποκλεισμένους δρόμους από το χιόνι και πάνε χωρίς αλυσίδες τα παιδιά να παίξουν χιονοπολεμο..... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ταξίδι στη Ρώμη, που είναι από τα φθηνότερα ταξίδια που μπορεί να κάνει κάποιος, εγώ θα το ακύρωνα. Εκτός αν για σένα είναι αποταμιεύσεις ενός έτους τα 60-80€ πήγαινε έλα που κάνει το εισιτήριο. 
 

Επίσης κρατήστε μια πισινή για τον coronavirus.. Έχουν βγει κάτι βρώμες ότι οι Κινέζοι κάνουν αυτό που ξέρουν καλύτερα. Λένε ψέμματα και αποκρύπτουν πληροφορίες. Είχα διαβάσει σε ένα site ήδη στην αρχή (δηλαδή πριν 2-3 βδομαδες) που οι νεκροί ήταν 230 περίπου στην Κίνα ότι το πραγματικό νούμερο που δεν έλεγαν είναι γύρω στις 20000 νεκροί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει αφού πεθαίνει κόσμος κ απο τη γρίπη, να γιολαρουμε , να παμε ταξιδάκια στην Κίνα κιόλας, Κλάιν. 

Οταν ο ΠΟΥ ειναι συνέχεια σε alert , όταν οι χώρες κλείνουν σύνορα , κλείνουν σχολεία, σταματάνε τρένα κλπ εδώ κάνουμε συγκρίσεις Ντάξει μωρε τοσα χρονια είχαμε γρίπη, ηρεμήστε. 

Οχι. 

Ουτε ο πανικος χρειάζεται αλλα και το να ταξιδεύει κανεις σε τέτοια εποχή ειναι ΤΕΡΜΑ ΛΟΒΟΤΟΜΗΜΕΝΟ. Κι εκτός απο τον εαυτό του θέτει σε κίνδυνο και όλους τους υπόλοιπους. 

Υγ: κάνω κάθε χρόνο το αντιγριπικό κι εγώ και οι γονείς μου 

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσάμπα το άγχος και η ταλαιπωρία για 2 μέρες!

 Η Αυστρία ήδη έκλεισε όλες τις σιδηροδρομικές επικοινωνίες με Ιταλία. Αν τύχει και πολλαπλασιαστούν τα κρούσματα ή εμφανιστεί και κανένα στην Ελλάδα, παίζει να μείνεις και αποκλεισμένος λόγω κλειστών συνόρων. Το κακό με το συγκεκριμένο ιό είναι ότι μεταδίδεται πολύ εύκολα (ένας που νοσεί  κολλά στατιστικά άλλα 4,5 άτομα, σε σχέση με το 1,5 της γρίπης).

 

Υ.Γ. Δύο φίλοι που είχαν κλείσει ταξίδι σε Ρώμη και Μιλάνο, έκαστος, τα ακύρωσαν...

Επεξ/σία από afragorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giannisag17 είπε

Το μόνο πράγμα που δεν μπορεί να ακυρωθεί είναι τα αεροπορικά..Το κατάλυμμα έχει δωρεάν ακύρωση..

Πήγαινε βρε φίλε…

Το πολύ πολύ να κολλήσεις τον ιό και έχεις μόνο 2% πιθανότητες να πεθάνεις…

Δες το σαν ένα extreme sport …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...