Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, haHa είπε

The rate of flu deaths in Greece is considerably higher than in other European countries. The data shows that 106 people had died by Saturday in Greece for approximately 11 million of population. 155 people had died in Spain after contracting flu, however the Iberian country’s population is more than four times larger, at some 46 million. There were only four deaths in Sweden, which has a comparable population to Greece. Britain reported no deaths from the virus.

 

Μπορεί να είναι ο εμβολιασμός, μπορεί και ότι οι σουηδοί δε πλησιάζουν άνθρωπο

sufghcz-940x684.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, FilipposMD είπε

Αν στην πτήση σου υπάρχει κάποιος που πιθανώς ήρθε σε επαφή με ύποπτο κρούσμα, εύκολα μπορείς να βρεθείς σε καραντίνα στο Σωτηρία για 2 εβδομάδες, το οποίο δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα που μπορεί να σου συμβεί.

2 εβδομάδες ξάπλα αναρωτική άδεια;

Για πολλούς ΕΙΝΑΙ το πιο ευχαριστο πράγμα που μπορεί να συμβεί.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kallair είπε

Αν ο ιος ειναι να ερθει στην Ελλαδα (που σιγουρα εχει ερθει) ή σε οποιαδηποτε αλλη χωρα, δεν περιμενει εμενα/εσενα/τον οποιοδηποτε, να παει ταξιδακι αναψυχης. ΧΙΛΙΑΔΕΣ (και λιγους λεω) ταξιδευουν καθε μερα. Αργά ή γρηγορα θα ειναι παντου.

Η ουσιαστικη προληψη δεν ειναι να μην ταξιδευουμε αλλά να τηρουμε τους κανονες υγιεινης και πρόληψης. ΟΧΙ στην τρομολαγνεια καποιων!

Aν και στην Ελλάδα γενικά τη βρίσκουμε με τη "τρομοκρατία", στη συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω να έχουν άδικο. Πρώτον βλέπεις οργανωμένες χώρες να παίρνουν ακραία μέτρα (βλέπε Αυστρία, βλέπε κλειστά σχολεία από το δήμαρχο του Μιλάνο) και δεύτερον γνωρίζουμε όλοι μας πως η αντιμετώπιση περιστατικών στην Ελλάδα θα είναι γεμάτη ερασιτεχνισμούς. Δε διαθέτουμε ούτε τα μέσα, ούτε τους χώρους για μία ενδεχόμενη πανδημία στη χώρα μας. Εδώ το μισό ιατρικό προσωπικό δε κάνει το εμβόλιο της γρίπης για ηθικούς λόγους.

Επίσης σαν λαός δεν έχουμε τη στοιχειώδη γνώση και πρόληψη. Αρρωσταίνει ένα παιδάκι με γρίπη και αντί να το κρατήσουν στο σπίτι, το στέλνουν σχολείο και "εκτελεί" όλη του τη τάξη. Το ίδιο και σε όλους τους χώρους εργασίας ή διασκέδασης. Φτερνίζεται και βήχει ο καθένας χωρίς να βάζει ένα χέρι μπροστά.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Αν μου επιτρέπετε, να ξεκαθαρίσω ορισμένες παρανοήσεις που ίσως βοηθήσουν τον φίλο και άλλους που έχουν παρόμοιους προβληματισμούς. Να σημειώσω ότι η δουλειά μου είναι η επιδημιολογία και έχω συναδέλφους που ασχολούνται με τον κορονοϊό αυτή τη στιγμή. Δεν βάζω links για αυτά που λέω αυτή τη στιγμή για λόγους συντομίας, αλλά ευχαρίστως να επανέλθω σε κάτι αν υπάρχουν αμφιβολίες.

1. Γιατί τόσος πανικός με έναν ιό που σκότωσε λίγους Κινέζους, ενώ πολλοί περισσότεροι πεθαίνουν από άλλες ασθένειες;

Ο λόγος είναι ότι πρόκειται για έναν καινούργιο ιό για τον οποίο πρακτικά κανένας άνθρωπος δεν έχει αντισώματα και φυσικά δεν υπάρχει εμβόλιο. Σε αντίθεση με την γρίπη, για παράδειγμα. Οι εκτιμήσεις είναι, με βάση ιστορικά δεδομένα, ότι μπορεί να κολλήσουν τον ιό το 60% των ανθρώπων στο πρώτο κύμα (σε διάστημα ενός έτους, ας πούμε).  Δηλαδή πάνω από 4 δις άνθρωποι παγκοσμίως ή 6 εκατομμύρια στην Ελλάδα. Είναι η προοπτική του ιού που μας ανησυχεί και όχι τόσο οι μερικές χιλιάδες θάνατοι στην Κίνα ως τώρα. To θέμα είναι σοβαρό.

2. Γιατί να μην ταξιδέψω στην Ιταλία (παράδειγμα); Η πιθανότητα να πετύχω κάποιον φορέα του ιού είναι απειροελάχιστη αυτή τη στιγμή.

Ισχύει. Με 150 επιβεβαιωμένα κρούσματα στην Ιταλία των 60 εκατομμυρίων, μάλλον είναι πιο πιθανό να σε χτυπήσει βέσπα στη Ρώμη παρά να κολλήσεις τον ιό. Αλλά! Με βάση τα προληπτικά μέτρα που ισχύουν παγκοσμίως, είναι πιθανό να μπλέξεις. Αν στην πτήση σου υπάρχει κάποιος που πιθανώς ήρθε σε επαφή με ύποπτο κρούσμα, εύκολα μπορείς να βρεθείς σε καραντίνα στο Σωτηρία για 2 εβδομάδες, το οποίο δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα που μπορεί να σου συμβεί. Συνέβη πρόσφατα σε συνάδελφό μου που πετούσε μεταξύ δυο χωρών που εκείνη τη στιγμή δεν είχαν καν επιβεβαιωμένα κρούσματα, αλλά λόγω ενός "ύποπτου" επιβάτη έφαγε μια ωραία καραντίνα για 10 μέρες, μέχρι να επιβεβαιωθεί ότι ο επιβάτης δεν είχε τον ιό. Οπότε σκέφτεσαι τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζεις.

3. Αυτοί που πεθαίνουν είναι συνήθως ευπαθείς και ηλικιωμένοι. Εγώ και να κολλήσω τι θα πάθω; Οπότε γιατί να ασχολούμαι;

Όντως, οι ευπαθείς ομάδες αντιμετωπίζουν μεγαλύτερο κίνδυνο, όπως και με την εποχική γρίπη. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος που είναι ασφαλής. Εξάλλου, μπορεί να ανακοινώνονται μόνο οι θάνατοι, αλλά αυτό είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Με τυχαία νούμερα, μπορεί για κάθε έναν που πεθαίνει να υπάρχουν 5 που νοσηλεύονται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας, 15 που νοσηλεύονται στο νοσοκομείο, 20 που κάνουν μια επίσκεψη στα επείγοντα και 40 που έχουν ήπια συμπτώματα και μένουν στο σπίτι τους για κάποιες μέρες. Ακόμα κι αν οι πιθανότητες να πεθάνεις από τον ιό είναι μικρές, φαντάζομαι δε θέλεις να τρέχεις στα επείγοντα ή να νοσηλευθείς, οπότε πρέπει να σε απασχολεί. Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που θα αναφέρω πιο κάτω.

4. Εντάξει, θα πεθάνουν κάποιοι -κυρίως- γέροι. Εμένα σε τι με επηρεάζει;

Αν υποθέσουμε ότι ο ιός εξαπλώνεται μαζικά, οι συνέπειες δε θα είναι μόνο ατομικές. Αν στη σημερινή Ελλάδα, με το σύστημα υγείας που ήδη δυσκολεύεται, προστεθούν μερικές δεκάδες χιλιάδες ασθενείς που χρειάζονται νοσηλεία και ενδεχομένως μονάδα εντατικής θεραπείας, η κατάσταση θα γίνει δραματική. Αν οι ΜΕΘ είναι γεμάτες λόγω κορονοϊού, αυτός που παθαίνει έμφραγμα ή τροχαίο ατύχημα και χρειάζεται νοσηλεία δε θα βρίσκει κρεβάτι. Αυτός που χρειάζεται χειρουργείο θα περιμένει μέχρι να υπάρχει διαθέσιμο κρεβάτι κ.ο.κ. Άρα είναι κάτι που μας αφορά όλους και όχι μόνο τις ευπαθείς ομάδες. Να σημειώσω ότι αν κολλήσουν τον ιό 6 εκατομμύρια Έλληνες, θνητότητα 1% σημαίνει 60 χιλιάδες θάνατοι.

5. Τι θα συμβεί στο επόμενο διάστημα;

Οι καραντίνες και όλα αυτά τα μέτρα που λαμβάνονται αυτή τη στιγμή έχουν ως στόχο να επιβραδύνουν την εξάπλωση του ιού. Έχουμε ακόμα μια πιθανότητα να τον περιορίσουμε ουσιαστικά, αλλά -προσωπική άποψη- αυτή η μάχη φαίνεται να χάνεται. Θεωρώ ότι κάποια στιγμή τα περιστατικά και σε χώρες εκτός Κίνας θα γίνουν τόσα, ώστε να μην έχει πια νόημα η καραντίνα και οι περιορισμοί στις μετακινήσεις. Παρά τις προσπάθειες, φαίνεται ότι ως και 2/3 των φορέων δεν εντοπίζονται έγκαιρα. Οπότε, θα φτάσει μια στιγμή που δε θα προσπαθούμε "να μη μας κολλήσουν αυτοί που έρχονται από κάπου αλλού", αλλά "να μην κολλήσουμε ο ένας τον άλλο". Σε μια τέτοια κατάσταση, πιθανά μέτρα θα είναι η ακύρωση συναυλιών, αγώνων, θεατρικών παραστάσεων κτλ, το κλείσιμο των σχολείων για κάποιο διάστημα, ίσως κλείσιμο επιχειρήσεων και δημοσίων φορέων και διάφορα παρόμοια. Αυτό θα έχει σημαντικές κοινωνικές επιπτώσεις. Ακόμα κι αν δεν πεθαίνουν χιλιάδες άνθρωποι, πολλοί θα αντιμετωπίσουν δυσκολίες. Σκεφτείτε μια κατάσταση όπου τα παιδιά σας δεν πάνε σχολείο για 2 βδομάδες και στη μικρή οικογενειακή σας επιχείρηση οι 2 από τους 7 είναι ασθενείς (έστω όχι βαριά) και άλλοι 3 πρέπει να μείνουν στο σπίτι είτε για να προσέχουν τα παιδιά είτε τον παππού που είναι άρρωστος. Λογικά η επιχείρηση θα υπολειτουργεί. Αν επεκτείνουμε αυτή τη σκέψη, είναι πιθανό να προκύψουν ελλείψεις ή καθυστερήσεις/ταλαιπωρία σε εμπορικά προϊόντα, είδη σούπερ μάρκετ, φάρμακα κτλ.

6. Οπότε τι, να πανικοβληθώ και να πάω στα βουνά;

Όχι ακόμα. Όπως είπαμε, τα περιστατικά είναι ακόμα λίγα. Έχουμε δρόμο μέχρι να είναι τόσο εκτεταμένη η μετάδοση. Τα μέτρα που λαμβάνονται καθυστερούν μια ενδεχόμενη πανδημία. Αν φτάσει Μάιος ή Ιούνιος μέχρι να εμφανιστούν πολλά περιστατικά στην Ελλάδα, οι συνθήκες θα είναι πιο ευνοϊκές. Ο καιρός θα είναι ζεστός, η συνάθροιση σε κλειστούς χώρους λιγότερη, οι οργανισμοί λιγότερο ταλαιπωρημένοι από γρίπη και κρυολογήματα, τα σχολεία ενδεχομένως ήδη κλειστά, το σύστημα υγείας λιγότερο πιεσμένο κτλ. Σε μια τέτοια συνθήκη, ακόμα κι αν συνεχίζεται η μετάδοση του ιού, πιθανώς θα είναι με μικρότερη ταχύτητα, οπότε το ποσοστό των ανθρώπων που θα είναι ασθενείς σε μια συγκεκριμένη μέρα θα είναι μικρότερο, οπότε τα προβλήματα που περιέγραψα πριν θα είναι σημαντικά μικρότερα. Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει όλοι να συνεργαστούμε για να περιορίσουμε τη μετάδοση. Επίσης, αν καθυστερήσουμε τη μετάδοση αρκετά, μπορεί να έχουμε και εμβόλιο. Παρότι πάντα εμφανίζονται οι παντογνώστες που μιλάνε για τα κέρδη των φαρμακευτικών, τα εμβόλια σώζουν ζωές, οπότε ελπίζουμε ότι θα το παρασκευάσουμε εγκαίρως. Οπότε, όχι πανικός, αλλά καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένοι για κάποια από αυτά τα ενδεχόμενα. Μην αδειάσετε τα σούπερ μάρκετ, αλλά σκεφτείτε πώς θα οργανώσετε τη ζωή σας αν αρρωστήσει ο παππούς ή αν τα παιδιά δεν πάνε στο σχολείο.

7. Πόσο σίγουροι είμαστε για όλα αυτά;

Υπάρχουν ακόμα πολλά ερωτηματικά για τον ιό. Ακόμα δεν είμαστε βέβαιοι για πολλά από τα κρίσιμα χαρακτηριστικά του. Π.χ. αν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που κολλάνε τον ιό αλλά δεν εμφανίζουν συμπτώματα, η θνητότητα (δηλαδή η πιθανότητα να πεθάνεις αν κολλήσεις τον ιό) είναι χαμηλότερη από αυτό που εκτιμούμε τώρα. Έχει συμβεί στο παρελθόν και είναι μάλλον το καλό σενάριο. Σε κάθε περίπτωση, τα δεδομένα αλλάζουν μέρα με τη μέρα. Αν τελικά αποφύγουμε την πανδημία ή είναι πιο ήπια από όσο φοβόμαστε τώρα δε σημαίνει ότι κακώς ελήφθησαν όλα αυτά τα μέτρα ή ότι οι ιλουμινάτι θέλουν να τρομοκρατούν τον κόσμο για να ελέγχουν την ανθρωπότητα. Η αντισεισμική προστασία στα σπίτι, για παράδειγμα, δε σημαίνει ότι σίγουρα θα γίνει σεισμός 8 ρίχτερ, αλλά είναι απαραίτητη γιατί, αν γίνει, το σπίτι μπορεί να γκρεμιστεί.

Ελπίζω να βοήθησα.

Mιας και εισαι πιο σχετικος (μαλλον) απο τον οποιοδηποτε εδω μεσα, εχει γνωση αν εχει βγει/ψαχνουν να βρουν καποιο τεστ να υπαρχει αμεση/γρηγορη/εγκαιρη (διαλεξε την λεξη που ειναι πιο σωστη) διαγνωση οτι καποιος ειναι φορέας του ιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Για Σοφια/borovets εχει ακουστει τιποτα? φευγω πεμπτη, γυριζω τριτη!

ski εγω! 

μπα, ολα καλα κ αερα στα πανια σας!

εμεις να δω τι θα κανουμε! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kallair είπε

Mιας και εισαι πιο σχετικος (μαλλον) απο τον οποιοδηποτε εδω μεσα, εχει γνωση αν εχει βγει/ψαχνουν να βρουν καποιο τεστ να υπαρχει αμεση/γρηγορη/εγκαιρη (διαλεξε την λεξη που ειναι πιο σωστη) διαγνωση οτι καποιος ειναι φορέας του ιου;

Υπάρχουν διάφορα τεστ, τα οποία και χρησιμοποιούνται από διάφορους φορείς, αλλά κανένα που να μπορείς να κάνεις ο ίδιος ή ένα συνηθισμένο εργαστήριο (που σου μετράει το σάκχαρο για παράδειγμα). Εδώ περισσότερες πληροφορίες, αν και είναι πολύ τεχνικό το κείμενο: https://www.nature.com/articles/d41587-020-00002-2

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, FilipposMD said:

6. Οπότε τι, να πανικοβληθώ και να πάω στα βουνά;

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω και εγώ για τον πολύ ωραίο QA σχετικά με τον ιό. Θέλω να σε ρωτήσω κατά την γνώμη σου οι μάσκες είναι απαραίτητες όταν είμαστε σε μέρη με συνωστισμό όπως τα ΜΜΜ; Αν ναι, τι είδους μάσκες αξίζει να φοράμε για να έχουμε προστασία;

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μπορεί να είναι ο εμβολιασμός, μπορεί και ότι οι σουηδοί δε πλησιάζουν άνθρωπο

 ή μπορεί να φταίει ότι η γρίπη έχει μεταβλητή εξάπλωση και θνησιμότητα ανά χώρα και έτος, πχ πέρσι η Ελλάδα είχε 154 νεκρούς και η Σουηδία 505

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, manolis115 είπε

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω και εγώ για τον πολύ ωραίο QA σχετικά με τον ιό. Θέλω να σε ρωτήσω κατά την γνώμη σου οι μάσκες είναι απαραίτητες όταν είμαστε σε μέρη με συνωστισμό όπως τα ΜΜΜ; Αν ναι, τι είδους μάσκες αξίζει να φοράμε για να έχουμε προστασία;

Χμ, η χρησιμότητα της μάσκας δεν είναι ξεκάθαρη, απ΄όσο γνωρίζω. Η απλή χειρουργική μάσκα μου φαίνονται μάλλον ανούσια. Σε βοηθάει ενδεχομένως να μην ακουμπάς το πρόσωπό σου με τα χέρια σου, που είναι βασική οδός μετάδοσης, αλλά δύσκολα μένει στη θέση της για ώρα και νομίζω δεν έχει αποδειχθεί ότι τελικά προστατεύει. Οι μάσκες 3Μ είναι καλύτερες, αλλά και πάλι, δεν ξέρω αν έχει νόημα να τη φοράς για ώρες σε ένα τρένο. Άσε που είναι ακριβές. Μία πνευμονολόγος που κοιτούσε πόσο κοστίζουν αυτές που φορούν στον νοσοκομείο που είπε ότι είναι γύρω στα 20 ευρώ η μία. Προφανώς δεν μπορείς να φοράς την ίδια για ένα μήνα... Προσωπικά δε φοράω μάσκα πάντως, χωρίς να σημαίνει ότι είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι το καλύτερο.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, FilipposMD said:

Χμ, η χρησιμότητα της μάσκας δεν είναι ξεκάθαρη, απ΄όσο γνωρίζω. Η απλή χειρουργική μάσκα μου φαίνονται μάλλον ανούσια. Σε βοηθάει ενδεχομένως να μην ακουμπάς το πρόσωπό σου με τα χέρια σου, που είναι βασική οδός μετάδοσης, αλλά δύσκολα μένει στη θέση της για ώρα και νομίζω δεν έχει αποδειχθεί ότι τελικά προστατεύει. Οι μάσκες 3Μ είναι καλύτερες, αλλά και πάλι, δεν ξέρω αν έχει νόημα να τη φοράς για ώρες σε ένα τρένο. Άσε που είναι ακριβές. Μία πνευμονολόγος που κοιτούσε πόσο κοστίζουν αυτές που φορούν στον νοσοκομείο που είπε ότι είναι γύρω στα 20 ευρώ η μία. Προφανώς δεν μπορείς να φοράς την ίδια για ένα μήνα... Προσωπικά δε φοράω μάσκα πάντως, χωρίς να σημαίνει ότι είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι το καλύτερο.

Χωρίς να είμαι ειδικός, έχω την εντύπωση πως η μάσκα έχει νόημα σε κάποιον που νοσεί ώστε να προστατευτούν οι υπόλοιποι και όχι το ανάποδο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...