Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, FilipposMD said:

Η απλή χειρουργική μάσκα μου φαίνονται μάλλον ανούσια. Σε βοηθάει ενδεχομένως να μην ακουμπάς το πρόσωπό σου με τα χέρια σου, που είναι βασική οδός μετάδοσης, αλλά δύσκολα μένει στη θέση της για ώρα και νομίζω δεν έχει αποδειχθεί ότι τελικά προστατεύει.

Επειδή πήγα σε νοσοκομείο της Αθήνας(Ερυθρό Σταυρό) λόγω ατυχήματος πρόσφατα και έκατσα 7 ώρες μου έδωσαν απλή χειρουργική μάσκα να φοράω όπως δίνουν σε όλους. Για εμένα προσωπικά ήταν εφιάλτης η χρήση της, ίδρωνα πάρα πολύ και αναγκαζόμουν να την βγάλω για να σκουπιστώ, τα γυαλιά μου θάμπωναν και μετά από μία ώρα βρωμούσε η μάσκα. Εντάξει μέσα στο νοσοκομείο να ξαναβάλω αλλά γενικά δεν βολεύει καθόλου. Αφού δεν είναι αποτελεσματικό μέτρο προστασίας δεν αξίζει ούτε οικονομικά ούτε σαν εμπειρία χρήσης.

Στον διάδρομο που έλεγαν αφίσες πως είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας λόγω γρίπης κοιμόντουσαν πολλοί ασθενείς σε ράντζα φυσικά χωρίς μάσκα. Πραγματικά αποκαρδιωτική εικόνα. Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα γίνει άμα χρειαστεί να νοσηλευτούν χιλιάδες άνθρωποι λόγω κορονοϊού. Η κατάσταση είναι ήδη δύσκολη στα Ελληνικά νοσοκομεία.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στην Ιταλία που ενδιαφέρει και το φίλο που άνοιξε το θέμα, βλέπω εικόνες και αρχίζει και επικρατεί ένας πανικός. Αδειάζουν σιγά σιγά τα σουπερ μάρκετ ενώ τα ΜΜΜ του Μιλάνου είναι άδεια!

https://www.cnn.gr/news/kosmos/gallery/21052/koronaios-oi-italoi-adeiazoyn-ta-soyper-market

 

Δε θέλω να φανταστώ τι θα γίνει σε ανάλογη περίπτωση στην Ελλάδα που αδειάζαμε τα Σ/Μ με τα capital controls...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μάσκα είναι για χρήση μικρής χρονικής διάρκειας, πρέπει να εφαρμόζει τέλεια, δεν την ακουμπάμε ΚΑΘΟΛΟΥ παρά μόνο στις άκρες και μόλις την βγάλουμε πάει στα σκουπίδια, το να φοράς μάσκα πολύ ώρα, να ιδρύσει από τα χνώτα παίζει να είναι χειρότερο(50-50) από το να μην φοράς καθόλου.

Προσωπικά δεν με βολεύει καθόλου, πρώτον θολώνουν τα γυαλιά και δεν βλέπεις τίποτα, δεύτερον αν κάνει ζέστη είναι ανυπόφορη.

Νομίζω και εγώ πιο πολύ έχει νόημα να την φοράς αν είσαι άρρωστος για να αποτρέπεις να μεταδώσεις την ασθένεια είτε από την αναπνοή είτε με κάποιο φτέρνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασεις παντως τις σημερινές ειδησεις, αμφιβάλλω πλεον αν εχει καμια αξια να πας στην ιταλια εστω και αν αψηφας την μολυνση για τον εαυτο σου.

Ασε που αμφιβάλλω πλεον και αν καταφέρεις να πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως με τέτοια στατιστικά χαρακτηριστικά μεταδοτικότητας και θνησιμότητας που ανακοινώνουν, ο αριθμός των θυμάτων είναι λιγότερος από ότι θα ανέμενε κανείς. Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι πως πολύ μεγάλος αριθμός κινέζων το πέρασε με ήπια συμπτώματα και δεν πήραν καν χαμπάρι ότι νόσησαν από κορονοϊό, με αποτέλεσμα το κλάσμα θανάτων προς μολυσμένων που δίνει το 2% να υπερεκτιμά σε πόσους ο ιός είναι θανατηφόρος. Αλλιώς λογικά μετά από τόσες εβδομάδες θα είχαμε δεκάδες χιλιάδες νεκρούς και όχι 3 χιλιάδες. Σίγουρα βοήθησαν φοβερά και οι καραντίνες και το "απολυταρχικό" καθεστώς της κίνας που επέβαλε σκληρά μέτρα στους πολίτες του αλλά κάτι δεν βγαίνει στα νούμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, patclo είπε

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως με τέτοια στατιστικά χαρακτηριστικά μεταδοτικότητας και θνησιμότητας που ανακοινώνουν, ο αριθμός των θυμάτων είναι λιγότερος από ότι θα ανέμενε κανείς. Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι πως πολύ μεγάλος αριθμός κινέζων το πέρασε με ήπια συμπτώματα και δεν πήραν καν χαμπάρι ότι νόσησαν από κορονοϊό, με αποτέλεσμα το κλάσμα θανάτων προς μολυσμένων που δίνει το 2% να υπερεκτιμά σε πόσους ο ιός είναι θανατηφόρος. Αλλιώς λογικά μετά από τόσες εβδομάδες θα είχαμε δεκάδες χιλιάδες νεκρούς και όχι 3 χιλιάδες. Σίγουρα βοήθησαν φοβερά και οι καραντίνες και το "απολυταρχικό" καθεστώς της κίνας που επέβαλε σκληρά μέτρα στους πολίτες του αλλά κάτι δεν βγαίνει στα νούμερα. 

καλά δεν ξέρεις αν τα νούμερα που έχουμε είναι πραγματικά για τον όποιο λόγο, άλλωστε δεν μιλάμε καν για δημοκρατία να πεις ότι την ελέγχει κάπως ο τύπος.. επίσης δεν μπορείς να αποκλείσεις κάποια μετάλλαξη που δεν θα χτυπάει και τους πιο υγιείς και τέλος μην παραβλέπουμε ότι δεν υπάρχει θεραπεία με φάρμακο αν δε κάνω λάθος

 

για τις άλλες γρίπες κάτι έχουμε και αν πιάσει έπιασε, στην προκειμένη περίπτωση ή το αντιμετωπίζεις μόνος σου ή γειά σας ,  όποτε αν παίξει καμιά μετάλλαξη και ο ιός γίνει πιο ισχυρός θα υπάρχει πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμείς, μιας και είμαστε η χώρα με τα πιο χαλαρά σύνορα στον πλανήτη μόνο ασφαλείς δεν είμαστε για την έλευση του ιού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, giannisag17 είπε

Το μόνο πράγμα που δεν μπορεί να ακυρωθεί είναι τα αεροπορικά..Το κατάλυμμα έχει δωρεάν ακύρωση..

εγω αδερφε θα ακυρωνα.

και να πηγαινα δεν θα το χαιρομουν, οποτε..

παντως αυτο με το εμβολιο για την γριππη δεν το εχω καταλαβει...

εκανα καποια χρονια συνεχεια λογω δουλειας...καθε χρονο με τσακιζε κανα δυο φορες και με σακατευε η γριππη ...

μεχρι και αμυγδαλιτιδα ειχα μια φορα...(ασχετο)

...

τρια χρονια δεν κανω εμβολιο, (δεν το χρειαζομαι λογω δουλειας..σαν να ειμαι καλυτερα φτου φτου να  μην με ματιασω...) βεβαια ειμαι και ξεπεταρουδι 🤣...αν περασουνε τα χρονια βλεπουμε...

παντως οσοι εισαι σε ομαδες κινδυνου καντε το εμβολιακι...δεν ειναι και τιποτα...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

εγω αδερφε θα ακυρωνα.

και να πηγαινα δεν θα το χαιρομουν, οποτε..

παντως αυτο με το εμβολιο για την γριππη δεν το εχω καταλαβει...

εκανα καποια χρονια συνεχεια λογω δουλειας...καθε χρονο με τσακιζε κανα δυο φορες και με σακατευε η γριππη ...

μεχρι και αμυγδαλιτιδα ειχα μια φορα...(ασχετο)

...

τρια χρονια δεν κανω εμβολιο, (δεν το χρειαζομαι λογω δουλειας..σαν να ειμαι καλυτερα φτου φτου να  μην με ματιασω...) βεβαια ειμαι και ξεπεταρουδι 🤣...αν περασουνε τα χρονια βλεπουμε...

παντως οσοι εισαι σε ομαδες κινδυνου καντε το εμβολιακι...δεν ειναι και τιποτα...

μπορεί να νοσούσες επειδή ήσουν στη δουλειά που ήσουν 

 

εγώ πάντως φέτος αρρώστησα δυνατά μετά από χρόνια (έκανα 39.5 πυρετό που είχα να κάνω πάνω από δεκαετία) και κόλλησα ένα σωρό κοσμό εκτός από όσους είχαν κάνει το εμβόλιο και μάλιστα για κάποιους όπως ο πατέρας μου που έχουν επιβαρυμένη υγεία (για αυτό και το κάνει ο συγκεκρίμενος) φοβόμουν πάρα πολύ μην τους κολλήσω γιατί ήταν ζόρικο ό,τι κι αν ήταν αυτό που είχα , ειδικά μια μέρα που έκανα το λάθος να πάω στη δουλειά κόντεψα να πέσω ξερός. είχα 39+ και έτρεμα , ένιωθα λες και ήμουν σε ψυγείο , ένας λιγότερο υγιής άνθρωπος θα πήγαινε νοσοκομείο σε αυτή τη κατάσταση 

 

για το εμβόλιο πάντως αυτό που έχω ακούσει να λένε είναι ότι μπορεί να αρρωστήσεις, αλλά το περνάς πιο χαλαρά από ότι θα το περνούσες χωρίς αυτό 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στη ζωή μας όλοι κάνουμε επιλογές και για τις δικές μου δεν θα αφήσω κανέναν να επιλέξει και δεν θα το κάνω όπως κάποιες κυράδες που μέχρι π.χ. τα 50-60 δεν άφησαν τίποτε όρθιο και μετά τα 60 πιάνουν τις εκκλησίες , τα μοναστήρια και κάνουν μεγαλόσταυρους , να σώσουν την ψυχή τους και να πάνε στον Παράδεισο.

Μου τη δίνει που η εγγονούλα μου εμβολιασμένη ,για ένα μήνα ταλαιπωρούνταν από γρίπη η οποία παραλίγο να εξελιχθεί σε πνευμονία που κόλησε από το σχολείο ,πήρε ένα σωρό αντιβιώσεις ο Δήμος έφτασε στο σημείο να κλείσει για κάποιες μέρες το σχολείο γιατί οι γονείς αδιαφορούσαν και έστελναν άρρωστα τα παιδιά στο σχολείο,το κράτος δεν ασχολήθηκε καν με αυτά τα αγγελούδια και μου λέει εμένα κάνε εμβόλιο μην κολλήσεις κοροναιό και  πεθάνεις λες και θα χάσει η Βενετιά βελόνι.

Όπου νάναι ξημερώνει προβλέπω να ξυπνάει κάποιος μοντ και να μας κλειδώνει.:D

Συγνώμη αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγμαατα τόσο εσύ όσο και αρκετοί άλλοι. Το εμβόλιο το κάνεις για να μειώσεις τις πιθανότητες χειροτερων συμπτωμάτων και επιπλοκών σε περίπτωση που μολυνθείς. Το κράτος λοιπόν καλά κάνει και σου λέει κάνε το εμβόλιο. Δεν σε εξασφαλίζει 100% ότι δεν θα πάθεις κατι, αλλά ο οργανισμός σου θα ειναι πιο ετοιμοπόλεμος για να αντιμετωπίσει την ασθένεια. Για την εγγονούλα σου λοιπόν και ολα αυτά τα λυπηρά θέματα που πέρασε, πάλι καλά να λέτε που ήταν εμβολιαμενη διότι σε διαφορετική περίπτωση τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν πολύ χειρότερα... Δυστυχώς κάποιοι ακόμα και με εμβόλιο θα αρρωστήσουμε πολύ άσχημα. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει με τον εαυτό του, εγώ είμαι νεότατος αλλά με πολύ βεβαρημένο ιστορικό και δεν κάθομαι να ρισκάρω την υγεία μου για λίγα κολοευρω και ένα τσιμπημα. Τώρα αν είναι να πάω εντατική η να πεθάνω, ότι είναι να γίνει θα γίνει. 

Επίσης, εμβόλιο για τον κορονοιο δεν υπάρχει ακόμα. Μήπως θες να πεις για την γρίπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FilipposMD τι προτείνετε συνήθως για πρόληψη σε τέτοιες περιπτώσεις;

Ισχύουν τα γνωστά πλυσιμο χεριών, αντισηπτικά, όχι πολλές αγκαλιές και φιλιά και όχι πολύ σε κλειστούς χώρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, FilipposMD είπε

 

 

 

Σε μια τέτοια κατάσταση, πιθανά μέτρα θα είναι η ακύρωση συναυλιών, αγώνων, θεατρικών παραστάσεων κτλ, το κλείσιμο των σχολείων για κάποιο διάστημα, ίσως κλείσιμο επιχειρήσεων και δημοσίων φορέων και διάφορα παρόμοια.

Ηδη ακυρωθηκαν , στην Ιταλια, πολλοι ποδοσφαιρικοι αγωνες την Κυριακη .Θα κατεβασουν ρολα οι Ιταλοι, σε σχολεια ,σε μουσεια, καρναβαλια

Και εδω στο insomnia, παιδια θα παω τελικα, δεν μπορω να πεταξω ετσι 100 ευρω .Ανυπομουσα πολυ καιρο για αυτο το...ξενοιαστο διημερο 😂

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

@FilipposMD τι προτείνετε συνήθως για πρόληψη σε τέτοιες περιπτώσεις;

Ισχύουν τα γνωστά πλυσιμο χεριών, αντισηπτικά, όχι πολλές αγκαλιές και φιλιά και όχι πολύ σε κλειστούς χώρους;

Ε ναι. Ιός είναι που μεταδίδεται εν πολλοίς όπως του κοινού κρυολογήματος και της γρίπης. Αυτά που είπες είναι σωστά. Κάπου διάβαζα να προπονηθούμε στο να μην ακουμπάμε το πρόσωπο με τα χέρια μας. Δύσκολο μου φαίνεται, αλλά όποιος τα καταφέρει, καλό είναι. Αν μπορείτε να μειώσετε και τις χειραψίες, ακόμα καλύτερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, billdanos είπε

Χωρίς να είμαι ειδικός, έχω την εντύπωση πως η μάσκα έχει νόημα σε κάποιον που νοσεί ώστε να προστατευτούν οι υπόλοιποι και όχι το ανάποδο! 

Ειναι και για τα 2, χωρις να ειναι ειδικος, καπου το διαβασα. Και οι 2 πλευρες προστατευονται. Αρα ειναι ΚΑΙ για το αναποδο οπως το λες

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...