Προς το περιεχόμενο

Ιατρική απο ΕΠΑΛ, ειναι εφικτό;


Mperdemenoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Pickle Rick είπε

Συμφωνώ με τους προλαλησαντες είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις τι θες στα 18. Και εγώ σκέψου πριν δύο χρόνια (20 πλέον) την πάτησα με την ιατρική λόγω των μορίων κλπ και γνωρίζοντας ότι μου άρεσε (και εξακολουθεί να μου αρέσει) η βιολογια-φυσιολογια όπως άλλωστε και στους περισσότερους αυτής της κατεύθυνσης, ωστόσο δεν νιώθω ικανός να πάρω το βάρος αυτής της επιστήμης στην πλάτη μου γενικά δεν νομίζω να μπορω να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του επαγγελματος το οποίο δεν με συγκινεί και ιδιαιτερα για αυτό και πρόκειται να την αφήσω την συγκεκριμένη σχολή. Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι ότι στα 18 νομίζεις ότι σου αρέσει κάτι, στην ουσία το αν αυτό που θα σπουδάζεις είναι ραμμένο για εσένα είναι θέμα τύχης.Παντως για να σου απάντηση στην αρχική ερώτηση θεωρώ ευκολότερη την είσοδο στην ιατρική από ΕΠΑΛ παρά από γελ.

Σε ποιο έτος βρίσκεσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Lightning_md είπε

Το έχεις πάρει απόφαση; Μπορείς να κάνεις ειδικότητες που "ελαχιστοποιούν" αυτό το βάρος, είτε μεταπτυχιακά προς άλλες κατευθύνσεις πχ. δημόσια υγεία, επιδημιολογία κλπ. Ειλικρινά είναι από τις σχολές που σου ανοίγουν πολλές διαφορετικές πόρτες, πιστεύεις ότι δε θα βρεις κάτι να σου αρέσει;

 

4 ώρες πριν, FilipposMD είπε

 

@Pickle Rick Ούτε σ'εμένα άρεσε η κλινική ιατρική, αλλά βρήκα κάτι που με γεμίζει (Επιδημιολογία/Δημόσια Υγεία) και το έκανα μετά το πτυχίο (χρησιμοποιώντας το πτυχίο προφανώς). Αν έχεις μια άλλη εναλλακτική για την οποία είσαι σίγουρος, καλά θα κάνεις να την αφήσεις τη σχολή. Αλλά όντως σκέψου ότι έχεις πλέον άπειρες επιλογές έχοντας ένα πτυχίο ιατρικής.

Στο 2ο ετος 4ο εξαμηνο είμαι που ακομα είναι προκλινικα τα μαθηματα τα οποια μαρεσουν για αυτόν τον λογο.Εγω βιολογικο ηθελα να μπω και από την νεα χρονια εκει θα είμαι αν φυγω, στο κατω κατω δεν εχω καποιο γιατρο στο σοι οποτε από το μηδεν θα ξεκινησω όπως και να εχει. Αυτό το επαγγελμα είναι αυστηρα για αυτους που εχουν τρελα. Εγω δεν εχω την τρελα αυτή μου αρεσουν απλα οι επιστημες πανω στις οποιες παταει η ιατρικη. Για να κανεις αυτά τα εξοντωτικα ωραρια στα νοσοκομεια, να θυσιασεις τοσο πολύ χρονο από την ζωη σου σε αυτην την επιστημη πρεπει να νιώθεις πολλα παραπανω από το απλα να σου αρεσει η φυσιολογια ξερω γω, αυτά τα πολλα παραπανω εγω δεν τα νιώθω.Θελω όμως να τονιζω στο παιδι που κανει την ερωτηση πως αυτή είναι η προσωπικη μου καταθεση και εμπειρια και απλα την εγρααψα καθως είμαι συνομιλικος και ειχα και εγω τους ιδιους προβληματισμους.Αυτο που θελω να γινει αντιληπτο είναι ότι στα 18 ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι μας αρεσει κατι.Το αν θα κανουμε την σωστη επιλογή ενεχει και τον παραγοντα της τυχης χωρις να εννοω βεβαίως ότι αν πας ιατρικη δεν θα σου αρεσει ετσι μην τρελαθούμε μπορει να εισαι φτιαγμένος για αυτην.

Επεξ/σία από Pickle Rick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pickle Rick είπε

Στο 2ο ετος 4ο εξαμηνο είμαι που ακομα είναι προκλινικα τα μαθηματα τα οποια μαρεσουν για αυτόν τον λογο.Εγω βιολογικο ηθελα να μπω και από την νεα χρονια εκει θα είμαι αν φυγω, στο κατω κατω δεν εχω καποιο γιατρο στο σοι οποτε από το μηδεν θα ξεκινησω όπως και να εχει. Αυτό το επαγγελμα είναι αυστηρα για αυτους που εχουν τρελα. Εγω δεν εχω την τρελα αυτή μου αρεσουν απλα οι επιστημες πανω στις οποιες παταει η ιατρικη. Για να κανεις αυτά τα εξοντωτικα ωραρια στα νοσοκομεια, να θυσιασεις τοσο πολύ χρονο από την ζωη σου σε αυτην την επιστημη πρεπει να νιώθεις πολλα παραπανω από το απλα να σου αρεσει η φυσιολογια ξερω γω, αυτά τα πολλα παραπανω εγω δεν τα νιώθω.

Αν αισθανθείς καλύτερα εκεί, οκ... Οι κλινικές ε, ουν διαφορετικές δυσκολίες. Προσωπικά δε μου άρεσαν τα χειρ/κα αν και εκτιμώ πολύ το γεγονός πως κάνουν τεράστιο καλό. Εντέλει, επέλεξα Ψυχιατρική και Ψυχανάλυση αργότερα και είμαι μάλλον εκεί που ταιριαζω.... Πιθανώς, αν είχα μπαμπά Ιατρό να επέλεγα διαφορετικά (μπορούσα να διαβάζω Παθολογία & Νεφρολογια με τις ώρες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Pickle Rick είπε

Στο 2ο ετος 4ο εξαμηνο είμαι που ακομα είναι προκλινικα τα μαθηματα τα οποια μαρεσουν για αυτόν τον λογο.Εγω βιολογικο ηθελα να μπω και από την νεα χρονια εκει θα είμαι αν φυγω, στο κατω κατω δεν εχω καποιο γιατρο στο σοι οποτε από το μηδεν θα ξεκινησω όπως και να εχει. Αυτό το επαγγελμα είναι αυστηρα για αυτους που εχουν τρελα. Εγω δεν εχω την τρελα αυτή μου αρεσουν απλα οι επιστημες πανω στις οποιες παταει η ιατρικη. Για να κανεις αυτά τα εξοντωτικα ωραρια στα νοσοκομεια, να θυσιασεις τοσο πολύ χρονο από την ζωη σου σε αυτην την επιστημη πρεπει να νιώθεις πολλα παραπανω από το απλα να σου αρεσει η φυσιολογια ξερω γω, αυτά τα πολλα παραπανω εγω δεν τα νιώθω.

Δεν ειμαι σίγουρος..Νομιζω πως η κλινική ιατρική θα μου άρεσε περισσότερο απο τις επιστημες πανω στις οποιες παταει η ιατρικη όπως ειπες( που εφόσον σε συναρπάζει το ενα λογικό να σου αρέσει και το αλλο).Μήπως πρέπει να δεις ρην σχολή απο κοντά,να τα βιώσεις ολα για να δεις τι τελικά προτιμάς;

Επεξ/σία από Mperdemenoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Mperdemenoos είπε

Δεν ειμαι σίγουρος..Νομιζω πως η κλινική ιατρική θα μου άρεσε περισσότερο απο τις επιστημες πανω στις οποιες παταει η ιατρικη ( που εφόσον σε συναρπάζει το ενα λογικό να σου αρέσει και το αλλο).Μήπως πρέπει να δεις ρην σχολή απο κοντά,να τα βιώσεις ολα για να δεις τι τελικά προτιμάς;

Εννοεις να δω και τις δυο σχολες από κοντα? Καλως η κακως αν αλλαξω σχολη τοτε δεν θα εχω την πολυτελεια της της επιστροφης για ευνόητους λογους ηδη είμαι 20.Δεν μπορω να πω ότι την ιατρικη την ξερω σχεδόν τιποτα δεν ξερω αλλα δεν μπορω και να ρισκάρω να μεινω για να δω αν θα μου αρεσει.Τωρα αν εσενα σου αρεσει η κλινικη ιατρικη εισαι σε καλο δρομο.Σκεψου εγω στην ηλικια σου όταν εφτιαχνα μηχανογραφικο δεν ειχα καμια επαφη μονο τον ιπποκρατη ηξερα.

5 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Αν αισθανθείς καλύτερα εκεί, οκ... Οι κλινικές ε, ουν διαφορετικές δυσκολίες. Προσωπικά δε μου άρεσαν τα χειρ/κα αν και εκτιμώ πολύ το γεγονός πως κάνουν τεράστιο καλό. Εντέλει, επέλεξα Ψυχιατρική και Ψυχανάλυση αργότερα και είμαι μάλλον εκεί που ταιριαζω.... Πιθανώς, αν είχα μπαμπά Ιατρό να επέλεγα διαφορετικά (μπορούσα να διαβάζω Παθολογία & Νεφρολογια με τις ώρες). 

Αν επρεπε να επιλεξω μερικες πιο προσιτες σε εμενα ειδικοτητες μια εξ αυτων θα ηταν η ψυχιατρικη για τον λογο που ανεφερες.

Επεξ/σία από Pickle Rick
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα επειδή ήμουν στην ίδια φάση, γενικο πήγα τελικά, βλέπω όλους να ρίχνουν το γενικό κ να λένε το επαλ είναι έτσι είναι αλλιώς είναι το άλλο είναι καλύτερο, δλδ έχουν αλλάξει τα πράγματα κ υπάρχει το κόμπλεξ για τα γενικά, όσο για το ερώτημα σου (λογικά θα έχεις αποφασίσει που θα πας για πες μας 😋) πιστεύω ότι θα μπορέσεις να κάνεις τα πάντα αν το θες και έχεις όρεξη, ότι κάνεις να το κάνεις με χαρά δλδ να περιμένεις να έρθει η ώρα διαβάσεις πχ βιολογία κτλ, σου εύχομαι καλή τύχη φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 27/2/2020 στις 3:59 ΜΜ, Pickle Rick είπε

.Εγω βιολογικο ηθελα να μπω και από την νεα χρονια εκει θα είμαι αν φυγω,

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα βρεις κάτι καλό στο βιολογικό; Καλύτερα κάνε ένα μεταπτυχιακό στην μοριακή βιολογία. Σαν γιατρός θα έχεις πολύ περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες. Σαν βιολόγος ή θα δουλεύεις στην έρευνα για 10 χρόνια με 900 ευρώ και θα παραακαλάω να σου ανανεώσουν ή θα δουλεύεις σε διαγνωστικό (το οποίο το κάνεις και σαν γιατρός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...