Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με εγγυηση απο την γκοργκολης Α.Ε


marioslefk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν άλλαξα μπαταρία αυτοκινήτου ο πωλητής που έδωσε χαρτί για 1χρονο εγγύηση. Αυτός ο χρόνος νομίζω είναι και το μεγιστο που δίνουν και αυτό εξαρτάται και από την μάρκα. Άμα είναι καμμια κινεζια μην περιμένεις και μεγάλο χρονικό διάστημα.

Τα 2 έτη μου φαίνονται πάντως πολλά για ένα αναλώσιμο που η πλειοψηφία στα 3-4 το αλλάζει γιατι έκανε τον κύκλο ζωής του.

Πόσο στοιχίζει στην αγορά η μπαταρία που φοράς και κάνεις όλη αυτη τη μανουρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, teddy71 είπε

Όταν άλλαξα μπαταρία αυτοκινήτου ο πωλητής που έδωσε χαρτί για 1χρονο εγγύηση. Αυτός ο χρόνος νομίζω είναι και το μεγιστο που δίνουν και αυτό εξαρτάται και από την μάρκα. Άμα είναι καμμια κινεζια μην περιμένεις και μεγάλο χρονικό διάστημα.

Τα 2 έτη μου φαίνονται πάντως πολλά για ένα αναλώσιμο που η πλειοψηφία στα 3-4 το αλλάζει γιατι έκανε τον κύκλο ζωής του.

Πόσο στοιχίζει στην αγορά η μπαταρία που φοράς και κάνεις όλη αυτη τη μανουρα?

Αυτο φιλε που εσυ το βλεπεις σαν μανουρα εγω το βλεπω σαν λογικη... 10 μηνες καινουρια μηχανη και να μου λενε την μπαταρια δεν στην καλυπτουμε μπορει να χαλασε επειδη βαλαμε μπαταρια της πλακας αλλα πληρωσε την απο την τσεπη σου... και 20 ευρω να εκανε ειναι θεμα νοοτροπιας κατα την αποψη μου παντα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, marioslefk είπε

οπως και στα αυτοκινητα η εγγυηση μπαταριας ειναι ιδια με τα υπολοιπα εξαρτηματα ετσι ειναι και στις μοτοσυκλετες δεν υπαρχει καμμια διαφοροποιηση

Είσαι βέβαιος?

Οι εγγυήσεις των αυτοκινητοβιομηχανιών έχουν πολλά ψιλά γράμματα, θεωρώ αδύνατο τα 8 χρόνια που παρέχει π.χ η ford να αφορούν και τη μπαταρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Είσαι βέβαιος?

Οι εγγυήσεις των αυτοκινητοβιομηχανιών έχουν πολλά ψιλά γράμματα, θεωρώ αδύνατο τα 8 χρόνια που παρέχει π.χ η ford να αφορούν και τη μπαταρία.

Αναφερομουν στην ελαχιστη υποχρεωτικη των 2 ετων οχι στις extra εγγυησεις που δινουν κατα καιρους οι εταιριες αυτοκινητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, marioslefk είπε

φιλε μου η ευρωπαικη νομοθεσια δεν λεει για εξαμηνο εγγυησης, λεει οτι μετα το εξαμηνο πρεπει να αποδειξει ο καταναλωτης οτι ηταν ελλατωμα το οποιο προυπηρχε, στην συγκεκριμενη περιπτωση την δικη μου οπως εγραψα και στην αρχη δεν γινεται να το προκαλεσα εγω το ελλατωμα καθως και τα φωτα ανοιχτα να ειχα ξεχασει και την μηχανη να ειχα ξεχασει με ανοιχτο διακοπτη αυτη απενεργοποιειται μετα απο λιγο μονη της για εξοικονομηση μπαταριας.

εχεις δικιο. Μια απλη ερωτηση; πηγες σε δικηγορο; Καλες φορες καλο ειναι να υπαρχει λογικη και γνωση παρα συναισθημα:

 

https://www.europe-consommateurs.eu/fileadmin/user_upload/eu-consommateurs/PDFs/PDF_EN/REPORT-_GUARANTEE/garanties_update_2019.pdf

 

Οι μπαταριες εξαιρουνται απο 2ετια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

εχεις δικιο. Μια απλη ερωτηση; πηγες σε δικηγορο; Καλες φορες καλο ειναι να υπαρχει λογικη και γνωση παρα συναισθημα:

https://www.europe-consommateurs.eu/fileadmin/user_upload/eu-consommateurs/PDFs/PDF_EN/REPORT-_GUARANTEE/garanties_update_2019.pdf

Οι μπαταριες εξαιρουνται απο 2ετια

Απευθυνθηκα σε 2 δικηγορους  για διαφορετικες γνωμες μου ειπαν οτι εχω 100% δικιο και οτι ειναι υποχρεωμενοι να το καλυψουν ,επιπλεον το ιδιο μου απαντησε και ο συνηγορος του καταναλωτη προφορικα και το περιμενω σε λιγες μερες γραπτα, απλα με αναγκαζουν να προχωρησω σε αγωγη και σε εξοδα για μια μπαταρια της οποιας η αξια δεν ξεπερναει τα 50 ευρω εκει ακριβως πονταρει και η αντιπροσωπια και θετει την συγκεκριμενη εξαιρεση αυθαιρετα γνωριζουν οτι ειναι παρανομο αλλα σου λεει ποιος θα κανει νομικες ενεργειες που κοστιζουν σε χρονο και χρημα για ανταλλακτικο των 50 ευρω? αστους να το πληρωνουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, turbat0s είπε

Είσαι βέβαιος?

Οι εγγυήσεις των αυτοκινητοβιομηχανιών έχουν πολλά ψιλά γράμματα, θεωρώ αδύνατο τα 8 χρόνια που παρέχει π.χ η ford να αφορούν και τη μπαταρία.

Η φορντ δεν παρεχει 8 χρονια εγγυηση για την μπαταρια. Στην εγγυηση λεει για μηχανικα μερη . Η μπαταρια δν θεωρειται μηχανικο μερος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, marioslefk είπε

Απευθυνθηκα σε 2 δικηγορους  για διαφορετικες γνωμες μου ειπαν οτι εχω 100% δικιο και οτι ειναι υποχρεωμενοι να το καλυψουν ,επιπλεον το ιδιο μου απαντησε και ο συνηγορος του καταναλωτη προφορικα και το περιμενω σε λιγες μερες γραπτα, απλα με αναγκαζουν να προχωρησω σε αγωγη και σε εξοδα για μια μπαταρια της οποιας η αξια δεν ξεπερναει τα 50 ευρω εκει ακριβως πονταρει και η αντιπροσωπια και θετει την συγκεκριμενη εξαιρεση αυθαιρετα γνωριζουν οτι ειναι παρανομο αλλα σου λεει ποιος θα κανει νομικες ενεργειες που κοστιζουν σε χρονο και χρημα για ανταλλακτικο των 50 ευρω? αστους να το πληρωνουν....

Αδερφε ,σαν ανθρωπος του χωρου των οχηματων, θα σου πω οτι εχουν δικιο. Η μπαταρια θεωρειτε αναλωσιμο κ δεν καλυπτετε απο τον ιδιο χρονο εγγυησης με την υπολειπη μοτοσυκλετα. Ο λογος ειναι οτι για την μακροζωια της μπαταριας παιζει ρολο η σωστη χρηση της. Για να φτασει τα μεγιστα, που ειναι τα 2 χρονια στα μηχανακια η εμπιστη ζωη της, πρεπει το μηχανακι να λειτουργει σε τακτα διαστηματα και με μινιμουμ καπιο χρονο.ωστε η μπαταρια να φορτιζεται, να μην αποφορτιζεται ποτε πχ απο ξεχασμενο ανοιχτο διακοπτη η μεγαλες περιοδοι ακινησιας, και να εχει ιδανικες συνθηκες λειτουργιας ως προς την εξωτερικη θερμοκρασια και την υγρασια. Το 6μηνο εγγυησης το δινουν γιατι αν μια μπαταρια εχει προβλημα ,θα στο εμφανισει σιγουρα στους 6 μηνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, conkal είπε

Η φορντ δεν παρεχει 8 χρονια εγγυηση για την μπαταρια. Στην εγγυηση λεει για μηχανικα μερη . Η μπαταρια δν θεωρειται μηχανικο μερος

2 χρονια ειναι οι εγγυησεις στις μπαταριες δλδ η ελαχιστη υποχρεωτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, conkal είπε

Η φορντ δεν παρεχει 8 χρονια εγγυηση για την μπαταρια. Στην εγγυηση λεει για μηχανικα μερη . Η μπαταρια δν θεωρειται μηχανικο μερος

Αναμενόμενο και λογικό.

Μόλις τώρα, marioslefk είπε

2 χρονια ειναι οι εγγυησεις στις μπαταριες δλδ η ελαχιστη υποχρεωτικη.

Άρα θα προχωρήσεις νομικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

Αδερφε ,σαν ανθρωπος του χωρου των οχηματων, θα σου πω οτι εχουν δικιο. Η μπαταρια θεωρειτε αναλωσιμο κ δεν καλυπτετε απο τον ιδιο χρονο εγγυησης με την υπολειπη μοτοσυκλετα. Ο λογος ειναι οτι για την μακροζωια της μπαταριας παιζει ρολο η σωστη χρηση της. Για να φτασει τα μεγιστα, που ειναι τα 2 χρονια στα μηχανακια η εμπιστη ζωη της, πρεπει το μηχανακι να λειτουργει σε τακτα διαστηματα και με μινιμουμ καπιο χρονο.ωστε η μπαταρια να φορτιζεται, να μην αποφορτιζεται ποτε πχ απο ξεχασμενο ανοιχτο διακοπτη η μεγαλες περιοδοι ακινησιας, και να εχει ιδανικες συνθηκες λειτουργιας ως προς την εξωτερικη θερμοκρασια και την υγρασια. Το 6μηνο εγγυησης το δινουν γιατι αν μια μπαταρια εχει προβλημα ,θα στο εμφανισει σιγουρα στους 6 μηνες. 

φιλε μου να σε ρωτησω κατι? με ποιον τροπο μπορω να χαλασω μια μπαταρια οταν το οχημα μου εχει φυσιολογικα χιλιομετρα φυλασσεται σε κλειστο γκαραζ και ακομα και αν ξεχασω αναμενο τον διακοπτη η τα φωτα η μηχανη απενεργοποιειται στα 10 δευτερολεπτα απο μονη της. Θα ηθελα να μου πεις τι αλλο μπορει να ειναι περα απο χαμηλοτατης ποιοτητας μπαταρια μεσα σε 10 μηνες οταν και το ιδιο το συνεργειο τους δεν βρισκει κανενα προβλημα στην μηχανη.

3 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Αναμενόμενο και λογικό.

Άρα θα προχωρήσεις νομικά?

θα περιμενω πρωτα την γραπτη απαντηση του συνηγορου του καταναλωτη.

Επεξ/σία από marioslefk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marioslefk είπε

φιλε μου να σε ρωτησω κατι? με ποιον τροπο μπορω να χαλασω μια μπαταρια οταν το οχημα μου εχει φυσιολογικα χιλιομετρα φυλασσεται σε κλειστο γκαραζ και ακομα και αν ξεχασω αναμενο τον διακοπτη η τα φωτα η μηχανη απενεργοποιειται στα 10 δευτερολεπτα απο μονη της. Θα ηθελα να μου πεις τι αλλο μπορει να ειναι περα απο χαμηλοτατης ποιοτητας μπαταρια μεσα σε 10 μηνες οταν και το ιδιο το συνεργειο τους δεν βρισκει κανενα προβλημα στην μηχανη.

θα περιμενω πρωτα την γραπτη απαντηση του συνηγορου του καταναλωτη.

To μονο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να παρεμβεις στα ηλεκτρικα της με καποιο τροπο  αλλα δεν νομιζω να το εκανες.εγω θα σκεφτομουν τι θα γινει αν το προβλημα ιεναι στα ηλεκτρικα της μηχανης και σου καιει μια μπαταρια το εξαμηνο...

εμενα μια φορα στο αμαξι μια μπαταρια απλα πεθανε , σε λιγους μηνες κτλ αντιστοιχη περιπτωση με σενα αλλα η μπαταρια ηταν αγορασμενη ξεχωριστα. μου την αλλαξαν χωρις πολλα πολλα απο το μαγαζι που την ειχα παρει. ειναι ντροπη μια εταιρια να ξενερωνει ετσι τον αγοραστη μιας μηχανης που ακομη δεν εχει μαζεψει σκονη πανω της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marioslefk είπε

Θα περιμενω πρωτα την γραπτη απαντηση του συνηγορου του καταναλωτη.

Και πολύ καλά θα κάνεις, ενημέρωσέ μας για την αντίδραση της επιχείρησης μόλις προχωρήσει το θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marioslefk είπε

φιλε μου να σε ρωτησω κατι? με ποιον τροπο μπορω να χαλασω μια μπαταρια οταν το οχημα μου εχει φυσιολογικα χιλιομετρα φυλασσεται σε κλειστο γκαραζ και ακομα και αν ξεχασω αναμενο τον διακοπτη η τα φωτα η μηχανη απενεργοποιειται στα 10 δευτερολεπτα απο μονη της. Θα ηθελα να μου πεις τι αλλο μπορει να ειναι περα απο χαμηλοτατης ποιοτητας μπαταρια μεσα σε 10 μηνες οταν και το ιδιο το συνεργειο τους δεν βρισκει κανενα προβλημα στην μηχανη.

θα περιμενω πρωτα την γραπτη απαντηση του συνηγορου του καταναλωτη.

Εγω ειμαι μαζι σου, απλα στο λεω οτι δεν θα βγαλεις ακρη. Οπως εσυ δεν μπορεις να αποδειξεις οτι το δουλευες προβλεπομενα ετσι κ εκεινοι δεν μπορουν να αποδειξουν οτι την "κουρασες"εσυ λογο κακης χρησης. Παντως για μενα, αν θελεις παρε μια μπαταρια μαρκας γνωστης πχ Yuasa για να λυσεις το προβλημα σου κ μελοντικά και ζητα τους την διαφορα αλλα οχι σε λεφτα, πχ μια αλλαγη λαδιου δωρεαν η τακακια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...