Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με εγγυηση απο την γκοργκολης Α.Ε


marioslefk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους πριν απο 12 μηνες αγορασα μια μηχανη daytona zontes t310,στους 10 μηνες μετα την αγορα της και συγκεκριμενα τον δεκεμβριο με τα πρωτα κρυα η μηχανη δεν επαιρνε μπροστα λογο μπαταριας!! Την πηγα στο εξουσιοδωτημενο συνεργειο οπου μου ειπαν οτι την φορτισαν και να την παρακολουθησω το προσεχες διαστημα..... μετα απο ενα μηνα συγκεκριμενα τελος γεναρη η μηχανη παρουσιασε ακριβως το ιδιο προβλημα και εμεινε απο μπαταρια για δευτερη φορα... Την ξαναπηγα στο συνεργειο και καναμε αιτημα αντικαταστασης της μπαταριας στα πλαισια της εγγυησης. Η απαντηση της αντιπροσωπειας ηρθε μετα απο 3 μερες οπου ηταν αρνητικη γιατι λεει τις μπαταριες εκεινοι τις καλυπτουν με 6 μηνες εγγυηση και οχι 2 χρονια οπως την υπολοιπη μηχανη. Ηθελα να ρωτησω ποσο νομιμο ειναι αυτο οταν η μπαταρια ειναι ενα εξαρτημα το οποιο ειναι απαραιτητο για την κινηση της μηχανης και επισης με κανεναν τροπο δεν μπορω να της εχω προκαλεσει φθορα εγω καθως και ανοιχτη να ξεχασεις την μηχανη η τα φωτα αυτη σβηνει αυτοματα μονη της στα 5 δευτερολεπτα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για μηχανές δε ξέρω να απαντήσω, αλλά!, στο αυτοκίνητό μου αλλάχτηκε η μπαταρία στα 3 έτη,

ύστερα από χρήση της εγγύησης καλής θελήσεως, από την αντιπροσωπεία... αυτό μου είχαν πει.

Στα 3.5 χρόνια την ξαναλλάζω με δικά μου έξοδα αυτή τη φορά, αφού τους άφησα να ψάξουν το 

αυτοκίνητο που έχει διαρροή ρεύματος. Το αποτέλεσμα μετά από 2 μέρες ψαξίματος: το φως της

πλαφονιέρας στο ντουλαπάκι του συνοδηγού παρέμενε συνέχεια αναμμένο και προκαλούσε θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marioslefk είπε

ναι αλλα αυτο δεν νομιζω οτι ειναι νομιμο .....

Συνήθως τις μπαταρίες τις μνημονεύουν στις εξαιρέσεις της κανονικής εγγύησης, οπότε φαντάζομαι το έχουν ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Συνήθως τις μπαταρίες τις μνημονεύουν στις εξαιρέσεις της κανονικής εγγύησης, οπότε φαντάζομαι το έχουν ψάξει.

Τις μνημονευουν οντως στις εξαιρεσεις αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και νομιμο..... παλιοτερα αλλαζες ενα ανταλλακτικο με την εγγυηση του οχηματος σου και στο συγκεκριμενο κομματι που αλλαξαν δεν ανανεωναν την εγγυηση  για επιπλεον 2 χρονια αλλα σε καλυπταν για 2 χρονια απο την αρχικη ημερομηνια αγορας του οχηματος κατι που ηταν εντελως παρανομο..... το εκαναν ολοι γιατι ετσι τους βολευε....χρειαστηκε καταναλωτης να τους κανει δικαστηριο να το κερδισει για να το αλλαξουν ολοι, στο συγκεκριμενο θεμα τωρα που εχω με την μπαταρια επειδη ρωτησα και δικηγορο και τον συνηγορο του καταναλωτη μου ειπαν πως η αντιπροσωπια δεν εχει απολυτως καμμια νομικη βαση στον ισχυρισμο της και απλα το κανει γιατι κανεις δεν αντιδρα και γιατι η μπαταρια δεν ειναι μεγαλης αξιας..... δλδ σου λεει προκειμενου ο αλλος να μπλεκει με εξωδικα και δικαστικα εξοδα και ταλαιπωριες θα προτιμησει να δωσει 50 για μπαταρια και ας ειναι εντελως παραλογο......

Επεξ/σία από marioslefk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, marioslefk είπε

Τις μνημονευουν οντως στις εξαιρεσεις αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και νομιμο..... παλιοτερα αλλαζες ενα ανταλλακτικο με την εγγυηση του οχηματος σου και στο συγκεκριμενο κομματι που αλλαξαν δεν ανανεωναν την εγγυηση  για επιπλεον 2 χρονια αλλα σε καλυπταν για 2 χρονια απο την αρχικη ημερομηνια αγορας του οχηματος κατι που ηταν εντελως παρανομο..... το εκαναν ολοι γιατι ετσι τους βολευε....χρειαστηκε καταναλωτης να τους κανει δικαστηριο να το κερδισει για να το αλλαξουν ολοι, στο συγκεκριμενο θεμα τωρα που εχω με την μπαταρια επειδη ρωτησα και δικηγορο και τον συνηγορο του καταναλωτη μου ειπαν πως η αντιπροσωπια δεν εχει απολυτως καμμια νομικη βαση στον ισχυρισμο της και απλα το κανει γιατι κανεις δεν αντιδρα και γιατι η μπαταρια δεν ειναι μεγαλης αξιας..... δλδ σου λεει προκειμενου ο αλλος να μπλεκει με εξωδικα και δικαστικα εξοδα και ταλαιπωριες θα προτιμησει να δωσει 50 για μπαταρια και ας ειναι εντελως παραλογο......

Θα μπορούσες να ποστάρεις η να μου στείλεις σε pm την συζήτηση με το INKA (κρύβοντας εννοείται τυχόν ευαίσθητες πληροφορίες ) γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. Σε ευχαριστώ πολύ!

Μόλις τώρα, zx1234r είπε

Ακόμα και στα λάπτοπ πάντως , η μπαταρία και ο φορτιστής έχουν 6 μήνες όχι 2 χρόνια. Δεν είναι απίθανο να ισχύει και στα οχήματα.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Μην τα μπερδεύουμε. Και εμένα η πρώτη μου σκέψη αυτή ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Θα μπορούσες να ποστάρεις η να μου στείλεις σε pm την συζήτηση με το INKA (κρύβοντας εννοείται τυχόν ευαίσθητες πληροφορίες ) γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. Σε ευχαριστώ πολύ!

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Μην τα μπερδεύουμε. Και εμένα η πρώτη μου σκέψη αυτή ήταν.

οπως και στα αυτοκινητα η εγγυηση μπαταριας ειναι ιδια με τα υπολοιπα εξαρτηματα ετσι ειναι και στις μοτοσυκλετες δεν υπαρχει καμμια διαφοροποιηση,δεν ξερω τι ισχυει στα λαπτοπ και δεν ειναι και ιδια περιπτωση καθως το λαπτοπ και χωρις μπαταρια λειτουργει η μηχανη ομως ειναι ακινητοποιημενη.....Η συζητηση μου ηταν προφορικη με τον συνηγορο καταναλωτη και στο προσεχες διαστημα θα λαβω και γραπτως την απαντηση τους την οποια θα αποστειλουν και στην Γκοργκολης Α.Ε. φυσικα δεν περιμενω καποια θετικη αντιδραση απο την εταιρια καθως μου ξεκαθαρισαν οτι δεν τους ενδιαφερει το τι λενε οι κανονες και οι ανεξαρτητες αρχες αλλα το τι οριζουν αυτοι...  Πιθανοτατα θα αναγκαστω ακομα και για κατι τοσο απλο να προχωρησω σε περαιτερω ενεργειες χωρις να τους ενδιαφερει το αν ταλαιπωρειται φυσικα ο καταναλωτης που ειχε την ατυχια να επιλεξει προιον τους. (στην προκειμενη περιπτωση εγω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη τυχη αν και νομιζω οτι εχουν δικιο καθως η ευρωπαικη νομοθεσια λεει για εξαμηνο:

διάταγμα 24 του νόμου 422 της 02/02/02 και 29/12/00 ( Ευρωπαϊκό Δίκαιο )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, marioslefk είπε

Η συζητηση μου ηταν προφορικη με τον συνηγορο καταναλωτη και στο προσεχες διαστημα θα λαβω και γραπτως την απαντηση τους την οποια θα αποστειλουν και στην Γκοργκολης Α.Ε. φυσικα δεν περιμενω καποια θετικη αντιδραση απο την εταιρια καθως μου ξεκαθαρισαν οτι δεν τους ενδιαφερει το τι λενε οι κανονες και οι ανεξαρτητες αρχες αλλα το τι οριζουν αυτοι...  Πιθανοτατα θα αναγκαστω ακομα και για κατι τοσο απλο να προχωρησω σε περαιτερω ενεργειες χωρις να τους ενδιαφερει το αν ταλαιπωρειται φυσικα ο καταναλωτης που ειχε την ατυχια να επιλεξει προιον τους. (στην προκειμενη περιπτωση εγω...)

Ο κατασκευαστής ορίζει ρητά τι εγγύηση παρέχεται για κάθε μέρος του οχήματος. Οι μπαταρίες συνήθως έχουν 1 χρόνο με εξαίρεση κάποιες εταιρείες που δίνουν 2 έτη.
Το εξάμηνο μου ακούγεται αστείο...εκτός αν έχει μπαταρία της πλάκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, marioslefk said:

οπως και στα αυτοκινητα η εγγυηση μπαταριας ειναι ιδια με τα υπολοιπα εξαρτηματα ετσι ειναι και στις μοτοσυκλετες δεν υπαρχει καμμια διαφοροποιηση,δεν ξερω τι ισχυει στα λαπτοπ και δεν ειναι και ιδια περιπτωση καθως το λαπτοπ και χωρις μπαταρια λειτουργει η μηχανη ομως ειναι ακινητοποιημενη.....Η συζητηση μου ηταν προφορικη με τον συνηγορο καταναλωτη και στο προσεχες διαστημα θα λαβω και γραπτως την απαντηση τους την οποια θα αποστειλουν και στην Γκοργκολης Α.Ε. φυσικα δεν περιμενω καποια θετικη αντιδραση απο την εταιρια καθως μου ξεκαθαρισαν οτι δεν τους ενδιαφερει το τι λενε οι κανονες και οι ανεξαρτητες αρχες αλλα το τι οριζουν αυτοι...  Πιθανοτατα θα αναγκαστω ακομα και για κατι τοσο απλο να προχωρησω σε περαιτερω ενεργειες χωρις να τους ενδιαφερει το αν ταλαιπωρειται φυσικα ο καταναλωτης που ειχε την ατυχια να επιλεξει προιον τους. (στην προκειμενη περιπτωση εγω...)

Αυτό που έπρεπε να σε ενδιαφέρει περισσότερο είναι αν όντωςείναι θέμα μπαταρίας(όπου σε καινουργιο μηχανάκι είναι εκνευριστικό και φάουλ του Γκοργκόλη που δεν σε καλύπτει γιατί έμεσα μειώνεται η αξιοπιστία και του ονοματος και της Zontes που προμοταρουν σαν τρελλοί)  ή κάπου έχει κατανάλωση και στην αδειάζει. Αν δεν βγάλεις άκρη πάρε μία από το εμπόριο και βαλτην.
Υ.Γ: Γιατί δεν κάνεις και ένα σχόλιο στην σελίδα τους στο FB μήπως αλλάξουν στάση; Και ο Άγιος, φοβέρα θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν έψαχνα να αγοράσω μπαταρία για μηχανή , οι περισσότεροι μου έλεγαν πως οι μπαταρίες δεν χουν εγγύηση πλην ελάχιστων εξαιρέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Αυτό που έπρεπε να σε ενδιαφέρει περισσότερο είναι αν όντωςείναι θέμα μπαταρίας(όπου σε καινουργιο μηχανάκι είναι εκνευριστικό και φάουλ του Γκοργκόλη που δεν σε καλύπτει γιατί έμεσα μειώνεται η αξιοπιστία και του ονοματος και της Zontes που προμοταρουν σαν τρελλοί)  ή κάπου έχει κατανάλωση και στην αδειάζει. Αν δεν βγάλεις άκρη πάρε μία από το εμπόριο και βαλτην.
Υ.Γ: Γιατί δεν κάνεις και ένα σχόλιο στην σελίδα τους στο FB μήπως αλλάξουν στάση; Και ο Άγιος, φοβέρα θέλει.

το ελενξε το συνεργειο τους και οντως ειπαν οτι ειναι θεμα μπαταριας αλλα οτι δεν με καλυπτουν....... που εχουν σελιδα στο fb? δεν εχω βρει κατι...

5 λεπτά πριν, tyxeros είπε

Εγώ όταν έψαχνα να αγοράσω μπαταρία για μηχανή , οι περισσότεροι μου έλεγαν πως οι μπαταρίες δεν χουν εγγύηση πλην ελάχιστων εξαιρέσεων.

φιλε μου και αυτο που σου ελεγαν ειναι εντελως παρανομο( σχεδον ολοι το κανουν το ξερω ....)αλλα φαντασου κιολας ποσο πιο παραλογο ειναι για καινουρια μηχανη και μπαταρια αντιπροσωπιας.....

Επεξ/σία από marioslefk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

καλη τυχη αν και νομιζω οτι εχουν δικιο καθως η ευρωπαικη νομοθεσια λεει για εξαμηνο:

διάταγμα 24 του νόμου 422 της 02/02/02 και 29/12/00 ( Ευρωπαϊκό Δίκαιο )

φιλε μου η ευρωπαικη νομοθεσια δεν λεει για εξαμηνο εγγυησης, λεει οτι μετα το εξαμηνο πρεπει να αποδειξει ο καταναλωτης οτι ηταν ελλατωμα το οποιο προυπηρχε, στην συγκεκριμενη περιπτωση την δικη μου οπως εγραψα και στην αρχη δεν γινεται να το προκαλεσα εγω το ελλατωμα καθως και τα φωτα ανοιχτα να ειχα ξεχασει και την μηχανη να ειχα ξεχασει με ανοιχτο διακοπτη αυτη απενεργοποιειται μετα απο λιγο μονη της για εξοικονομηση μπαταριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...