Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με εγγυηση απο την γκοργκολης Α.Ε


marioslefk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tζαμπα ανοιξες το θεμα. Οι μπαταριες ειναι αναλωσιμο, οπως τα λαδια, λαστιχα,. Οποτε λογικο να φας πορτα απο τον Κυριο Συμ.

21 ώρες πριν, marioslefk είπε

Αυτο φιλε που εσυ το βλεπεις σαν μανουρα εγω το βλεπω σαν λογικη... 10 μηνες καινουρια μηχανη και να μου λενε την μπαταρια δεν στην καλυπτουμε μπορει να χαλασε επειδη βαλαμε μπαταρια της πλακας αλλα πληρωσε την απο την τσεπη σου... και 20 ευρω να εκανε ειναι θεμα νοοτροπιας κατα την αποψη μου παντα.....

Στους 10 μηνες θα επρεπε να εχεις αλλαξει και τα λαστιχα, γιατι τα μανισια ειναι για κλωτσιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συγγνώμη κιόλας, αλλά πώς θεωρείτε λογικό να καλύπτεται η μπαταρία από εγγύηση? Εγώ, δηλαδή, που από χαζομάρα άδειασα καινούρια μπαταρία σε μια βδομάδα, θα έπρεπε να ζητήσω ευθύνες από τον πωλητή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις ιδέα πόσο θα σου πάρουν δικηγόροι και δικαστήρια για όλη αυτήν την μανουρα;Δηλαδη για 30 ευρω μπαταρια θα δωσεις 2 με 3 χιλιαρικα;;

Δεν ξέρω, κάτι δεν κολλάει εδώ...

Επισης εγγύηση έχουν από 6 μήνες μέχρι 10 χρόνια (πχ odyssey)..Εγώ άλλαξα πρόσφατα ενός μηνός μπαταρία γιατί χάλασε το δυναμο,την ξελιγωσε και την έκαψε..2 χρόνια πάντως η δικιά μου ότι και να πάθει αλλάζετε επιτόπου...

Επεξ/σία από stefan123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ge-lyk είπε

Συγγνώμη κιόλας, αλλά πώς θεωρείτε λογικό να καλύπτεται η μπαταρία από εγγύηση?

Μήπως επειδή οι οι ίδιοι οι κατασκευαστές δίνουν εγγύηση για τις μπαταρίες που κατασκευάζουν?

3 ώρες πριν, ge-lyk είπε

Εγώ, δηλαδή, που από χαζομάρα άδειασα καινούρια μπαταρία σε μια βδομάδα, θα έπρεπε να ζητήσω ευθύνες από τον πωλητή? 

Κάπου μπερδεύτηκες, η μπαταρία δεν έχει εγγύηση για το ότι δεν θα αδειάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, marioslefk είπε

2 χρονια ειναι οι εγγυησεις στις μπαταριες δλδ η ελαχιστη υποχρεωτικη.

Μιας και μίλησες με δικηγόρους, ζήτα να στα εξηγήσουν καλύτερα. 2 χρόνια είναι η νόμιμη εγγύηση. Η εμπορική εγγύηση δεν είναι καν υποχρεωτική. Η νόμιμη εγγύηση καλύπτει *μόνο* ελαττώματα που υπήρχαν την μέρα της παράδοσης (αλλά εμφανίστηκαν και αργότερα). Για αυτό και το 6μηνο (μετά το εξάμηνο πρέπει να αποδείξεις ότι υπήρχε την μέρα της παράδοσης με δικαστήριο).

Αν πας με την νόμιμη εγγύηση, και μπορείς να αποδείξεις ότι η μπαταρία ήταν ελαττωματική την μέρα παράδοσης, προχωράς σε δίκη. Αν δεν μπορείς (που δεν μπορείς...), δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Επίσης αυτά τα περί "αναλωσίμων" δεν ευσταθούν. Απλά η 2ετής νόμιμη εγγύηση, στην πράξη διαρκεί 6 μήνες. Μετά, ότι ορίζεται στην εμπορική (αν υπάρχει, και για όσο υπάρχει).

8 ώρες πριν, marioslefk είπε

την μηχανη την χρησιμοποιω καθημερινα η μηχανη φορτιζει κανονικοτατα εξακριβωμενο και απο την αντιπροσωπεια και απο ανεξαρτητο συνεργειο απλα η μπαταρια που εχουν βαλει ειναι μαπα δλδ απο αυτες που κρατανε 10-12 μηνες το πολυ και το ξερουν κιολας γι αυτο γραφουν οτι την καλυπτουν με 6 μηνες εγγυηση.

εν μερη συμφωνω αρκετα μαζι σου απο την αλλη αυτο ακριβως θελει και ο γκοργκολης να παω να πληρωσω απο την τσεπη μου κατι που οφειλεται σε πολυ χαμηλης ποιοτητας ανταλλακτικο και να γλυτωσει αυτος το κοστος συνεχιζοντας να κανει το ιδιο σε δεκαδες αλλους καταναλωτες.....

Το πόσο θα κρατήσει μια μπαταρία εξαρτάται κυρίως από την ηλικία της (και από την ποιότητα του φορτιστή). Πότε κατασκευάστηκε η δικιά σου; (Γράφει επάνω).

Όταν αγοράζεις αυτοκίνητο, η μπαταρία φτάνει και τα 8-10 χρόνια. Επειδή ήταν φρέσκια όταν μπήκε στο όχημα. Αν την αλλάξεις, ακόμα και την ίδια να βάλεις, ζήτημα να βγάλει 4. Επειδή έχει κάτσει 12-14 μήνες στο ράφι. Οπότε, μιας και η νόμιμη εγγύηση είναι 6 μήνες (και όχι 2 χρόνια εκτός και αν πας δικαστικά και κερδίσεις), πάρε μια μπαταρία όσο το δυνατόν πιο φρέσκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν αγόρασες μπαταρία αλλά μηχανάκι που έχει και μπαταρία.Η καινούργια που θα βαλεις μπορεί να έχει 2 χρόνια εγγύηση.Οπως και στα αμάξια άλλη εγγύηση έχει το χρώμα,άλλη τα μηχανικά μέρη,άλλη τα φρένα συμπλέκτης λάστιχα,άλλη η αντισκωριακή προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη τυγχανει να ξερω..... τα τελευταια 2 χρονια οι μπαταριες αυτοκινητων εχουν εγγυηση αντι 2 χρονια 1 μονο και των μηχανων απο ΚΑΘΟΛΟΥ εως 6 μηνες..και οι 6 μηνες στην ευχερεια του εισαγωγεα/.....

21 ώρες πριν, marioslefk είπε

 

γκοργκολης ΑΕ ειναι η εταιρεια αυτος τα φερνει και τα βαφτιζει.....

εχετε ιδεα τι γραφεται η πετατε μονο flame?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή την έχω πατήσει με μηχανάκι που πατίναρε απο την πρώτη μέρα...και έβγαλε και άλλα θεματα στην πορεία...έχω ψαχτεί στο θέμα εγγύησης.

Η εγγύηση 2 έτη αφορά όλα τα μηχανικά ΜΗ αναλώσιμα μέρη.Αυτο λέει στα ψιλά γράμματα.Και κάποια ηλεκτρολογικά ΜΗ αναλώσιμα όπως πχ πλεξούδα,πολλαπλασιαστή και ηλεκτρονική.

Μπαταρία,δίσκοι σασμάν,λάστιχα,τακάκια,λάδια,φίλτρα λάμπες,μπαταρία κτλπ...Αν πάς μετά τις 7 ημέρες που εμπίπτει στο DOA δεν θα βγάλεις άκρη και ας έχουν οι μπαταρίες  μοτό 6 μήνες εγγύηση.

Η λύση σου είναι να βλαλει μπαταρία λιθίου και αν το ξανακάνει να πας και να αφήσεις το μηχανάκι για εξονυχιστικό ψάξιμο.Μπαταρία λιθίου γιατί πρώτον φορτίζει σε ελάχιστο χρόνο συγκριτικά με τις ξηρού τύπου/κλασσικές/τζελ και δεύτερον έχει εγγύηση -οι επώνυμες- 2 έτη- και ζυγίζει ελάχιστα.Και καλό θα ήταν να γίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο η αλλαγή με αγορά της μπαταρίας ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ -να πας με την μπαταρία στο χέρι δηλαδή- ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ.

Δεν θες να σου πώ τι τράβηξα με sym magic 125 καινούριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bigoulas είπε

marioslefk δεν κάνεις μια βόλτα και από εδώ να δεις τι θα σου πουν

https://www.zontesclubhellas.com

εχω μιλησει με τα παιδια εχουν ανεβασει και post sto facebook γι ατο συγκεκριμενο θεμα ρωτησαν και εκεινοι νομικο και τους ειπε να το προχωρησω και οτι 100% ειναι αυθαιρεσια της αντιπροσωπιας το να δινουν στην μπαταρια 6 μηνες εγγυηση.

1 ώρα πριν, TsoliasGR είπε

Eπειδή την έχω πατήσει με μηχανάκι που πατίναρε απο την πρώτη μέρα...και έβγαλε και άλλα θεματα στην πορεία...έχω ψαχτεί στο θέμα εγγύησης.

Η εγγύηση 2 έτη αφορά όλα τα μηχανικά ΜΗ αναλώσιμα μέρη.Αυτο λέει στα ψιλά γράμματα.Και κάποια ηλεκτρολογικά ΜΗ αναλώσιμα όπως πχ πλεξούδα,πολλαπλασιαστή και ηλεκτρονική.

Μπαταρία,δίσκοι σασμάν,λάστιχα,τακάκια,λάδια,φίλτρα λάμπες,μπαταρία κτλπ...Αν πάς μετά τις 7 ημέρες που εμπίπτει στο DOA δεν θα βγάλεις άκρη και ας έχουν οι μπαταρίες  μοτό 6 μήνες εγγύηση.

Η λύση σου είναι να βλαλει μπαταρία λιθίου και αν το ξανακάνει να πας και να αφήσεις το μηχανάκι για εξονυχιστικό ψάξιμο.Μπαταρία λιθίου γιατί πρώτον φορτίζει σε ελάχιστο χρόνο συγκριτικά με τις ξηρού τύπου/κλασσικές/τζελ και δεύτερον έχει εγγύηση -οι επώνυμες- 2 έτη- και ζυγίζει ελάχιστα.Και καλό θα ήταν να γίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο η αλλαγή με αγορά της μπαταρίας ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ -να πας με την μπαταρία στο χέρι δηλαδή- ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ.

Δεν θες να σου πώ τι τράβηξα με sym magic 125 καινούριο...

μπαταρια λιθιου εχει φιλε μου αλλα οπως βλεπεις εγγυηση δεν δινει....

1 ώρα πριν, tolis29 είπε

επειδη τυγχανει να ξερω..... τα τελευταια 2 χρονια οι μπαταριες αυτοκινητων εχουν εγγυηση αντι 2 χρονια 1 μονο και των μηχανων απο ΚΑΘΟΛΟΥ εως 6 μηνες..και οι 6 μηνες στην ευχερεια του εισαγωγεα/.....

εχετε ιδεα τι γραφεται η πετατε μονο flame?????

το οτι αυτο ακολουθουν καποιες αντιπροσωπιες τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι και νομιμο και οχι αυτο που απλα τους βολευει?

10 ώρες πριν, petasis είπε

Μιας και μίλησες με δικηγόρους, ζήτα να στα εξηγήσουν καλύτερα. 2 χρόνια είναι η νόμιμη εγγύηση. Η εμπορική εγγύηση δεν είναι καν υποχρεωτική. Η νόμιμη εγγύηση καλύπτει *μόνο* ελαττώματα που υπήρχαν την μέρα της παράδοσης (αλλά εμφανίστηκαν και αργότερα). Για αυτό και το 6μηνο (μετά το εξάμηνο πρέπει να αποδείξεις ότι υπήρχε την μέρα της παράδοσης με δικαστήριο).

Αν πας με την νόμιμη εγγύηση, και μπορείς να αποδείξεις ότι η μπαταρία ήταν ελαττωματική την μέρα παράδοσης, προχωράς σε δίκη. Αν δεν μπορείς (που δεν μπορείς...), δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Επίσης αυτά τα περί "αναλωσίμων" δεν ευσταθούν. Απλά η 2ετής νόμιμη εγγύηση, στην πράξη διαρκεί 6 μήνες. Μετά, ότι ορίζεται στην εμπορική (αν υπάρχει, και για όσο υπάρχει).

Το πόσο θα κρατήσει μια μπαταρία εξαρτάται κυρίως από την ηλικία της (και από την ποιότητα του φορτιστή). Πότε κατασκευάστηκε η δικιά σου; (Γράφει επάνω).

Όταν αγοράζεις αυτοκίνητο, η μπαταρία φτάνει και τα 8-10 χρόνια. Επειδή ήταν φρέσκια όταν μπήκε στο όχημα. Αν την αλλάξεις, ακόμα και την ίδια να βάλεις, ζήτημα να βγάλει 4. Επειδή έχει κάτσει 12-14 μήνες στο ράφι. Οπότε, μιας και η νόμιμη εγγύηση είναι 6 μήνες (και όχι 2 χρόνια εκτός και αν πας δικαστικά και κερδίσεις), πάρε μια μπαταρία όσο το δυνατόν πιο φρέσκια.

φιλε μου η μπαταρια φρεσκια ηταν αλλα κακιστης ποιοτητας...... το να αποδειξω οτι εγω δεν προκαλεσα βλαβη στην μπαταρια οπως εγραψα και πριν ειναι πολυ απλο... οσο και να προσπαθησω στην συγκεκριμενη μπαταρια δεν μπορω εγω να προκαλεσω βλαβη εκτος αν προυπηρχε λογω χαμηλης ποιοτητας.... η μηχανη και τα φωτα να ξεχασω ανοιχτα και τον διακοπτη και τα παντα στα 8 δευτερολεπτα κλεινει αυτοματα .... επισης τα χιλιομετρα μου ειναι φυσιολογικοτατα και δεν εχω επεμβει πουθενα στο κυκλωμα της μηχανης....

15 ώρες πριν, Loinen είπε

Tζαμπα ανοιξες το θεμα. Οι μπαταριες ειναι αναλωσιμο, οπως τα λαδια, λαστιχα,. Οποτε λογικο να φας πορτα απο τον Κυριο Συμ.

Στους 10 μηνες θα επρεπε να εχεις αλλαξει και τα λαστιχα, γιατι τα μανισια ειναι για κλωτσιες.

αυτη ειναι η δικη σου αποψη φιλε...... δεν ξερω ισως εχεις σπουδασει νομικη και γνωριζεις κατι παραπανω απο τον συνηγορο του καταναλωτη αλλα οσους ρωτησα ειναι απολυτοι στο οτι δεν ισχυει αυτο....τα λαστιχα οντως για κλωτσιες ειναι τα αλλαξα.....

16 ώρες πριν, moure είπε

Στη νισαν πάντως μου περασαν κανονικά τη μπαταρία στην εγγύηση μετά από 2 χρόνια.

ετσι κανει οποιαδηποτε σοβαρη εταιρια .....

16 ώρες πριν, babisgr είπε

Αδελφέ.....δώσε 30€ και βάλε μια μπαταρία να κάνεις την δουλειά σου.Θα έπρεπε να ξέρεις ότι στις μοτό οι μπαταρίες δεν κρατάνε συνήθως πάνω από ένα χρόνο.Φορανε μικρές μπαταρίες λόγω χώρου,και με τους ψεκασμούς,φώτα,συναγερμούς,abs... το κύκλωμα φόρτισης δεν αντέχει να τις φορτίζει σωστά.Αυτη είναι η εμπειρία μου,23 χρόνων στις μοτό....Με πλήρως φορτισμένη μπαταρία και την μηχανή σε λειτουργία με 3κ στροφές μέτρα με ένα πολύμετρο την τάση στους πόλους της μπαταριας..πρέπει να είναι από 13.7 μέχρι 14.3V.Αν είναι χαμηλότερα τότε ψάχνεις ανόρθωση / πηνία.Ακομη επένδυσε σε ενα φορτιστή ,είναι από τα πιο απαραίτητα αξεσουάρ για μια μοτοσυκλέτα.Καλες βόλτες

φιλε μου εχω φορτιστη αλλα επειδη η συγκεκριμενη ειναι μπαταρια λιθιου δεν φορτιζει με τον κανονικο φορτιστη.... πριν απο το zontes ειχα kymco xciting η μπαταρια του μου εβγαλε 4,5 χρονια με αυτο θελω να πω πως δεν ειναι θεμα οτι ειναι μοτο... ειναι ξεκαθαρα θεμα τι ποιοτητα ανταλλακτικου βαζεις επανω..... δλδ ενταξει εστω στον εναμησι χρονο να χαλουσε θα ελεγα δεν παει στο καλο ετυχε ρε παιδι μ ειχαν βαλει μπαταρια της πλακας.... αλλα στους δεκα μηνες και να μου πουλανε τρελλα???/

15 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Η ψυχική σου υγεία και τα έξοδα δικηγόρων κλπ αξίζουν πιο πολλά απο την μπαταρία.

εχεις δικιο ομως δεν ειναι κριμα ο καθενας να κανει οτι θελει και να μην σεβεται τα λεφτα που του εχουμε δωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εφοσον πιστευεις οτι μπορεις να βρεις το δικιο σου προχωροντας νομικα, τοτε εμεις περιτευουμε. Μονο να μας ενημερωσεις για καθε εκβαση τις υποθεσεως. Θετικη ή αρνητικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω απολυτα οτι εχω δικιο το αν θα το βρω η οχι ομως δυστυχως στην χωρα μας ειναι ενα αλλο θεμα......εννοειται θα ενημερωσω και ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τις γνωμες σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω μία συνηθισμένη παθογένεια / αδυναμία /έλλειψη τακτ από τις ελληνικές επιχειρήσεις.

Μόνο και μόνο που η εταιρία είναι έκθετη σε με τέτοια μικροπροβλήματα για μένα είναι μεγάλο Χ.

Άσχετα αν έχει ή όχι δίκιο με το γράμμα του νόμου.Είναι και βασικό να κάνεις το πελάτη να νοιώθει όμορφα(Δε λέω να κάνεις χατήρια σε παράλογους πελάτες και παράλογες απαιτήσεις) και αυτό είναι μεγάλο πράγμα.Δυστυχώς το έχουν λίγες εταιρίες.

Όταν μιλάμε για καινούρια μηχανή αντιπροσωπείας με τέτοιο μικρό θεματάκι αφενός δε χρεώνεις 10 ευρώ για έλεγχο.Μιλάμε για μεγάλη γυφτιά.Μπορεί να είναι η μεγαλύτερη γυφτιά που έχω ακούσει το 2020.Δε χρεώνεις 10 ευρώ για τέτοιο έλεγχο σε πελάτη σου που σε τίμησε.Έλεος.

Θα μπορούσαν να αναλάβουν το κόστος των 20-25 ευρώ (για κινέζικη μπαταρία μιλάμε χονδρική)  και εσύ θα έσταζες και μέλι για αυτούς και θα τους έκανες διαφήμιση λέγοντας ότι "κανονικά είναι εκτός εγγύησης αλλά ο Γκορκόλης μου την άλλαξε και μπράβο του " και μπλα μπλα...

Αν ήτανε και γάτος θα σου έλεγε "φίλε μου δυστυχώς δε βάζουν καλή μπαταρία από το εργοστάσιο και να αλλάξεις πάλι εδώ θα σου ξανααδειάσει και θα θες αλλαγή στο 10 μηνο οπότε για μένα δώσε κάτι παραπάνω να βάλεις μία καλή να τελειώνεις ".

 

Τώρα είδα ότι μιλάμε για λιθίου.Ειδικές περιπτώσεις με μόνο 2-3 εταιρίες να βγάζουν καλές λιθίου και αξιόπιστες.Οι άλλες είναι τζόκερ.Οπότε πιθανό να έπεσες σε σκάρτη μπαταρία.Τι μάρκα είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως το 10αρικο, και το καθε 10αρικο που μπορει να χρεωνουν ειναι αφενός μετρο για να αποτρεψει πελατες που νομιζουν οτι παντα κατι παει στραβα με το οχημα και το φέρνουν συνεχεια για ασκοπους τεχνικους ελενχους, και ,σε συνδιασμο με το πρωτο, να μην σπαταλουν εργατωρες οι υπαλληλοι σε οχηματα που ειτε δεν εχουν ζητημα, ειτε ο πελατης δεν προχωραει σε επισκευη (για εκτος εγγυησης) και απλα το πηγε στην αντιπροσωπεια για δωρεαν τεχνικη εκτιμηση.

Κατα την γνωμη μου, το πιο δικαιο ειναι να μην χρεωνεται τεχνικος ελενχος στα εντος εγγυησης (οπως και στην περιπτωση του ts), αλλα αυτο ειναι μια μεγαλη κουβεντα που βγαινει off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...