Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

gpu max temp: 76 / fan speed 68%

voltage 1.112 (1950MHz πυρήνας) / 1750 μνήμη / PL% 35

hotspot 95c

Warzone (3-4h non stop)

room temp 28

(PULSE)

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

gpu max temp: 76 / fan speed 68%

voltage 1.112 (1950MHz πυρήνας) / 1750 μνήμη

hotspot 95c

Warzone

room temp 28

Γιατί τόσο υψηλό fan speed? Δεν ακούγεται σαν ελικόπτερο??? εμένα από 2000ρπμ ήδη νιώθω αρκετά δυνατό θόρυβο.

Για το κουτί που έχεις είσαι πένα με 95 hotspot. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

Γιατί τόσο υψηλό fan speed? Δεν ακούγεται σαν ελικόπτερο??? εμένα από 2000ρπμ ήδη νιώθω αρκετά δυνατό θόρυβο.

Για το κουτί που έχεις είσαι πένα με 95 hotspot. 

Το μέγιστο έβαλα, συνήθως θα ανέβει για κάποια δευτερόλεπτα εκεί και θα πέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Το μέγιστο έβαλα, συνήθως θα ανέβει για κάποια δευτερόλεπτα εκεί και θα πέσει. 

Πόσο memory/vrm temps έχεις με αυτό το fan profil?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Πόσο memory/vrm temps έχεις με αυτό το fan profil?

Δε το τσεκαρα, νομίζω κοντά στις θερμοκρασίες του junction παίζουν κι αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δε το τσεκαρα, νομίζω κοντά στις θερμοκρασίες του junction παίζουν κι αυτές.

Λοιπόν, 1 ώρα ανοιχτό RDR2 .
1950mhz 1110mv 0%pl 40%fan curve max AC:OFF

image.png.ba8018c5a5c1e399bef156ad81af795b.png
+ CPU temp 57oC 

@SabotazNic

Επεξ/σία από silenoz66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως ασχοληθω καποια στιγμη για επιστροφη, αλλα για την ωρα δεν ασχολουμαι. Αυτα με θερμοκρασια περιβαλλοντος 24 και στην συνεχεια περιπου 28 (χωρις ac).

Το κουτι ειναι αυτο (ξεχασα να ανεβασω). Γενικα δεν νομιζω οτι εχω θεμα με το airflow. Εχει ακοαμ 2 φανακια στο μπροστινο κομματι, που μαζι με το κατω δεξια εξυπηρετουν κυριως τον cpu (push-pull) και τα αλλα 2 κατω αριστερα και το πισω να εξυπηρετουν κυριως την gpu (Και για αυτο ανεβαζουν στροφες με τα temps της gpu)

Screenshot (74).png

20200810_030227.jpg

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κουτι αυτο ειναι με το psu να εχει δικια του εισοδο/εξοδο αερα, οποτε δεν επηρεαζει τα temps. Κατι που με ενοχλει και ισως βρω τροπο να το λυσω, ειναι οτι οι θεσεις των 120μμ βρισκονται αρκετα μεσα για να εξυπηρετουν τους σκληρους που πιθανον καποιος να βαλει. Βεβαια, εχει ηδη θεση στο πλαινο (το δεξι) για 120μμ και ειναι υπερβολη θεωρω να βαλουν τους 2χ 120μμ τοσο πισω μιας και οι σκληροι αντεχουν καποιες θερμοκρασιες. Και εκει που ειναι, βρισκονται οι εγκοπες για sata καλωδια και ετσι το aiflow στην πισω μερια εμποδιζεται ετσι και αλλιως. Το κουτι ερχεται με 2χ1800, αλλα και εκει τα ιδια, ισως λιγο καλυτερα, temps

Καμια ιδεα στο πως να τους φερω πιο μπροστα? Εχω δοκιμασει με δεματικα, αλλα γενικα ενοχλουν τα εξογκωματα που εχει με τις τρυπες για τα fans

(ισως ανοιξω thread στο case modding αν δεν βρω μια αμεση λυση)

CA075SV_39321_800x800.jpg

55-600x571.jpg

raven3-7b.jpg

7 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

μεγάλη θερμοκρασία για 1.050 βολτ στην κάρτα.. 

Το γνωριζω. Εγω νομιζω οτι η παστα δεν ειναι αρκετη. Μονο προς τα εκει παει το μυαλο μου, μιας και τα fans δουλευουν, και τα heatpipes ειναι αρκετα ζεστα (ή τουλαχιστον τα μπροστινα) σε σημειο που να μην μπορω να τα ακουμπησω για πανω απο 2 sec σε game, και το backplate ειναι ζεστο (εχει 2 pads κοντα στα ρευματα της καρτας)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τόσο καιρό παίζω αβίαστα με την rx 5700 xt nitro+ χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά χθες ενώ έπαιζα Ac Odyssey , ξαφνικά πάγωσε η εικόνα, ακουγόταν ένα buzzing sound (zzzzzzz) και το Pc έκανε restart. Δεν άλλαξα κάτι τελευταία (είχα για καιρό undervolt στα 1050mv 1999mhz). Αυτό έγινε με 20.8.1 και τώρα έβαλα 20.8.3 (με DDU). Να αρχίσω να ανησυχώ; 😫😫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, t3llis είπε

Τόσο καιρό παίζω αβίαστα με την rx 5700 xt nitro+ χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά χθες ενώ έπαιζα Ac Odyssey , ξαφνικά πάγωσε η εικόνα, ακουγόταν ένα buzzing sound (zzzzzzz) και το Pc έκανε restart. Δεν άλλαξα κάτι τελευταία (είχα για καιρό undervolt στα 1050mv 1999mhz). Αυτό έγινε με 20.8.1 και τώρα έβαλα 20.8.3 (με DDU). Να αρχίσω να ανησυχώ; 😫😫

Όχι να μην ανησυχείς . Είναι πιθανό στο συγκεκριμένο παιχνίδι το undervolt να μην είναι σταθερό.  Αν το ξανακάνει βάλε το 1100mv 

Αν και τώρα που το σκέφτομαι μάλλον θα σε πέταγε στην επιφάνεια εργασίας αν ήταν αυτό .

Ram / cpu είναι σε overclock ??? Τσεκαρε κ θερμοκρασίες

 

Πάντως ένα crash μεμονωμένο δε λέει κάτι , μπορεί να φταίει το παιχνίδι / μπορεί φταίει οτιδήποτε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickk0kkav είπε

Όχι να μην ανησυχείς . Είναι πιθανό στο συγκεκριμένο παιχνίδι το undervolt να μην είναι σταθερό.  Αν το ξανακάνει βάλε το 1100mv 

Αν και τώρα που το σκέφτομαι μάλλον θα σε πέταγε στην επιφάνεια εργασίας αν ήταν αυτό .

Ram / cpu είναι σε overclock ??? Τσεκαρε κ θερμοκρασίες

Πάντως ένα crash μεμονωμένο δε λέει κάτι , μπορεί να φταίει το παιχνίδι / μπορεί φταίει οτιδήποτε 

Μόνο τις ραμ έχω σε xmp profile (g. skill ripjaws V 3200mhz σε msi b550 gaming plus). Κατα τα άλλα από θερμοκρασίες είναι σε πολύ καλά επίπεδα (60 φτάνει μαξιμουμ). Έχεις δίκιο ότι είναι απλά ένα κρας, δεν είχα στόχο να γράψω στο φόρουμ απλά με έφαγε η ανησυχία 😅. Θα δω αν υπάρξει ξανά και θα αλλάξω το Undervolt. Να σημειώσω ότι παίζω σχεδόν 3 εβδομάδες AC με το υπάρχον undervolt χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια , ποτέ δεν ξέρεις....... Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω αυτό το Blue screen + zzzzz έχει να κάνει με ασταθές cpu overclock. Τουλάχιστον όσες φορές το έχω "φάει" ήταν ο cpu η αιτία.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πάθει και εγώ με την NVIDIA στο Orings αυτό το zzzzz. Οπότε δεν είναι από κάρτα, το πιθανότερο πράγματι από CPU OC ή RAM Tuning..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, t3llis είπε

Τόσο καιρό παίζω αβίαστα με την rx 5700 xt nitro+ χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά χθες ενώ έπαιζα Ac Odyssey , ξαφνικά πάγωσε η εικόνα, ακουγόταν ένα buzzing sound (zzzzzzz) και το Pc έκανε restart. Δεν άλλαξα κάτι τελευταία (είχα για καιρό undervolt στα 1050mv 1999mhz). Αυτό έγινε με 20.8.1 και τώρα έβαλα 20.8.3 (με DDU). Να αρχίσω να ανησυχώ; 😫😫

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα, στο συγκεκριμένο παιχνίδι, χωρίς, όμως, restart. Πάγωνε η εικόνα, ο ήχος ακουγόταν, και έπρεπε να κάνω shutdown.

Με την 2070s undervolted όλα αυτά. Έφταιγε το υπερβολικό undervolt, τουλάχιστον στο εν λόγω παιχνίδι. Τη γύρισα στο main uv profile, και δεν έκανε το παραμικρό από εκείνη τη στιγμή.

Πριν το κάνω αυτό, έβλεπα την εικόνα να παγώνει ανά 10 λεπτά ή μία ώρα.

Οπότε δες το uv σου και πες μας ξανά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...