Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, VasKag είπε

Αν ειναι κατω απο 90, μπορεις να κανεις κατι? 

Αν και θα το κατάλαβες από το γενικότερο πνεύμα των απαντήσεων πρεπει να κάνεις αναβάθμιση cpu . Εκτός αν έχεις συνδεμένο το pc σε τηλεόραση πχ να βάλεις την ανάλυση 4k για να βελτιώσεις τον οπτικό τομέα (μη περιμένεις βέβαια 4k 60 frames εκτός αν μιλάμε για κανένα mortal Kombat / street fighter ή ori  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τον 3600 εχω απλα δεν εχω αναβαθμισει ακομα την οθονη μου. (1080p/60hz). Οποτε μαλλον αυτο θα φταιει. 

Επεξ/σία από VasKag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, t3llis είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι ξέρω ότι είναι κάπως overkill γιατί είμαι με 1080p 60hz με στόχο να μεταβώ σε 2κ στο μέλλον. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα πολύ ανορθόδοξα τις αναβαθμίσεις λόγω dead gpu. 

Μεταξύ hardware και οθόνης, πάντα θα επιλέγω να αναβαθμίσω hardware πρώτα, και ας ξέρω ότι είναι overkill για την παρούσα στιγμή. Το να πάρω οθοναρα, αλλά να μην μπορώ να την εκμεταλλευτώ, ή να πρέπει να ρίχνω αναλύσεις κτλ, θα με ξενερώσει. 

Και εγώ πρώτα την 5700χτ πήρα και ακόμα είχα την Dell 2311h (1080@60)

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαραμιζεται η κάρτα στα 1080/60. Πίστεψε με και γω έτσι ήμουν έλεγα, "πρώτα hardware", "μετά οθόνη" και χρόνια το είχα σαν πλάνο να γίνει αλλαγή οθόνης. Από όταν είχα τη 1070 το μακρινό 2016 και φίλος ελεγε, " γιατί δε πήρες 1060, άδικα χαραμιζεται η κάρτα ". Πόσο δίκιο είχε και είχαν άτομα τα οποία μου το έλεγαν ή διάβαζα παρόμοιες συμβουλές εδώ στο φόρουμ.

Ε μέχρι που έκατσα σε 144Hz και είδα πόσο λάθος έκανα και εμένα σε μια οθονουλα στα 60Hz ( overclo kαρισμενη στα 73 για να λέμε ότι κάτι κάναμε και καλα χααχα )

Τώρα βέβαια με τρώει για αλλαγή σε μεγαλύτερη ανάλυση. (2560Χ1440/144>). Αυτό που κατάλαβα φυσικά είναι, ότι όσο ισχυρό hw και να έχεις αυτα που αλληλεπιδράς με το σύστημα σου έχουν επίσης το δικό τους βάρος, όπως μια πολύ καλή οθόνη με τα δικά σου θέλω ( πχ ανάλυση, hz, εργονομία, ιντσες κτλπ ), ενα σεβαστό σετ περιφερειακών, μια άνετη καρέκλα, ενα σωστό γραφείο .. τα fps θα μείνουν απλά fps εν ολίγοις όσα λεφτά και αν ρίξεις στο μέσα του υπολογιστή πρέπει να συμβαδίζουν όσο γίνεται και με το έξω ( αυτό που βλέπεις δηλαδή )

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ την αλλαγή την έκανα μέσα στον Νοέμβριο και στα 2, αλλά έψαχνα πρώτα την κάρτα να αλλάξω. Ναι δεν λέω, αν ξέρεις ότι σε 5 μήνες δεν θα έχεις τα χρήματα για την οθόνη, τότε καλύτερα να πας σε κάποια φθηνότερη gpu και τα αναβαθμίζεις και τα 2 μαζί μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην σκατε πολλά λεφτά για monitor δεν αξίζει. Ένα 1440p 144hz στα 300-350 είναι υπεραρκετό. Τα monitor ειναι μεγάλη απάτη σε σχέση με αυτά που προσφέρουν οι σημερινές tv .

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω είμαι ευχαριστημενος στα 1080p 144hz, Μου αρέσει το υψηλό franerate και η απόδοση του freesync. Ισως με την επόμενη αναβάθμιση σε κάνα δυο χρονάκια να πάω σε πιο υψηλή ανάλυση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, klodianoooooo είπε

γειας σας ηθελα να ρωτησω το εξης εχω rx5700 gigabyte λετε να φταει η καρτα για αυτω το error πανω δεξια και αριστερα ειναι

Στιγμιότυπο οθόνης (1).png

Μπορεί να είναι 1000 λόγοι που σου δείχνει τα 2 έτσι.. επίσης έχεις ανοίξει 6 παράθυρα από το ίδιο όλα καταναλώνουν κάποιους πόρους.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα ενα δυνατο set up ryzen 3600 g.skrill ram 16gb 3.200 msi x570 wifi edge. σε λαπτοτ με wimdows 8 πχ σε λολ επαιζα 30fps και κολαγε το παιχνιδι  δεν ειχα τετοιο προβλημα με το ποκερ  παρολο που στο λαπτοτ ειχα ανοιξη 9 .αλλα στο πισι τωρα ανοιγω και 12 σε αλλη παραλαγη απο αυτην και δεν εχω θεμα μιλαω και με την εταιρια αλλα δεν μου εχουν δωσει καποια λυση αλλα ειναι η πρωτη φορα που το παθαινω αυτω  α και εχο εικονα που ειναι ολα χαλια απλα δεν μπωρο να την ανευασω https://ibb.co/W3LdXV8

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Μπορεί να είναι 1000 λόγοι που σου δείχνει τα 2 έτσι.. επίσης έχεις ανοίξει 6 παράθυρα από το ίδιο όλα καταναλώνουν κάποιους πόρους.. 

εκανα ενα δυνατο set up ryzen 3600 g.skrill ram 16gb 3.200 msi x570 wifi edge. σε λαπτοτ με wimdows 8 πχ σε λολ επαιζα 30fps και κολαγε το παιχνιδι  δεν ειχα τετοιο προβλημα με το ποκερ  παρολο που στο λαπτοτ ειχα ανοιξη 9 .αλλα στο πισι τωρα ανοιγω και 12 σε αλλη παραλαγη απο αυτην και δεν εχω θεμα μιλαω και με την εταιρια αλλα δεν μου εχουν δωσει καποια λυση αλλα ειναι η πρωτη φορα που το παθαινω αυτω  α και εχο εικονα που ειναι ολα χαλια απλα δεν μπωρο να την ανευασω https://ibb.co/W3LdXV8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή καθάρισε την σκέψη σου και βάλε και κάνα σημείο στίξης. Έτσι ίσως καταλάβουν τα παιδιά τι ακριβώςθες έτσι ώστε να σου παρέχουν βοήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, klodianoooooo είπε

εκανα ενα δυνατο set up ryzen 3600 g.skrill ram 16gb 3.200 msi x570 wifi edge. σε λαπτοτ με wimdows 8 πχ σε λολ επαιζα 30fps και κολαγε το παιχνιδι  δεν ειχα τετοιο προβλημα με το ποκερ  παρολο που στο λαπτοτ ειχα ανοιξη 9 .αλλα στο πισι τωρα ανοιγω και 12 σε αλλη παραλαγη απο αυτην και δεν εχω θεμα μιλαω και με την εταιρια αλλα δεν μου εχουν δωσει καποια λυση αλλα ειναι η πρωτη φορα που το παθαινω αυτω  α και εχο εικονα που ειναι ολα χαλια απλα δεν μπωρο να την ανευασω https://ibb.co/W3LdXV8

my eyes pain GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Για αρχή καθάρισε την σκέψη σου και βάλε και κάνα σημείο στίξης. Έτσι ίσως καταλάβουν τα παιδιά τι ακριβώςθες έτσι ώστε να σου παρέχουν βοήθεια.

φιλε ειμαι σε απογνωση δεν ξερει κανενας για το θεμα απο κανενα forum ..και μπηκα στην διαδικασια να δω αν φταινε οι drivers της AMD ο μονως τροπος ειναι να βαλω αλλη καρτα δοκιμαστικα αλλα δεν υπαρχει διαθεσιμη και λεω μηπως βρω καποια λυση για παρομοιο προβλημα σε καποια εφαρμογη επισης για τους πορους εκανα εβαλα τροφοδοτικο 700watt αν παιζει καποιο ρολο αυτω

Επεξ/σία από klodianoooooo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, klodianoooooo είπε

φιλε ειμαι σε απογνωση δεν ξερει κανενας για το θεμα απο κανενα forum ..και μπηκα στην διαδικασια να δω αν φταινε οι drivers της AMD ο μονως τροπος ειναι να βαλω αλλη καρτα δοκιμαστικα αλλα δεν υπαρχει διαθεσιμη και λεω μηπως βρω καποια λυση για παρομοιο προβλημα σε καποια εφαρμογη επισης για τους πορους εκανα εβαλα τροφοδοτικο 700watt αν παιζει καποιο ρολο αυτω

Εχεις κανει 3 ποσταρισματα και δεν εχω καταλαβει γρι... βοηθησε μας για να σε βοηθησουμε .. Ελπιζω σε καλυτερη απαντηση στην επομενη αναρτηση  σου μπας και βγει ακρη...

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...