Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, cos_dr2 είπε

ναι, είναι ενεργοποιημένο.

 Άμα σβήσω και ξαναανοίξω το μόνιτορ επανέρχεται. Περίεργο.

Στειλε αναφορα στην amd. Ισως ειναι bug που δεν εχουν παρει χαμπαρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

Στειλε αναφορα στην amd. Ισως ειναι bug που δεν εχουν παρει χαμπαρι

To έκανα ήδη και άνοιξα και thread στο forum τους. 

 είμαι σίγουρος πως συμβαίνει, ήθελα να δοκιμάσω και με HDMI γιατί τώρα είμαι συνδεδεμένος με DP στο μόνιτορ να δω μήπως δεν συμβαίνει εκεί. μπας και. 

 Θα δω τι θα απαντησουν και αν ειμαι ο μοναδικος θα ξαναριξω τους drivers και θα δοκιμασω. 

 Γιατι το εχω συνηθεια να μπαινοβγαινω που και που απο το παιχνιδι και δεν μπορω τωρα να ανοιγοκλεινω το μονιτορ μιας και βρηκα αυτη τη λυση .

 

Επεξ/σία από cos_dr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Με V56 δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στο BFV, σε 144ρι μόνιτορ με dp.

Να περιορίζεται στα Navi?

πρέπει να επιβεβαιωθεί το θέμα. Τώρα φαντάζομαι μήπως κάποιοι δεν μπορούν εύκολα να καταλάβουν τη διαφορά γιατί δεν είναι ευαίσθητοι στο smoothness (δεν λέω για εσένα φίλε Πέτρο)

Πάντως σε εμένα συμβαίνει.

Μπορεί να φταίει κάτι σε εμένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

πρέπει να επιβεβαιωθεί το θέμα. Τώρα φαντάζομαι μήπως κάποιοι δεν μπορούν εύκολα να καταλάβουν τη διαφορά γιατί δεν είναι ευαίσθητοι στο smoothness (δεν λέω για εσένα φίλε Πέτρο)

Πάντως σε εμένα συμβαίνει.

Μπορεί να φταίει κάτι σε εμένα. 

Εννοείται δεν τέθηκε σαν αντιπαράθεση, ίσα ίσα το αντίθετο.

Αν είναι περιορισμένο στο Navi, κάνει την απομόνωση και διερεύνηση πολύ πιο εύκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, cos_dr2 είπε

To έκανα ήδη και άνοιξα και thread στο forum τους. 

 είμαι σίγουρος πως συμβαίνει, ήθελα να δοκιμάσω και με HDMI γιατί τώρα είμαι συνδεδεμένος με DP στο μόνιτορ να δω μήπως δεν συμβαίνει εκεί. μπας και. 

 Θα δω τι θα απαντησουν και αν ειμαι ο μοναδικος θα ξαναριξω τους drivers και θα δοκιμασω. 

 Γιατι το εχω συνηθεια να μπαινοβγαινω που και που απο το παιχνιδι και δεν μπορω τωρα να ανοιγοκλεινω το μονιτορ μιας και βρηκα αυτη τη λυση .

Σε καταλαβαινω και γω ετσι είμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, cos_dr2 είπε

Δηλαδή σου κάνει και εσένα το ίδιο?

εννοω alt tab συνεχεια :P

δεν εχω (ακομα) οθονη με freesync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, cos_dr2 είπε

Δεν βλεπω προβλημα οταν το ρυθμιζω σε συγκεκριμενα fps. Σταθερα δουλευει π.χ. στο battlefield V τωρα που το εβαλα στα 90. Αλλα στο DX11

 Στο 12 έχει λιγο stutter αλλα το 12 στο battlefield ουτε στην NVIDIA ήταν για πολλά πολλά. Το έχω μελετήσει κι εγώ.

Πολύ ανώτερη απόδοση και frame pacing (=σταθερα frame times) με το DX12. Απλά κάνεις το ίδιο λάθος που κάνουν όλοι με το DX12.

Πρέπει να παίξεις 3-4 χάρτες για να δημιουργηθεί το Shader Cache του DX12. Αφού αυτό γίνει δεν έχει καθόλου stuttering.

Μετά από κάθε BF update, αλλαγή driver και αλλαγή  DX11<-->DX12 πρέπει να γίνεται το ίδιο.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πολύ ανώτερη απόδοση και frame pacing (=σταθερα frame times) με το DX12. Απλά κάνεις το ίδιο λάθος που κάνουν όλοι με το DX12.

Πρέπει να παίξεις 3-4 χάρτες για να δημιουργηθεί το Shader Cache του DX12. Αφού αυτό γίνει δεν έχει καθόλου stuttering.

Μετά από κάθε BF update, αλλαγή driver και αλλαγή  DX11<-->DX12 πρέπει να γίνεται το ίδιο.

πιο πάνω είχα διατυπώσει και εγώ πως το DX12 στρώνει τελείως μετά το shader cache compile. 

 στο quote μου που έκανες αναφερόμουν στην διαπίστωσή μου πως κάνει λίγο με το chill ενεργοποιημένο. 

 Τουλάχιστο σε εμένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, cos_dr2 είπε

πιο πάνω είχα διατυπώσει και εγώ πως το DX12 στρώνει τελείως μετά το shader cache compile. 

 στο quote μου που έκανες αναφερόμουν στην διαπίστωσή μου πως κάνει λίγο με το chill ενεργοποιημένο. 

 Τουλάχιστο σε εμένα. 

A, OK

Το chill δεν είναι για FPS αν έχεις έστω και μικρή ευαισθησία στο frame rate/frame times...

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

A, OK

Το chill δεν είναι για FPS αν έχεις έστω και μικρή ευαισθησία στο frame rate/frame times...

Με το freesync τι θα κάνω, αυτο ειναι το πρόβλημα μου τωρα γιατι είναι αδυνατον να μην βγαινω στο desktop που και που. Κολλημένος στο παιχνίδι θα είμαι ? λολ Και καθε φορά θα το ξαναφορτώνω. 

 Σε αυτό θελω λύση. Τουλάχιστο να ξέρω αν είναι στο συστημα μου το θέμα ή γενικό ή με τον συνδυασμό κάρτας monitor και σύνδεσης. 

 Αναμένω να δώ τι θα απογίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα να το πιάσω. Εφτιαξαν το crash του elysium με τις navi

 

We will be deploying Patch 1.5.3 on Xbox One, PlayStation®4 system, and PC tomorrow: March 12th, 2020.

Patch Sizes & Deployment timings:
Xbox One: 4.0GB @ 0600 UTC
PS4: 3.8GB @ 0600 UTC
PC: 4.1GB @ 1300 UTC

Please note that these timings are estimates and subject to change.

Check out the most notable changes with 1.5.3 below.

BUG FIXES
 

  • [PC] Addressed an issue that resulted in crashes when entering Elysium with an RX 5700 (XT).
  • Addressed an issue that caused the “New Content” notification to pop-up regularly after claiming the Melaina mount.
  • Addressed an incorrect description for Legendary chest maps in the Spanish version of the game


Sneak Peek

We’re thrilled to provide you with a first glimpse at an all-new item pack that our development team has been working on: Ezio's Roman Set!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομαδα
Εχω την Saphire RX 5700 XT Nitro+ και σημερα σε λιγοτερο απο ενα μηνα χρησης σταμτησαν να δουλευουν τα rgb της καρτας. Δοκιμασα restart,εβγαλα και ξαναεβαλα την καρτα και το ρευμα,απεγκατασταση drivers με ddu και trixx,boot απο το δευτερο bios αλλα τπτ.Η καρτα κατα τα αλλα δουλευει αψογα.

Ανοιξα support ticket στη shaphire και πηρα τηλ το πλαισιο και μου ειπαν οτι πρεπει να τη στειλουν στην αντιπροσωπεια που θα παρει 5-7 εργασιμες.Εχει κανεις να προτεινει τπτ για να μην φαω την ταλαιπωρια? 

https://prnt.sc/rft4wm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, IronTed7 είπε

Καλησπερα στην ομαδα
Εχω την Saphire RX 5700 XT Nitro+ και σημερα σε λιγοτερο απο ενα μηνα χρησης σταμτησαν να δουλευουν τα rgb της καρτας. Δοκιμασα restart,εβγαλα και ξαναεβαλα την καρτα και το ρευμα,απεγκατασταση drivers με ddu και trixx,boot απο το δευτερο bios αλλα τπτ.Η καρτα κατα τα αλλα δουλευει αψογα.

Ανοιξα support ticket στη shaphire και πηρα τηλ το πλαισιο και μου ειπαν οτι πρεπει να τη στειλουν στην αντιπροσωπεια που θα παρει 5-7 εργασιμες.Εχει κανεις να προτεινει τπτ για να μην φαω την ταλαιπωρια? 

https://prnt.sc/rft4wm

πολύ δυσάρρεστο αυτό.

Έχει ένα ανάλογο θεμα στο rebbit.

 Αμα δεν ανταποκρίνεται στο trixx και δεν δουλεύει τιποτα απο τα RGB καλύτερα πηγαινε την για αλλαγή και απαίτησε καινούργια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...