Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους μετά από καιρό ευχαριστιέμαι την κάρτα (RX 5700 XT Nitro+). Είμαι με τους τελευταίους drivers, δεν έχω κλείσει τίποτα από HW acceleration. 

Παίζω μόνο Apex βέβαια σε 4Κ ανάλυση με μέσο όρο 75 FPS όλα στα High αλλά δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά αλλά πριν με την 5700 μου είχε σπάσει τα νεύρα, δεν μπορούσα να παίξω πάνω από 30 λεπτά χωρίς να κολλήσει. 

Ρεύμα 1080mv, 2000 core και 1800 η μνήμη. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

1 hour ago, jimmakosapple said:

Επιτέλους μετά από καιρό ευχαριστιέμαι την κάρτα (RX 5700 XT Nitro+). Είμαι με τους τελευταίους drivers, δεν έχω κλείσει τίποτα από HW acceleration. 

Παίζω μόνο Apex βέβαια σε 4Κ ανάλυση με μέσο όρο 75 FPS όλα στα High αλλά δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά αλλά πριν με την 5700 μου είχε σπάσει τα νεύρα, δεν μπορούσα να παίξω πάνω από 30 λεπτά χωρίς να κολλήσει. 

Ρεύμα 1080mv, 2000 core και 1800 η μνήμη. 

με την νίτρο δεν σου πάει με ρεύμα 1080/1090 στα 2100mhz core? ή δεν το δοκίμασες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, LIGHT1NG said:

 

με την νίτρο δεν σου πάει με ρεύμα 1080/1090 στα 2100mhz core? ή δεν το δοκίμασες? 

Δεν το έχω δοκιμάσει απλά. Δεν θέλω να την ζορίσω κιόλας. Οι θερμοκρασίες είναι 69-71, αθόρυβη σχετικά, οπότε δεν ξέρω αν θα δω και διαφορές αν την ζορίσω λίγο ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει απλά. Δεν θέλω να την ζορίσω κιόλας. Οι θερμοκρασίες είναι 69-71, αθόρυβη σχετικά, οπότε δεν ξέρω αν θα δω και διαφορές αν την ζορίσω λίγο ακόμα. 

μα ίδιο ρεύμα θα έχεις εγώ την έχω 2100@1850@1090mv με fan max speed 45% 3 ώρες pubg max θερμοκρασία 67-69 χωρίς να ακούγεται αν έβαζα τα φαν στο 60 η θερμοκρασία πάει 65 σταθερά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

update

1950c, 1100mv ήταν πιο σταθερή στο Apex. Μάλλον η Pulse παίζει να ανεβάζει θερμοκρασία στις μνήμες ίσως ανεβαίνει απότομα κ ρίχνει σε ραντομ φάσεις το gpu usage-core clock στο 80~% ( 1800κατι αντίστοιχα )

Σημειώνεται αυτό επόμενη αγορά να είναι ΜΟΝΟ Nitro ( για Sapphire )

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

update

1950c, 1100mv ήταν πιο σταθερή στο Apex. Μάλλον η Pulse παίζει να ανεβάζει θερμοκρασία στις μνήμες ίσως ανεβαίνει απότομα κ ρίχνει σε ραντομ φάσεις το gpu usage-core clock στο 80~% ( 1800κατι αντίστοιχα )

Σημειώνεται αυτό επόμενη αγορά να είναι ΜΟΝΟ Nitro ( για Sapphire )

και εγώ άργησα να το καταλάβω αλλά το πήρα πρέφα μόλις μπήκε το custom aio κράταγε θερμοκρασίες κλπ χαμηλά αλλά το ρεύμα το ήθελε η pulse αλλά χαλια εμφάνιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

update

1950c, 1100mv ήταν πιο σταθερή στο Apex. Μάλλον η Pulse παίζει να ανεβάζει θερμοκρασία στις μνήμες ίσως ανεβαίνει απότομα κ ρίχνει σε ραντομ φάσεις το gpu usage-core clock στο 80~% ( 1800κατι αντίστοιχα )

Σημειώνεται αυτό επόμενη αγορά να είναι ΜΟΝΟ Nitro ( για Sapphire )

Δεν είναι μόνο η Nitro top, και η red devil αλλά και η gaming X είναι σε παρόμοια επίπεδο με τη Nitro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/3/2020 στις 11:09 ΜΜ, cos_dr2 είπε

Καλησπέρα στο topic.

 Βλέπω πως προθεση είναι να συμμετάσχουν μόνο οι κάτοχοι των καρτών, αλλά είμαι και εγώ κάτοχος γιατι παράγγειλα τελικά παρόλους τους ενδοιασμούς λόγω κάποιων θεμάτων που διαβάζω την 5600 xt της gigabyte. Σε 3-4 μέρες θα την έχω στα χέρια μου και θα αντικαταστήσω την 1060 μου που δούλευει καλά με καλο framerate στα 1080p και στα παιχνίδια που παίζω και το g sync δουλεύει άψογα στο AOC G32C1 freesync monitor που πήρα πρίν από 2 μήνες. Γενικά η 1060 γι αυτό που είναι μου δούλεψε σταθερα, smooth κλπ οσο την είχα.

Ελπίζω να δω το ιδιο smoothness σε συνδυασμό με την αναμενόμενη αύξηση των fps και να λειτουργεί το freesync σωστά μιας και φεύγω από την G-sync compatible κατάσταση και παω σε native φαση.

Eίπα να δώσω μια ευκαιρία στην AMD πάλι μετα απο 11 χρόνια μιας και είναι εκλυστική πρόταση σε καλά λεφτά σε σχέση με τις αντίστοιχες nvidia.

 Είμαι αισιόδοξος μιας και είδα πως βγήκαν και νεοι drivers που λεγεται πως λύνουν προβλήματα και προσφέρουν και ειδική υποστήριξη για τις 5600 xtγιατί αλλιώς............ θα την σπάσω.

Μόλις την δοκιμάσω θα γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου, λιγες μερες μείνανε. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για το καλό της. lol

Φίλοι μου, είμαι και επίσημα ένας από εσάς λολ. Όμως τελικά δεν πήρα την 5600 ΧΤ, την ακύρωσα γιατί σήμερα πριν από λίγο μόλις πήρα και εγκατέστησα την 5700 ΧΤ τη Νitro +

786878036_radeoncosdr(1)_Fotor.jpg.26bf7a4637a31237d780d9d57f01f52a.jpg

660360996_radeoncosdr(3)_Fotor.thumb.jpg.19bcabfcad70db8601aa58ea9242b74f.jpg1277694043_radeoncosdr(2)_Fotor.jpg.5df22ac6cb29e579ba49b542d1ac2e10.jpg

Ευτυχώς το παλιό αλλα τιμιο antec 900 μου την χώρεσε με λίγη τροποποίηση των μπροστινών hdd cases, ευτυχώς το κουτί έχει την δυνατότητα αυτή. Ε, μάλλον μετα από 12 χρόνια πρέπει να πάρω ενα case μεγαλύτερο και πιο συγχρονο, αλλα και αυτό μια χαρά ειναι, δροσερότατο και λειτουργικότατο.

 Είπα για τους ενδιασμούς μου στην παράθεση αλλά μάλλον αρχίζω να ξεανησυχώ. Είχα πάνω απο 12 χρόνια να δω το software οδήγησης της AMD, αυτό το τωρινό το adrenaline πως το λένε  το βρίσκω μια χαρά. Κατατοπιστικότατο και λειτουργικότατο. Είμαι τώρα απο την NVIDIA και σε συνδιασμό με το geforce experience συνηθισμένος, αλλά μου φαίνεται θα τα πάω μια χαρά με το adrenaline που τα συνδυάζει όλα.

 Μάλλον είναι λιγο overkill για τα παιχνίδια που παίζω στα 1080p, δηλ. Battlefield 1,V,4 WRC8, f1 2018, PES. τα οποία έπαιζα μια χαρά στην 1060 Gaming X αλλά για 399 ευρώ είμαι νομίζω αρκετα future proof, ε?

Το freesync δουλευει καλά (ευτυχώς)  ΝΕΡΟ.

 Μεχρι στιγμης παιζω μια ωρα battlefield V και τα έχασα από την αύξηση των FPS. Μιλάμε βαράω τρελά. Και smooth ολα στο DX12 και ειμαι και ευαίσθητος σε αυτα. Δεν θελω stuttering και τέτοια. Μολις εγινε το αρχικο shader compile εφυγαν οι λοξυγγες και παει νερό.

Τώρα ο επεξεργαστής μου προφανώς την κρατάει πισω στα 1080p, έχω ακόμα τον 4770κ στα 4,3 και μνημες στα 2133 χρονισμένες. Αλλά όχι τοσο πίσω. Σε σύγκριση με ότι έχω δει απο τεστ στο youtube, Ε, θα τα αναβαθμίσω και αυτά. Αλλα στο battlefield που ειναι απαιτητικο και χαμός να γινεται στις δυσκολες πιστες δεν μου επεσε κατω απο 90-95 στα ultra μεχρι στιγμης και βαράει μεχρι και 165 καρε. Ωρε γλέντια. Που να τα δώ αυτα με την 1060 που όμως καλά τα πηγαινε. Αλλα το freesync οσα περισσότερα καρε, τοσο καλα. Ε, θα καιω και λιγότερο ρευμα και δεν θα ψηνεται η GPU που βλεπω πως εχει καλες θερμοκρασιες. Τωρα που παει και χαλαρότερα ειναι ψυγείο.

Καλα, λεω πράγματα απο τη χαρά μου που σας ειναι γνωστα στους περισσότερους οποτε σταματαω εδω.

 Μέχρι στιγμης αν και δουλευει λιγο δεν εχω δει κανενα πρόβλημα. Ουτε μαυριλες, ουτε stuttering/flickering, τα ρολογια σταθερα, εγραψα με το software.................

 Καλά έκανα και την πήρα.,

 Ελπιζω να ειναι ετσι και στα άλλα παιχνιδια. Εξ άλλου συγκεκριμένα παιζω.

 Νομιζω θα με βγάλει για αρκετά χρόνια στα 1080p που ειναι το monitor και αν αλλάξω και παω παραπανω, παλι θα με βγάλει.

Αυτά φιλοι μου. Αντε καλορίζικη και καλοπαίχνιδη να μου είναι και έχει και 3 χρονια εγγυηση. Μια χαρά. Ελπιζω! να τρεξει! το battlefield το 6! λολ

 

 Συμπληρώνω. Ωραιο και το monitoring του amd link. Δεν το ήξερα πως έχει και τέτοια κόλπα. Μπράβο! Το εβαλα μπροστα στο tablet και βλέπω super τα πάντα.

Επεξ/σία από cos_dr2
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ένα Benchmark με OpenCL σε Linux... αν βρω χρόνο να τρέξω και σε Windows θα το κάνω update να δουμε διαφορές

Linux: https://browser.geekbench.com/v5/compute/604458

Windows: https://browser.geekbench.com/v5/compute/604591

Και ένα Vulkan - το οποίο μου φαίνεται πολύ χαμηλό, μάλλον λόγο Linux

Linux: https://browser.geekbench.com/v5/compute/604526

Windows: https://browser.geekbench.com/v5/compute/604604

Τεράστιες διαφορές οι Windows drivers.

 

Σε Luxmark v4 το Linux είναι μπροστά βέβαια:

Windows: https://imgur.com/a/H4dvZ1P

Linux: https://imgur.com/AUE2iGj

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι έχετε RX 5700xt nitro+ πείτε μου παρακαλώ τι παιχνίδια έχετε για να δοκιμάσουμε λιγο FPS αποδόσεις εγώ έχω πάρει μια 5700xt pulse όταν την έδινε το πλαισιο σε χαμηλή τιμή και θα ήθελα να δω την διαφορά σε real world καταστάσεις, ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Όσοι έχετε RX 5700xt nitro+ πείτε μου παρακαλώ τι παιχνίδια έχετε για να δοκιμάσουμε λιγο FPS αποδόσεις εγώ έχω πάρει μια 5700xt pulse όταν την έδινε το πλαισιο σε χαμηλή τιμή και θα ήθελα να δω την διαφορά σε real world καταστάσεις, ευχαριστώ. 

Για να βγεί αντικειμενική η διαφορά θα πρέπει να δοκιμάσεις με κάποιον που να διαθέτει εφάμιλλο υπόλοιπο σύστημα με το δικό σου (επεξεργαστή/ram) και να οριστει την ανάλυση. Εγώ θα ήθελα να πω αλλά έχω λίγο αδύναμο επεξεργαστή. Δεν βγάζει τα μέγιστα της κάρτας. μπουααααα λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

Για να βγεί αντικειμενική η διαφορά θα πρέπει να δοκιμάσεις με κάποιον που να διαθέτει εφάμιλλο υπόλοιπο σύστημα με το δικό σου (επεξεργαστή/ram) και να οριστει την ανάλυση. Εγώ θα ήθελα να πω αλλά έχω λίγο αδύναμο επεξεργαστή. Δεν βγάζει τα μέγιστα της κάρτας. μπουααααα λολ

ε δεν θα κάνουμε επιστημονικό πείραμα :P απλά έτσι να δούμε

Ακόμη και αυτό απο πρακτικής άποψης θα έχει την αξία του πχ εγώ θα τρέχω σε ryzen 9 3950x αν πχ πες με τον δικό σου (όπως λες) αδύναμο επεξεργαστή δούμε πως εχω εφάμιλλα FPS πάει να πει πως κάποιος με τον δικό μου επεξεργαστή δεν χρειάζεται να δώσει λεφτά για nitro + (εφόσον θέλει να εξοικονομίσει χρήματα) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, TopicStrarter said:

δούμε πως εχω εφάμιλλα FPS πάει να πει πως κάποιος με τον δικό μου επεξεργαστή δεν χρειάζεται να δώσει λεφτά για nitro + (εφόσον θέλει να εξοικονομίσει χρήματα) 

Βασικά η nitro+ είναι πιο φτηνή απτην pulse αυτήν την στιγμή, παρόλα αυτά ας ποστάρει όποιος θέλει αλλά δεν έχεις πει καν ανάλυση στην οποία παίζεις 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

Η pulse με την nitro έχουν 10 ευρώ διαφορά αυτήν την στιγμή.. παρόλα αυτά ας ποστάρει όποιος θέλει αλλά δεν έχεις πει καν ανάλυση στην οποία παίζεις 😛

Δεν το πρόσεξα αν και είναι 20 ευρώ :P εγώ την πήρα στα 300κάτι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Όσοι έχετε RX 5700xt nitro+ πείτε μου παρακαλώ τι παιχνίδια έχετε για να δοκιμάσουμε λιγο FPS αποδόσεις εγώ έχω πάρει μια 5700xt pulse όταν την έδινε το πλαισιο σε χαμηλή τιμή και θα ήθελα να δω την διαφορά σε real world καταστάσεις, ευχαριστώ. 

Οι περισσότεροι εδώ έχουν κάνει undervolt ή έχουν αφήσει stock την nitro. Οπότε και ίδια συστήματα να έχετε αμφιβάλλω ότι θα έχει την παραμικρή διαφορά. Η διαφορά θα φανεί στο ζορισμα που η nitro σηκώνει παραπάνω. Μικρή βέβαια, ίδιο chip είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...