Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Luciddream είπε

Εντάξει με έχει σκίσει στα Freesync crash απο τότε που έβαλα τους νέους drivers... πριν λίγο πάλευε το insomnia με τους drivers και κέρδισε το insomnia 3 φορές σερί... Έν το μεταξύ έχω κλείσει το Freesync για την 2η οθόνη απο το Radeon Software... παρόλα αυτά στο logs φαίνεται να στέλνει κανονικά. Καμία ιδέα?

Edit: Απο ότι βλέπω είναι γνωστό issue με τις AOC... καλή φάση 😛

crash_log4.txt 17 kB · 3 downloads

Και εγώ που έχω AOC με nvidia έχω θέμα με το adaptive sync που κλείνει από μόνο του μετά από 20-30 λεπτά όσο παίζω. Αν κάνεις power cycle την οθόνη ξαναενεργοπποιείται, αλλά είναι τόσο κουραστική η διαδικασία να περιμένεις κοντά μισό λεπτό το σήμα κάθε φορά που παίζω πια με fixed refresh. Είναι θέμα ίσως με τις AOC επειδή δεν έχουν switch για freesync στο menu τους και δημιουργεί όλα αυτά τα προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

20.2.2

#PULSE ( photo από τα Χριστούγεννα είναι, δεν έχω πιο πρόσφατη γιατί το κουτί είναι ψωμιερα κ δε φαίνεται εφόσον δεν έχει τζάμι - Fractal Core 500 )

2000 core / 1750 Mem

1130 mv / +20 PL

με το παλιό καλώδιο φυσικά που σας έχω πρήξει (του xbox)

Monitor: AOC 24G2, 144Hz, 1080p

✓ FIXED downclocking απ'ότι φαίνεται μέχρι στιγμής #APEX #επιτέλους!

 ✓ πιο σταθερά ρολόγια όπως ανέφερε ο @Dantε

IMG_20191221_202927.jpg

3 ώρες πριν, ilos είπε

switch

Στην AOC 24G2 , έχει. Το είχα ξεχάσει ανοιχτό καμία ώρα σε idle/ browsing δεν παρατήρησα κάτι περίεργο. Κλειστό το έχω τώρα πάντως.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου crashare παλι ενώ έπαιζα game... και έκλεισε το game και μετά αναγκάστηκα να κάνω restart γιατί ειχαν κολλήσει οι drivers. Θα δοκιμάσω να παίζω με browser κλειστό να δω αν έχει διαφορά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Αν μπορει καποιος ας δοκιμασει να μην εγκαταστησει το adrenalin και να μας πει πως παει. Τοσο μεγαλη αναγκη το εχετε ολοι σας;

Εγώ προτείνω intel graphics drivers δουλεύουν άψογα σε amd ούτε adrenalin τίποτα λολ, έπαθα πλάκα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήθηκα σήμερα με forza 4 όλα ultra και extreme και hellblade επίσης very high. Και στα 2 η κάρτα δουλεύει άψογα με μηδέν stuttering. Με 20.2.1 drivers. Θα ξανά περάσω νέους μόλις φτιάξουν το fan curve και ελπίζω το Black screen στο heat να ήταν τυχαίο. Μια χαρά είναι οι drivers θα δοκιμάσω και dx9 παιχνίδι κάποια στιγμή. Επίσης το origins το έφτιαξαν με τους νέους drivers από όσο διάβασα στο reddit γιατί το έσβησα. Δεν θέλει dxvk δηλαδή. Παίζει να είδαν το report με το βίντεο που τους έστειλα και το διόρθωσαν. Γενικώς η AMD ακούει αλλά οι gpu drivers είναι κάτι πολύ πολύπλοκο με άπειρες παραμέτρους και συνδυασμών hardware. Με σωστά report ωστε να αναπαράγουν τα προβλήματα καταφέρνουν και να τα λύσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντυπώσεις 20.2.2 μέχρι τώρα μετά από αρκετές ώρες χρήσης (6-7 ώρες σε games τώρα το 3μερο 😁)

  1. Το freesync εξακολουθεί να προκαλεί brightness flickering (πιθανόν να φταίει το combo gpu-oθόνης).
  2. Όσο περνάει ο καιρός μου φαίνεται πως το buzzing/coil whine από την κάρτα σε scrolling γίνεται και πιο ενοχλητικό, έβγαλα το τζάμι σήμερα και πρόσεξα πως υπάρχει cw ακόμα και σε idle στο desktop χωρίς καμία κίνηση/scrolling.
  3. Στο Downclocking είδα βελτιώση. Η κατάσταση στο Borderlands 2/Prequel εμφανώς βελτιωμένη (υπάρχουν fps drops, όχι όμως stuttering), στο CSGO Danger Zone ακόμα όμως μου κολλάει (δεν παίζω πλέον τόσο συχνά οπότε κλάιν).
  4. Black screen κανένα, δεν είχα δει εδώ και πολύ καιρό όμως και με τους προηγούμενους drivers.
  5. Ο Adrenaline μου έχει κρασάρει 2 φορές, την μία χρειάστηκε restart όλο το σύστημα.
  6. Το bug με fullscreen video playback (stuttering) μετά από games υπάρχει ακόμα, αλλά το λύνω εύκολα με CTR+WIN+Shift+B.

Στις επόμενες εβδομάδες θα δοκιμάσω και ένα format (που θα έκανα ούτως ή άλλως) και αν δεν δω καμία διαφορά θα κοιτάξω πόσο εύκολο είναι για RMA. Είπαμε είναι love-hate relationship με την 5700ΧΤ, αλλά σιγά σιγά και αυτό χάνει την μαγεία του :P

 

Επεξ/σία από JoannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

20.2.2 Εδώ λέμε έφτιαξε το downclocking στο ΑPEX. Ακόμα δε το πιστεύω χαχχα καρφωμένα 1961-66 ρολόι ! Δεν υπάρχει πισωγύρισμα σε άλλους οδηγούς

μπα , τελικά ξαναέκανε downclock😐

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχος rx5700 puls όπου την αναβάθμισα  άμεσα σε xt. Κανένα πρόβλημα από την πρώτη μέρα λειτουργίας της. Όλες οι εγκατάστασεις καινούριων drivers μόνο με ddu κάνοντας πάντα καθαρή εγκατάσταση

 

88138272_220347715755172_6453819786857021440_o.jpg

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ξαναέπαθε downclock στο APEX με τους 20.2.2, μετά το σημερινό patch του παιχνιδιού, ΊΣΩΣ ειναι θέμα του παιχνιδιού

πάντως προχθές έπαιζα μια χαράUntitled.png.98048c74d5d6160c73a8656ed27c1539.png

Edit:

2Untitled.png.3aad99c892474401a002fe436496e59a.png

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τελικά ξαναέπαθε downclock στο APEX με τους 20.2.2, μετά το σημερινό patch του παιχνιδιού, ΊΣΩΣ ειναι θέμα του παιχνιδιού

πάντως προχθές έπαιζα μια χαράUntitled.png.98048c74d5d6160c73a8656ed27c1539.png

Edit:

2Untitled.png.3aad99c892474401a002fe436496e59a.png

patch από δω patch από εκεί δεν φταίει και πάντα η amd τελικά οπότε ένα report στην ΕΑ ότι με το τελευταίο patch δημιούργησε θέμα downclocking στις amd :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

patch από δω patch από εκεί δεν φταίει και πάντα η amd τελικά οπότε ένα report στην ΕΑ ότι με το τελευταίο patch δημιούργησε θέμα downclocking στις amd :)

Μπα τελικά μία παίζει οκ , μία το κάνει. 

Δε ξέρω. Θα λύσω όλο το σύστημα εκτός κουτιού να ελέγξω τα πάντα διαφορετικά με βλέπω να με στέλνει στο Δαφνί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο topic.

 Βλέπω πως προθεση είναι να συμμετάσχουν μόνο οι κάτοχοι των καρτών, αλλά είμαι και εγώ κάτοχος γιατι παράγγειλα τελικά παρόλους τους ενδοιασμούς λόγω κάποιων θεμάτων που διαβάζω την 5600 xt της gigabyte. Σε 3-4 μέρες θα την έχω στα χέρια μου και θα αντικαταστήσω την 1060 μου που δούλευει καλά με καλο framerate στα 1080p και στα παιχνίδια που παίζω και το g sync δουλεύει άψογα στο AOC G32C1 freesync monitor που πήρα πρίν από 2 μήνες. Γενικά η 1060 γι αυτό που είναι μου δούλεψε σταθερα, smooth κλπ οσο την είχα.

Ελπίζω να δω το ιδιο smoothness σε συνδυασμό με την αναμενόμενη αύξηση των fps και να λειτουργεί το freesync σωστά μιας και φεύγω από την G-sync compatible κατάσταση και παω σε native φαση.

Eίπα να δώσω μια ευκαιρία στην AMD πάλι μετα απο 11 χρόνια μιας και είναι εκλυστική πρόταση σε καλά λεφτά σε σχέση με τις αντίστοιχες nvidia.

 Είμαι αισιόδοξος μιας και είδα πως βγήκαν και νεοι drivers που λεγεται πως λύνουν προβλήματα και προσφέρουν και ειδική υποστήριξη για τις 5600 xtγιατί αλλιώς............ θα την σπάσω.

Μόλις την δοκιμάσω θα γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου, λιγες μερες μείνανε. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για το καλό της. lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιγη υπομονη θελει και οι driver devs θα λυσουν τα προβληματα, αρκει βεβαια να τα κανουν report οι users και να τα περιγραφουν/δινουν ολες τις απαραιτητες πληροφοριες. Εχει και reddit και discord η AMD, και την σελιδα της για bug reports. Ειναι η πρωτη φορα που η AMD φαινεται να εχει σοβαρευτει στο θεμα του feedback και την διορθωση των drivers της. Αντε να δουμε.

 

Σημειωση:

....την εχω πατησει στο παρελθον: Ειχα παρει, παλια, μια AMD καρτα που ειχαν και τοτε θεμα οι drivers με BSOD κλπ., την εδωσα αμεσως και πηρα NVIDIA. Μετα απο λιγο καιρο χαλασανε οι drivers της NVIDIA με BSOD κλπ. και φτιαξανε της AMD (απο αυτα που λεγανε οι users). Εννοειται πως δεν εκανα ξανα αλλαγη, απλα περιμενα αρκετο καιρο για να φτιαξει η NVIDIA τους drivers, και μεχρι να τους φτιαξουν ειχα μεινει με μια παλιοτερη εκδοση των NVIDIA drivers που δεν ειχε τα bugs.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...