Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 minutes ago, geo4sar said:

Τελικά τα elevated mem clock της gpu είναι φυσιολογικά όταν δουλεύεις το μονιτορ 144hz ή 75hz?

Εμένα πάντως στα 75hz δεν δείχνει να αλλάζει το mem clock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Κομπλέ βλέπω φτιάξανε και τα FPS /s

fps-lol.PNG

Μα πριν γκρινιαζατε οτι ειναι unplayable το origins. Παρτε τα τωρα 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Κομπλέ βλέπω φτιάξανε και τα FPS /s

fps-lol.PNG

Χωρίς dxvk και σταμάτησε το stuttering? Τους το είχα κάνει report πριν μέρες και με βίντεο που ανεβασα λες να το έφτιαξαν τόσο γρήγορα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Arkin said:

Χωρίς dxvk και σταμάτησε το stuttering? Τους το είχα κάνει report πριν μέρες και με βίντεο που ανεβασα λες να το έφτιαξαν τόσο γρήγορα? 

Εγώ δεν είχα stuttering και με τους προηγούμενους drivers... αν και είχα κλείσει το HDCP. Για πλάκα το ανέβασα το screenshot μου έδειχνε τα πραγματικά μου FPS (78) ... αλλά μετά άνοιξα το game ξανά και πήρε του menu μάλλον... 713 FPS λέει 😛

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, leros2004 said:

Και τι καταλάβατε που έφτιαξαν τους drivers? ΘΑ ερημώσει το τόπικ τώρα 

Εμένα μόλις μου κρασαραν οι drivers πάντως, βέβαια χωρίς μαύρες οθόνες κτλπ... απλά έσκασε ο Firefox και είδα 2 Radeon software στο tray για λίγο... αυτό που παρατηρώ σε αυτα τα logs είναι ότι παίζουν τα HZ.. εν το μεταξύ το HDMI Link assurance το έχω κλειστό δεν ξέρω μηπως φταίει και αυτό.

 

crash_log3.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Εμένα μόλις μου κρασαραν οι drivers πάντως, βέβαια χωρίς μαύρες οθόνες κτλπ... απλά έσκασε ο Firefox και είδα 2 Radeon software στο tray για λίγο... αυτό που παρατηρώ σε αυτα τα logs είναι ότι παίζουν τα HZ.. εν το μεταξύ το HDMI Link assurance το έχω κλειστό δεν ξέρω μηπως φταίει και αυτό.

crash_log3.txt 20 kB · 0 downloads

Stock την έχεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, leros2004 said:

Stock την έχεις ? 

Ναι δεν έχω πειράξει κάτι. Γενικά δεν έχω θέματα ειδικά όποτε έχω παίξει game δεν έχει σκάσει ποτέ τίποτα απο τότε που την πήρα. Τα κουλά μόνο όταν είμαι insomnia και κανα youtube σκάνε :P

Σκέφτομαι μήπως να δοκιμάσω με δύο HDMI αντί για 1 DP και 1 HDMI, ή το αντίστροφο.

Λοιπόν παρατήρησα το εξής... τρέχω το demo απο εδώ: https://www.testufo.com/freesync

Όταν έχω main την οθόνη με το DP, το freesync δουλεύει σωστά μόνο στην οθόνη του DP.

Όταν έχω main την οθόνη του HDMI, το freesync δουλεύει και στις δύο οθόνες. Τι φάση? Καμία ιδέα, ή κάποιος να τεστάρει και στις δικές του τι γίνεται ?

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν πήγα και αγόρασα 2 HDMI cables με certification... γιατί με το DP δεν βλέπω να βγαίνει άκρη. Δυστυχώς δεν χωράνε και τα δύο στην κάρτα και το κατάλαβα τώρα.. οπότε τώρα θεωρητικά είμαι με 1 καλώδιο HDMI 1.4 και ένα HDMI 2.0 certified... βλέπουμε απο τρίτη αν συνεχίσει τα προβλήματα. Κάτι μου λέει ότι ότι θέματα είχα με την κάρτα ήταν εξαιτίας καλωδίου.

edit: Μπα... και έτσι δεν παίζει στην 2η οθόνη το Freesync... μόνο όταν έχω main το HDMI 1.4 παίζει και στις δυο.... τι γίνεται :P

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να 'μαι κι εγώ με την νέα Sapphire 5700 XT Nitro+ , το σύστημα είναι με Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7,  8700K @ 5Ghz , μνήμες 16GB @ 3200. 

Καινούργια εγκατάσταση Windows με τους 20.1.3 drivers και μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει κάτι κουλό. Βέβαια παίζω μόνο Apex και αυτό βαριά καμιά ώρα την ημέρα μέσο όρο. 

 

IMG_2344.jpeg

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει με έχει σκίσει στα Freesync crash απο τότε που έβαλα τους νέους drivers... πριν λίγο πάλευε το insomnia με τους drivers και κέρδισε το insomnia 3 φορές σερί... Έν το μεταξύ έχω κλείσει το Freesync για την 2η οθόνη απο το Radeon Software... παρόλα αυτά στο logs φαίνεται να στέλνει κανονικά. Καμία ιδέα?

Edit: Απο ότι βλέπω είναι γνωστό issue με τις AOC... καλή φάση 😛

 

crash_log4.txt

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@LIGHT1NG επιβεβαιώνω και γω τη μνήμη στα 1750 σε idle ( elevated memory clocks ) // στα 75/60 δεν το κάνει

#5700XT_Pulse

  • Drivers -> 20.2.2
  • Monitor -> AOC_24g2
  • Refresh ->144Hz

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

@LIGHT1NG επιβεβαιώνω και γω τη μνήμη στα 1750 σε idle ( elevated memory clocks ) // στα 75/60 δεν το κάνει

#5700XT_Pulse

#Drivers_20.2.2

#Monitor_AOC_24g2

#Refresh_144Hz

#1080p

κλασσικό είναι αυτό xd μόνο σε ορισμένες οθόνες δεν το κάνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

μάλλον κάτι παίζει με τις 1080p και τα 144 hz

Εγώ έχω 1440 και το κάνει. Δεν έχει να κάνει με την ανάλυση. Αν παρατηρήσεις και στο cru, τουλάχιστον στην περίπτωση μου, ενώ γράφει 144 στην στοκ ανάλυση κάτω δείχνει 143.999. Αν φτιάξω νέα πάλι με 144, μετά γράφει 144.001.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...