Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ο,τι καταλαβαίνει ο καθένας! :) 

Γεια σου ρε Bildano αισιοδοξε της καρδιας μας .😄Ελα μεταξυ μας τωρα ? Δουλευεις απο το σπιτι και φορας 2 μασκες ? 😂

Ενταξει , καλη ειναι και η αισιοδοξια, απλα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι αισιοδοξοι απο την φυση τους .Αυτα εχει η διαφορετικοτητα , τι γκρινιαζετε 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, Apoll είπε

Αν το παιδί σου είχε αναπνευστηκά προβλήματα και ο αδελφός σου καρδιά, καρκίνο, διαβήτη δεν θα το έλεγες αυτό. Τους γονείς σου θα πρέπει να τους έχεις ήδη ξεγραμένους με αυτό που έγραψες εκτός αν έχουν πεθάνει. 

Ξεχνάς το 10% χρειάζεται ΜΕΘ όπως δείχνουν οι στατιστικές, και δεν είναι 1% που θα καθίσουν σπιτάκι τους για έξτρα ταλαιπωρία. 

Έχω γονείς με τέτοια σοβαρά προβλήματα υγείας, και επειδή ξέρω τι σημαίνει να έχεις προβλήματα τέτοιου είδους στο περιβάλλον σου, είμαι τρομερά ψύχραιμος και προσεκτικός με τη διαχείριση προβλημάτων τέτοιων: Γι' αυτό και τονίζω σε όλους τους τόνους ότι ακόμα κι αν οι κάτω των 40-45 δε διατρέχουμε ουσιαστικά κίνδυνο, είναι χρέος μας η πολύ καλή αντισηψία, ο περιορισμός μαζικών κοινωνικών εκδηλώσεων και η τήρηση αποστάσεων ασφαλείας στην καθημερινή διαντίδραση, ώστε από το δικό μας μέρος να προστατέψουμε όσο γίνεται τους δικούς μας.

Άλλο αυτό, κι άλλο ο πανικός που σπέρνετε όλα τα τρολς και οι προβληματικές περιπτώσεις εδώ μέσα. Το 10% ΜΕΘ το βρήκες από τη dailymail, από τη sun ή από τίποτα άλλα χαρτιά υγείας σαν αυτά που ποστάρεις; (bild, εσπρέσο κλπ)

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, bluesattack said:

Γεια σου ρε Bildano αισιοδοξε της καρδιας μας .😄Ελα μεταξυ μας τωρα ? Δουλευεις απο το σπιτι και φορας 2 μασκες ? 😂

Ενταξει , καλη ειναι και η αισιοδοξια, απλα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι αισιοδοξοι απο την φυση τους .Αυτα εχει η διαφορετικοτητα , τι γκρινιαζετε 😄

Δουλεύω σε έναν οργανισμό με 120+ υπαλλήλους από πολλές χώρες του κόσμου που ταξιδεύουν συνεχώς και πάω κάθε πρωί στη δουλειά μου με τα ΜΜΜ. Δεν φοράω μάσκες μιας και δεν είμαι άρρωστος. Τα χεράκια μου τα έπλενα και πριν σαν ψιλο-υποχόνδριος που είμαι, οπότε όλα καλά. Ταυτόχρονα φροντίζω να συμβουλεύω όλα τα άτομα μεγάλης ηλικίας που βρίσκονται εντός ή κοντά στην οικογένειά μου ώστε να προσέχουν ορισμένα βασικά πραγματάκια. Από τη φύση μου δεν μπορώ να πανικοβληθώ ακόμη και αν βρεθώ στη μέση μιας πλατείας γεμάτη με ζόμπι της αποκάλυψης...

Αυτό που δεν κατάλαβες από όσα γράφω, είναι πως δεν μπορώ να γίνω μισάνθρωπος ή να κουνήσω το δάχτυλο κατακρίνοντας άλλους ανθρώπους που βρίσκονται γύρω μου, επειδή διαφέρουν από εμένα (σε διάφορους τομείς). 

Απλό? :)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.oengegr.com/post/οενγε-στην-πρώτη-γραμμή-υπεράσπισης-της-επιστημονικής-αλήθειας

 

Σε μια εποχή που έχει γίνει ανάγκη να επισημαίνονται τα αυτονόητα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ikorolis είπε

το 5-10% ότι θα αρρωστήσουν

και το 1/3 ότι θα πεθάνουν

 

10 ώρες πριν, ikorolis είπε

είμαστε χοντρικά 10.000.000 πληθυσμός (χωρίς πρόσφυγες/μετανάστες)

δηλαδή 1.000.000 άνθρωποι στην ελλάδα θα νοσήσουν

και από αυτούς οι 10.000 άνθρωποι θα πεθάνουν

συγγνωμη αλλα τα μαθηματικα πως βγαινουν?

Συμφωνω οτι το 10% του πληθυσμου της Ελλαδας ειναι 1.000.000.

Απο αυτους λες οτι το 1/3 θα πεθανει. Αρα οι 10.000 πως βγαινουν? Εγω βγαζω χοντρικα 300.000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

“Καταρχάς ιός που ήρθε από τους Αγίους Τόπους είναι ευλογημένος άρα είναι και ευλογία το να τον κολλήσεις”.

Το έχει πει κανεις αυτό μέχρι τώρα ή να το κατοχυρωσω; 😛 

Συνοψίζοντας λοιπόν λίγο τα γεγονότα από τις πρώτες ημέρες εμφάνισης του ιού, έχουν συμβεί τα εξής:

- Στην αρχή βρίζαμε τους Κινέζους που είναι παρά πολλοί και τρώνε ο,τι βρουν μπροστα τους με αποτέλεσμα να εμφανιστεί ο ιός και να την πληρώσουμε όλοι! Έβλεπα κόσμο στο μετρό να απομακρύνεται όταν έμπαινε κανας Ασιάτης στο βαγόνι...
 

- Μετά βρίζαμε τους Ιταλούς που δεν ήταν προσεκτικοί και έφεραν τον ιό στην πόρτα μας...

- Μετά βρίζαμε τους Ελληναράδες που τόλμησαν να ταξιδέψουν στο εξωτερικό ενώ θα έπρεπε να μείνουν κλεισμένοι σπίτια τους. Μερικοί χρησιμοποίησαν το φθόνο για την κατσίκα του γείτονα, καμουφλαρισμένο κάτω από την ανησυχία για τον ιό...

- Μετά βρίζαμε τους συνταξιούχους, που αντί να κάθονται στα Καπή κλεισμένοι με τα πασουμάκια τους δίπλα στο τζάκι πλέκοντας ζιπουνακια για τα εγγόνια τους, μου ήθελαν εκδρομές στο εξωτερικό...

...

Η λίστα αυτή έχει δρόμο ακόμη μέχρι να ολοκληρωθεί...

Περα λοιπόν από τα προβλήματα υγείας που προκαλεί ο ιός, ας προσέξουμε λίγο και τις υπόλοιπες παρενέργειες που προκαλεί στην κοινωνία, ξυπνώντας διαφορα πραγματάκια μέσα μας που κανονικά θα έπρεπε να βρίσκονται σε καταστολή...

:) 

Άδικα πιστεύεις κατηγορησαμε κάποιους? 

Εσένα αν ο παππούς σου σου έλεγε θα πάω εκδρομουλα στο Ισραήλ θα του έλεγες πήγαινε? 

Ή αν η θεία σου έλεγε θα πάω να δω μόδα στο Μιλάνο? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, adi32 said:

Άδικα πιστεύεις κατηγορησαμε κάποιους? 

Εσένα αν ο παππούς σου σου έλεγε θα πάω εκδρομουλα στο Ισραήλ θα του έλεγες πήγαινε? 

Ή αν η θεία σου έλεγε θα πάω να δω μόδα στο Μιλάνο? 

Φυσικά και να πάνε από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια επίσημη απαγόρευση! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

συγγνωμη αλλα τα μαθηματικα πως βγαινουν?

Συμφωνω οτι το 10% του πληθυσμου της Ελλαδας ειναι 1.000.000.

Απο αυτους λες οτι το 1/3 θα πεθανει. Αρα οι 10.000 πως βγαινουν? Εγω βγαζω χοντρικα 300.000 

Λογικά ήθελε να γράφει ότι θα πεθάνουν 1% με 3%. Οπότε βγαίνει από 10k μέχρι 30k.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δουλεύω σε έναν οργανισμό με 120+ υπαλλήλους από πολλές χώρες του κόσμου που ταξιδεύουν συνεχώς και πάω κάθε πρωί στη δουλειά μου με τα ΜΜΜ. Δεν φοράω μάσκες μιας και δεν είμαι άρρωστος. Τα χεράκια μου τα έπλενα και πριν σαν ψιλο-υποχόνδριος που είμαι, οπότε όλα καλά. Ταυτόχρονα φροντίζω να συμβουλεύω όλα τα άτομα μεγάλης ηλικίας που βρίσκονται εντός ή κοντά στην οικογένειά μου ώστε να προσέχουν ορισμένα βασικά πραγματάκια. Από τη φύση μου δεν μπορώ να πανικοβληθώ ακόμη και αν βρεθώ στη μέση μιας πλατείας γεμάτη με ζόμπι της αποκάλυψης...

Αυτό που δεν κατάλαβες από όσα γράφω, είναι πως δεν μπορώ να γίνω μισάνθρωπος ή να κουνήσω το δάχτυλο κατακρίνοντας άλλους ανθρώπους που βρίσκονται γύρω μου, επειδή διαφέρουν από εμένα (σε διάφορους τομείς). 

Απλό? :)

Κοιτα , εσυ μπορει να νιωθεις οτι δουλευεις σε...πολιτικο γραφειο , να θες να χρησιμοποιεις διπλωματικη γλωσσα και εκφρασεις πολιτικης ορθοτητας .Εμενα αν μου πει κανας φιλος οτι θα ταξιδεψει Βορειο Ιταλια θα του πω , τρελαθηκες ρε κακομοιρη , βρηκες την ωρα να πας ? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Φυσικά και να πάνε από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια επίσημη απαγόρευση! 

Με τις υγείες μας τότε! 

Εδώ αναβάλλονται επαγγελματικά ταξίδια, διοργανώσεις, εκθέσεις κι εσύ μου λες να πάνε οι παππούδες εκδρομές 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, billdanos said:

Φυσικά και να πάνε από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια επίσημη απαγόρευση! 

Κάτσε για να καταλάβω κάτι. 

Οταν λένε ότι κάποιοι νοσούντες είναι σε κατ' οίκον περιορισμό, πώς το αντιλαμβάνεσαι; Ότι κάνουν βάρδιες οι μπάτσοι για να τους φυλάνε μην τυχόν και βγουν έξω; 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, bluesattack said:

Κοιτα , εσυ μπορει να νιωθεις οτι δουλευεις σε...πολιτικο γραφειο , να θες να χρησιμοποιεις διπλωματικη γλωσσα και εκφρασεις πολιτικης ορθοτητας .Εμενα αν μου πει κανας φιλος οτι θα ταξιδεψει Βορειο Ιταλια θα του πω , τρελαθηκες ρε κακομοιρη , βρηκες την ωρα να πας ? 😂

Αν εσύ το αντιλαμβάνεσαι έτσι, είναι κάτι που δεν με αφορά και πολύ! Το να πεις στο φίλο σου "τρελαθηκες ρε κακομοιρη , βρηκες την ωρα να πας?" δεν είναι κάτι κακό, το πρόβλημα θα ξεκινήσει όταν θα του το απαγορεύσεις (με διάφορους τρόπους, ειρηνικούς ή και όχι...).  Αν η γλώσσα της λογικής στα δικά σου αφτιά είναι "διπλωματική" ή "πολιτική" καταλαβαίνεις πως δεν μπορώ να κάνω κάτι για να στο αλλάξω. :) 

5 minutes ago, Malthador said:

Κάτσε για να καταλάβω κάτι. 

Οταν λένε ότι κάποιοι νοσούντες είναι σε κατ' οίκον περιορισμό, πώς το αντιλαμβάνεσαι; Ότι κάνουν βάρδιες οι μπάτσοι για να τους φυλάνε μην τυχόν και βγουν έξω; 

Τι σχεση έχουν όσοι νοσούν με τους υπόλοιπους? Νοσούν όλοι μαζί τους για συμπαράσταση και κλείνονται στα σπίτια τους?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγενης που δουλευει σε μεγαλο ξενοδοχειο της Αθηνας στο κεντρο, αναφερει οτι ειναι νεκρα. Ακυρωσεις μεχρι και τον Μαιο. Δεν εχει πεσει 50% αλλα πολυ παραπανω.

Ωστοσο χθες που βγηκα για φαγητο Νεα Σμυρνη, περιμενα και 40λεπτα για να κατσω μιας και δεν κρατανε τραπεζια. Τωρα τι να πω, μπορει να ετυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, billdanos said:

Τι σχεση έχουν όσοι νοσούν με τους υπόλοιπους? Νοσούν όλοι μαζί τους για συμπαράσταση και κλείνονται στα σπίτια τους?

Ήθελα να δω τι εννοείς όταν λες "απαγόρευση". 

Ας το θέσουμε αλλιώς:

Γιατί να πλένουμε τα χέρια μας και γιατί να μην κολλάμε τις μύξες μας κάτω από το θρανίο; Υπάρχει κάποια απαγόρευση; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...