Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ετοιμαστείτε τις επόμενες ημέρες να έχουμε 100δες κρούσματα στην Ελλάδα. Όλοι αυτοί οι ταξιδιώτες μέχρι να εμφανίσουν συμπτώματα έχουν συναναστραφεί με εκατοντάδες κόσμο ο καθένας, και αυτοί με την σειρά τους με άλλους εκατοντάδες. Μάλιστα έμαθα ότι κάποια από τα κρούσματα αντί να είναι σε περιορισμό, εντελώς ανεύθυνα κυκλοφορούν κανονικά.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
37 λεπτά πριν, lightspeed είπε

Από ποια άποψη; Γιατροί; Υποδομές;

ε, ναι ,,..και μετα ξαπουλιομαστε για να παμε σε κανενα καλο νοσοκομειο εξω..επειδη εχουμε τα καλά εμεις στην ελλαδα.

οσο και να με στενοχωρει αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, th_nikos είπε

Προσωπική άποψη το σύστημα υγείας μας από πλευράς οργάνωσης είναι μπάχαλο αλλά από το επίπεδο των γιατρών και του νοσηλευτικού προσωπικού πολύ πάνω από το παγκόσμιο μέσο όρο. 

Το μπαχαλο είναι μια γενική έννοια.

Σε θέματα οργάνωσης έχουμε βάλει σημαία στο Έβερεστ σε σύγκριση με προηγούμενες δεκαετίες.

Πήγα προ ολίγων ημερών στα επείγοντα. Κόσμος πολύς. Πήγα γραμματεία, έκοψα εισητηριο με ΑΜΚΑ. Κατόπιν ιατρείο διαλογής χωρίς μεγάλη αναμονή. Είδε το πρόβλημα ο γιατρός, μου έδωσε χαρτάκι για υπέρηχο και κατόπιν να πάω στον τάδε γιατρό. Επιπρόσθετα είχαν φτιάξει ειδικό κλειστό χώρο αναμονής για όσους είχαν συμπτώματα γρίπης...

Εν κατακλείδι χωρίς να έχω ένα πολύ επείγον πρόβλημα έλυσα το πρόβλημα υγείας που είχα χωρίς ιδιαίτερη μεγάλη αναμονή.

Έκανα υπέρηχο, αξονική. Με είδε ουρολόγος και κατόπιν χειρουργός.

Η όλη διαδικασία περίπου στις δύο ώρες. 

 

Υγ: Υπήρχαν παντού σεκιούριτι που σε κατεύθυναν και παράλληλα συντόνιζαν χωρίς πολλές φανφάρες παρότι είχε πάρα πολύ κόσμο όταν πήγα.

Υγ2: Όταν έφυγα είχαν μείνει κάτω από τούς μισούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Καλά ετοιμαστείτε τις επόμενες ημέρες να έχουμε 100δες κρούσματα στην Ελλάδα. Όλοι αυτοί οι ταξιδιώτες μέχρι να εμφανίσουν συμπτώματα έχουν συναναστραφεί με εκατοντάδες κόσμο ο καθένας, και αυτοί με την σειρά τους με άλλους εκατοντάδες. Μάλιστα έμαθα ότι κάποια από τα κρούσματα αντί να είναι σε περιορισμό, εντελώς ανεύθυνα κυκλοφορούν κανονικά.

"Τώρα γύρισα από Ισραήλ, έλειπα 15 μέρες, το ψυγείο μου είναι άδειο. Πρώτα θα πάω στο σούπερ μάρκετ και στη λαϊκή να το γεμίσω και μετά θα κάτσω σπιτάκι μου".

"Ναι, βέβαια θα κάτσω σπίτι 15 μέρες, οι νέοι δεν κινδυνεύουν οπότε θα μου φέρνει το παιδί μου προμήθειες για το ψυγείο".

"Ε, αφού τόσες μέρες καλά είμαι, δεν βγήκα αλλά ήρθε η γειτόνισα για καφέ".

Δεν είναι πραγματικά σενάρια, αλλά φαντάζομαι πως ο περιορισμός στο μυαλό του έλληνα είναι αυτός. Και δυστυχώς όταν θελήσει να πάει στο σουπερμάρκετ για να πάρει γάλα ή χαρτί υγείας, ίσως να σκεφτεί προληπτικά να βάλει μάσκα στο ενδεχόμενο να μην κολλήσει τους γύρω του, αλλά μάσκα δεν θα υπάρχει πουθενά γιατί τις αγόρασαν όλες οι υγιείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2020 στις 7:50 ΜΜ, FCastor είπε

Δε θα σχολιάσω περί θνησιμότητας ή πόσους σκοτώνει η κοινή γρίπη σε σχέση με τον Covid-19. Θα πω το εξής όμως: ΔΕΝ βάζουμε το χέρι μπροστά όταν βήχουμε ή φτερνιζόμαστε. Αυτό που κάνουμε είναι να βήξουμε ή φτερνιστούμε στο εσωτερικό του αγκώνα μας ή σε κάποιο χαρτί το οποίο θα πετάξουμε στην πρώτη ευκαιρία. Και μετά, ειδικά στη δεύτερη περίπτωση, πλένουμε τα χέρια μας ή τα καθαρίζουμε με κάποιο αλκοολούχο διάλυμα.

Φυσικά, ελπίζω όμως αυτά τα μέτρα προστασίας να γίνουν τρόπος ζωής για όλους μας και κυρίως όσους τα θυμήθηκαν ξαφνικά αυτές της μέρες, είναι προσβλητικό για τον πολιτισμό μας να αποτελούν θέμα στης ειδήσεις. Προσέχουμε πάντα, υιοθετούμε τα μέτρα υγιεινής ως τρόπος ζωής προστατεύοντας τον εαυτό μας και τους γύρω μας, προσφέροντας υγεία που είναι ένα από τα πολυτιμότερα αγαθά και έτσι θωρακιζομαστε από κάθε λογής παρόν και μέλλοντα κορονοϊό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι έχουν κολλήσει γιατροί στο νοσοκομείο του πύργου. Δηλαδή αυτοί δεν ξέρουν τα μέτρα προστασίας; αν κολλάει γιατρός φαντάζομαι τι γίνεται με τους υπόλοιπους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2020 στις 3:53 ΜΜ, matrixxx είπε

Συγκρινεις Γαλλια και Γερμανια με την Ελλαδα της προχειροτητας του μπαχαλου και του παρτακισμου;

Έχεις δει στο Ελληνικό ΕΣΥ  ποτέ κανέναν να στραγγίζει αίμα από την μύτη για 7 ώρες με ένα χάρτινο μπολ από κάτω, μέχρι να τον δει ο ΩΛΡ και να του πει "φιλαράκι δυστυχώς θα πρέπει να πας στο νοσοκομείο που σε κοίταξε χτες γιατί δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι";;;;;; (Αγγλία). 

Επίσης η πεθερά του κολητού μου στην Ελλάδα, πήγε για γρίπη στο νοσοκομείο και της βρήκαν καρκίνο. Στην εβδομάδα είχε ήδη κάνει εγχείρηση και ήταν σε θεραπεία. 

Στην Αγγλία θα περιμένεις 6-8 μήνες με τον καρκίνο (αφού επιβεβαιωθεί)  μέχρι να σε δει κάποιος ογκολόγος στο NHS και να αποφασίσει την θεραπεία που θα ξεκινήσει μετά από άλλους 3 μήνες. 

Αυτά για να μην λέμε ότι το ΕΣΥ είναι μπάχαλο. 

Και μία σημείωση o προϋπολογισμός του NHS είναι μεγαλύτερο από όσο η μισή Ελληνική οικονομία. 

3 ώρες πριν, guzel είπε

Ο κορονοϊός θα σώσει την γη.

Σαν την Γκρέτα ακούγεσαι τώρα. 

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ιράν είναι σε μεγάλη έξαρση ο ιός και φαντάζομαι και σε γύρο περιοχές απλά δεν δημοσιεύονται στοιχεία λόγω ηγεσίας μας κάνουν ντού απο παντού τα προσφυγόπουλα τώρα φέροντες και κορονοιο :D τι ωραία 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Καλά ετοιμαστείτε τις επόμενες ημέρες να έχουμε 100δες κρούσματα στην Ελλάδα. Όλοι αυτοί οι ταξιδιώτες μέχρι να εμφανίσουν συμπτώματα έχουν συναναστραφεί με εκατοντάδες κόσμο ο καθένας, και αυτοί με την σειρά τους με άλλους εκατοντάδες. Μάλιστα έμαθα ότι κάποια από τα κρούσματα αντί να είναι σε περιορισμό, εντελώς ανεύθυνα κυκλοφορούν κανονικά.

Ναι λένε όλοι "ε 14 μέρες είναι" ενώ έχει ανανεωθεί ο χρόνος επώασης από 3 εβδομάδες μέχρι 3 μήνες. Εξαρτάται το άτομο.

Κάτσε σε 2 εβδομάδες να δεις πως θα έχει σκάσει. Μου έλεγε ο κολητός μου που είχαν πάει οι γονεις του στους χαιρετισμούς χτες βράδυ, οι μισοί βήχανε και φταρνίζονταν. Ούτε καν στα μισά την κοπανήσανε από την εκκλησία με τον άνδρα της. Αυτή είναι 70 πρώην επιμελήτρια και ελεκτής του ΕΣΥ σε θέματα κοινωνικής υγείας επί 30 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Στο Ιράν είναι σε μεγάλη έξαρση ο ιός και φαντάζομαι και σε γύρο περιοχές απλά δεν δημοσιεύονται στοιχεία λόγω ηγεσίας μας κάνουν ντού απο παντού τα προσφυγόπουλα τώρα φέροντες και κορονοιο :D τι ωραία 

Πας καλά; Τουρκία έχουν κλείσει τα social media εδώ και 10 μέρες. Ο άλλος του Τόγκο που είναι το πρώτο κρούσμα της χώρα, επέστρεψε από τουρκία την περασμένη εβδομάδα. 

2 ώρες πριν, cumulus είπε

Υποδομες με τιποτα Ειμαστε πολυ πισω

Ιατροι και ενδιαφερον οσο και να φανει περιεργο .Αναμονη σε νοσοκομειο Λονδινου σαν εκτακτο περιστατικο  πανω 4 ωρες .Ημουν γριπιασμενος και τελικα οταν πηγα να φυγω με ειδε γιατρος

 Επειδη ειμαι ασθματικος γριππες και τα σχετικα μπορει να με ξεκανουν.

Γερμανια επισης τα ζωα μου αργα .Ειχα πεσει στο τρεξιμο και ειχα χτυπησει ασχημα 

Θα πρέπει να ήξερες ότι δεν πας νοσοκομείο να σε δει ο γιατρός στην Αγγλία γιατί έχει αναμονή ώρες. Πέρνεις τηλέφωνο στον local GP που είσαι δηλωμένος, κλείσεις ραντεβού για όποια μέρα σου πουν και σε βλέπουν σε 5 λεπτά. Βέβαια άλλος ένας Έλληνας στο Λονδίνο ε; Στην χαβούζα που 58,000,000 Βρετανοί αποφεύγουν σαν την πανούκλα.

Βρε δουλειά βόρεια φίλε μου να δεις φώς (από Nottingham και πάνω) και ποιότητα ζωής. 

 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, Apoll είπε

Αυτά για να μην λέμε ότι το ΕΣΥ είναι μπάχαλο. 

Οταν παραθετεις λογια καποιου με quote δεν θα φτιαχνεις δικες σου προτασεις για να τον διαστρεβλωσεις. "Το ΕΣΥ ειναι μπαχαλο", το λες μονο εσυ. Πρωτα διαβαζουμε και μετα ανοιγουμε το στομα να μιλησουμε. Αν δεν εχουμε διαβασει, καλυτερα να μασαμε καμια τσιχλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...