Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, braxamiotis είπε

ΚλεΙσανε τα σχολεια και ο γιος μου κανονισε αυριο με τους φιλους του να περασουνε το πρωινο τους σε γνωστο ιντερνετ καφε.

Αλλο 6 ατομα σε αποσταση το πολυ 1 μετρο ο καθενας (3 θρανια απο 2 ατομα), και αλλο 1 ατομο καθε 1 μετρο.

Απλα αυτο που θα πω ειναι να παρει μαντηλακια και να καθαρισει ποντικι/πληκτρολογιο. Κατα τ'αλλα τα σχολεια εκλεισαν, δεν ειμαστε σε καραντινα οπως η Ιταλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι μάγκες δεν έχουν σκεφτεί τα αθλητικά κέντρα με μικρά παιδιά π.χ. πολεμικές τέχνες, κολύμβηση κλπ.

Ιδίως σε μικρούς χώρους από την υγρασία γίνεται σάουνα ο χώρος..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, matrixxx said:

Οχι δεν ειναι για μικρα παιδια. Οι νεοι ειναι συνηθως ασυπτωματικοι και παρολα αυτα μεταδιδουν λενε οι γιατροι. Αφορα ολες τις ηλικιες, γι αυτο εκλεισαν και σχολες, αφορα και φοιτητες οχι παιδακια του νηπιαγωγιου.  Μεσα στο χωρο του σχολειου με 200-300-400 παιδια (ή φοιτητες κλπ) ηταν ζυμωτηριο εξαπλωσης σε ολη την κοινωνια. 

Επρεπε 15 μερες πριν να γινει αυτο και οχι σημερα. Θυμιζω οτι σημερα εληξε το 14ημερο που ειχε δωθει στα πρωτα σχολεια της Αττικης. 14 μερες λειτουργουσε το 99% των σχολειων της Αττικης με τα 5.000.000 λαο. "Καλλιο αργα παρα ποτε", αλλα αργησαν. Δεν μπορουμε να ξερουμε ποσους φορεις εχουμε σημερα μεσω/λογω των σχολειων και ποσους ειχαμε πριν 15 μερες.

Εγώ πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί στα σχολεία θα ήταν ζυμωτηριο εξάπλωσης, ενώ στις καφετέριες και τα εμπορικά κέντρα όχι! Τη στιγμή μάλιστα που στους χώρους αυτούς θα μπερδεύονται μαθητές και φοιτητές από διαφορετικά σχολεία και περιοχές! 
 

Το να περιμένει κάποιος κάτι σαν «κοινωνικό συμβόλαιο» όπου όλοι θα είναι υπεύθυνοι και θα κάτσουν σπίτι (ειδικά όταν μιλάμε για νέους), είναι υπερβολικά ...ρομαντικό! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, eliasjuve said:

Εγώ πάντως που το βρωντοφωνάζω για τις καφετέριες, ούτε σέξτινγκ κάνω, ούτε τον έχω δώσει (ή φάει) από τα 13 ή σε 10 χρονο, ούτε παίζω φορτνάιτ και πολλά πολλά άλλα.

Άλλο πράγμα να ανησυχείς για διασπορά, άλλο να λες πως οι αχαϊρευτοι χαίρονται που δεν θα έχουν σχολείο και θα το κωλοβαράνε στις καφετέριες ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akpe είπε

Άλλο πράγμα να ανησυχείς για διασπορά, άλλο να λες πως οι αχαϊρευτοι χαίρονται που δεν θα έχουν σχολείο και θα το κωλοβαράνε στις καφετέριες ;) 

Δεν ανησυχώ για διασπορά, είναι βέβαιη. Το 2ο μόνο για κάτω των 10 ετών το δέχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, eliasjuve said:

Δεν ανησυχώ για διασπορά, είναι βέβαιη. Το 2ο μόνο για κάτω των 10 ετών το δέχομαι.

Το ίδιο κι εγώ, συμφωνώ με αυτό που λέει ο Μπιλ περί ευθύνης, αλλά ελπίζω πως αρκετοί (κυρίως γονείς) έχουν καταλάβει τι παίζει και θα καταφέρουν έστω να συμβουλέψουν σωστά τα παιδιά τους. 

Βέβαια, αν κρίνω από τον τρόπο που αντιμετωπίζεται το θέμα από πολλούς ενήλικες... μάλλον τζάμπα ελπίζω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελετε να τραβηξω video τι θα γινεται αυτο το διαστημα σε ιντερνετ καφε και φοιτητικες καφετεριες, η  σχολικα καφε.Πολεμος.Πως να κρατησεις μεσα 16-18 χρονων παιδια.Ειδικα σε μικρες πολεις που λιγο πολυ ολοι ειναι φιλοι-γνωστοι.Η Καρδιτσα δεν πρεπει να εχει πανω απο 4-5 ιντερνετ καφε.Οποτε βαλτε με το μυαλο σας τι θα γινεται μεσα σε αυτα.Αντε να εχει και αλλα τοσα φοιτητικα-σχολικα καφενεδακια που εχουν φθηνο καφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, akpe said:

Το ίδιο κι εγώ, συμφωνώ με αυτό που λέει ο Μπιλ περί ευθύνης, αλλά ελπίζω πως αρκετοί (κυρίως γονείς) έχουν καταλάβει τι παίζει και θα καταφέρουν έστω να συμβουλέψουν σωστά τα παιδιά τους. 

Βέβαια, αν κρίνω από τον τρόπο που αντιμετωπίζεται το θέμα από πολλούς ενήλικες... μάλλον τζάμπα ελπίζω.

Η δουλειά μου είναι τέτοια που το 99% των εργασιών μου γίνεται ηλεκτρονικά και από οπουδήποτε. Ταυτόχρονα μεταφέραμε πλέον και όλο το sharepoint μας στο one drive και έχουμε πρόσβαση στα πάντα και από όλα τα τμήματα κλπ. Θα έπρεπε λοιπόν να κάνω πάρτυ σε ένα ενδεχόμενο εργασίας από το σπίτι μιας και δεν κινδυνεύει η εργασία μου, ο μισθός μου κλπ. 
 

Εξακολουθώ όμως να θεωρώ εφιαλτικό σενάριο το κλείσιμο των πάντων ακριβώς γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στη συμπεριφορά του «όχλου»...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εγώ πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί στα σχολεία θα ήταν ζυμωτηριο εξάπλωσης, ενώ στις καφετέριες και τα εμπορικά κέντρα όχι! Τη στιγμή μάλιστα που στους χώρους αυτούς θα μπερδεύονται μαθητές και φοιτητές από διαφορετικά σχολεία και περιοχές! 
 

Το να περιμένει κάποιος κάτι σαν «κοινωνικό συμβόλαιο» όπου όλοι θα είναι υπεύθυνοι και θα κάτσουν σπίτι (ειδικά όταν μιλάμε για νέους), είναι υπερβολικά ...ρομαντικό! 

Γιατι θελουν να μετακηλυσουν την ευθυνη απο την πολιτεια στον γονιο.Φανταζεσαι να κολλουσαν στο σχολειο τι θα γινοταν, "ανευθυνη πολιτεια" και τετοια.Ενω τωρα που θα κανουν παρτουζα απο τον συνωστισμο στα ιντερνετ καφε, θα λενε κλειδωστε μεσα.Εμεις φταιμε σαν γονεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cumulus είπε

Να δω αν κλεισουν οι εκκλησιες τι αλλο θα βρειτε να γκρινιαζετε εδω μεσα .

Αν και θα σου φανεί περίεργο... το πρόβλημα δεν είναι αν οι εκκλησιές είναι ανοιχτές οι κλειστές, αλλά αν από αυτές θα καταλάβουμε τι πρέπει και τι όχι να κάνουμε για να προστατεύσουμε πρώτα την δική μας υγεία και μετά των κοντινών μας ανθρώπων...

Αν ένας πιστός δεν κατάλαβε τον λόγο που έπρεπε να κλείσουν και οι εκκλησίες τότε είναι το ίδιο επικίνδυνος ακόμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εγώ πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί στα σχολεία θα ήταν ζυμωτηριο εξάπλωσης, ενώ στις καφετέριες και τα εμπορικά κέντρα όχι! Τη στιγμή μάλιστα που στους χώρους αυτούς θα μπερδεύονται μαθητές και φοιτητές από διαφορετικά σχολεία και περιοχές! 
 

Το να περιμένει κάποιος κάτι σαν «κοινωνικό συμβόλαιο» όπου όλοι θα είναι υπεύθυνοι και θα κάτσουν σπίτι (ειδικά όταν μιλάμε για νέους), είναι υπερβολικά ...ρομαντικό! 

  Στην περιοχή μου πάντως βρήκαν παιδί που τριγυρνούσε με τον ιό που δεν μπορούν να το κάνουν trace. Και μιλάμε για κοντά κέντρο Αθήνας. Φαντάζομαι ότι δεν είναι το μόνο σχολείο που θα πει ότι ο ιός πλέον σουλατσάρει ελεύθερα οπότε το πιο πιθανό δεν τα κλείνουν τυχαία. Ενδεχομένως και να άργησαν να τα κλείσουν.

Σε αυτό που γράφεις θα προσπαθούσα το εξής επιχείρημα: σε μία σχολική τάξη 30 άτομα κάθε μέρα πάνε 6-7 ώρες στον ίδιο χώρο υποχρεωτικά. Ένα σχολείο μπορεί να έχει 12, 20, 30 τέτοιες τάξεις.

Όλα αυτά τα παιδιά θα πάνε στην καφετέρια ή στο νετ καφέ για τις ίδιες ώρες; Ακόμα και αν υποθετικά πηγαίνουν κάθε μέρα όλα τα παιδιά στην καφετέρια 1 ώρα αντί για 6 ώρες ο χρόνος  έκθεσης μειώνεται σημαντικά.

Και εξάλλου πάντα έχεις επιλογή ως κράτος σε δεύτερο χρόνο να κλείσεις και τις καφετέριες

 

Επεξ/σία από GothicCrusader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος θεματος...δεν ξερω αν το γνωριζετε...αλλα προσωπικα μας το ειχαν μαθει την πρωτη χρονια στο Master of Science στη Μικροβιολογία στο Ηνωμενο Βασιλειο που σπουδασα το 1999. ειχαμε εργασια για τον χρυσο, και αντικειμενα που ειναι απο χρυσο ειναι απιθανο να δημιουργησουν επανω τους βακτηρια, ιους και τα σχετικα, στις χριστιανοορθοδοξες εκκλησιες γιαυτο τα κουταλακια ειναι απο χρυσο και σε συνδυασμο με την μικρη ποσοτητα αλκοολης του κρασιου, που οπως γνωριζετε ειναι συγκεκριμενο κρασι, το ποιο δυνατο σε αλκοολη...οποτε οντως δεν θα παθει κανεις τιποτα και γιαυτο δεν εχει παθει ποτε καποιος απο το κουταλακι του παπα.

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...