Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.skai.gr/news/greece/koronoios-ti-leei-o-asthenis-tis-kritis-oi-diadromes-tou-i-diagnosi

Κανείς από την οικογένεια του δεν έχει συμπτώματα

Επίσης κανείς από την οικογένεια του, η σύζυγος και τα δύο του παιδιά, έχουν εμφανίσει συμπτώματα. Όπως χαρακτηριστικά μας είπε εξάλλου, η οδηγία είναι ότι κάποιος δε δίνει δείγμα, αν δεν έχει συμπτώματα.

οκ αλλα δεν είπε τπτ για καραντίνα στους κοντινούς του. χωρις τεστ, χωρις καραντίνα πως ειναι εξασφαλισμένοι οι γύρω τους?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

https://www.skai.gr/news/greece/koronoios-ti-leei-o-asthenis-tis-kritis-oi-diadromes-tou-i-diagnosi

Κανείς από την οικογένεια του δεν έχει συμπτώματα

Επίσης κανείς από την οικογένεια του, η σύζυγος και τα δύο του παιδιά, έχουν εμφανίσει συμπτώματα. Όπως χαρακτηριστικά μας είπε εξάλλου, η οδηγία είναι ότι κάποιος δε δίνει δείγμα, αν δεν έχει συμπτώματα.

οκ αλλα δεν είπε τπτ για καραντίνα στους κοντινούς του. χωρις τεστ, χωρις καραντίνα πως ειναι εξασφαλισμένοι οι γύρω τους?!

Δε γίνεται να είμαστε εξασφαλισμενοι. Αυτό είναι που προκαλεί το άγχος.... Ο κίνδυνος που δεν είναι ορατός.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

https://www.skai.gr/news/greece/koronoios-ti-leei-o-asthenis-tis-kritis-oi-diadromes-tou-i-diagnosi

Κανείς από την οικογένεια του δεν έχει συμπτώματα

Επίσης κανείς από την οικογένεια του, η σύζυγος και τα δύο του παιδιά, έχουν εμφανίσει συμπτώματα. Όπως χαρακτηριστικά μας είπε εξάλλου, η οδηγία είναι ότι κάποιος δε δίνει δείγμα, αν δεν έχει συμπτώματα.

οκ αλλα δεν είπε τπτ για καραντίνα στους κοντινούς του. χωρις τεστ, χωρις καραντίνα πως ειναι εξασφαλισμένοι οι γύρω τους?!

Γι αυτο ειναι σιγουρο οτι θα εξαπλωθει ο ιος. Γιατι αν περιμενεις τα συμπτωματα για να περιοριστείς.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The director of the World Health Organization, Tedros Adhanom Ghebreyesus, has urged government’s to “double down” on efforts to control the Covid-19 pandemic.

In a briefing today he said:

We are deeply concerned that some countries are not approaching this threat with the level of political commitment needed to control it.

Let me be clear: describing this as a pandemic does not mean that countries should give up. The idea that countries should shift from containment to mitigation is wrong and dangerous.

On the contrary, we have to double down.

This is a controllable pandemic. Countries that decide to give up on fundamental public health measures may end up with a larger problem, and a heavier burden on the health system that requires more severe measures to control.

All countries must strike a fine balance between protecting health, preventing economic and social disruption, and respecting human rights.

We urge all countries to take a comprehensive approach tailored to their circumstances – with containment as the central pillar.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Ο ιος μεταδιδεται και απο τα χαρονομισματα, οπως λεγαμε. Πληρωμη με καρτα λοιπον οπου μπορουμε

Στα χαρτονομίσματα φυσικά και κυκλοφορεί ο ιός γιατί δεν αποτελούνται από χαρτί αλλά από βαμβακερό ΥΦΑΣΜΑ. Γι αυτό το λόγο πλένονται και στα πλυντήρια κι έχουν αντοχή. Στις κάρτες φυσικά και κυκλοφορεί ο ιός καθόσον πλαστικές, εγώ έχω μόνιμα μαζί μου τα υγρά μαντηλάκια και οι φίλοι μαγαζάτορες που συναλάσσομαι τακτικά έχουν εφοδιαστεί ήδη με αντισηπτικά σπρέι και μου δίνουν κι εμένα κιόλας να τα τρίψω τα χέρια μου καθώς είναι φίλοι της γειτονιάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό που απορώ είναι μέχρι πόσο θα κρατήσει αυτό. Πριν μία βδομάδα ήμουν στο εξωτερικό οπότε τώρα κάθομαι σπίτι μήπως και έχω κολλήσει. Μόλις περάσουν οι δύο βδομάδες τι θα αλλάξει; Αν βγω έξω μπορεί να κολλήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που μεχρι τωρα καποιοι δεν διαμαρτυρηθηκαν για το μηνυμα απο το 112.

Ειναι σωστο να μας τρομαζουν με τοσο ανουσια μηνυματα αφου ως γνωστον τα ξερουμε ολα .

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, cumulus είπε

Μου κανει εντυπωση που μεχρι τωρα καποιοι δεν διαμαρτυρηθηκαν για το μηνυμα απο το 112.

Ειναι σωστο να μας τρομαζουν με τοσο ανουσια μηνυματα αφου ως γνωστον τα ξερουμε ολα .

Ξέρουμε όσοι μπαίνουμε σε forums κλπ. 

Δεν είναι όλοι όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...