Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Λογικο, εαν σε πληρωνει ο αλλος στα π@παρια σου.Ας κλεισουν ολα.

Ναι να κλείσουν ολα για ενα μικρο χρονικό διαστημα αν είναι να σωθούν κάποιοι αδύναμοι συμπολίτες μας. Όλα, τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, basilis_k6 said:

εγω πάντως βλέπω πολύ λίγο κόσμο εξω στα δυτικα της αθήνας. καμία σχέση με άλλες χρονιές και τέτοιο καλό καιρό. 

Κατέβηκα από τα Μελίσσια στην Κυψέλη και πάλι πίσω σε ~40 λεπτά σήμερα το πρωί.

Εκτός Αυγούστου να συμβεί κάτι τέτοιο είναι εκτός πραγματικότητας.

Η κίνηση είναι σαφέστατα μειωμένη, ο κόσμος δεν μετακινείται.

14 minutes ago, basilis_k6 said:

- Μπορούμε να βγαίνουμε στους δρόμους και τις πλατείες;

Μπορούμε να βγαίνουμε, αρκεί να είμαστε σε ανοιχτούς χώρους.

Δεν είναι σοβαρή η απάντηση που δίνει ή θέλει περισσότερο elaboration.

Δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα να βγάζουμε τα νήπια σε πλατείες και παιδικές χαρές; Δεν είναι πρόβλημα να πέφτουν το ένα πάνω στο άλλο;

Πολύ απρόσεκτος ο φίλος.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, petranthe είπε

Ναι να κλείσουν ολα για ενα μικρο χρονικό διαστημα αν είναι να σωθούν κάποιοι αδύναμοι συμπολίτες μας. Όλα, τα πάντα.

Φίλος στη Wuhan είναι κλεισμένος στο σπίτι εδώ και 1.5 μήνα. Βγαίνει μονάχα μία φορά τη βδομάδα για ψώνια. Ακόμα και τώρα όμως ανακοινώνουν κρούσματα στη τοπική κοινότητά του.

Θέλω να πω ότι, αυτό το "μικρό χρονικό διάστημα" που ανέφερες δεν παίζει σαν σενάριο κατά τη γνώμη μου. Είναι κάτι που ενδεχομένως να πρέπει να κρατήσει καιρό, αλλιώς δεν θα έχει ικανοποιητική μείωση του ρυθμού εξάπλωσης ώστε να αντέξει το σύστημα υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κατέβηκα από τα Μελίσσια στην Κυψέλη και πάλι πίσω σε ~40 λεπτά σήμερα το πρωί.

Εκτός Αυγούστου να συμβεί κάτι τέτοιο είναι εκτός πραγματικότητας.

Η κίνηση είναι σαφέστατα μειωμένη, ο κόσμος δεν μετακινείται.

 

Πες τα ρε μαγκα εσυ γιατι με ολους αυτους που λενε οτι ειναι ΓΕΜΑΤΑ τα καφε και οι πλατειες νομιζα οτι ζω σε ενα παραλληλο συμπαν ! |
Σιγουρα καποιοι τωρα ειναι για καφε, σιγουρα καποια παιδακια παιζουν αλλα η κατασταση εχει μαζευτει ΠΟΛΥ !!!
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως και εγώ απο το σπίτι μέχρι την δουλειά μου είδα πολύ μείωση σε δρόμους καφετέριες κτλ.Παντως στη σωτηρια τώρα έχει 100 άτομα ουρά για εξέταση κοροναιου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papageord είπε

Πες τα ρε μαγκα εσυ γιατι με ολους αυτους που λενε οτι ειναι ΓΕΜΑΤΑ τα καφε και οι πλατειες νομιζα οτι ζω σε ενα παραλληλο συμπαν ! |
Σιγουρα καποιοι τωρα ειναι για καφε, σιγουρα καποια παιδακια παιζουν αλλα η κατασταση εχει μαζευτει ΠΟΛΥ !!!
 

αν σκεφτείς τα κλειστα σχολεία, τις μειωμένες υποχρεώσεις και τον ήλιο θα έπρεπε να βλέπεις κόσμο λες και ειναι μεγάλη πέμπτη η μια κυριακή του ιούνη. Εγω βλέπω αυτο που λεει ο @Malthador εδω γύρω. αυγουστος... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Όντως και εγώ απο το σπίτι μέχρι την δουλειά μου είδα πολύ μείωση σε δρόμους καφετέριες κτλ.Παντως στη σωτηρια τώρα έχει 100 άτομα ουρά για εξέταση κοροναιου. 

Πάλι 10 άτομα θα κρατήσουν για εξέταση, θα βγουν 1-2 θετικοί και η ζωή συνεχίζεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Πάλι 10 άτομα θα κρατήσουν για εξέταση, θα βγουν 1-2 θετικοί και η ζωή συνεχίζεται...

 

ο Δικτατωρ με τον Sasha Baron Kohen.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

αν σκεφτείς τα κλειστα σχολεία, τις μειωμένες υποχρεώσεις και τον ήλιο θα έπρεπε να βλέπεις κόσμο λες και ειναι μεγάλη πέμπτη η μια κυριακή του ιούνη. Εγω βλέπω αυτο που λεει ο @Malthador εδω γύρω. αυγουστος... 

Αρα τα μετρα+ φοβος+τα μηνυματα + η tv και ελπιζω και η γνωση, (γιατι ΔΕΝ καθομαστε σπιτια μας να μην κολλησουμε μονο αλλα για να επιβραδυνουμε την κατασταση να ειναι αντιμετωπισιμη), εχει αποτελεσμα.
Οχι 100% καραντινα που θα μπουυμε αν ξεφυγει πολυ, αλλα τον πανικο που γινοταν στην τουριστικη ιταλια πχ πριν 10 μερες δεν τον εχουμε. Βοηθεια ειναι κ αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες του τόπικ, εσείς που τα ψάχνετε παραπάνω από εμάς τους λιγότερο πανικοβλημένους, γνωρίζετε μήπως πόσο διαρκεί συνήθως η ελαφρά λοίμωξη από τον ιό, αυτή που τελοσπάντων περνάνε 9/10 περίπου πάσχοντες;

Είναι άλλο πχ να κρατάει 1 βδομάδα, όσο ένα απλό κρυολόγημα, και τελείως άλλο να κρατάει 2 βδομάδες. Η δεύτερη περίπτωση θα είναι τρομερά εξαντλητική, ακόμα κι αν μιλάμε για δέκατα και βήχα πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, qwertyuiop2 είπε

Παίδες του τόπικ, εσείς που τα ψάχνετε παραπάνω από εμάς τους λιγότερο πανικοβλημένους, γνωρίζετε μήπως πόσο διαρκεί συνήθως η ελαφρά λοίμωξη από τον ιό, αυτή που τελοσπάντων περνάνε 9/10 περίπου πάσχοντες;

Είναι άλλο πχ να κρατάει 1 βδομάδα, όσο ένα απλό κρυολόγημα, και τελείως άλλο να κρατάει 2 βδομάδες. Η δεύτερη περίπτωση θα είναι τρομερά εξαντλητική, ακόμα κι αν μιλάμε για δέκατα και βήχα πχ.

 

Μην αναζητας συμβουλες υγειας εδω και σε κανενα forum. Αν εχεις καποιο θεμα και σε ανησυχει παρε τον γιατρο σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, QuitLife είπε

Μην αναζητας συμβουλες υγειας εδω και σε κανενα forum. Αν εχεις καποιο θεμα και σε ανησυχει παρε τον γιατρο σου.

Δόξα τω θεώ, τη στατιστική και την τύχη μου και χτύπα ξύλο, χαίρω άκρας υγείας και είμαι 24 ετών. Ρωτώ απλώς για να ξέρω τί να περιμένω ΑΝ νοσήσω εγώ ή οικείος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...