Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποτίθεται ότι μπήκαμε σε καραντίνα για να προστατευτούν ηλικιωμένοι και ευπαθείς ομάδες με ανυπολόγιστο κόστος και αυτοί κόβουν βόλτες στις λαϊκές !!! 

Κρήτη: Απτόητοι στις… λαϊκές με ή χωρίς μάσκες

laikh-9.jpg.8e0ca5e15b5fe81b5058b0eda5e009e7.jpg

 

Άρα τι ακριβώς καταφέραμε δεν καταλαβαίνω. Μετά θα φταίει ο κορονοϊός 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Και θα γλυτωσει το κρατος καποια δις απο συνταξεις...

Δεν κατανοείς τί θα γίνει μόλις πιάσουν τις 100,000 νεκρούς. Πόσο μάλλον τα 1.4μύρια σύμφωνα με τις στατιστικές. 

Και οι μελέτες στην Κίνα δείχνουν ότι δεν μπορεί να υπάρξει φυσική ανοσία, γιατί όχι μόνο μεταλλάσσεται γρήγορα αλλά και γιατί όσοι ξανακολάνε πεθαίνουν αμέσως. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Και θα γλυτωσει το κρατος καποια δις απο συνταξεις...

και θα πληρώσει 100πλάσια σε διάφορα επιδόματα, έξοδα νοσοκομείων, μείωση ΑΕΠ και  φόρων, αναβολή διαφόρων έργων κλπ κλπ κλπ

Μη γράφουμε ότι να ναι

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, guzel είπε

Υποτίθεται ότι μπήκαμε σε καραντίνα για να προστατευτούν ηλικιωμένοι και ευπαθείς ομάδες με ανυπολόγιστο κόστος και αυτοί κόβουν βόλτες στις λαϊκές !!! 

Κρήτη: Απτόητοι στις… λαϊκές με ή χωρίς μάσκες

laikh-9.jpg.8e0ca5e15b5fe81b5058b0eda5e009e7.jpg

Άρα τι ακριβώς καταφέραμε δεν καταλαβαίνω 

 

Θα σου πω εγώ για δική μου περίπτωση.

 

Η γιαγιά και ο παππούς μου μένουν 30 km μακριά από μένα. Τους έχω πει επανειλημένως να μην βγαίνουν και το βράδυ που μιλάμε - γιατί μιλάμε κάθε μέρα - να μου δίνουν την παραγγελία τους και να τους τα πηγαίνω την επόμενη ή αν δεν χρειάζονται κάτι την μεθεπόμενη....οι απαντήσεις που παίρνω είναι οι εξής:

 

- Όχι να μην σε ταλαιπωρούμε τώρα, να κοιτάξεις την οικογένεια σου.

- Δεν βαριέσαι κοντά στα 90 είμαστε και να πεθάνουμε δεν έγινε κάτι, εσείς να κοιτάξεις να είστε καλά.

 

Τους έχω εξηγήσει ότι δεν είναι αστείο, το έχουν αντιληφθεί, το πιστεύω ακράδαντα αλλά όπως όλοι οι παλιοί δεν νοιάζονται για τον εαυτό τους παρά μόνο για τους απογόνους τους. Θεωρούν πως είναι προτιμότερο να πεθάνουν παρά να βάλουν 1 ώρα στην πλάτη μου για λογαριασμό τους.

Επεξ/σία από chill
  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω τόσα μέτρα πήραμε σαν χώρα την τελετή παράδοσης δεν μπορουσαν να την ακυρώσουν?Τα φαντάρια σταρχιδια μας ως συνήθως?Δώστε τους τώρα μια αδειούλα να πάνε να επισκεφθούν τους γονείς τους στην επαρχεία κ μετά ελατε να μιλήσουμε για μέτρα και φλατενινγκ δε κερβ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η βουλγαρια μπηκε σε κατασταση εκτακτου αναγκης .

Η γυναικα που πεθανε μάλλον το κόλλησε στην λαικη.

Τωρα ο Βατοπουλος στον αλφα λεει να καθαριζουμε και την τουαλέτα μετα την χρηση.

Επεξ/σία από Perseus1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/03/2020 at 12:14, therock said:

Οτι

Εεεε δεν θα άφηνε τωρα ο σουλτάνος να βγει παραέξω οτι υπάρχουν κρούσματα στην χωρα του και πως τα διαχειρίζεται.. Ή γενικότερα αν κάνει κατι για αυτο, περα απο το να ασχολείται με αλλα ζητήματα.

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Δες μπομπ σφουγγαρακη ή ξερω γω  You Don't Mess with the Zohan αν εχεις τετοιες φοβιες για να εισαι ανετος και ψυχραιμος. 😛 

Προτιμάω του τίτλου σου αν αυτό σου λεει κατι το πως το εννοω 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλυσίδα δεν σπάει.  Ο ιος έχει διασπαρεί και δεν σταματιεται.  Αυτό που κάνουμε ειναι παράταση του χρόνου,  τιποτα αλλο

Επεξ/σία από stavpup
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thulogur είπε

Εεεε δεν θα άφηνε τωρα ο σουλτάνος να βγει παραέξω οτι υπάρχουν κρούσματα στην χωρα του και πως τα διαχειρίζεται.. Ή γενικότερα αν κάνει κατι για αυτο περα απο το να ασχολείται με αλλα ζητήματα.

Θεωρεις δηλαδη οτι την αρπαξαν και αυτοι και αποκρυπτουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cumulus είπε

Τουλαχιστον μετα απο 3 εβδομαδες ή και παραπανω θα δουμε την αποδοση των μετρων.Αυτοι τη στιγμη σκανε τα κρουσματα που εχουν κολλησει απο αλλους και αυτοι κολλανε αλλους κλπ

Με την απομονωση θεωρητικα θα σπασει η αλυσιδα.

Η απορια μου εμενα ειναι η εξης.Παω στο ευνοικοτερο σεναριο οτι μετα το Πασχα σταματαμε να εχουμε  "επισημους" νοσουντες και ημαστε στο 0.Σιγουρα θα υπαρχουν και καποιοι ανεπισημοι που αυτοι θα αρχισουν να κολλανε και αλλους μολις σταματησουν καποια μετρα ,οποτε θα μπουμε ξανα στον ιδιο κυκλο.

Γνώμη μου είναι ότι τα μέτρα στοχεύουν περισσότερο στην ανάσχεση του ρυθμού εξάπλωσης προκειμένου να μην αρρωστήσει όλος ο πληθυσμός μαζί και γονατίσει το ΕΣΥ, και όχι για να μην αρρωστήσει γενικά ο πληθυσμός. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...