Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, j2k είπε

υπαρχει και delivery super market μπορειτε να παρετε μακρας διαρκειας τροφιμα

να τα αφησετε 3 μερες καραντινα χωρις να τα πιασετε γιατι σιγουρα θα τα εχουνε πιασει οι υπαλληλοι και ειστε τζετ.

Εχω διαβάσει κάπου ότι όταν μιλατε πχ στο messenger με άτομο που έχει τον ιό μπορεί να σας κολλήσει και μέσω ίντερνετ. Θέλει μεγάλη προσοχή. Εγώ έχω εγκαταστήσει και θάλαμο απολύμανσης στην είσοδο του σπιτιού. Οποιος μπαίνει μέσα κλείνουν οι πόρτες και σε ψεκάζει. Το κακό είναι ότι χρησιμοποιεί πολύ αντισηπτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Just now, zio10 said:

@billdanos ένας ας πούμε υπερβολικός μπορεί να σώσει έναν ευπαθή όμως επειδή δεν θα τον κολλήσει. Οι τρεις που πέθαναν λογικά ήταν ψύχραιμοι, αν ήταν <<υπερβολικοί>> μπορεί και να ζούσαν.

Ο υπερβολικός προσπαθεί να σώσει μόνο τον εαυτό του... 

Οι 3 που πέθαναν είχαν προβλήματα. Τουλάχιστον οι 2 που ξέρω ο ένας ήταν 90+ και ο άλλος με σοβαρή επέμβαση κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προσωπικα ανησυχώ για τα άτομα στο περιβάλλον μου που είναι μεγάλης ηλικίας ή έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας. Για τον εαυτό μου δεν ανησυχώ ακόμη κι αν κολλήσω τον ιό μιας και δεν έχω κάποιο ιστορικό με προβλήματα κλπ. Απλά προσέχω όσο μπορώ χωρίς υπερβολές. 

Φυσικα και τα πιο μεγαλα ατομα ειναι πιο ευπαθει. Αλλα ειναι οτι ακριβώς λεει η λεξη ΠΙΟ ΕΥΠΑΘΕΙ. ο οποιοσδηποτε απο ολους μας μπορει να κολλησει ή να νοσησει.  Αλλωστε γι αυτο και κανουμε εμβολια απο πιτσιρικάδες, διαφορετικα οι νεοι που ειναι σίγουρα λιγοτερο ευάλωτοι στις ασθενειες δεν θα εκαναν τιποτα. Μη ξεχναμε οτι ειχαμε κρουσμα 30 κατι χρόνων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όχι προφανως. Αναφέρομαι σε αυτούς που αν μάθουν πως είναι θετικοί θα κάνουν λες και τους είπαν πως θα πεθάνουν άμεσα! 

είμαι βέβαιος ότι κάποιοι θα έχουν πεθάνει από τον πανικό τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα σούπερ μάρκετ και τον συνωστισμό,τζάμπα γίνεται η κουβέντα. Έγινε ντου χθες, σήμερα, άντε και την Δευτέρα. Οι περισσότεροι φόρτωσαν πράγματα, και δεν θα ξαναβγούν να ξαναπάρουν, παρά μόνο για να συμπληρώνουν. Τα ίδια έγιναν όταν ανακοινώθηκαν τα capital controls. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Πολύ σωστά. Επίσης είναι καλυτερο αντί να κολλήσει και να πεθάνει κάποιος δικός μου άνθρωπος από κορωνοιο να συμβεί σε κάποιον δικό σου. 

Ομαδικό πνεύμα...όχι αστεία...

10 λεπτά πριν, zio10 είπε

@billdanos ένας ας πούμε υπερβολικός μπορεί να σώσει έναν ευπαθή όμως επειδή δεν θα τον κολλήσει. Οι τρεις που πέθαναν λογικά ήταν ψύχραιμοι, αν ήταν <<υπερβολικοί>> μπορεί και να ζούσαν.

Κρίμα που δεν έχουμε doomsday bunkers στην Ελλάδα...κάποιοι θα τα έβρισκαν ιδιαίτερα χρήσιμα!

Ή μήπως έχουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κακο που εχουμε για μενα ειναι οτι για πολλους ειναι σαν να μην τρεχει τιποτα!! Συνεχιζουν να πηγαίνουν οπου πηγαίναν και με το ρυθμο που πηγαίναν, σε καφε ΣΜ σε καφε εστιατορεια κλπ. Αυτοι για μενα ειναι πιο επικυνδυνοι, οχι για τον εαυτο του αλλα για τους αλλους!! Αν ενας απο αυτους να εχει νοσησει χωριςνα το παρει χαμπαρι μια και τα συμπτωματα ειναι σαν της γρυπης,  θα κολλησει και αυτους που δεν ειναι και παει αλυσιδα αυτο. 

Και μην μου πειτε οτι ολοι εχουμε κανει τεστ και εχουμε βγει ολοι αρνητικοι. 😄

12 λεπτά πριν, telis είπε

Για τα σούπερ μάρκετ και τον συνωστισμό,τζάμπα γίνεται η κουβέντα. Έγινε ντου χθες, σήμερα, άντε και την Δευτέρα. Οι περισσότεροι φόρτωσαν πράγματα, και δεν θα ξαναβγούν να ξαναπάρουν, παρά μόνο για να συμπληρώνουν. Τα ίδια έγιναν όταν ανακοινώθηκαν τα capital controls. 

Μην εισαι τοσο σιγουρος... Μια βδομαδα τωρα το ιδιο πραγμα γίνεται.

 

by the way MOd ειναι κορονΑΐος και δεν εχει σχεση με την κορονα  😄 οποτε πίνεται άφοβα...

Επεξ/σία από jefery
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μέτρα θέλουν 2-3 βδομάδες για να αποδώσουν. Το μείνετε σπίτι δεν μπορεί να ισχύσει όσο πολλές υπηρεσίες/καταστήματα παραμένουν ανοιχτά και ο κόσμος αναγκάζεται να πάει στις δουλειές του. Επίσης επειδή θα υπάρξουν απολύσεις θα μπορούσε να ισορροπήσει μερικώς ή ανεργία από προσλήψεις σε κλάδους που ευνοούνται όπως super market, φαρμακευτικές κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ο υπερβολικός προσπαθεί να σώσει μόνο τον εαυτό του... 

Οι 3 που πέθαναν είχαν προβλήματα. Τουλάχιστον οι 2 που ξέρω ο ένας ήταν 90+ και ο άλλος με σοβαρή επέμβαση κλπ. 

Αν ήταν υπερβολικοί δεν θα κολλούσαν.

Ο υπερβολικός με τη στάση του θα σώσει και τον εαυτό του και άλλους. Ο χαλαρός θα παρασύρει και μπορεί για τον ίδιο να μη τρέχει και τίποτα και να είναι καλά σε λίγες μέρες αλλά για κάποιον άλλο να είναι πολύ σοβαρό. 

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον και το υπερβολικός σε όλα τα παραπάνω το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ο καθένας το θεωρεί αλλιώς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jefery είπε

Μην εισαι τοσο σιγουρος... Μια βδομαδα τωρα το ιδιο πραγμα γίνεται.

Είναι πρακτικό το θέμα, δεν γίνεται όλοι να συνεχίσουν να ψωνίζουν με αυτόν τον ρυθμό. Δεν υπάρχουν άπειρα λεφτά, δεν υπάρχει τόσος χώρος να αποθηκεύεις πράγματα. 

Ξαναλέω, τα ίδια έγιναν και στα capital controls 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ομαδικό πνεύμα...όχι αστεία...

Κρίμα που δεν έχουμε doomsday bunkers στην Ελλάδα...κάποιοι θα τα έβρισκαν ιδιαίτερα χρήσιμα!

Ή μήπως έχουμε;

Σίγουρα έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jefery είπε

Το κακο που εχουμε για μενα ειναι οτι για πολλους ειναι σαν να μην τρεχει τιποτα!! Συνεχιζουν να πηγαίνουν οπου πηγαίναν και με το ρυθμο που πηγαίναν, σε καφε ΣΜ σε καφε εστιατορεια κλπ. Αυτοι για μενα ειναι πιο επικυνδυνοι, οχι για τον εαυτο του αλλα για τους αλλους!! Αν ενας απο αυτους να εχει νοσησει χωριςνα το παρει χαμπαρι μια και τα συμπτωματα ειναι σαν της γρυπης,  θα κολλησει και αυτους που δεν ειναι και παει αλυσιδα αυτο. 

Και μην μου πειτε οτι ολοι εχουμε κανει τεστ και εχουμε βγει ολοι αρνητικοι. 😄

 

εγώ αναρωτιέμαι το άλλο, άντε καθόμαστε μέσα ένα μήνα, δύο όσο είναι μετά τι; αν χαλαρώσουν τα μέτρα και επανέλθουμε στην κανονικότητα ποιος μας λέει ότι πάλι ένα κρούσμα δεν θα έχει ξεφύγει και δεν θα ξαναγίνει χαμός; θα ξανακλεινόμαστε μέσα κάθε λίγο και λιγάκι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό γίνεται γιατί αν σου κλέψουν την κάρτα θα αγοράζει ο άλλος αβέρτα χωρίς pin. Η λύση είναι γάντια μίας χρήσης όταν πάμε στο μάρκετ..

Όχι δεν είναι λύση τα γάντια μιας χρήσης από την στιγμή που θα πάρεις προιόντα που τα έχουν πιάσει χιλιάδες χέρια και θα τα πας σπίτι σου. Εκτός αν εσύ πριν βάλεις τα πράγματα μέσα στο σπίτι τα σκουπίζεις όλα ένα ένα με detol...να μου πεις αν πλένεις τα χέρια σου πριν από κάθε φορά που τρως ή σου έρχεται να ξυθείς λογικά δεν κολλάς κάτι τόσο εύκολα...άντε βάλτο στο μυαλό όλων μας όμως για να γίνει αυτόματη κίνηση...εδώ πιάνω τον εαυτό μου να ακουμπάω το πρόσωπό μου, να το ξύσω όσο κάθομαι στον υπολογιστή...τα παιδιά πως να μην ξεχνιούνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...